ללא פיקוח |

החוזה עם חברת הבקרה על התחבורה הציבורית מסתיים בעוד יומיים

חברת ריבה, שעורכת בקרה על הדיוק והתדירות האוטובוסים בתחבורה הציבורית, ערכה לעובדים שימוע לפני פיטורים ■ רק בעוד חודש יסתיים המכרז לבחירת חברה אחרת

דניאל שמיל
דניאל שמיל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דניאל שמיל
דניאל שמיל

האם האוטובוסים עומדים בזמנים? האם הם עוצרים בכל התחנות? בעוד יומיים לא יהיה מי שיפקח על כך. ההתקשרות של משרד התחבורה עם חברת ריבה, העורכת בקרה על קווי האוטובוסים, פגה ב-1 באוקטובר, אך המכרז לבחירת חברת בקרה חדשה יסתיים רק בעוד כחודש.

לפי הערכות, החברה החדשה תיכנס לפעילות בעוד שלושה חודשים לכל המוקדם. ריבה כבר ערכה שימוע לפני פיטורים ל-70 בקרי תחבורה. כעת קיים חשש כי הדיוק ואיכות השירות בקווי אוטובוסים תרד, כאשר החברות ידעו כי אין על כך כל בקרה.

חברת ריבה יחזקאל ושות' עורכת בקרה על תחבורה ציבורית כבר כ-5 שנים, בעלות של 40 מיליון שקל בשנה. החברה מעסיקה בקרים סמויים שרושמים את שעות היציאה של אוטובוסים, הפקידה של תחנות שונות וגם את מידת הניקיון ואדיבות הנהג. הדו"חות המפורטים של ריבה, שהפכו לאחרונה לפומביים, לאחר עתירה של התנועה לחופש המידע, מספקים מידע רב על איכות התחבורה הציבורית בערים שונות.

המכרז החדש היה אמור להתפרסם כבר ב-2011, אך זה התעכב במשרד התחבורה שביקש, וקיבל, פטור ממכרז מאגף החשב הכללי באוצר. כאשר פורסם המכרז, טענו גורמים בענף כי הוא מעניק יתרון מובנה לריבה.

מתברר כי ההתקשרות עם ריבה לא היתה, לכאורה, לפי כללי המכרז התקין. התובענה הוגשה נגד שלמה כץ, מנהל בקרה ופרויקטים באגף לתחבורה ציבורית במשרד התחבורה, ונטען בה כי פעל בניגוד עניינים לטובת ריבה. כץ, לפי האישומים, לא דיווח כי חבר ילדות שלו הוא סמנכ"ל בכיר בחברה.

עוד נטען כי כץ הפעיל לחץ שתנאי הסף במכרז החדש יהיו גבוהים, ועבודת הבקרה לא תפוצל בין כמה חברות, קריטריונים שמעניקים יתרון לחברת ריבה. בתובענה נכתב כי הנאשם פעל בניגוד עניינים חמור בין תפקידו ומעורבותו בנוגע למכרז לבין קשרי החברות האישיים שלו עם מר בורמיל, תוך שנמנע מלדווח על קשרי חברות אלו לגורמים הרלוונטיים במשרד התחבורה". כעת בוחנים בנציבות האם להשעות אותו מתפקידו במשרד התחבורה.

מחברת יחזקאל ריבה ושות' נמסר כי "ב-1 באוקטובר יסתיים החוזה בינינו לבין משרד התחבורה ולמעשה תיפסק הבקרה על מפעילי התחבורה הציבורית בישראל, עד לקבלת ההחלטה במכרז המתנהל בימים אלה. במקביל להגשת מועמדותנו במכרז החדש, אנו נאלצים להיערך לצמצום הדרגתי של מספר הבקרים בפרויקט. יצויין כי התחבורה הציבורית באוטובוסים משרתת 2 מיליון נוסעים ביום והיא מסובסדת על ידי המדינה במאות מיליוני שקלים מדי חודש. הבקרה מהווה כלי מרכזי לעידוד מפעילי התחבורה הציבורית לעמידה בהסכמים ולשיפור רמת השירות לנוסעים בתחבורה הציבורית".

ממשרד התחבורה נמסר כי פעילות הבקרה של ריבה אכן תופסק, אך תתחדש בהקדם עם תום המכרז, בעוד כחודש. בינתיים, משרד התחבורה יערוך בקרה בעצמו על פעילות התחבורה הציבורית.

גיל יעקב, מנכ"ל ארגון צרכני התחבורה הציבורית "15 דקות" מסר כי "השערוריות במשרד התחבורה לא פוסקות ונוסעי התחבורה הציבורית נותרים מופקרים . שר התחבורה נרדם בשמירה על רמת השירות לנוסעים, הגיע הזמן שישראל כץ יקח אחריות וידאג לבקרה מתקדמת על השירות בתחבורה הציבורית. תמוהה ביותר התנהלות משרד התחבורה עד כה שבחר להאריך שוב ושוב ללא מכרז את הבקרה על המפעילים".

אוטובוסים בירושליםצילום: תומר אפלבאום

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker