דו"ח המבקר

תקציב המטרונית תפח מ-540 מיליון ש' ל-1.6 מיליארד ש'

בלי מנהל פרויקט, בלי סמנכ"ל כספים, בלי מתכנן ובלי מבקר ■ עם חוזים חלקיים מול העיריות, אומדנים כספיים חובבניים ובפיקוח רשלני של משרד התחבורה ■ עלות הקמת המטרונית בחיפה, שממומנת מכספי ציבור, יותר משולשה - והפרויקט טרם הושלם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

המטרונית, מערכת הסעת ההמונים במטרופולין חיפה, נחשבת מיוחדת בפשטות התכנונית ובעלות הנמוכה של הקמתה. במקום רכבת קלה או תחתית, הקימו בחיפה מערכת של אוטובוסים הנוסעים בנתיבים בלעדיים, שלא זקוקה למסילות ולתשתית חשמל - ולכן אפשר להקים אותה מהר ובתקציב נמוך יחסית. אלא שדו"ח מבקר המדינה על הרשויות המקומיות חושף מסכת של היעדר ניהול ופיקוח, חריגות כספיות וזלזול באמות המידה של מינהל ציבורי תקין.

הבעיות החלו כבר בשלב התכנון, נמשכו בשלב הביצוע והביאו לכך שההשקעה בהקמת המטרונית התנפחה מ–540 מיליון שקל ל–1.6 מיליארד שקל, עלייה של 286%, והמטרונית החלה לפעול באיחור של תשעה חודשים, בזמן שהעבודות עוד לא הסתיימו. החריגות התקציביות במטרונית דווחו ב–TheMarker כבר בפברואר 2012. למרות חומרתו של הדו"ח, אין בו מסקנות אישיות, והוא מסתפק בהמלצות כלליות כיצד להימנע ממחדלים דומים בעתיד.

השקת המטרונית בקרית חייםצילום: רמי שלוש

הכשלים החמורים מתחילים עוד בשלב ההחלטה על סוג הסעת ההמונים שתוקם בחיפה. ב–2003 הציגה יפה נוף, חברה בבעלותה של עיריית חיפה שאמונה על הקמת תשתיות תחבורה במטרופולין, לוועדת ההיגוי המחוזית דו"ח השוואת חלופות בין רכבת קלה, BRT (אוטובוסים רבי קיבולת שנוסעים בנתיבים בלעדיים) ואוטובוסים. ההשוואה העלתה כי דווקא לרכבת קלה יש יתרונות מהותיים, אך יפה נוף המליצה להקים BRT.

אולם ועדת ההיגוי כלל לא הוסמכה להחליט מה תהיה מערכת הסעת ההמונים, וגם לא נמצאו רישומים או פרוטוקולים המעידים על בחירה מסודרת ומנומקת - לא בוועדה ולא במשרד התחבורה. זו היתה רק ההתחלה. פרויקט תשתית רחב היקף חייב להיות מבוצע תחת תוכנית מתאר ולעבור בקרה ואישור של ועדת התכנון המחוזית. מכיוון שלא נמצאו כאלה, הציבור לא עודכן בכל פרטי התוכניות ואי אפשר היה להגיש התנגדויות מצד תושבים שעלולים להיפגע ממנה.

התשובה של יפה נוף לטענת המבקר מוזרה לא פחות מהתנהלותה עד כה. לפי התגובה, אילו היתה החברה "פועלת להכנת תוכנית מתאר כוללת חדשה, יש להניח שפרויקט המטרונית היה מושלם רק בעוד כמה שנים, אם בכלל, על כל המשתמע מכך".

בממשלה החליטו כי יפה נוף תהיה החברה המבצעת של המטרונית כבר ב–1998, אך החוזה עמה נתחם לא פחות מ–11 שנה אחר כך, שעה שעבודות הביצוע של המטרונית כבר היו בעיצומן והחריגות הכספיות התגלו. חוזים בין יפה נוף לחמש העיריות שהמרונית עוברת בתחומן נחתמו גם הם באיחור רב. חלקם ב–2012, ועם אחת מהן, עיריית קריית ים, לא נחתם עד כה חוזה, וראש העיר שלה אף טען באחרונה כי המטרונית אינה בטיחותית.

לעיכוב בחתימת החוזים יש השפעה מהותית על הפעלת המטרונית, שבחלק מצירי התנועה עדיין אינה נהנית מעדיפות ברמזורים, ולכן אינה מעניקה יתרון על פני מכונית פרטית במהירות הנסיעה. החוזים שכבר נחתמו אינם מלאים, ולא כוללים את כל ההתחייבויות של יפה נוף, או מכריעים אם החברה צריכה לשפץ גם אזורים הגובלים בתוואי המטרונית.

טקס ההשקה בחיפהצילום: חגי פריד

יפה נוף, שלפני המטרונית ניהלה פרויקטים קטנים בהרבה כמו הקמת מחלפים, בהיקף כספי שנופל מ–200 מיליון שקל, לא סברה שיש לשנות את המבנה הארגוני שלה ולהתאימו לביצוע פרויקט תשתית מורכב כל כך. לפיכך, לא מונה מנהל לפרויקט, וכל חוזי התכנון והביצוע נוהלו ונחתמו בנפרד, ללא ניצול יתרון הגודל שיש לחברה.

רק במאי 2012, חמש שנים לאחר תחילת העבודות, התקשרה יפה נוף עם יועצת חיצונית שתנהל את הפרויקט. ואולם לאחר חצי שנה, בשל חוסר שיתוף פעולה של החברה עמה, הודיעה מנהלת הפרויקט כי היא מסירה מעצמה אחריות לכל הנושאים שאינם בתחום ההנדסה האזרחית.

כשלים חמורים התגלו גם בשלב התכנון והביצוע. למטרונית, למרבה התדהמה, אין מתכנן ראשי. התוכניות חולקו ל–32 מקטעים גיאוגרפיים (ואין תיעוד מדוע חולקו כך) ו"החברה התייחסה לתכנון המפורט של כל אחד מהמקטעים כאל פרויקט נפרד", קובע המבקר. כך, לא היתה תמונה ברורה על ההתקדמות בתכנון ונוצרו בעיות תיאום שגרמו לעיכובים.

כמה חלקים קריטיים, ובהם רציפי ההמתנה של נוסעים למטרונית, לא תוכננו באופן מפורט עד לשלב מאוחר (יולי 2011), ולכן היה צריך לפרק חלק מהריצוף והספסלים ברציפים שכבר הוקמו, דבר שגרם לבזבוז כספי ציבור. במקרה אחד לפחות, במסוף הנוסעים צפון הקריות (כורדני), יפה נוף החלה בעבודות ללא קבלת היתר בנייה, דבר חמור במיוחד כאשר מדובר בחברה עירונית הפועלת מטעם הממשלה.

מכרז וצו להתחלת עבודות במתחם התחזוקה של האוטובוסים המשמשים את המטרונית יצא לפני שהושלם תכנון מפורט, לכן עבודות החפירה גדלו פי שלושה והמילוי באדמה הוכפל. מעבר לייקור הפרויקט, השלמתו נדחתה בשנה שלמה בשל כך.

הרשלנות וחוסר הסדר המשיכו גם בתיאום מול רשויות מקומיות וחברות תשתית. כך, למשל, במקום למסור לחברת החשמל תוכנית מסודרת של כל העתקות תשתית החשמל הנדרשות, מה שיאפשר לחברה למנות פרויקטור מיוחד ולבצע את העבודות במהירות, מסרה לה יפה נוף 45 בקשות נפרדות להעתקות תשתית. זאת, בנוסף לבקשות לחיבור רציפי המטרונית לחשמל. לכן, רק כמחצית מאותן העתקות מתח בוצעו עד כה.

המטרונית בחיפה. התקלות החלו עוד בשלב התכנוןצילום: חברת יפה נוף

המבקר מעיר בחומרה גם על היעדרו של תכנון בטיחות עם סטנדרטים ברורים, שחסרונו ניכר בתכנון הרציפים. ביפה נוף תכננו את הרציפים כך שהמטרונית תוכל להיצמד אליהם ותתאפשר כניסה ויציאה מהירה ובטוחה של הנוסעים. עם זאת, שכחו שם שמרכז הגלגלים של האוטובוסים בולט ב–11 ס"מ, ולכן האוטובוסים אינם נצמדים והדבר פוגע בייחוד בנוסעים על כסא גלגלים ומפר את חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלויות.

כעת נדרשת החלפה של אבני הריצוף בתחנות רבות. המתכננים שכחו חלק נוסף במטרונית, מראות הצד שלה. המראות מותקנות בגובה 150 ס"מ בלבד משפת הרציף, דבר שמסכן את הנוסעים.

המבקר מצא גם בעיות בתכנון "ארגון מחדש" של קווי התחבורה הציבורית בחיפה, שאמורים להזין את המטרונית בנוסעים, וקובל על חסרונם של חניוני "חנה וסע". יפה נוף הקימה רק חניון אחד כזה בלבד, בשטח קטן, ועיריית קריית ים הקימה שני חניונים בעצמה. מיעוט החניונים יקשה על המטרונית להיות תחליף למכונית פרטית.

לכל הכשלים התכנוניים יש משמעות כלכלית כבדה. בבדיקת הכדאיות היה האומדן להקמת המטרונית 540 מיליון שקל. לאחר הרחבתו ב–2009, קפץ הסכום ל–859 מיליון שקל, אבל זה לא נגמר כאן. עבודות נוספות של יפה נוף וחריגות בביצוע העלו את התקציב בהדרגה, והזניקו אותו עד ל–1.589 מיליארד שקל, יותר מפי שלושה מהתכנון המקורי. למרות זאת, אין כל מסמכים שמתעדים את הכנת האומדים וגם לא נמצאו הסברים גם לכל הדרישות להגבלת תקציב. משרד התחבורה, מצדו, לא הפעיל את הפיקוח המתאים. עד כה, עדיין לא נקבע תקציב סופי לפרויקט.

מה נעשה בכסף? תשובה חלקית לכך אפשר למצוא בדו"ח של חברת הייעוץ לפרויקט מ–2012. מתברר כי יפה נוף ביצעה עבודות שאינן חיוניות או נוגעות לפרויקט שעלותן כ–100 מיליון שקל, מבלי לקבל את אישור משרד התחבורה. תקציב המטרונית מימן עבודות בעיר התחתית ובכיכר לין בחיפה, ואת העתקת השוק העירוני בקריית אתא, בנוסף לעמודי תאורה בעיר.

משרד התחבורה העביר כספים ללא בדיקה, ולפרויקט לא היה מבקר תקציבי חיצוני עד 2011, אחרי שהתבררו ממדי החריגה התקציבית. ליפה נוף עצמה התמנה סמנכ"ל כספים רק בשלהי 2012, יותר מחמש שנים לאחר שהתחילה בעבודות.

המטרונית פועלת כיום, אף שהפרויקט לא הושלם ותקציבו לא סוכם. דווקא הפרויקט הפשוט יחסית התגלה כיקר בהרבה מהמצופה ובוזבזו בו מאות מיליוני שקלים מכספים ציבור, בשל היעדרו של ניהול מרכזי מסודר ואומדנים כספיים חובבניים. ואולם למרות החלמאות האדירה שהתגלתה בניהולו, המבקר מסתפק בהערות כלליות למשרדי התחבורה והאוצר, ליפה נוף ולעיריות השונות, במקום להטיל על המנהלים הכושלים אחריות אישית.

מיפה נוף נמסר בתגובה, גם בשם עיריית חיפה: "פרויקט המטרונית הוא חריג, מורכב וראשון מסוגו בארץ. פרויקט בסדר גודל כזה לא בוצע מעולם על ידי גוף ציבורי והוא אינו קיים בקונפיגורציה זו במקום אחר בעולם, כך שאך טבעי הוא כי מהותו התגבשה תוך כדי בנייתו.

"הגורם המתכלל והמממן של הפרויקט הוא המדינה, באמצעות משרד התחבורה, אשר הטילו על יפה נוף, כחברה עירונית, לבצע את הפרויקט לפי החלטות והנחיות, לרבות החלטה על ביצוע פרויקט BRT במקום התכנון המקורי לביצוע פרויקט LRT (רכבת קלה); ובנוסף ההחלטה על הרחבת הפרויקט מעבר לתחומי חיפה לכלל המטרופולין.

"משרד התחבורה היה מעודכן בזמן אמת לאורך כל שלבי התכנון והביצוע בהתקדמות, בשינויים ובעלויות. יפה נוף פנתה למשרד התחבורה לקבלת אישור תקציבי לכל פעולה חריגה שלא נכללה באומדן המקורי". ממשרד התחבורה נמסר כי הוא "קיבל את הערות המבקר באשר להתנהלותו ושל יפה נוף, ופועל לתיקון מיידי של כל הליקויים שהתגלו. חלקם האחר מצוי מזה זמן בתהליכי תיקון.

משרד התחבורה העיר ליפה נוף על התנהלותה בביצוע הפרויקט והפיק את כל הלקחים הנדרשים. פרויקטים מורכבים מסוג המטרונית מבוצעים כיום רק לאחר תכנון קפדני, וביצועם מותנה בקבלת חוות דעת של חברת בקרה בינמשרדית, המשותפת למשרדי התחבורה והאוצר".

ממשרד האוצר טרם נמסרה תגובה.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker