צפו

מאזדה 3 החדשה: ספורטיבית ודינמית - מבלי להיות אגרסיבית

נעים לבלות במכונית והיא מספקת תמורה טובה לכסף. למרות זאת, אחרי שהיתה הדגם הנמכר בישראל במשך שבע שנים, ביבואנית דלק מוטורס לא מצפים כי תכבוש את הפסגה

דניאל שמיל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים21
דניאל שמיל

ב-2009, כשבחנתי לראשונה את מהדור השני ‏(הדגם המוחלף כעת‏), עוררה המכונית עניין עצום. בכל רמזור, תחנת דלק ופינת רחוב היה מי ששאל “זאת מאזדה 3 החדשה? ואיך היא?” הדגם קיבל אז תואר המכונית הנמכרת ביותר בישראל, והשקתו של היתה דרמטית כמעט כמו זו של אייפון חדש.

כתבות נוספות ב-TheMarker

ארבע שנים מאוחר יותר, אני שוב נוסע בדור חדש של מאזדה 3 וזוכה להתעלמות מוחלטת, כמעט. רק מעטים מסתכלים לעבר המכונית או שואלים שאלות. אפשר לראות בכך עדות למעמדה המידרדר של מאזדה - המותג שהיה הנמכר ביותר בישראל שבע שנים ברציפות וצנח עד למקום השביעי.

3 המשפחתית, שנודעה באמינות ובסחירות שלה כמשומשת, נהפכה למכונית שקשה מאוד להיפטר ממנה בשוק היד השנייה. מאזדה נהפכה קורבן להצלחה של עצמה, פשוט היו יותר מדי מכוניות כאלה. בנוסף, 3 היוצאת גם לא היתה מוצלחת במיוחד - בזבזנית בדלק עם ביצועים עצלים ועיצוב מעט מנופח.

עם זאת, מוזר שמאזדה 3 החדשה לא מעוררת תשומת לב, מכיוון שהיא מיועדת לשנות את כל מה שאנחנו יודעים עליה: היא אמורה להיות חסכונית, זריזה, מרווחת וגם יפה יותר.

3 מתוך 3 |
1 מתוך 3 |
2 מתוך 3 |

במבט ראשון, ניתן לומר שבעניין שיפור היופי מעצבי החברה עשו עבודה טובה. 3 נראית ספורטיבית ודינמית מבלי להיות אגרסיבית, ומזכירה את קווי העיצוב של מאזדה 6 הגדולה יותר. העיצוב המוצלח ממשיך בפנים: אל מול עיניי הנהג יש מחוון מרכזי לסיבובי המנוע, ושאר המידע מוצג באופן דיגיטלי. גם איכות החומרים השתפרה מאוד, אם כי פה ושם עוד תמצאו שרידים לפלסטיק יפני נוקשה ומיושן.

ואולם החידוש העיקרי בתא הנוסעים הוא מערכות הבידור והמידע. במרכז הדשבורד ממוקם מסך גדול הנשלט בידי גלגלת, ובו תוכנת ניווט ושליטה על מערכת הקול והטלפון, והכל בעברית. חוץ מהקראה של עדכונים מהפייסבוק. במכונית המבחן היה עדיין אבטיפוס של המערכת עם כמה באגים בתוכנה, אך נראה שהמערכת מוצלחת למדי. מול הנהג יש גם תצוגה עילית של המהירות על גבי לוח שקוף.

כשיוצאים לדרך התאוצה הראשונית מהירה, כנראה שהודות להילוך ראשון קצר, אך במעלה ההילוכים התאוצות מרשימות פחות. המנוע, בנפח 1.5 ליטר עם 120 כ”ס, מאפשר ביצועים סבירים, אבל תחת מאמץ מתקבלת תחושה שהוא חלש ממנועי המתחרות. הטכנולוגיה החדשה של מאזדה - סקיי אקטיב - אמורה להיות חסכונית בדלק, ובמבחן מאומץ הצליחה להשיג 11.7 ק”מ לליטר. בנסיעה שגרתית ומתונה היא תספק תוצאות טובות בהרבה. בנסיעה עירונית התגלתה 3 כנוקשה משהו, ושיכוך הזעזועים לא היה מבריק. ייתכן שהדבר נגרם מצמיגים בחתך נמוך, כך שצמיגים עבים יותר ישפרו את הבטיחות.

וכעת, לכביש המפותל. זה לא אזור המחיה הטבעי של משפחתיות, אבל מאזדה מבטיחה לספק הנאה מנהיגה, “זום־זום” בשפתה, וצריכה להיבחן גם כאן. בפניות החדות המכונית מאוזנת מאוד, לא רוכנת הצדה בחדות ומקנה לנהג תחושה בטוחה, אפילו ספורטיבית. לכך מצטרפים בלמים מצוינים, אבל התחושה שמספקת המכונית על מידת האחיזה של הצמיגים אינה נהדרת. אפשר לומר שזו מכונית שמספקת תחושה ספורטיבית, אבל אינה ספורטיבית באמת.

איך 3 כמכונית משפחתית? אם אתם מסיעים ילדים קטנים מאחור, היא תהיה בסדר גמור. עם זאת, למרות בסיס הגלגלים הארוך ‏(270 ס”מ‏), המרחב מעל ראש הנוסעים מצומצם וגם המרחב לרגליים לא מפנק, כך שהמכונית לא יכולה להתיימר להסעת שלושה מבוגרים מאחור.

בשורה התחתונה, 3 היא מכונית שנעים לבלות בחברתה. העיצוב הנאה והקישוריות הגבוהה הופכים אותה לאחת המשפחתיות המגניבות בסביבה. רשימת האבזור הארוכה הופכת אותה גם לתמורה טובה לכסף.

ביבואנית דלק מוטורס מודים כי כנראה לא יצליחו לכבוש את ראשות טבלת המכירות, “השוק מבוזר מאוד” הם אומרים. למעשה, חל בשוק הרכב הישראלי מהפך מעניין: המשפחתית האפורה והעממית שמאזדה הציעה בעבר נהפכה למכונית מיוחדת יותר, אולי אפילו נישתית. היא אולי כבר לא המשפחתית של כולם, אבל כך יכולה למשוך את אלה שאינם מעוניינים להיות כמו כולם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker