רכש האוטובוסים נפתח לתחרות - והוזל ב-20%

קואופרטיב אגד ירכוש 100 אוטובוסים מתוצרת מרצדס שיורכבו במפעלי הארגז ומרכבים ■ אף ששני המפעלים ניגשו למכרז לבדם, שר התחבורה טוען כי עצם ניהול המכרז חסך 24 מיליון שקל

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

מפעלי הארגז ומרכבים זכו במכרז שפירסם קואופרטיב אגד לרכישת 100 אוטובוסים חדשים תמורת 106 מיליון שקל. את הזכייה במכרז ואת הנתונים הכספיים חשף בסוף השבוע במפתיע שר התחבורה, ישראל כ"ץ, ללא התייחסות אגד - ככל הנראה, בתגובה לקמפיין הציבורי והמשפטי שמנהלים המפעלים המקומיים נגד פתיחת השוק לתחרות מחו"ל.

כ"ץ ביטל את החיוב ההיסטורי של חברות התחבורה הציבורית לרכוש אוטובוסים שמרכביהם (החלק החיצוני שאינו שלדה) יוצרו בישראל. כך, פתח למעשה את השוק לייבוא אוטובוסים מחו"ל. לטענת כ"ץ, המהלך הביא להוזלת המחיר לאוטובוס במכרז שפירסם אגד, מ–1.3 מיליון שקל בעבר ל–1.06 מיליון שקל - חיסכון של 20% (24 מיליון שקל). עם זאת, למכרז ניגשו רק מפעלי הארגז ומרכבים, שנהנים מיתרון של 15% בניקוד ההצעות. באופן תמוה, הגישו שני המפעלים הצעה דומה - להרכבת אוטובוסים מתוצרת מרצדס - ובמחיר זהה, ולפיכך האספקה תחולק באופן שווה ביניהם.

החודש עתר הארגז לבג"ץ נגד משרדי התחבורה, האוצר והכלכלה, בשל כוונתם לאפשר לאגד ולדן לרכוש גם אוטובוסים המיוצרים בחו"ל. בעתירה נטען כי יש בכך הפרת התחייבות להגן על התעשייה המקומית, ונרמז בה למעורבות פסולה לכאורה מצד פעיל הליכוד יצחק קויפמן, המייבא אוטובוסים מסין לישראל. עוד נטען כי ההחלטה לוותה בשינוי תקני בטיחות שנועדו להקל על הכנסת אוטובוסים מסין לשוק. כ"ץ הכחיש טענות אלה, ואמר בסוף השבוע כי "הסתיים המונופול לאספקת אוטובוסים על ידי שני מפעלים, ללא תחרות ובמחירים מופקעים במימון המדינה".

אוטובוס אגדצילום: אליהו הרשקוביץ

רכש האוטובוסים של אגד ודן מתבצע במימון חלקי של הממשלה, שמתקצבת אותם בכ–300 מיליון שקל מדי שנה. בכוונת משרדי התחבורה והאוצר לבטל בעוד כשנה את הקרן ולעבור למודל של תקצוב הרכישה על בסיס תפעולי (לפי ק"מ נסועה).

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker