שרי הממשלה יוכלו לקבל מכוניות חדשות רק מינואר

המכרז שבו זכו ב.מ.וו וסיטרואן אמנם נסגר לפני שנה, אך עקב הקדמת הבחירות והקיצוץ בתקציב, השרים יוכלו להחליף את מכוניותיהם רק מינואר 2014 ■ לקראת מועד ההחלפה יתבקשו השרים לבחור בין שני הדגמים, כאשר בממשלה הקודמת כולם בחרו בסיטרואן

צבי זרחיה
דניאל שמיל
צבי זרחיה, דניאל שמיל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי זרחיה
דניאל שמיל
צבי זרחיה, דניאל שמיל

משרד האוצר אמנם פירסם כבר לפני שנה מכרז לאספקת רכבי שרד לשרי הממשלה, אך שרי הממשלה יקבלו מכוניות שרד חדשות מהדגמים ב.מ.וו 528i או סיטרואן C5 אקסקלוסיב רק מינואר 2014. הסיבה לעיכוב היא הקדמת הבחירות, שגרמה לדחיית מועד ביצוע ההזמנות לשרים, ועדכון מועד החלפת המכונית בתקציב החדש. המכרז קבע כמות מסגרת לרכישת רכבי שרד לשרים על פני שנתיים, וכך המדינה יכולה היתה לדחות את תחילת ההזמנות ביותר משנה.

לאחר הבחירות פעלה המדינה בתקציב חודשי עד סוף יולי 2013, שבו אושר התקציב ל-2014-2013, ועל כן הזמנת המכוניות החדשות נדחתה עד לאישור התקציב.

ואולם במסגרת הקיצוצים בתקציב החליטה הממשלה, לפי הצעת שר האוצר יאיר לפיד, להחליף מכוניות בצי הרכב הממשלתי מדי חמש שנים במקום מדי ארבע שנים - ולכן ההחלפה של רכבי השרים תתבצע באופן הדרגתי החל מינואר 2014. כל שר יחליף את מכוניתו כשימלאו חמש שנים למכונית שבה הוא נוהג כיום, ולקראת מועד ההחלפה יתבקש לבחור בין ב.מ.וו לסיטרואן.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

הערכות: הקיצוץ של 3 מיליארד שקל בביטחון - יצומצם או יבוטל לחלוטין

קרוגמן: התמריצים לכלכלת ארה"ב כמעט לא השפיעו - ועכשיו הם נעלמים

ב.מ.וו 528i. השרים יאיר לפיד ויעל גרמן ויתרו על רכב השרד הממשלתיצילום: עופר וקנין

גרמן ולפיד: מוותרים על רכבי השרד

בשנה שעברה, בשל חשש מביקורת ציבורית, אף שר - למעט סגן השר דאז יעקב ליצמן - לא ביקש להזמין עבורו רכב מתוצרת ב.מ.וו. עם כינון הממשלה הנוכחית סירבה מחליפתו, שרת הבריאות יעל גרמן, לקבל את הרכב, והוא הועבר לנשיא לשעבר יצחק נבון. אגב, גרמן נסעה עד לאחרונה ברכבה הפרטי מדגם טיוטה פריוס, והודיעה על כוונתה להמשיך לנסוע ברכב היברידי.

לפני כמה שבועות, עם פתיחת המבצע לחיסון נגד פוליו, הועמדה לרשות גרמן מכונית של מינהל הרכב הממשלתי, מהדגם מיצובישי פאג'רו. מלשכת גרמן נמסר כי "עם פרוץ משבר הפוליו ומבצע החיסונים היא קיבלה ממינהל הרכב בהשאלה ולתקופה קצרה רכב, ואתו יצאה למסע בין תחנות טיפת חלב בדרום ובשאר חלקי הארץ, יחד עם הנהגת ספיר גבריאל".

גם שר האוצר יאיר לפיד ויתר על רכב השרד הממשלתי ונוהג ברכבו הפרטי, רכב שטח מדגם ניסאן מוראנו. לנגיד לשעבר, פרופ' סטנלי פישר, ביקשו בבנק ישראל להזמין רכב מסוג סיטרואן C5, אבל לאחר שהודיע על פרישתו ביקש פישר שלא לרכוש עבורו רכב חדש - והוא נסע ברכב מסוג פיז'ו 508 שמועמד לרשות המנכ"לים. עם מינויו של נגיד חדש יוזמן עבורו רכב חדש.

בהתאם למכרז שערך מינהל הרכב באוצר, זכו הדגמים ב.מ.וו 528i וסיטרואן C5 אקסקלוסיב להיות כלי הרכב שישרתו כ-50 שרים ובעלי תפקידים ממלכתיים נוספים למשך שנתיים, עם אופציה להארכת המכרז. הב.מ.וו שתוצע לשרים היא מכונית סאלון עם מנוע בנפח של 2 ליטרים, המפיק 245 כוחות סוס. הרכב מצויד, בין היתר, בבקרת אקלים מפוצלת ובמושבים קדמיים עם כוונון חשמלי. בעקבות הביקורת הציבורית על זכיית הב.מ.וו הורה שר האוצר הקודם יובל שטייניץ לבטל את המכרז, אבל הדבר לא בוצע.

הנחה של 50% 
לעומת המחיר לצרכן

מחירי כלי הרכב הזוכים במכרז היו נמוכים בעשרות אחוזים מהמחיר לצרכן. חברת דלק מוטורס, יבואנית ב.מ.וו, העניקה למדינה הנחה של 48% - והמחיר שתשלם המדינה עבור הרכב הוא 207 אלף שקל, במקום 398 שקל דאז לצרכן. על הסיטרואן קיבלה המדינה הנחה של 13%: 178 אלף שקל במקום 205 אלף שקל.

בינתיים עלה מחירה של הב.מ.וו לקהל הרחב ל-405 אלף שקל, ואילו הסיטרואן כבר לא משווקת לקהל, ומיובאת רק בהזמנה מיוחדת. ליבואניות הרכב שזכו, המכרז משתלם למרות ההנחה, כי בכך הן יכולות להפוך את השרים לפרזנטורים של המותגים שהן מייבאות.

בתוך כך, מינהל הרכב הממשלתי הודיע השבוע על זכייתה של כלמוביל, יבואנית מרצדס, במכרז לרכישת שבע לימוזינות מהודרות להסעת אורחים מכובדים מחו"ל. הלימוזינות הן מדגם מרצדס E350, והן הוארכו ואובזרו בסדנה חיצונית. לכל מכונית שש דלתות צד, ובתוכן הוחלפו המושבים בספות ארוכות.

הלימוזינות החדשות מצוידות במערכות בידור ‏(כולל DVD‏), מקרר ומערכת קשר. הנהג יופרד מהנוסעים באמצעות מחיצה. מבין המכוניות שיירכשו, שש יוארכו ללימוזינות, ואחת תיוותר באורכה הרגיל אך תאובזר באופן דומה. העלות הכוללת של הרכישה מוערכת בכ-10 מיליון שקל, והמכוניות יחליפו לימוזינות מיושנות מדגם וולוו S90 שמשרתות את מנהל הרכב הממשלתי משנות ה-90.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker