חג שמח לבעלי המכוניות - כל השאר שיישארו בבית

תקופת החגים חשפה שוב את הפער בין מי שבבעלותו רכב פרטי למי שאין לו ■ ח"כ איילת שקד, המתנגדת להפעלת תחבורה ציבורית בשבת, פירסמה בפייסבוק צילום מטיול שערכה בחג והעלתה את חמת הגולשים, שטוענים כי "בלי מכונית, כל חג הופך לעוצר"

דניאל שמיל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

ישראלים רבים ייהנו וודאי מחופשת החג שמתחילה היום (ד'), בזכות החיבור לשבת שיוצר סוף שבוע ארוך של מנוחה. אך החופשות הארוכות של תקופת החגים גם המחישו עד כמה הזכות לטייל, לבקר חברים ולפגוש בני משפחה שמורה בעיקר לבעלי המכוניות הפרטיות. רצף החגים, שכלל את ראש השנה ושני הקצוות של סוכות, הדגיש את המחסור בתחבורה ציבורית בשבת ובחג.

"אנשים נשארים ארבעה ימים במקום שבו הם אכלו את ארוחת החג, כי אין להם דרך להגיע הביתה בעלות סבירה", אומר רשף אייזנברג (28), ממפעילי עמוד הפייסבוק "24/7 מקדמים את התחבורה הציבורית". רשף ושותפתו לעמוד הפייסבוק, האדריכלית והעיתונאית נעמה ריבה, ביקשו מגולשים נטולי מכונית להצטלם במקום מגוריהם בערב החג, כשהם מחזיקים דף ועליו כתוב היכן הם "בעוצר". הגולשים נענו לקריאה והצטלמו כשהם מדווחים על "עוצר" בחיפה, אשדוד, תל אביב ומצפה רמון.

לינדה ששון, לשעבר דוברת מרכז השלטון המקומי, כתבה בעמוד הפייסבוק שלה: "את גרה בגבעתיים (השכירות בתל אביב יקרה לך) ורוצה לפגוש חברים לקפה בתל אביב. הדרך היחידה שלך לעשות את זה היא לקחת מונית וכך, כל גיחה קטנה מגבעתיים לתל אביב עולה 50–60 שקל לכל כיוון. הלוך חזור יביאו אותנו לסכום של 120 שקל לערך. לנסוע לבקר את המשפחה בירושלים זה מחוץ לתחום בלי רכב. חג שמח? בוודאי. בעיקר למי שיש רכב פרטי".

הפגנה למען תחבורה ציבורית בשבתצילום: אלון רון

אך המחאה הגדולה התעוררה בעקבות תמונתה של מישהי שדווקא כן נסעה בחג, לכאורה. חברת הכנסת איילת שקד (הבית היהודי) העלתה לדף הפייסבוק שלה תמונה מטיול שערכה בחג בנחל עמוד. מה שקומם את הגולשים לא היה הנסיעה בחג - זכותה המלאה של ח"כ שקד לעשות כן - אלא העובדה שרק שבועיים לפני פרסום התמונה התראיינה שקד בתוכניתו של אייל קיציס והביעה התנגדות לתחבורה ציבורית בשבת. "לפתוח את כל האוטובוסים בשבת זה לא דבר שניתן לו יד", אמרה שקד והוסיפה כי "בעלי לא דתי, וגם הוא אוהב את השקט בשבת".

בכך הפגינה שקד, מלבד חוסר רגישות כלפי ציבור נטולי המכוניות, גם בורות בחומר: לפי כל ההצעות להפעלת תחבורה ציבורית בסופי השבוע, תופעל התחבורה רק בצירים מרכזיים ובתדירות נמוכה. לשאלתו של קיציס האם היעדר תחבורה ציבורית בשבת אינו למעשה אפלייה של אוכלוסייה לא מבוססת, אמרה שקד כי "גם לזה יש פתרונות" אך לא פירטה.

בשיחה עם TheMarker נשמעה שקד נחרצת פחות: "לא פרסמתי שאני מטיילת בחג, וזה לא חשוב מתי הייתי שם. אני לא מתנגדת לתחבורה ציבורית בשבת, אבל אני לא רוצה להתעסק בזה. לא נבחרתי כדי לשבור את הסטטוס קוו ואני רוצה לקדם נושאים אחרים".

איילת שקדצילום: אוליבייה פיטוסי

התמונה שפירסמה שקד עוררה סערה ברשתות החברתיות, ומפעילי עמוד הפייסבוק "24/7 מקדמים את התחבורה הציבורית" אף יזמו צעדת מחאה לביתה של שקד בצפון תל אביב בשבת האחרונה, שבה השתתפו 40 מפגינים ("רק המפגינים שגרים בתל אביב יכלו לבוא", מעיר מפעיל העמוד, אייזנברג). ההפגנה מול ביתה של שקד וכן הצטרפותו למחאה של ארגון "ישראל חופשית", המתנגד לכפייה דתית, הניבו תגובה תמוהה מצד חברי מפלגת הבית היהודי אשר אמרו ל"ישראל היום" כי המחאה נגד שקד היא למעשה קמפיין מתוזמן מטעם "הקרן החדשה לישראל" וארגונים נוספים, והוסיפו כי "כל רגע שהקרן החדשה לישראל וארגוניה השונים מתעסקים בח"כ שקד הוא רווח נקי למדינה, פחות זמן בשבילם להכפיש את חיילי צה"ל על פשעי מלחמה". כלומר, לפי הבית היהודי, התומכים בתחבורה ציבורית בשבת הם פוסט־ציוניים ולא פטריוטים, אשר תוקפים את צה"ל.

ל-TheMarker אמרו בבית היהודי דברים דומים: "זו מלחמה על צביונה של מדינת ישראל, והקרן החדשה רוצה לשנות את הזהות היהודית של המדינה. זה לא ענייני לתקוף את איילת שקד על כך שנסעה למקום אליו אי אפשר להגיע באוטובוס גם ביום חול", אמר גורם במפלגה. מדוברות המפלגה הגיעה התגובה הרשמית הבאה: "כל נושא שקשור לשבירת הסטטוס קוו ייעשה בהידברות ולא בכפייה, כפי שנקבע בהסכמים קואליציוניים".

איפה לפיד?

בניגוד למפלגת הבית היהודי, שמעולם לא הבטיחה תחבורה ציבורית בשבת, שותפה בכירה אחרת בקואליציה דווקא התייחסה לעניין במצע המפלגתי שלה - "יש עתיד". במפלגה מכינים כבר זמן רב הצעת חוק לפיה תהיה לרשויות המקומיות סמכות לקבוע אם תופעל בתחומן תחבורה ציבורית גם בשבת ובחג. ראש המפלגה, שר האוצר יאיר לפיד, אף כתב על כך לפני כשנה: "אני חושב שצריך תחבורה ציבורית בשבת. אמרתי את זה בקמפיין שלי ואני אומר את זה שוב - לא באזורים דתיים אלא בשכונות ובערים חילוניות, מפני שזה לא עניין של דת ומדינה אלא עניין סוציאלי פשוט. אין סיבה שסבא שיש לו כסף יוכל לקחת מונית לבקר את הנכדים שלו, וסבא שאין לו כסף לא יוכל, כי אין לו אוטובוס שייקח אותו לבקר את הנכדים שלו". לפיד לא הגיב לגל המחאה הנוכחי.

"אנחנו מחויבים לרעיון של תחבורה ציבורית בשבת", אמר גורם במפלגה, "זה מופיע במצע שלנו. קשה לדעת מתי זה יעלה לדיון - התזמון הוא חשוב, ולא בטוח שנכון להעלות זאת במושב שיהיה בסימן התקציב".

ח"כ תמר זנדברג (מרצ) שקידמה את נושא התחבורה הציבורית בשבת בכהונתה כחברת מועצת עיריית תל אביב־יפו, תוקפת את "יש עתיד" על ההשתהות בהגשת הצעת החוק: "הזמן עובר ושום דבר לא קורה. אי אפשר לקיים חיים עירוניים נורמליים בלי תחבורה ציבורית בשבת". עם זאת, זנדברג אופטימית כיוון שלדבריה "מה שהשתנה זה המעורבות של הציבור. במשך הרבה זמן קיבלנו זאת כגזירה משמים, אך המחאה נגד שקד מעידה על חוסר הסבלנות בציבור לכך שפוגעים בו".

לא קשור לסטטוס־קוו

לפי תקנות הרישוי לקווי אוטובוס, מותר להפעיל תחבורה ציבורית בשבת אם היא משרתת נוסעים לבתי חולים, ליישובי ספר, ליישובים לא יהודיים או מסיבה כללית. אך היוזמות המקומיות נתקלות בבעיה אחרת: הרישיון להפעלת תחבורה ציבורית נתון בידי משרד התחבורה, ולרשויות המקומיות אין כל אוטונומיה בנושא. שתי עיריות, תל אביב־יפו והרצליה, פנו למשרד התחבורה בנושא, אך שר התחבורה השיב כי אינו מעוניין לשנות את הסטטוס־קוו.

למעשה, המאבק על התחבורה הציבורית בשבת אינו קשור בהכרח לסטטוס־קוו ואינו מצריך שינוי חקיקה או משא ומתן עם מפלגות דתיות: כל התוכניות המוצעות מציגות מודל הפעלה מצומצם של מיניבוסים, אשר מרעישים פחות, בצירי תנועה ראשיים בלבד והרחק מריכוזי אוכלוסייה דתית או חרדית. בפועל, תחבורה כזו בהיקף מוגבל פועלת כבר כיום, בדמות מוניות השירות.

מעיריית תל אביב־יפו נמסר בתגובה כי היא "פנתה באופן מסודר למשרד התחבורה לפני כשנתיים בבקשה להרחיב את פעילות קווי השירות הקיימים בסופי השבוע, ובכך לאפשר פתרון מידתי לצורך בתחבורה ציבורית בשבת. לפני מספר חודשים הוגשה בשנית פנייה למשרד התחבורה. עד היום, לא התקבלה התייחסות רצינית לפניות העירייה".

במשרד התחבורה מסרו כי לא התקבלה בקשה מסודרת לתגובה מעיריית תל אביב־יפו או מרשויות מקומיות אחרות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker