החסכוני, המרווח והמהנה לנהיגה: 7 המיניוואנים שכדאי לכם להכיר

הם נחשבים לאפרוריים ויקרים - אבל שילוב של היצע מגוון ומחירים נוחים עשוי להפוך את המיניוואנים לפתרון המשתלם לנסיעות מרובות נוסעים ■ איזה מיניוואן צורך ליטר דלק ב-15 ק"מ ומי מציע אחסון של 2,300 ליטר?

דניאל שמיל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דניאל שמיל

מיניוואן לא היה מכונית החלומות של אף נער מתבגר, והוא לא נחשב לבחירה אטרקטיבית גם כשהנער הזה כבר התבגר, והקים משפחה בת חמישה ילדים ויותר. בישראל, גם משפחות מרובות ילדים עדיין נרתעות ממיניוואנים ומעדיפות רכבי פנאי מרובי מושבים ואופנתיים יותר - גם אם שימושיים פחות.

כך, ב-2014 נמכרו בישראל 10,463 מכוניות בנות שבעה מושבים ויותר (לא כולל מסחריות) - כשחלקם של המיניוואנים היה פחות מחצי (4,812 מיניוואנים חדשים). "מיניוואן מעיד עליך שמדובר באיש משפחה מסור, בעוד שרכב פנאי משווה לך תדמית של הרפתקן ומטייל. רוב הלקוחות מעדיפים להשתייך לקטגוריה השנייה", מעיד אחד היבואנים.

בסך הכל, מדובר בנתח של פחות מ–5% משוק המסירות הישראלי, כשרבים מרוכשי המיניוואנים הם גם בעלי משפחות של פחות מחמש נפשות, שמעוניינים במרווח פנימי רב יותר.

עם זאת, הביקוש למיניוואנים בשוק המשומשות גבוה בהרבה. לכן, מיניוואנים ורכבי פנאי מרובי מושבים נמכרים שם בהנחות קטנות על המחירון, אם בכלל, ומחליפים ידיים במהירות. בשוק המשני נמכרים גם מיניוואנים לאחר מאות אלפי ק"מ, במצב שאינו מזהיר, העיקר שאפשר יהיה להוביל את כל המשפחה ביחד.

ובכל זאת, שורה של דגמים חדשים והוזלות בשוק המיניוואנים ורכבי הפנאי מרובי המושבים, יחד עם תנאי מימון נוחים, מאפשרים כיום לרכוש מיניוואן חדש. המיניוואנים לא יהפכו כנראה למכונית חלומות, אבל יכולים לשמש פתרון תחבורתי יעיל עבור משפחות רבות.

מיניוואן יעשה תמיד עבודה טובה יותר בהסעה של שבעה נוסעים מאשר רכבי פנאי למיניהם, אופנתיים ככל שיהיו. הוא מנצל טוב יותר את המרחב הפנימי של הרכב, מרווח יותר עבור הילדים, והחלונות הגדולים משפרים את הראות ובטיחות הנהיגה ומעצימים את חוויית הנסיעה עבור הילדים המשועממים.

הנה סקירה קצרה של כמה מהדגמים הבולטים כיום בפלח שוק זה, מכמה קטגוריות שונות (מיניוואנים גדולים, בינוניים ורכבי פנאי), שעונים כולם לצורך הבסיסי להסיע את המשפחה המורחבת בבטחה, ובנסיעה אחת.

1. מיצובישי אאוטלנדר - הנמכר ביותר

המכונית עם שבעה מושבים הנמכרת ביותר ב–2014 בישראל בכלל לא היתה מיניוואן, אלא רכב פנאי - מיצובישי אאוטלנדר. הדור השלישי של הג'יפון היפני הציע שילוב של עיצוב אופנתי, אך לא מוחצן מדי, ושבעה מושבים במחיר נוח - ולכן נהפך לפופולרי. באחרונה הוא מוצע גם בגרסה ידנית שעולה 130 אלף שקל, אך אם תרצו שבעה מושבים תצטרכו לשלם 170 אלף שקל. האאוטלנדר הוא רכב נוח למדי, אך למרות המראה, אל תצפו ממנו ליכולת שטח, ולמרות שבעת המושבים - הוא מרווח פחות ממיניוואן.

מנוע: בנזין בנפח 2.0 ליטרים. אורך: 465 ס"מ. בסיס גלגלים: 267 ס"מ. צריכת דלק מוצהרת (נתוני היצרן): 15.3 ק"מ לליטר. צריכת דלק במבחן: 11 ק"מ לליטר. נפח תא המטען כאשר כל המושבים פתוחים: 128 ליטר. נפח תא המטען בקיפול המושבים: 477 ליטר. ציון בטיחות: חמישה כוכבים (2012). מחיר: 170 אלף שקל.

מיצובישי אאוטלנדרצילום: מיצובישי

2. פיז'ו 5008 - מהנה לנהיגה

המיניוואן הצרפתי, שניצח במבחן ההשוואתי האחרון שנערך לקטגוריה ב–TheMarker, יתאים למי שרוצה לנהוג במכונית מהנה לנהיגה, שהיא במקרה גם מיניוואן. לפחות עד שיגיע לישראל פורד S–מקס החדש, ה–5008 הוא המיניוואן המהנה בקבוצה עם ביצועים מעולים, אבל עושה גם את תפקידו המשפחתי בהצלחה, עם מרווח מצוין ופתרונות אחסון חכמים. החסרונות הם צריכת דלק גבוהה יחסית ועיצוב די חיוור.

מנוע: טורבו־בנזין בנפח 2.0 ליטרים, עם 156 כ"ס. אורך: 453 ס"מ. בסיס גלגלים: 272 ס"מ. צריכת דלק מוצהרת (נתוני היצרן): 13 ק"מ לליטר. צריכת דלק במבחן: 8.6 ק"מ לליטר. נפח תא המטען כאשר כל המושבים פתוחים: 210 ליטר. ציון בטיחות: חמישה כוכבים (2009). מחיר: 165 אלף שקל.

פיז'ו 5008צילום: פיז'ו

3. סיטרואן C4 
גרנד פיקאסו - מעוצב ומרווח

יש כמה דרכים להפוך את העיצוב של מיניוואן למעניין יותר וקובייתי פחות. האחת היא לדמות אותו לרכב פנאי (כמו שברולט אורלנדו, למשל) והשנייה, כפי שעשו מעצבי סיטרואן, היא לתת לו מראה חללי ומתקדם. הגרנד פיקאסו מציג מראה מיוחד גם בפנים, עם לוח מחוונים חלק ונקי ושליטה על מערכות רבות בעזרת מסך מגע מרכזי. הפיקאסו הוא מיניוואן נוח, מרווח ומלא בתאי אחסון. עם זאת, כמקובל בקטגוריה, שורת המושבים השלישית מתאימה לילדים בלבד.

בגרסה הבסיסית, שנמכרת כעת במבצע, יש מנוע בנזין חזק למדי, אך לאלה הגומאים מרחקים ארוכים כדאי לשקול את גרסת הדיזל, שעולה 180 אלף שקל.

מנוע: בנזין בנפח 2.0 ליטרים, עם 165 כ"ס. אורך: 460 ס"מ. בסיס גלגלים: 284 ס"מ. צריכת דלק מוצהרת (נתוני היצרן): 17.8 ק"מ לליטר. נפח תא המטען כאשר כל המושבים פתוחים: 170 ליטר. נפח תא המטען בקיפול המושבים: 704 ליטר. ציון בטיחות כללי: חמישה כוכבים (2013). מחיר: 160 אלף שקל (במבצע), 167 אלף שקל (מחירון), 180 אלף שקל (דיזל).

 סיטרואן C4 
גרנד פיקאסו
סיטרואן C4 
גרנד פיקאסוצילום: סיטרואן\ניזופרס

4. דאצ'יה לודג'י - זול, אבל בטיחותי פחות

המצטרף החדש, מבית המותג הרומני המוזל דאצ'יה, הוא מעין הכלאה בין סטיישן מאורך, מסחרית ומיניוואן. כיום, זו האופציה הזולה ביותר לרכוש מכונית משומשת רבת־מושבים, במחיר של מאזדה 5 בת ארבע שנים. הלודג'י הוצגה בעולם ב–2012, ומיוצרת בטנג'יר שבמרוקו. בקרסו, יבואנית דאצ'יה, מסרבים בשלב זה לאפשר מבחן ללודג'י על כבישי ישראל, אך מבחני דרכים בעולם מצאו אותה נוחה, שימושית ומרווחת (למעט בשורת המושבים השלישית, שנועדה לילדים), אך גם רועשת מאוד, וכפי שתוכלו להתרשם מהתמונה - רחוקה מלהיות נאה. במבחני הריסוק האירופיים היא קיבלה שלושה כוכבים בלבד.

מנוע: טורבו־בנזין בנפח 1.2 ליטרים עם 115 כ"ס; או טורבו־דיזל, בנפח 1.5 ליטרים עם 109 כ"ס. אורך: 450 ס"מ. בסיס גלגלים: 281 ס"מ. צריכת דלק מוצהרת (נתוני היצרן): 15.6 ק"מ לליטר בגרסת הבנזין; 21.2 ק"מ לליטר בגרסת הדיזל. נפח תא המטען כאשר כל המושבים פתוחים: 207 ליטר. נפח תא המטען בקיפול המושבים: 827 ליטר. ציון ריסוק: שלושה כוכבים (2012). מחיר: 100 או 115 אלף שקל (בנזין או דיזל, בהתאמה).

דאצ'יה לודג'יצילום: דאצ'יה. מקור: ניוזפרס

5. קיה קארנס LX - נוח אך בזבזני

הדור השלישי של הקארנס הוזל בכ–10,000 שקל, ובמחיר של 153 אלף שקל הוא מספק תמורה טובה לכסף. מדוע? מכיוון שמיניוואן לא צריך להיות נוח פחות לנהיגה ולתמרון ממכונית פרטית, ואמנם הקארנס קל לתמרון, מאובזר ומצויד במנוע חזק - 166 כ"ס שמאפשר תאוצות מצוינות. החסרונות שלו הם צריכת הדלק הגבוהה (כ–10 ק"מ לליטר, בתנאי אמת) והמושב האחורי הקטן, שפתיחתו משאירה תא מטען דומה בגודלו לזה של קיה פיקנטו הזעירה. האחריות עליו, בניגוד לכמה מדגמי קיה, היא שלוש שנים ולא חמש.

מנוע: בנזין בנפח 2.0 ליטרים, עם 166 כ"ס. אורך: 450 ס"מ. בסיס גלגלים: 275 ס"מ. צריכת דלק מוצהרת (נתוני היצרן): 12.6 ק"מ לליטר בגרסת הבנזין.
צריכת דלק במבחן: 10.2 ק"מ לליטר. נפח תא המטען כאשר כל המושבים פתוחים: 150 ליטר. נפח תא המטען בקיפול המושבים: 492. ציון בטיחות כללי: חמישה כוכבים (2013). מחיר: 153 אלף שקל.

קיה קארנס LXצילום: קיה\ ניוזפרס

6. טויוטה פריוס פלוס - חיסכון יקר

גירסת המיניוואן של טויוטה פריוס ניחנה באותו מראה אירודינמי ועתידני של אחותה המוכרת. היא תאפשר לצאת לדרך בכוחו של המנוע החשמלי בלבד, ולחסוך בדלק. גם בנסיעת המבחן שלנו הצריכה היא 14 ק"מ לליטר, לא נתון רע למיניוואן. הפריוס פלוס שקטה ונוחה, אבל אינה מהמרווחות בקבוצה, בייחוד לא מאחור. הביצועים שלה אינם מזהירים והמחיר גבוה יותר ממתחרותיה. מתאימה למי שמחפש מכונית חדשנית, חסכונית ומתוחכמת.

מנוע: יחידת הנעה היברידית. מנוע בנזין בנפח 1.8 ליטרים עם מנוע חשמלי. הספק משולב של 136 כ"ס. אורך: 461 ס"מ. בסיס גלגלים: 278 ס"מ. צריכת דלק מוצהרת (נתוני היצרן): 24.4 ק"מ לליטר. 
צריכת דלק במבחן: 14.7 ק"מ לליטר. נפח תא המטען כאשר כל המושבים פתוחים: 232 ליטר. נפח תא המטען בקיפול המושבים: 784 ליטר. ציון בטיחות: לא נבחן באירופה. מחיר: 172 אלף שקל.

טויוטה פריוס פלוסצילום: יואב קווה

7. סיאט אלהמברה - מיניוואן אמיתי, אבל יקר

אף שהמכוניות שנסקרות כאן מצוידות בשבעה מושבים, נכון לומר שמספר מושביהן הוא 5+2 - חמישה למבוגרים ושניים לילדים. סיאט אלהמברה היא סיפור אחר: מיניוואן בגודל מלא, שיכול להסיע בנוחות שבעה מבוגרים. יש לו גם דלתות הזזה מאחור, לכניסה ויציאה נוחה גם לשורה השלישית. למרות נפחו, האלהמברה, שהוצג ב–2010, אינו עצום בממדיו וגם נוח לנהיגה. המנוע הקטן שלו, בנפח 1.4 ליטרים, מצליח בסיוע מגדש טורבו להציג ביצועים סבירים (אך צריכת הדלק אינה נמוכה). החסרונות הם המחיר הגבוה, 200 אלף שקל לגרסה הבסיסית, והמראה שלו. העיצוב נאה, אך לא תוכלו להסתיר מאיש שאתם במיניוואן.

מנוע: טורבו־בנזין בנפח 1.4 ליטר, עם 150 כ"ס. אורך: 485 ס"מ. בסיס גלגלים: 291 ס"מ. צריכת דלק מוצהרת (נתוני היצרן): 13.1 ק"מ לליטר. נפח תא המטען כאשר כל המושבים פתוחים: 267 ליטר. נפח תא המטען בקיפול המושבים: 2,297 ליטר. ציון בטיחות: חמישה כוכבים (2010). מחיר: 200 אלף שקל.

סיאט אלהמברהצילום: סיאט\ ניוזפרס

פתרון זול (יחסית) 
לנוסע השמיני

רוב המיניוואנים הם פתרון טוב לשבעה נוסעים, אבל מה אם אתם זקוקים למכונית בעבור שמונה נוסעים? אפשר לעבור לוואן של ממש, שמזכיר יותר מכונית מסחרית, או למיניוואנים יקרים כמו טויוטה סיינה, שמחירו בגרסה הרלוונטית מתחיל ב–260 אלף שקל.

המכונית הפרטית הזולה ביותר בישראל עם שמונה מושבים היא שברולט טראוורס, שמחירה 230 אלף שקל. זהו שילוב בין רכב פנאי ומיניוואן, עם ממדים גדולים ומרחבים מרשימים בפנים, לצד המון אבזור. מנוע הבנזין חזק, אך הוא שתיין דלק, והנוחות טובה בסגנון אמריקאי, כלומר, מתלים רכים ומרכב מתנודד.

מנוע: בנזין בנפח 3.6 ליטרים, עם 281 כ"ס. אורך: 517 ס"מ. בסיס גלגלים: 302 ס"מ. צריכת דלק מוצהרת (נתוני היצרן): 8.4 ק"מ לליטר. נפח תא המטען כאשר כל המושבים פתוחים: 691 ליטר. נפח תא המטען בקיפול המושבים: 1,948 ליטר. ציון בטיחות: לא נבחן באירופה. מחיר: 230 אלף שקל.

מבחן המיניוואן: להגיע עם עגלת התינוק אל אולם התצוגה

על אף שלרוב לא נוטים להמליץ על רכישת מכוניות חדשות, המקרה של המיניוואנים שונה. קשה למצוא מיניוואנים משומשים במצב טוב מספיק ובטוח דיו — בייחוד עבור הסעת משפחה כברירת מחדל. משכך, במקרה של מכוניות לכל המשפחה, "מבחן אולם התצוגה" נהפך חשוב.

לכן, אל תתביישו להגיע לאולם מצוידים בעגלות, מושבים לילדים ועוד ציוד שתרצו להעמיס עליו. חשוב שתדעו אם המיניוואן מתאים לצרכים שלכם. כמו כן, יש לציין כי מיניוואנים נוטים יותר להיות בזבזנים למדי בדלק, ואם אתם נוהגים למרחקים ארוכים, מוטב לרכוש כזה עם מנוע דיזל או הנעה היברידית.

הרשימה הנ"ל של דגמי המיניוואנים ורכבי הפנאי קצרה מלהכיל את ההיצע כולו בשוק. כך, למשל, המיניוואן הנמכר בישראל הוא טויוטה ורסו, בזכות זכייתו במכרז צה"ל. אמנם הוא מציע מקום מצוין לחמישה נוסעים - אך פחות טוב לשבעה נוסעים. אופל זאפירה הוא אחד המיניוואנים הנאים בשוק, ויש מי שיתעניין גם בפיאט 500L ליווינג, מיניוואן המעוצב בסגנון פיאט 500, שלא אהבנו בגלל תיבה רובוטית מעצבנת ומנוע דיזל חלש.

יש גם מכוניות מסחריות עם שבעה מושבים, כמו פולקסווגן קאדי, שמחירה מתחיל ב–144 אלף שקל. הן יציעו נסיעה מעודנת פחות ממרבית הדגמים כאן, אך קשה להתחרות במרווח שלהן. חובבי רכבי השטח יוכלו לבדוק את קיה סורנטו אורבן, רכב פנאי גדול, שמחירו 193 אלף שקל.

בהמשך 2015 צפויים להגיע לישראל כמה דגמים מעניינים המכוונים למשפחות גדולות. פורד תציג את הדור החדש של S–מקס, מיניוואן עם יומרות ספורטיביות, שהדור הקודם שלו היה מוצלח. בקיה מתכננים להשיק בישראל את הסורנטו החדש, שצפוי להיות מרווח יותר, גם בשורת המושבים השלישית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker