חומר למחשבה, רגע לפני שאתם קונים מכונית - רכב ותחבורה - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

חומר למחשבה, רגע לפני שאתם קונים מכונית

מגרשי המכוניות בישראל גדושים, מבצעי המכירות לא פוסקים - ואמנם, מחיר מכונית משומשת כיום נמוך ממחירה לפני שלוש שנים ■ אלא שבדיקה רב-שנתית מגלה תמונה מורכבת יותר, שבה סוחרי הרכב מנסים להציג ירידת מחירים ואילו חברות הליסינג טוענות ליציבות

34תגובות

פרסום למכונית משומשת הוא כבר מזמן לא שלט "מוכרים אותי" על השמשה, וגם לא מודעה בעיתון. סוחרי הרכב הגדולים, חברות הליסינג והטרייד־אין, מפרסמים מודעות ענק המציגות מגרשים גדושי מכוניות ולצדן שיעורי הנחות גדולים, שיוצרים תחושה של היצע לא נגמר ומחירים שצונחים בעקביות. אלא שבדיקת עומק רב־שנתית של מחירי המכוניות המשומשות בשוק הרכב בישראל מגלה כי הרושם מורכב יותר מהנראה לעין.

בחברת הטרייד־אין טרייד מוביל ערכו השוואה בין מחירי מכוניות בנות שלוש כיום, למחיר של מכוניות דומות, בגיל זהה, לפני שלוש שנים (לפי מחירון לוי יצחק). ברוב המקרים הנתונים מצביעים על ירידה (שעליה יש להוסיף את עליית המדד). כך למשל, מאזדה 3 מ–2010 נמכרת כיום ב–81 אלף שקל, ולפני שלוש שנים היא נמכרה ב–88 אלף שקל; פורד פוקוס שנמכרת כיום ב–72 אלף שקל, נמכרה לפני שלוש שנים ב–86 אלף שקל; ומחירה של קיה סיד ירד מ–86 ל–80 אלף שקל. לעומת זאת, בקיה ספורטאז' תתבקשו לשלם כיום 96 אלף שקל לעומת 94 אלף שקל בעבר (נומינלית).

אפשר לטעון, במידה רבה של צדק, כי מחירי המחירון לא משקפים בהכרח את המציאות. המחירון משמש במרבית העסקות כנקודת פתיחה למשא ומתן, ומחיר המכירה בפועל נמוך לעתים בעשרות אחוזים. בטרייד מוביל מודים כי המכוניות לא נמכרות במחיר המחירון, אך טוענים כי גם שיעורי ההנחות גדל בממוצע מ–12% ל–17% כיום.

בענף המשומשות חלוקים לגבי הסיבה לירידות המחירים. "יש כאלה שחושבים שהמהפכה נובעת מהמיסוי הירוק, שהוריד את מחירי המכוניות החדשות, אבל הפקטור המרכזי הוא יכולת ההשוואה בין המחירים המוצעים במקומות שונים", אומר אבי מויאל, סמנכ"ל טרייד מוביל. "כל לקוח יכול לקבל הצעות בלחיצת כפתור מכמה חברות, וכך הוא מוריד את המחיר", הוסיף מויאל.

אייל טואג

לדברי תומר דותן, מנכ"ל אוטודיל, "כמות המכוניות החדשות משפיעה על מחירי רכב יד שנייה. בחודשים האחרונים נמכרות מכוניות חדשות בקצב של 300 אלף מכוניות בשנה, וכל אחד שקונה מכונית חדשה, בין אם זה חברת ליסינג או אדם פרטי, מחזיר מכונית לשוק המשומשות. זה מצב רגיל, דומה למה שהיה לפני שלוש שנים. כששוק המכוניות החדשות חזק - מחירי המכוניות המשומשות נופלים".

700 אלף עסקות בשנה

שוק המשומשות בישראל באמת השתנה בשנים האחרונות. גופים מוסדיים מוכרים אחוזים ניכרים מציי הרכב שלהם, בייחוד מכוניות בגילים נמוכים של שלוש שנים ומטה - במקביל לכניסת יבואני הרכב לתחום. רק בשבוע שעבר דווח ב–TheMarker כי יוניון מוטורס, יבואנית טויוטה, תחל במכירת מכוניות משומשות.

במקביל, שוק המכוניות החדשות בישראל גדל והולך, וגורם לכך שיותר מכוניות משומשות נפלטות לשוק ומגדילות את ההיצע. במקביל, גם הביקוש קטן - לקוחות של מכוניות משומשות יכולים לרכוש כיום מכוניות חדשות וזולות, ותוכניות מימון אטרקטיביות מקלות על הגישה למכוניות חדשות. אם נוסיף לכך את התחרות הגדולה בין חברות הטרייד אין לליסינג, אפשר להבין מדוע מחירי המשומשות הולכים ויורדים.

עם זאת, לא ברור אם ירידת המחירים יכולה להימשך לאורך זמן. בענף הליסינג הישראלי יש גלים שנמשכים שלוש שנים. 2011 היתה שנה חזקה כי הוחכרו בה מכוניות רבות, וכעת - אחרי שלוש שנים - מגיע מחזור החלפה גדול נוסף, ומכוניות רבות מגיעות לשוק המשומשות ומורידות את המחירים.

מצד שני, בשוק שבו יש 700 אלף העברות בעלות בשנה, כמו שוק המכוניות המשומשות בישראל, ההשפעה של תוספת של 30 או 40 אלף מכוניות משומשות היא רק לטווח הקצר. השפעה בקנה מידה דומה יש גם למכוניות המיני, מהן נרכשות רק כ–25 אלף בשנה. גם אם כולן באות על חשבון מכוניות משומשות, ההשפעה שלהן אינה בהכרח גדולה.

כך, לצד הגורמים שמפחיתים את מחירי המכוניות המשומשות, יש גם כוחות שתורמים לעליית מחירים. הראשון בהם הוא מחירי המכוניות החדשות. המחירים בישראל נמצאים בעלייה מתונה ואטית, אבל מושכים כלפי מעלה את מחירי המשומשות.

במצגת שהציגה חברת הליסינג אלבר לפני שנתיים למשקיעים בשוק ההון, טענה החברה, למשל, כי מחיר המכוניות המשומשות, ובעיקר אלה בגיל שלוש ומטה (כפי שמוכרות חברות הליסינג), מושפע ממחיר המכוניות החדשות. המחיר של מאזדה 3 משומשת, הדגימה, עלה וירד בהתאמה למחירי מכוניות חדשות מאותו שנתון.

גורם נוסף הוא מצב האשראי במשק. כאשר יש מחנק אשראי, חברות הליסינג רוכשות פחות מכוניות חדשות ולכן מאריכות עסקות ומוכרות פחות מכוניות משומשות, וכך מחירי המכוניות המשומשות דווקא עולים.

בנוסף, מחירי המכוניות המשומשות הנמכרות מליסינג אינן מושפעות כל כך ממחירי לוי יצחק. חלק גדול מהגרסאות שמוכרות חברות הליסינג כמכוניות משומשות, כמו רמת הגימור אקטיב של מאזדה 3, נמכרו כחדשות אך ורק לציי הרכב. על פי רשות המסים, שיעור גרסאות הבסיס של משפחתיות פופולריות שנמכרות לציי רכב הוא 95% ואף 99%. במלים אחרות, מחירון לוי יצחק, שמתייחס לביקוש למכוניות מבעלות פרטית, כמעט לא רלוונטי, היות שחברות הליסינג קובעות את המחירים בעצמן.

מאידך, לחברות הליסינג מחירון לוי יצחק מאוד רלוונטי מסיבות אחרות - האשראי מהבנקים ומחברות הביטוח ניתן להן על סמך מחירי המכוניות המשומשות, שמשמשות כבטוחה. על כן, לחברות הליסינג חשוב לטעון כי מחירי המכוניות המשומשות אינם יורדים, ולמעשה השוק יציב.

מחכים למחירי אמת

בשורה התחתונה, כל גורם בשוק המכוניות רואה את מפת מחירי המכוניות המשומשות לפי האינטרס שלו. סוחרי הטרייד־אין מבקשים להוכיח כי המחירים יורדים, כדי לעודד תנועה של לקוחות אליהם. חברות הליסינג טוענות ההפך - כדי לשמור על ערך הבטוחות שברשותן. האמת, כנראה, נמצאת אי שם באמצע.

בדיקה במחירי המחירון של כמה דגמים פופולריים לאורך שש השנים האחרונות, מגלה תנודתיות רבה, אך יציבות יחסית לטווח הארוך. ראשית, מחירי המחירון משתנים לאורך השנה. כך למשל, נראה כי ככל שהמחיר שנקבע בינואר גבוה - הוא פוחת בהדרגה לאורך השנה בעקבות הטענות שמופנות בדרך כלל כלפי מחירות לוי יצחק.

הסיבה השנייה לתנודתיות היא הלכי השוק בדגמים שונים. פורד פוקוס, למשל, נהפכה ממכונית פופולרית בשוק המשומשות למכונית שקשה למכור, בשל בעיות אמינות שיוחסו לה, ומחיריה של מאזדה 3 ירדו בשל הצפות החוק בדגם זה. מצד שני, החלפת דגם יכולה לשפר את הסחירות שלו. הדור הנוכחי של קיה ספורטאז', למשל, זוכה להצלחה גדולה יותר כמשומשת מקודמתה, ולכן מחיריה עולים.

לשאלה המרכזית, האם הישראלים משלמים פחות על מכוניות משומשות, אין תשובה חד־משמעית. כדי לבחון זאת, יש לדעת את מחירי האמת, ולא רק את המחירונים.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#