הביקוש למטרונית היה גדול מהצפוי - והנוסעים נותרו בתחנות

משרד התחבורה צפה כי בכלי התחבורה החדש יסעו כ-30 אלף נוסעים ביממה, אך בפועל מספר הנוסעים הגיע היום לכ-70 אלף נוסעים

דניאל שמיל

למרות ביקורות צוננות, הקהל בחיפה ובקריות נהר למטרונית בימים הראשונים להפעלתה, וגרם לכשל של ממש בשירות. במשרד התחבורה צפו כי בכלי התחבורה החדש, אוטובוסים ארוכים שנוסעים על מסלולים בלעדיים, יסעו כ-30 אלף נוסעים ביממה, אך בפועל, מספר הנוסעים היו כפול, והיום הגיע מספרם לכ-70 אלף נוסעים, לפי נתוני יפה נוף המפעילה.

מספר הנוסעים הגבוה גרם לקריסה של השירות - האוטובוסים היו מלאים עד אפס מקום, לא עצרו בתחנות רבות ונמנעו מלהעלות נוסעים. במקרה אחד, בקריית חיים, הדבר הביא לוונדליזם. נוסעים עלו לנתיב המטרונית, חסמו את דרכה ואף שברו שלטי הסבר שהוצבו בתחנות. הנוסעים באותה תחנה חיכו דקות ארוכות למטרונית, בשל תקלה בתחנת מרכזית המפרץ.

אין זו הפעם הראשונה בה מופעל אמצעי תחבורה בחינם, בחודשי הקיץ. כך גם קרה עם הרכבת הקלה בירושלים, שקלטה הרבה תיירים וקייטנים בחופש שביקשו לחוות את הנסיעה באמצעי התחבורה החדש. אם כן, הציפייה של משרד התחבורה כי הביקוש יהיה כבימי שגרה, תמוהה. בכל מקרה, החל ממחר יגיעו נהגים נוספים לתגבור השירות במטרונית וגם שישה אוטובוסים היברידיים יתחילו לפעול ולשרת את הנוסעים.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

הכירו את איש העסקים החרדי שמנסה להשתלט על אי.די.בי

פרשנות // הממשלה מבקשת את עזרת בג"ץ 
נגד הוועדים

ממשרד התחבורה ויפה נוף נמסר בתגובה כי "המטרונית נכנסה לשלב ההרצה המלאה, ואנו עדים לביקוש חסר תקדים מצד הנוסעים. אנחנו חווים הצלחה יתרה לשימוש במטרונית כבר מהבוקר. כמות הנוסעים במטרונית היא כפי שלוש מהשימוש הרגיל בתחבורה הציבורית במטרופולין חיפה. אנחנו מייחסים זאת לעובדה שהנסיעה במטרונית היא ללא תשלום והרבה תושבים מנצלים הטבה זו להתנסות במטרונית. בנוסף, הרבה משפחות עם ילדים מנצלים זאת ל'נסיעות חופש' עם הילדים במטרונית ועובדה זו רק מגבירה את העומס.

"סביר להניח שבימים הקרובים יצוצו תקלות נקודתיות אולם אנו לומדים את המערכת, נערכים למתן מענה בזמן אמת ומפיקים את הלקחים הדרושים. ההיענות הגדולה של הציבור מעידה על ההצלחה של הפרויקט ועל השיפור שצפוי באיכות התחבורה הציבורית בחיפה ובקריות".

נוסעים באיזור חיפה ביקרו את השימושיות המוגבלת של המטרונית, שמסייעת למי שמבקש להגיע לקריית הממשלה, לעיר התחתית ולתחנות הרכבת, אך לא מועילה לנוסעים לטכניון, אוניברסיטה ולכל שכונות הכרמל. דרור גנון, סגן ראש אגף תחבורה ציבורית במשרד, אמר היום בתגובה לביקורת על המטרונית כי התחבורה הציבורית בחיפה רק הולכת ומתוגברת, ותושבי האזור קיבלו עוד 1,100 נסיעות אוטובוס בשבוע, עלייה של 40% לעומת המצב שלפני כן. המטרונית אמורה לשרת את הנוסעים בצירים העמוסים והפקוקים ביותר, וגם השירות לכרמל השתפר (המטרונית עצמה מגיעה להדר הכרמל).

המערכת בחיפה היא ה-BRT הראשונה בישראל. BRT (Bus Rapid Transport) הראשונה בישראל, ומערכות דומות אמורות לפעול באשדוד, נתניה, ערי השרון והשפלה. המערכת, שפועלת עוד משנות השבעים בברזיל, היא שיטה זולה ופשוטה יחסית להקמת מערכת להסעת המונים. במקום רכבות קלות או תחתיות, שהקמתן עולה ממון רב ונמשכת שנים ארוכות, BRT מיועד להעניק לאוטובוסים כמה מהיתרונות של רכבת קלה. כמו רכבת כזאת, הם נהנים מקדימות ברמזורים ומנתיבים בלעדיים, שלא יכולים לשמש גם כלי תחבורה ציבורית אחרים. בנוסף, אוטובוס כזה מתעכב פחות בכל תחנה, כיוון שקניית הכרטיס ותיקופו נעשים עוד בתחנה, ולא באמצעות נהג האוטובוס.

ההרצה של המטרונית, שהחלה ביום שישי, תכלול 90 אוטובוסים רבי-קיבולת ו-143 תחנות עם מערכות כירטוס. במקביל, ייעשו שינויים ושיפורים בקווי האוטובוס בחיפה ובערים סביבה. עלות הרכישה של האוטובוסים והקמת התחנות הוערכה ב-300 מיליון שקל, ועלות ההפעלה למשך 12 שנות הפרויקט נאמדת בכמיליארד שקל. חברת דן החלה לפעול בצפון, והיא תפעיל את קווי המטרונית.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker