חצי שנה לאחר ההפרטה החלקית: 45% מקרונות הרכבת שבהסכם מושבתים - רכב ותחבורה - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

חצי שנה לאחר ההפרטה החלקית: 45% מקרונות הרכבת שבהסכם מושבתים

אלסטום הצרפתית היתה אמורה להציב רף חדש של יעילות ואיכות בתחזוקת הרכבת, אך כמעט מחצית מהקרונות שבהם היא מטפלת מושבתים, מה שגורם לשיבושים בתנועת הרכבות, ובמשרד התחבורה מתריעים שיש חשש לבטיחות הנסיעה ■ הרכבת: "העובדים גורמים נזק לפעילות אלסטום" ■ העובדים: "ההנהלה בוחרת להפר את ההסכם ברמייה"

12תגובות

חצי שנה לאחר שהחל מיקור החוץ בתחזוקת קרונות רכבת ישראל, 45% מהקרונות שמטופלים על ידי הקבלן החיצוני אלסטום אינם פועלים. בשל המחסור שנוצר באחרונה בקרונות אף הושבת אחד מקווי הרכבת - הקו מבאר שבע־לדימונה, למשך שבועיים.

קשה עדיין לקבוע אם ההפרטה החלקית של התחזוקה, שנועדה להציב רף איכות לתחזוקת רכבות, נכשלה - אך אין ספק שהיא החלה ברגל שמאל. משרד מבקר המדינה אף הודיע השבוע כי הבדיקה שערך בחודשים האחרונים בעניין בעקבות מידע שהגיע אליו נהפכת לחקירה רשמית. המבקר הודיע כי עניין מיקור החוץ של תחזוקת הקרונועים ייכנס לדו"ח המבקר הבא, שיתפרסם בעוד כשנה.

גם משרד התחבורה מתייחס לעניין בחומרה. במכתב ששלח באחרונה מנכ"ל המשרד, עוזי יצחקי, לרכבת, הוא כותב: "מתברר כי הרכבת אינה מבצעת בצורה ראויה בקרה ופיקוח על פעולות הקבלן. ההתארגנות לביצוע הבקרה, הפיקוח והתיאום טרם הושלמה. מכאן קיים חשש כי הפעלת הקרונועים בידי הרכבת אינה עומדת בתנאים הנדרשים". במכתב מצוין במפורש כי יש חשש לבטיחות הנסיעה, וכי על הרכבת להעביר דיווח בעניין צעדי בקרה ופיקוח שעליה לנקוט.

תמונת המצב של מיקור החוץ לתחזוקה רחוקה מהמטרות המקוריות, שהוגדרו לפני כמה שנים. הכוונה המקורית של מיקור החוץ, שהיתה הגורם העיקרי לסכסוך העבודה הממושך ברכבת, שגרם להשבתות ושיבושים קשים בתנועת הרכבות ב–2011 ו–2012, היתה להוזיל עלויות ולשפר את התחזוקה. התוכנית הראשונית היתה לרכוש קרונות חדשים יחד עם שירותי תחזוקה למשך כ-15 שנה, אך לאור ההתנגדות העזה של עובדי הרכבת, שחששו לפגיעה בפרנסתם, הושגה פשרה. בהסכם הקיבוצי נקבע כי דווקא הקרונות הישנים ביותר ברכבת, קרונועים מדגם IC3 של ABB סקאנדיה (שנמצאת כיום בבעלות חברת בומברדייה), יהיו אלה שיתוחזקו במיקור חוץ, ובעתיד - עם כניסתו של ציוד נייד חשמלי, לא יותר מ-30% מהם יתוחזקו במיקור חוץ.

חגי פריד

הפשרה הזאת, שכללה גם הפרדה מוחלטת בין עובדי הרכבת לעובדי הקבלן, עלתה למדינה כסף - מענק של 42 אלף שקל ויותר לכל עובד ברכבת, והעלאה של 25% בשכר. העובדים התחייבו לשמור על שקט תעשייתי למשך שלוש שנים, עד דצמבר 2015.

מלחמת גרסאות

באוקטובר 2013 זכתה אלסטום הצרפתית במכרז לתחזוקת הקרונועים והיא תקבל, לפי הערכות 1.5 מיליארד שקל במשך 15 שנה. אלסטום הבטיחה להתחיל את מיקור החוץ כבר בינואר השנה, לעבוד 24 שעות ביממה ולשפר את הזמינות והכשירות של הקרונועים.

למה שקרה אחר כך יש כמה פרשנויות. עובדי הרכבת סירבו לשתף פעולה עם אלסטום - כולל בחפיפה והעברת ידע. לעניין זה אין התייחסות בהסכם הקיבוצי, אך כתוב שם במפורש כי "ירכוש הספק החיצוני מהחברה שירותי תחזוקה בתחומים הבאים: חריטת גלגלים, שיפוץ מנועים, שיפוץ גירים" ובתחומים נוספים. עוד נכתב כי "החברה תהיה רשאית למכור לספק החיצוני שירותי תחזוקה בתחומים נוספים".

אמיל סלמן

העובדים טוענים, כי ההסכם מחייב אותם לסייע בשיפוץ - ולא בתחזוקה שוטפת - ויש ויכוח בינם לבין ההנהלה בנוגע לגבולות בין שני התחומים. לטענתם, אלסטום אינה יודעת לטפל במנועים, ולכן גם בשל תקלות קטנות המנועים נשלחים למוסך לשם שיפוץ. סירובם של העובדים לטפל במכלולים הגיע גם לבית הדין לעבודה, כחלק מבקשה שהגישה הרכבת שבה היא טוענת כי הסירוב של העובדים לטפל במכלולים הוא ביזיון בית משפט והפרה של הסכם הקיבוצי.

בית הדין דחה השבוע את טענות העובדים, וקבע כי אסור להם לסרב לטפל במנועים וכי טענותיהם צריכות להתברר בוועדה משותפת להם ולהנהלה. יצוין כי בניסיון להפריד את מתחם התחזוקה של עובדי הרכבת מזה של עובדי הקבלן, נבנו מלתחות, חדרי שירותים ואף קיר גבוה, בעלות כוללת של מיליוני שקלים.

העובדים, שנאבקו נגד הפרטת התחזוקה, לא ממש עוזרים למהלך להצליח, אך לפי גורמים ברכבת ובמשרד התחבורה - אלסטום לא נערכה היטב למשימה, והיא "לומדת תוך כדי תנועה". לטענת הרכבת רמת התחזוקה עולה במהירות, גם בזכות מומחים מחו"ל וחברת בקרה ששכרה הרכבת, אך היא עדיין לא ברמת הרצויה.

"מדיניות של בת יענה"

מבין 46 מערכים של קרונועים שנכללו בהפרטה, 22 מושבתים כיום. ברכבת טוענים כי הקרונועים המושבתים נמצאים בשיפוץ כללי, מה שאכן נקבע בחוזה עם אלסטום, אבל מוזר ששיפוץ כללי בהיקף רחב החל לפני שאלסטום התבססה בתחזוקה השגרתית של הקרונועים. באלסטום אמרו כי כ-20 מממערכי הקרונות שקיבלו היו צריכים לעשות טיפול כללי (אוברול) כבר לפני זמן רב.

המחסור בקרונועים גרם, כאמור, להפסקת הפעילות, למשך שבועיים, בקו דימונה־באר שבע, ונטען כי גם הפסקת הפעילות בקו לירושלים נגרמת בשל אותן סיבות (ברכבת מכחישים בתוקף, ואומרים כי הסיבה היחידה לסגירה היא גיזום עצים וחיזוק מדרונות לקראת החורף, והקו ייפתח לפני תקופת "בין הזמנים" (החופשה של תלמידי הישיבות), שבה יש נסיעות רבות לירושלים.

באלסטום מגלגלים את הכדור לעבר העובדים, וטוענים כי העובדים מיישמים פרשנות דווקאית של ההסכם הקיבוצי. בחברה גם טוענים כי קשה להם לקבל חלקי חילוף, ולטפל במנועים ובתיבות ההילוכים. בנוסף, אומרים שם כי הרכבות היו במצב גרוע מאוד כאשר קיבלו אותן, עם בלאי גבוה.

ההנהלה ואלסטום טוענים כי בעיות התחזוקה לא מביאות לבעיות בטיחות, ואומרים: "אם רכבת לא בטוחה, היא לא תעלה על הקו". עם זאת, מבקר המדינה בודק בעיות אפשריות בבטיחות, ובמשרד התחבורה מבקשים לברר אם מערכות כיבוי האש פעילות ואם קרונועים מטופלים בחלקים לא מקוריים ומאושרים ואף יוצאים לשירות ללא כושר בלימה מלא.

ברכבת מעריכים שתוך חודשיים התחזוקה תגיע לקצב הרצוי, אך בינתיים נראה כי ההשקעה הרבה של הרכבת לא מביאה לתוצאות הרצויות. נראה כי במקום להציב רף איכות חדש לתחזוקה, הפך מיקור החוץ לבעיה בוערת.

מהנהלת הרכבת נמסר: "זמינות הקרונועים מסוג IC עומדת בדרישות רכבת ישראל, והשיקול לגבי מספר הקרונועים בתפעול השוטף הוא של החברה בלבד. מצבת קרונות רכבת ישראל מאפשרת הפעלת כל הקווים ללא כל מגבלה לרבות לוח הזמנים החדש. הפרת תנאי ההסכם על ידי ועד העובדים באופן תדיר גורמת לנזק מתמשך לפעולתה של אלסטום במתחמים. רכבת ישראל בטוחה כי מיצוי התהליך המקצועי בתחזוקת הקרונועים תואם את הסטנדרט הבינלאומי. מבקר המדינה הודיע כי יבדוק את הפעלת מיקור החוץ ברכבת ישראל - והחברה כמובן מקבלת כל ביקורת בברכה".

מוועד עובדי הרכבת נמסר: "עובדי הרכבת מקיימים את הסכם 2012 ככתבו וכלשונו. יש להצטער שההנהלה לא נוהגת באותו האופן ובוחרת להפר את ההסכם ברמייה ובתוקפנות. צר לנו שההנהלה ממשיכה במדיניות של בת יענה, טומנת את ראשה בחול ובמקום לתקן את כישלונותיה הניהוליים, היא מטיחה האשמות לכל עבר".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#