מנכ"ל הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים התפטר

רון מוסקוביץ' עוזב את תפקידו על רקע מתיחת עם יו"ר מועצת הרשות, יעקב שיינין, שקרא לשר התחבורה להדיחו, מכיוון שלא מילא את הוראות המועצה

דניאל שמיל
דניאל שמיל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דניאל שמיל
דניאל שמיל

רון מוסקוביץ', מנכ"ל הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים, הודיע בסוף השבוע לשר התחבורה, ישראל כ"ץ, על החלטתו לעזוב את תפקידו.

מוסקוביץ' כיהן כמנכ"ל הרשות במשך שלוש שנים, והוא מתפטר שנה לפני המועד המיועד על רקע מתיחות עם יו"ר מועצת הרשות, ד"ר יעקב שיינין. בין שיינין, שמונה לתפקידו לפני כשנה, למוסקוביץ' התפתחה סדרת עימותים. בשיאם, לפני כשבועיים, שיגרו שיינין וארבעה מחברי מועצת הרשות מכתב לשר התחבורה, שבו קראו להדיח את מוסקוביץ', מכיוון שאינו ממלא את הוראות המועצה.

כ"ץ לא פעל להדחת מוסקוביץ', אבל גם לא הביע בו תמיכה פומבית. המתיחות בין המנכ"ל ליו"ר נהפכה לגלויה כששיינין כינס מסיבת עיתונאים, בלא מוסקוביץ', שבה טען כי דיבור בטלפון סלולרי בעת נהיגה, גם אם הוא צמוד לאוזן, אינו מסוכן במיוחד ויש להמעיט את אכיפתו.

רון מוסקוביץ'. כ"ץ לא הביע בו תמיכה פומביתצילום: טס שפלן

הרשות הלאומית פועלת בפיקוח מועצת מנהלים, שתפקידה להתוות את קווי הפעולה של הרשות, להנחות את המנכ"ל, לאשר תקציבים ולפקח על הפעילות השוטפת - אבל אין בכוחה למנות או להדיח את המנכ"ל. הפיקוח של המועצה, שמתבצע בלא סמכות ניהולית של ממש, יצר מתחים ואי סדרים גם בעבר. המנכ"ל הקודם של הרשות, יאיר דורי, הודח למעשה בידי המועצה, בראשות ד"ר זיוה פתיר, במהלך שזכה מאוחר יותר לביקורת חריפה של מבקר המדינה..

מאז הקמתה, ב–2007, הרשות פועלת מתוקף הוראת שעה, שהוארכה באחרונה, ולא מתוקף חוק, ותקציבה נתון לקיצוצים ואינו קבוע. המאבקים בין המועצה למנכ"ל מחלישות אותה עוד יותר, ואפשר להניח שיעבור זמן מה עד לבחירת מנכ"ל חדש. בתנאים אלה, קשה לרשות לבקר ולהתוות מדיניות לבטיחות בדרכים.

רון מוסקוביץ' מסר כי "לאחר יותר משלוש שנים בתפקיד ניתן להצביע על הצלחות של הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים שבאות לידי ביטוי בתרומתה לירידה הדרמטית והנמשכת במספר התאונות והנפגעים. בתקופה זו הרשות התייצבה וקידמה את מדיניות שר התחבורה והבטיחות בדרכים ישראל כ"ץ, שפועל בכל כוחו להגברת הבטיחות בדרכים.

"יצרנו שת"פים מהותיים סביב תחומי הליבה, הקמנו מערך נכסים דיגיטליים ייחודי שזכה בפרסים וקידם את הקשר עם ציבור רחב, בעיקר של צעירים. הוצאנו לפועל מסעות הסברה מוצלחים סביב עולם הולכי הרגל והנהגים הצעירים, ועדיין - כמו תמיד, כל תאונה וכל אדם שנפגע, הוא בעיני נפגע אחד יותר מדי", הוסיף מוסקוביץ'.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker