אזהרה ליבואני הרכב: אסור לטעון מכונית חשמלית משקע ביתי

כמה מיבואני הרכב וחברות הליסינג, המוכרים מכוניות חשמליות ונטענות, קיבלו לאחרונה מכתב ממשרד האנרגיה לפיו אסור לטעון מכונית משקע חשמלי ביתי ועמדת הטעינה צריכה להיות מוזנת ממעגל חשמלי נפרד, שלא קשור לארון החשמל בדירה

דניאל שמיל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דניאל שמיל

כמה מיבואני הרכב וחברות הליסינג, המוכרים מכוניות חשמליות ונטענות, קיבלו לאחרונה מכתב הבהרה ממשרד האנרגיה. במכתב אמנם מודגש כי "טעינה ביתית של רכב חשמלי מותרת בישראל", אך אלברטו ברנשטיין, מנהל ענייני חשמל במשרד, מפנה את תשומת לב היבואנים להנחיות בנושא טעינה חשמלית, המצריכות מערכת טעינה מנוהלת (Mode 3), כולל "מעגל סופי ייעודי".

במילים אחרות, אסור לטעון מכונית משקע חשמלי ביתי ועמדת הטעינה צריכה להיות מוזנת ממעגל חשמלי נפרד, שלא קשור לארון החשמל בדירה. לפי גורמים בענף הרכב, ההנחייה נשלחה אחרי כמה מקרים בהם אירעו קצרים חשמליים ותקלות שונות בשל טעינה של מכוניות חשמליות שלא לפי התקנות.

הטענת מכונית חשמליתצילום: מוטי מילרוד

לאחרונה, נמכרות מכוניות משומשות רבות, ששיווקה בעבר בטר פלייס, באמצעות חברות הליסינג אלדן ואלבר, ולעיתים הלקוחות בוחרים להטעינן שלא בעמדות טעינה מתוחכמות, שמחירן 5,000 שקל ויותר, אלא משקע ביתי. אמנם, ברנשטיין מדגיש במכתבו כי "אין לחייב את הרוכש בהתקשרות עם חשמלאי או ספק טעינה מטעמכם. הרוכש יוכל לבחור בין התקשרות אל מול חברת החשמל כספק שירות חיוני", אבל בפועל יש רק חברה אחת המשווקת עמדות טעינה בישראל העומדות בתקן - ג'ינרג'י, שגם רכשה את מלאי העמדות של בטר פלייס. בנוסף, משרד האנרגיה מדגיש כי "אין לעשות שימוש בהתקן טעינה נייד ואין לעודד שימוש בהתקנים כאלה, אשר אסורים על פי החוק לשימוש במדינת ישראל".

במסיבת עיתונאים שערכה לאחרונה כלמוביל, יבואנית מיצובישי, ציין דוידי פיאמנטה, מנכ"ל קבוצת המכוניות הפרטיות בקבוצה, כי החברה פועלת מול הרגולטורים "כדי לאפשר טעינת מכוניות משקע ביתי". הטעינה המנוהלת, הנדרשת בישראל, אך לא באירופה, נחשבת לחסם בפני החדירה של מכוניות חשמליות והיברידיות נטענות, כיוון שנדרשת השקעה של אלפי שקלים כדי לרכוש עמדת טעינה עבורן, ועמדות טעינה ציבוריות כמעט ולא קיימות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker