המכוניות החשמליות יקרות מדי ולא שימושיות? העשירים חושבים אחרת

כך כבשו החשמליות את מותגי היוקרה ונהפכו ללהיט בשוק מכוניות הספורט

דניאל שמיל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים7
דניאל שמיל

זה שנים חוזים מומחי רכב כי בעתיד נחבר את המכונית להטענה בשקע החשמל, ננתק אותה אחרי אחרי כוס הקפה של הבוקר, ונוכל לנסוע לפחות עשרות קילומטרים עד שנדרש לחבר אותה שוב לשקע - ורק אם אין ברירה, נפעיל מנוע בנזין קטן שיפעל כגנרטור.

במציאות, המהפכה החשמלית עדיין לא מתרחשת. המכוניות הנטענות עדיין יקרות ולא שימושיות מספיק כדי להיות תחליף למכוניות בנזין. ואולם יש שוק שבו מוכנים לקוחות לשלם הרבה כסף - גם על מכוניות שאינן שימושיות בהכרח - שוק מכוניות הספורט.

אם בעבר נראה היה שיש מעט משותף בין חובבי ביצועים וסחרור צמיגים מעלה עשן לבין שוחרי סביבה וחיסכון - הרי שכיום התברר כי הצדדים חולקים גם קווי דמיון. כך, הם מוכנים להתפשר על מכונית שימושית פחות ולשלם יותר כדי להיות ראשוניים וחדשניים.

אחרי שטסלה הוכיחה כי אפשר לייצר מכונית ספורט חשמלית אך נחשקת, קפצו לזירה יצרני הרכב הוותיקים, ובעיקר אלה של מותגי היוקרה. שורה של מכוניות ספורט היברידיות וחשמליות מאפשרות לשדרג את התדמית, ואת מחיר המניה, מבלי להסתכן בשיווק טכנולוגיה שעדיין אינה בשלה לקהל רחב מדי. הנה כמה מכוניות ספורט שהוצגו באחרונה או יגיעו לייצור סדרתי בקרוב, שעליהן אפשר לחלום מבלי להרגיש רגשות אשם כלפי הסביבה.

אאודי R8 nort-e -חשמלית למהדרין

אאודי מכינה את הקהל כבר כמה שנים לגרסה חשמלית של מכונית הספורט שלה, R8, והשנה הציגה לה אבטיפוס.

זו גרסה קרובה לייצור של מכונת ספורט שתהיה פסגת ההיצע בסדרת ה–e-tron של אאודי, שתכלול גרסאות היברידיות וחשמליות לכמה מדגמי החברה. בניגוד להימורים קודמים, R8 הירוקה אינה היברידית נטענת אלא חשמלית לגמרי. שני המנועים החשמליים לא יאפשרו לה מהירות חלומית ‏(200 קמ”ש, קצת יותר משל פורד פוקוס‏), אבל התאוצות המיידיות יכולות לפצות על כך, והמכונית תגיע ל–100 קמ”ש תוך 4.2 שניות בלבד. חבל רק שהטעינה נמדדת בשעות, לא פחות מ–12 שעות עד לטעינה מלאה. החידוש במכונית הוא החומרים הקלים מהם היא עשויה, שמשלבים סיבי פחמן ושלדת אלומיניום. משקלה הכולל הוא 1,780 ק”ג. המכונית כבר זכתה לחשיפה קולנועית, כשימשה ככלי הרכב של טוני סטארק בסרט “איירון מן 3”.

הספק: 380 כ”ס

טווח נסיעה חשמלית: 215 ק”מ

זינוק ל–100 קמ”ש: 4.2 שניות

מחיר: טרם נקבע

ב.מ.וו i8 - היברידית קלה

הסיסמה של סדרת מכוניות ה–i של ב.מ.וו היא “נולדו כחשמליות”, אבל ה–i8 היא היברידית־נטענת ולא חשמלית טהורה.

מכונית הספורט של ב.מ.וו מתחרה באאודי R8, ומשלבת מנוע בנזין קטן ‏(1.5 ליטרים‏) אך חזק ‏(231 כ”ס‏), עם מנוע חשמלי שמוסיף עוד כ–130 כ”ס להספק. מנוע הבנזין מסובב את הגלגלים האחוריים, והחשמלי את הקדמיים. שלא כמו R8, מכונית הספורט של ב.מ.וו תוכננה מראש להיות היברידית, ועל משקל הסוללות הכבד מפצה גוף קל משקל, עשוי סיבי פחמן וגם פלסטיק מחוזק, וכך היא שוקלת טונה וחצי בלבד, מעט מאוד ביחס למכונית בגודל כזה.

העיצוב עתידני, וכולל דלתות הנפתחות כלפי מעלה ולוח מחוונים המורכב ממסכים בלבד, ללא שעונים. בנוסף ל–i8 היקרה, ב.מ.וו הציגה באחרונה גם חשמלית שימושית יותר, ויקרה מעט פחות, בשם i3.

הספק: 362 כ”ס

צריכת דלק: 40 ק”מ לליטר

טווח נסיעה חשמלית: 35 ק”מ

זינוק ל–100 קמ”ש: 4.5 שניות

מחיר: 136 אלף דולר ‏(בארה”ב‏)

פורשה 918 - שלושה מנועים בלי גג

פורשה 918 אינה “סתם” מכונית ספורט, אלא מכונית־על ‏(SuperCar‏). מכונית חוקית לכביש עם ביצועים של מכונית ספורט וייצור במספרים מוגבלים שנועד להפוך אותה לפריט אספנים מבוקש מרגע ייצורה.

בתוך המרכב נטול הגג יש שלושה מנועים - מנוע בנזין בנפח 4.6 ליטרים מכובדים, בתצורת V8, ואליו מצטרפים שני מנועים חשמליים להספק עצום ומומנט של עד 130 קג”מ. בזמן שמכונית חזקה מגיעה ל–100 קמ”ש ב–8 שניות, ה–918 כבר תעבור את ה200- קמ”ש והיא מגיעה למהירות מרבית של 340 קמ”ש. כל זאת, תוך הבטחה לצריכת דלק טובה יותר משל טויוטה פריוס, 30 ק”מ לליטר. ל–918 מוצעת גם בגרסאות ייעודיות למירוצים, שאינה נטענת בשקע חשמלי.

המכונית הסדרתית שברה שיא נחשב, כשהקיפה את מסלול נירבורגרינג בגרמניה ב–6:57 שניות, המכונית הסדרתית הראשונה שעושה זאת בפחות משבע שניות.

הספק: 887 כ”ס

צריכת דלק: 30.3 ק”מ לליטר

טווח נסיעה חשמלית: 32 ק”מ

זינוק ל–100 קמ”ש: 2.8 שניות

מחיר: 845 אלף דולר ‏(בארה”ב‏)

מרצדס SLS חשמלית - מנוע לכל גלגל

SLS היא המכונית המהירה והחזקה ביותר של מרצדס, והגרסה החזקה ביותר שלה היא דווקא חשמלית.

לגרסה זו 740 כ”ס, שמופקים מארבעה מנועים חשמליים, אחד לכל גלגל. הסוללות נמצאות במעין שדרה ארוכה שעוברת בתחתית המכונית ואחראית לחלוקת משקל אופטימלית. SLS החשמלית חזקה מאוד, ומפיקה גם מומנט אדיר של 102 קג”מ, אך היא אטית במקצת מגרסת הבנזין, והמיאוץ למאה קמ”ש נמשך עוד מאית שנייה.
בנהיגה מתונה, המרצדס אמורה לנסוע 250 ק”מ בין טעינות, אבל מכונית ספורט לא נועדה לנהיגה מתונה, ובנהיגת מסלול המכונית תתרוקן מאנרגיה תוך דקות. טעינה מחודשת אורכת לא פחות מ–20 שעות, אך יש גם ערכה לטעינה מהירה שנמשכת שלוש שעות, בלבד. אגב, גם SLS שברה שיא במסלול הנירבורגרינג, כאשר הקיפה אותו תוך 7:56 דקות, שיא למכונית חשמלית.

הספק: 740 כ”ס

טווח נסיעה חשמלית: 250 ק”מ

זינוק ל–100 קמ”ש: 3.9 שניות

מחיר: 416,500 יורו ‏(בגרמניה‏)

מקלארן P1 - טכנולוגיית פורמולה 1

במרוצי פורמולה 1 משתמשים במערכת הנקראית KERS, המאפשרת לאצור אנרגיית בלימה ולהשתמש בה מאוחר יותר לתאוצה. מקלארן, אחת מקבוצות הפורמולה 1 המצליחות ביותר לאורך השנים, מביאה את הטכנולוגיה הזו גם למכונית הכביש שלה. אם אפשר לקרוא למכונית שמיוצרת ב–375 עותקים סדרתית.

המקלארן היא מכונית מהירה מאוד, ומאיצה ל–200 קמ”ש תוך שבע שניות בלבד, וכעבור עשר שניות כבר תיסע ב–300 קמ”ש. זאת, בדרך למהירות מירבית מוגבלת אלקטרונית של 350 קמ”ש. אבל, זו גם מכונית היברידית־נטענת, עם נתוני פליטה נמוכים וטווח נסיעה של 20 ק”מ מבלי להצית בנזין.

מספר העותקים המצומצם בו תיוצר, והמחיר העצום בו היא מוצעת, מבטיחים כי הטכנולוגיה המתקדמת שלה תישאר, בינתיים, נחלתם של מעטים בלבד.

הספק: 903 כ”ס

צריכת דלק: לא פורסמה

טווח נסיעה חשמלית: 20 ק”מ

זינוק ל–100 קמ”ש: 2.9 שניות

מחיר: 1.03 מיליון יורו

פרארי לה־פרארי - סיוע למנוע הבנזין

מכונית הדגל החדשה של פרארי היא החזקה שבחבורה, ואולי גם המהירה ביניהן. לא כל הנתונים פורסמו, אבל ידוע כבר כי היא מגיעה ל–300 קמ”ש בתוך 15 שניות בלבד.
עם זאת, מערכת ההנעה שלה אינה הכי מתקדמת. יש לה אמנם הנעה היברידית, אבל היברידית “מתונה”, שבה המנוע החשמלי לא מחובר ישירות לגלגלים אלא רק מסייע למנוע הבנזין. הסיוע הוא של 161 סוסים, שמצטרפים ל–789 כ”ס של מנוע בנזין בן 12 צילינדרים בנפח של 6.3 ליטרים. נתוני צריכת דלק לא פורסמו, אך לפי נתוני פליטת הפחמן הדו־חמצני ‏(יותר מ–300 גרם לק”מ‏), היא גבוהה מאוד. בכל זאת, איש לא קונה פרארי כדי להגן על הסביבה. המכונית האולטרה־יקרה תהיה גם נדירה מאוד, ורק 500 עותקים ממנו מיועדים להיות מיוצרים.

הספק: 950 כ”ס

צריכת דלק: לא פורסמה

טווח נסיעה חשמלית: 0 ק”מ

זינוק ל–100 קמ”ש: כ–3 שניות

מחיר: 1.69 מיליון דולר

7 מתוך 7 |
פרארי לה־פראריצילום: פרארי
1 מתוך 7 |
דגם S של טסלהצילום: בלומברג
2 מתוך 7 |
דגם המכונית החשמלית של אאודיצילום: יח"צ

תגובות