ניתוח TheMarker |

רפורמות בענף הרכב - יש; יותר כסף בכיס של הנהג - אין

שוק הרכב הישראלי עדיין מעכל את הרפורמות שהתחוללו בו בשנה האחרונה ■ בכנסת ינסו היבואנים, חברות הליסינג ובעלי המוסכים להטות לטובתם את החוק המרכזי להסדרת ענף הרכב ■ אבל למעט ירידה במחיר החלפים - הצרכנים עדיין לא מרגישים שינוי

דניאל שמיל
דניאל שמיל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דניאל שמיל
דניאל שמיל

מיד אחרי החגים ייכנס שוק הרכב לרבעון סוער במיוחד, ובעל השפעה גדולה על עתידם של כל המעורבים בענף. הזירה המעניינת ביותר תהיה בוועדת הכלכלה של הכנסת, שם יילחמו יבואני הרכב, חברות הליסינג, השמאים ובעלי המוסכים. הם ינסו להתאים לצורכיהם את החוק החדש שצפוי להסדיר את כלל הפעילות בענף, חוק רישוי שירותי רכב. אבל החוק נועד לממש מטרה חשובה נוספת - לשפר את התחרות בענף הרכב, ולהוריד את המחירים לטובת הלקוחות. האם האינטרס הציבורי ינצח?

חוק שירותי הרכב אינו הניסיון היחיד להגביר את התחרות בענף. בשנה האחרונה בוצעו מהלכים רבים שנועדו לשחרר את שוק הרכב מחסמים שונים ולהוזיל מחירים בקניית מכוניות חדשות ומשומשות, בביצוע טיפולים במוסך וברכישת חלפים.

כתבות נוספות ב-TheMarker

מרשם קטלני למשבר הנדל"ן

שהמוחות יברחו: הקמת מרכזי המצוינות הופסקה

צילום: מורן מעיין

לפניכם ניתוח של כל השינויים שבוצעו בשוק הרכב בשנה האחרונה, ואלה שצפויים בעתיד הקרוב. האם ענף הרכב עומד בפני שינוי משמעותי?

1. קניית מכונית חדשה

ועדת זליכה לבחינת התחרותיות בשוק הרכב, שהגישה את מסקנותיה בינואר 2012, מצאה כי יבואני הרכב עושים “התאמה אוליגופוליסטית” של מחירי המכוניות באופן עצמאי ולא פורמלי. לעומת זאת, חברת האסטרטגיה שלדור קבעה כי “לא זוהו כשלים מהותיים בתחרות בין היבואנים השונים, אם כי התחרות מושפעת באופן ישיר מהדומיננטיות הרבה של חברות הליסינג”. במלים אחרות, יש תחרות בין היבואנים, אבל לעתים היא לא על הצרכן הפרטי אלא על חברות הליסינג.

מה היה: בשנה האחרונה נפתחה בישראל הסוכנות הראשונה למכירת מכוניות מיבוא מקביל, איילון מוטורס שמה. הסוכנות מייבאת את דגמי פורד מאירופה ומארה”ב, אבל אינה מציעה הנחות משמעותיות, ובהתאם מוכרות כמויות קטנות מאוד של מכוניות. רפורמה חשובה יותר התירה לחברות הליסינג ולסוחרי מכוניות משומשות למכור מכוניות חדשות, ללא רישומן כ”יד שנייה”. גם הרפורמה הזו טרם התממשה, כי יבואני הרכב חוששים מפתיחת ערוץ חדש של תחרות נגדם. לדברי בכיר בענף הליסינג “אף יבואן עדיין לא היה נואש מספיק, ותקוע עם מלאים גדולים, כדי לאפשר את זה”. אך רבים בענף מעריכים כי השינוי הזה עוד יקרה.

מה יהיה: חוק רישוי שירותי רכב פותח עוד שני ערוצי שיווק. האחד, למי שמוגדרים יבואני רכב זעירים, שיכולים לייבא עד 20 מכוניות בשנה, עד שנה מיום ייצורן. ערוץ זה מאפשר יבוא בכמויות קטנות של מכוניות משומשות. בנוסף, החוק מסדיר את פעילות מתווכי היבוא האישי, והופך אותה לכשרה וברורה יותר. באשר ליבואני הרכב הסדירים, החוק החדש מעניק סמכויות יוצאות דופן לשר התחבורה, שיכול לשלול רישיון יבוא או להטיל סנקציות על סמך ניסיונות לפגיעה בתחרות.

בשורה התחתונה: מרבית ההתפתחויות החדשות בזירה לא שינו את כללי המשחק בענף הרכב. ערוצי השיווק החדשים - המקביל, הזעיר והאישי - ישפיעו, אולי, על התחרות בתחום מכוניות היוקרה, אלא ששם המחירים דווקא עולים בשל מס היוקרה החדש. הנעלם הגדול הוא עד כמה יתערב שר התחבורה בשוק, באיום של שלילת רישיון יבוא, ועד כמה התערבות זו תעמוד במבחן בג”ץ. בכל מקרה, הצרכנים הפרטיים לא צפויים ליהנות מירידת מחירים.

2. ליסינג והשכרה

שני הדו”חות המרכזיים על ענף הרכב, של זליכה ושל שלדור, הגיעו למסקנה דומה: התחרות בין חברות הליסינג וההשכרה רבה, אבל יש להן השפעה על הצרכן הפרטי בזכות כוח הקנייה שלהן. הן אלה שנהנות מההוזלות אבל הן גם גורמות לייקור מכוניות חדשות, משומשות וחלפים.

מה היה: משרד התחבורה החליט להשתמש בכוחן של חברות הליסינג כדי לגלגל הנחות ללקוח, ואיפשר להן למכור מכוניות חדשות. דווקא רשות המסים, בניסיון לפתור עיוותי מס, קיצצה מעט את כנפיהן: הפחת על המכוניות שלהן, לצורכי תשלום מס, הוקטן מ–20% ל–16% ולא תהיה להן אפשרות לדחות תשלומי מסים בעת “שחלוף” ‏(החלפת מכונית במכונית‏).

מה יהיה: חוק רישוי שירותי רכב אינו מתייחס לחברות ליסינג, ויוזמות להפחתת הנזק של נסועה עודפת, כמו שווי שימוש על הדלק - שרלוונטיות בעיקר לרכבי ליסינג - כלל לא מקודמות.

בשורה התחתונה: בדו”חות הרבעוניים האחרונים של חברות הליסינג נקבע כי לא צפויה השפעה מהותית על פעילותן כתוצאה מהשינויים במיסוי. כלומר, ניתן להעריך כי כוחן יישמר, והשפעתן על השוק אף תגדל.

מכירת מכוניות ליסינג בגני התערוכהצילום: עופר וקנין

3. רכישת מכונית משומשת

אם מחירי המכוניות החדשות גבוהים כל כך, אולי יהיה קל יותר לקנות מכונית משומשות? מתברר שגם מחירי המכוניות המשומשות בישראל גבוהים, בשל המחיר של המכוניות החדשות הנובע משיעור המס הגבוה; וגם בשל חברות הליסינג, שלפי דו”ח שלדור “קיימת דומיננטיות גבוהה” שלהן, ולכן שיעור הפחת של מחירי משומשות נמוך מהמקובל בעולם. לפי שלדור, “לחברות הליסינג יש אינטרס מובנה לשמר ערך גבוה של רכב משומש, גם על ידי ויסות של היצע הרכבים המשומשים והימנעות משחיקת ערכם”.

מה היה: בשנה האחרונה לא חלו שינויים מיוחדים ברגולוציה על סחר במכוניות משומשות, והדומיננטיות של חברות הליסינג לא נפגעה.

מה יהיה: גם בחוק לרישוי שירותי רכב לא מופיעה התייחסות לשוק היד השנייה של מכוניות. בייחוד חסר מערך שייתן היסטוריה מפורטת על מכוניות משומשות - מי היו בעליהן, אילו טיפולים ותיקונים עברו והאם עברו תאונות.

בשורה התחתונה: נמשיך לשלם יותר. גם על מכוניות משומשות.

4. מחירוני מכוניות

לפי דו”ח שלדור, אין בעיה בשוק המחירונים, שמשקפים את השוק גם אם באיחור של כמה חודשים. ועדת זליכה, לעומת זאת, קבעה כי “קיימים שינויים מהותיים במחירי כלי רכב מבלי מתן גילוי נאות לשינוי המחיר ונסיבותיו”. מקורות בענף טוענים כי המחירים במחירונים גבוהים מדי, כדי להגן על האינטרסים של חברות הליסינג והביטוח. התוצאה היא שאנחנו משלמים יותר הן על רכישת רכב משומש, והן בפרמיות הביטוח מדי שנה.

מה היה: משרד התחבורה חייב את המחירונים כדי לקבוע את המחירים לפי קודי הדגם שלו, כך שבנקים וחברות ביטוח יוכלו לעבור בין מחירונים מתחרים ללא קושי או התאמה של המאגר. מחירון יד 2 עשה זאת, אך מחירון לוי יצחק משתמש במקום זאת ב”מנגנון המרה”, שבו אפשר להקיש את קוד משרד התחבורה ולקבל את קוד המחירון. זהו מנגנון כשר, אך מסריח, כי לא ניתן להעביר מאגר מידע שלם ממחירון אחד לשני.

מה יהיה: החוק לרישוי שירותי רכב לא כולל התייחסות למחירונים, והטיפול לא מופיע, ככל הידוע, בתוכניות העבודה של משרד התחבורה.

בשורה התחתונה: מחירוני הרכב תורמים למחירים הגבוהים בשוק המכוניות המשומשות, והדבר לא עומד להשתנות.

5. שוק החלפים

שוק החלפים כושל, בעייתי ולא תחרותי. לפי שלדור, יש מחירים גבוהים לחלפים מקוריים ותחליפיים. לפי שלדור, החלקים המקוריים, הנארזים בידי יצרן הרכב, יקרים ב–20%–100% לעומת העולם, וחלקים תחליפיים יקרים ב–50%–150%.

לפי הדו”ח, נתח השוק של חלקים מקוריים גבוה ב–61% לעומת אירופה. הסיבות לכך הן תקינה ורגולוציה כבדה בישראל, שחוסמת יבוא של חלפים במחירים תחרותיים, השפעה של יבואני הרכב על המוסכים, וגם מדיניות של הנחות גבוהות - למוסכים,

מה היה: בתחום זה נעשתה פעילות רבה, שעיקרה הפחתת תקינה וחסמי יבוא. היצע החלפים בישראל גדל, ומחיריהם החלו לרדת. התופעה ניכרת במיוחד בחלקי מרכב, שנועדו לתיקון מכונית אחרי תאונה. בענף החלפים מדברים גם על דעיכתה של חולייה אחת בשרשרת השיווק של חלפים - המפיצים, כשהיבואנים מפיצים בעצמם את החלפים שלהם למוסכים.

מה יהיה: חוק הרישוי מתייחס להקלה על תנאי היבוא, תוך הפרדה בין חלקים בטיחותיים, בעלי תקינה בינלאומית, לכאלה שאינן נוגעים לבטיחות הרכב. עם זאת, אין התייחסות לכשלי השוק בתחום החלפים, ולהנחות הענק הניתנות בו.

בשורה התחתונה: מחירי החלפים יורדים, אבל עדיין גבוהים יותר מבעולם. כנראה שהדרך היחידה לעשות סדר בשוק זה היא פיקוח ממשלתי על החלפים.

6. טיפולים במוסך

מחירי שעות העבודה בישראל אינם גבוהים ביחס לעולם, והבעיה האמיתית היא במחירי החלפים. לפי שלדור, המוסכים הכלליים מתקשים להתחרות עם מוסכי היבואן, שגובים כסף על גישה לחומרים טכניים ולציוד בדיקה.

מה היה: משרד התחבורה הצהיר על ניסיונות לפתיחת מוסכים מומחים, שיכולים לרכוש מידע מיצרן הרכב ולקבל את ההסמכה ממשרד התחבורה עצמו. אלה אמורים להיות מוסכים אמינים וזולים יותר ממוסכי היבואן, אך בינתיים אף מוסך כזה לא נפתח. בכל זאת, היו ניסיונות לפתוח בישראל רשתות של מוסכים בינלאומיים, של הרשתות בוש, צ’קסטאר ודלפי, אבל גם כאן ההתקדמות מועטה. לבוש יש רק מוסך אחד, וכך גם לדלפי ובצ’קסטאר, אין ממש קריטריונים נוקשים ומחירים דומים למוסכים שברשת. אחת המתמודדות המעניינות בשוק זה היתה חברת הליסינג הרץ, שתכננה לפתוח שישה מוסכים לקהל הרחב, אך לבסוף גנזה את התוכניות, כנראה שכדי שלא להרגיז את יבואני הרכב, וכיום רק אחד ממוסכיה, בלוד, פתוח לקהל, אך משרת בעיקר את לקוחות אוטו־סנטר, זרוע מכירת המשומשות של הרץ.

מה יהיה: החוק החדש לא עוסק במוסכים מומחים, אך אוסר על יבואנים להתערב בסוגי החלפים שמוסך מוכר.

בשורה התחתונה: גם בתחום זה לא צפויה מהפכה, ויותר מכך תקן הזיהום יורו 6, שייכנס לתוקף ב–2014, עוד צפוי להגדיל את הפער בין המוסכים.

הרגולטורים צריכים לאחד כוחות

הנהגים כבר התרגלו, כך נראה, לשלם יותר. אחרי שנתיים של הצהרות לוחמניות והכרזות חגיגיות, לא הרבה השתנה בענף הרכב. מלבד מקטע אחד, של חלקי חילוף, אין ירידות מחירים ותחרות מוגברת באף אחד מהחלקים בענף הרכב, למרות כל ניסיונותיו של שר התחבורה.

אולי זו הוכחה שמשרד התחבורה אינו הרגולטור היחיד בענף הרכב, אולי אפילו לא העיקרי. לרשות המסים השפעה אדירה על הענף, שניכרת בכל רפורמה שהיא עורכת, למשל, במיסוי הירוק. כדי לחולל שינוי של ממש, צריכים הרגולטורים לפעול ביחד, ולשנות את מתווה המיסוי, שמהווה יותר ממחצית שינוי הרכב.

מנהל אגף הרכב במשרד התחבורה, אבנר פלור, אומר בתגובה כי "יש בחוק סדרה של הקלות והסדרות של ערוצי יבוא חדשים. זה יכול להשפיע ולהפחית מחירים".

בהקשר להשפעה של חברות הליסינג על ענף הרכב אומר פלור כי "יש ירידה בנושא. אם פעם חברות הליסינג היו קונות 60% מהמכוניות החדשות, כיום מדובר ב–43%. העלייה בשווי השימוש הקטינה את חברות הליסינג. הן גם הורידו את מחירי המכוניות המשומשות". בהתייחס למחירי החלפים, מציין פלור כי "יש ירידות מחירים בשוק החלפים, בזכות הורדת דרישות מיוחדות ודרישות לשקיפות ופרסום מחירונים".

בעניין המוסכים המומחים, מציין פלור כי "פירסמנו לשימוע את הקריטריונים למוסך מתמחה, ואנחנו בשלבים סופיים של גיבוש נוהל".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker