דניאל שמיל

הנתון הדרמטי ביותר בסיכום המכירות השנתי בענף הרכב לא היה הגידול המתון, של כ–4%, במסירות, אלא דווקא הרכב הטבלה של רבות המכר. אחרי שנים שבהן המכוניות הנמכרות בישראל היו משפחתיות בתצורת סדאן - החל מסובארו ליאונה בשנות ה–80 ועד פורד פוקוס ב–2012 - המכונית הנמכרת ביותר בשנה שחלפה היתה דווקא מכונית מיני עירונית, מהקטגוריה שבעבר כלל לא נמכרה כאן: קיה פיקנטו.

המכירות של פיקנטו ב–2013 הסתכמו ב–9,659 מכונית - קרוב למחצית מהמסירות של המותג כולו. עם זאת, מותג הרכב המצליח בישראל נותר, שנה שלישית ברציפות, יונדאי, והיבואן הגדול ביותר הוא כלמוביל, עם 19% מהשוק.

פיקנטו זכתה להובלה בזכות דומיננטיות יוצאת דופן בקטגוריה שבה היא מתחרה. המסירות שלה היו גבוהות יותר מאלה של ארבעת הדגמים הבאים אחריה, במצטבר. מכונית המיני השנייה הנמכרת ביותר היא סוזוקי אלטו, עם 2,410 מסירות בלבד, כמעט רבע מאלה של הפיקנטו. בקטגוריה הגדולה יותר, של מכוניות סופר־מיני, שומרת על הבכורה יונדאי i20 הוותיקה, ואחריה ניסאן מיקרה. שתיהן מכוניות שנמכרות בכמויות גדולות לציי רכב והשכרה.

עם כל זאת, קשה לומר שהביקוש למשפחתיות ירד. טויוטה קורולה היתה קרובה מאוד לפיקנטו, עם 9,370 מסירות, כשהיא מקדימה את פורד פוקוס, מלכת המכירות של 2012 - עם 8,393 מסירות.

המשפחתיות גדולות כיום יותר מעבר, ומפנות מקום לקטגוריה גדלה והולכת - משפחתיות קטנות. אלה מכוניות זולות בכ–20 אלף שקל מהמשפחתיות "הרגילות", שמציעות תא מטען גדול ורק מעט פחות מקום במושב האחורי. את הקבוצה כובשת יונדאי i25, עם 4,666 מסירות, כשהיא מקדימה את קיה ריו וסוזוקי SX4. סקודה ראפיד החדשה, ששווקה באגרסיביות, מצליחה להגיע רק רביעית, עם 2,575 מסירות בשנה הקודמת.

משפחתיות

עוד קבוצה שזוכה לעדנה היא מכוניות הפנאי - מכוניות דמויות ג'יפים, אך ללא יכולת שטח ממש. כלי הרכב הנמכר בקבוצה זו היה ניסאן ג'וק הקטן, עם 3,337 מסירות. הוא מקדים את מיצובישי אאוטלנדר, שממנו נמסרו 3,239 מכוניות, וזוכה להצלחה בזכות שבעת המושבים שלו. למקום השלישי מגיע מאזדה CX–5. רכבי שטח אמיתייים, ויקרים, כמעט שלא נמכרים כאן. המצליח שבהם הוא טויוטה לנד־קרוזר, שממנו נמסרו 699 יחידות.

ההצלחה של מכוניות הפנאי באה על חשבון מכוניות המנהלים (משפחתיות גדולות), שמסירותיהן יורדות והולכות. מאזדה מצליחה למשול בקטגוריה הקטנה יחסית, עם 2,273 מסירות, ואחריה המכונית ההיברידית הנמכרת בישראל, טויוטה פריוס, שממנה נמסרו 1,354 מכוניות.

שוק היוקרה מזנק

בשוק היוקרה ניכר גידול של מרבית המותגים, עם מכירות שלא הכרנו בעבר - אאודי, שמסרה 2,323 מכוניות ועלתה ב–20%, מרצדס, שקפצה ב–67% ומסרה 1,654 מכוניות וב.מ.וו, שהסתפקה בגידול של 12%. המסירות הגואות לא מעידות בהכרח על שגשוג כלכלי ועלייה במספר הישראלים שיכולים להרשות לעצמם מכונית יוקרה גדולה.

למעשה, מכוניות היוקרה הן אלה שהוזלו, ונהפכו לנגישות יותר. מכונית היוקרה הנמכרת ביותר היתה דווקא מיני קופר הקטנה, שנמסרה ב-498 יחידות. אחריה הגיעה במ.וו סדרה-3, עם 482 מסירות. במקום השלישי, אאודי A3, מכונית קומפקטית על בסיס פולקסווגן גולף שמחירה מתחיל ב–164 אלף שקל ונמסרה ב-456 אלף יחידות. עוד בחמישיה הפותחת: אאודי Q5 ואלפא רומיאו ג'ולייטה".

מכוניות היוקרה ה"אמיתיות" והגדולות נמכרו בכמויות קטנים בהרבה. מרצדס E קלאס היתה מכונית הסלון הנמכרת ביותר (238 מסירות), ומתחרתה אאודי A6 נמסרה ב–130 יחידות בלבד. כמו כן, בשנה שחלפה נמכרו 57 מכוניות מתוצרת פורשה, 24 מכוניות של מזראטי ו–11 פרארי חדשות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker