הפרקליטות: "לסגור כביש בחיפה - העירייה ביצעה עבירה בראש חוצות" - רכב ותחבורה - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

הפרקליטות: "לסגור כביש בחיפה - העירייה ביצעה עבירה בראש חוצות"

לטענת הפרקליטות, למרות שכביש נחל הגיבורים נחנך כבר לפני כחודשיים לא פעלו עיריית חיפה והחברה העירונית יפה נוף לפי תוכניות המתאר ואישורי הבנייה, ולא מיגנו את המבנים הסמוכים לכביש נגד רעש

35תגובות

חודשיים לאחר שראש עיריית חיפה יונה יהב ושר התחבורה ישראל כץ חנכו את כביש נחל הגיבורים בעיר, פונה פרקליטות המדינה בבקשה חריגה לבית המשפט לסגור את הכביש לתנועה. הפרקליטות טוענת כי עיריית חיפה והחברה העירונית יפה נוף לא פעלו לפי תוכניות המתאר ואישורי הבנייה, ולא מיגנו את המבנים הסמוכים לכביש נגד רעש.

בטקס פתיחת הכביש, המחבר שכונות המגורים בנה שאנן ובכרמל, הדר הכרמל והעיר התחתית, אמר יהב כי "כביש נחל הגיבורים הוא בעל חשיבות רבה במארג הכבישים הנבנים בחיפה ומתאימים את מציאות התעבורה בחיפה לנפח כלי הרכב הנע בכבישי העיר בנוחיות וביעילות".

לפי תוכנית המתאר, היה על חברת יפה נוף להכין תוכנית למיגון אקוסטי של המבנים, ובהם בתי מגורים ובית ספר, ולבצעה במקביל לקבלת היתר הסלילה. ואולם עד היום לא בוצע מיגון אקוסטי ולא הוקם קיר סיכוך להפחתת עוצמת הרעש במבנים סמוכים ובתוכם בית הספר "שערי תורה". לפי הפרקליטות, "יש לראות בחומרה יתרה את העובדה שהמשיבות - עיריית חיפה וחברת יפה נוף - הן רשויות הממלאות תפקיד ציבורי, שמחובתן לעמוד על מילוי החוק והאמורות לשמש בעצמן דוגמא ומופת לשמירתו".

הפרקליטות הדגישה בבקשה שהוגשה לבית המשפט כי "הפרת החוק על ידן, בראש חוצות, תוך פגיעה באוכלוסייה חלשה, פוגעת קשות באמון הציבור ברשויות השלטון, שהינו ערך יסוד של משפטנו, ומחייבת, על כן, תגובה חדה וברורה מצד בית המשפט". המדינה מיוצגת בדיון בידי עורכות הדין יעל פרידמן מהמחלקה לאכיפת דיני מקרקעין בפרקליטות המדינה ועפרה אורנשטיין, נציגת היועץ המשפטי לממשלה.

לפי העתירה, לא בוצע מיגון למרות הדרישה המפורשת לכך בעת אישור התוכנית. למעשה, רק ארבעה חודשים לפני פתיחת הכביש לתנועה בוצע, לראשונה, תסקיר אקוסטי חלקי למבנים סמוכים לכביש, וקבע כי יווצרו בבית הספר ובבתים הסמוכים רמות רעש של 70 דציבל ומעלה, לאורך זמן, בעוד 60 דציבלים נחשבים לרמת רעש מסוכנת. המשרדים לאיכות הסביבה והפנים, יחד עם איגוד ערים לסביבה חיפה, שלח לעירייה התראות רבות, אך הכביש נפתח לפני שהחלו עבודות המיגון המתאימות. התוצאה היא שתושבי האזור, שנחשבים כמשתייכים לאוכלוסייה מוחלשת, סובלים מרמות רעש חריגות.

העובדה שהעירייה והחברה העירונית מיהרו לפתוח את הכביש ולגזור את הסרט זוכה לביקורת קשה בעתירה, בה נכתב כי "יש בכך משום פגיעה קשה שאין להפריז בחומרתה בשלטון החוק. אזרחים שומרי חוק, אשר נוכחים לדעת כי גורמי האכיפה עצמם עוברים על החוק, עלולים להתייאש מן החוק. לייאוש זה תוצאות מרחיקות לכת שכבר ניכרות בחברה שלנו מדי יום ביומו. השלמה עם הפרת החוק עלולה להתפרש על ידי הציבור כאזלת ידו של החוק, וגם לכך יש השלכות קשות לא רק בתחום התכנון והבנייה, אלא בכל תחומי הפעילות העבריינית". בעתירה מתבקש בית המשפט לקבוע כי הכביש ייסגר תוך 45 יום, זמן מספק לעיריית חיפה וליפה נוף להגיש תשובה.

עו"ד רשף חן, היועץ המשפטי של עיריית חיפה, פנה לפרקליטות המדינה במכתב זועם שנפתח במילים: "בהמשך לשיחתנו הקשה מהיום". "אני רואה בחומרה יתרה את הגשת הבקשה האמורה... אשר הוגשה בניגוד לאתיקה המינימלית התבקשת בין המדינה לרשות מקומית", כתב חן. "קיימת אצלכם אי הבנה יסודית ביחס לתוכן הוראות התוכנית ולמצב העובדתי... אין בבקשה שמץ של ראייה למטרד משמעותי הנגרם לאי מי והמחייב פעולה מהירה, שלא לומר נמהרת, לשינוי המצב הקיים", כתב חן, שסיים את המכתב במילים "חבל ומיותר".

"בקשה שערורייתית, רצופה בסתירות ואי-אמיתות"

צבי רוגר

מעיריית חיפה נמסר בתגובה: "כביש נחל הגיבורים הינו פרויקט היסטורי ומהפכני המשפיע באופן דרמטי על איכות התעבורה בחיפה. בימים אלה משלימה חברת יפה נוף את הבדיקה המקיפה בנושא ותגיש מסקנותיה ואת הפתרונות ההכרחיים לגורמים המוסמכים. אנו פעלנו ונמשיך לפעול תחת כלל ההנחיות והכללים של משרדי הממשלה השונים"

"כמעט בזמן כתיבת שורות תגובה למכתב ההתראה של הפרקליטות הוגשה גם בקשתם לבית המשפט ללא זמן מתן תגובה ראוי. מדובר בבקשה שערורייתית שהיה עדיף שלא הייתה מוגשת. אני סבור שהכביש לא ייסגר או נמצא בסכנת סגירה".

מחברת יפה נוף נמסר כי "זו בקשה שערורייתית, רצופה בסתירות ואי-אמיתות, שעדיף היה לולא הוגשה. חברת יפה נוף מבצעת את המוטל עליה כדי להשלים את המיגון האקוסטי הנדרש במהירות וביעילות. הפרקליטות נשענת על סעיף אחד בתב"ע שלא ניתן ליישום, לפיו היה על היזם (חב' יפה נוף) לפעול למיגון אקוסטי עוד לפני תחילת העבודות להקמת הכביש.

"כביש נחל הגיבורים נסלל באספלט שקט ונפתח לתנועת כלי רכב תוך מילוי כל הוראות תוכנית בנין עיר על פיו נסלל הכביש. התוכנית המאושרת קובעת כי לאחר פתיחת הכביש לתנועה, יש לבצע בדיקה אקוסטית ותכנון מפורט למבני המגורים ולמבני הציבור בתחום השפעת הכביש - וכך אכן נעשה.

תומר אפלבאום

יתר על כן, התוכנית קובעת כי יש להשלים את הבדיקות תוך שנה מיום פתיחת הכביש ואולם חברת יפה נוף התחייבה להקדים את הבדיקות ולסיים את המיגון תוך חצי שנה מיום פתיחת הכביש. בימים אלה נערכים הסכמים עם בעלי הבתים ומבוצעות עבודות לסיכוך ומיגון אקוסטי במבנה ציבור אחד ובמספר בתי מגורים שזוהו בתסקיר. הערכת עלות העבודות היא 1.5-1 מיליון שקל.

"נושא הסיכוך האקוסטי קיבל מענה גם במהלך סלילת הכביש וביצוע עבודות החפירה וזאת על פי הוראות תסקיר השפעה על הסביבה שקבע: 'בשלב מוקדם ככל האפשר יותקן קיר סיכוך למניעת רעש מעבודות הכביש לבית הספר'".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#