ירדו מהפסים |

עשרות מטרים במנהרות הרכבת נכרו בתוואי הלא נכון

צמד המנהרות בין שער הגיא לעמק ארזים נכרו במרחק של 60 ס"מ מהתוואי המתוכנן ■ ברכבת בוחנים אם ייאלצו לשנות את תוואי המסילה: "כחלק מההליך, נעצרות עבודות הכרייה עד לסיום התחקור"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מבוכה בפרויקט קו הרכבת המהיר לירושלים ‏(A1‏): עבודות הכרייה של צמד המנהרות הארוכות בישראל, בין שער הגיא לעמק ארזים, נעצרו בימים האחרונים. זאת, לאחר שהתגלה כי הכרייה סטתה מהתכנון המקורי בגלל טעות הנדסית. לפי הערכות ראשוניות, המנהרות נכרו לפי תכנון שגוי לאורך של כמה עשרות מטרים. בנקודת עצירת העבודות התברר כי הן מרוחקות בכ–60 ס"מ מהתוואי המקורי.

לפי הערכות ראשוניות, נגרמה הטעות כתוצאה מהזנה שגויה של זווית הכרייה במכונות החפירה שיוצרו לטובת הפרויקט ‏(TBM‏). מדובר במכונת כרייה אוטומטית, המבצעת הן את החפירה, והן את תימוך קירות המנהרה ‏(תוך פינוי העפר לאחור‏). הפעלת ה–TBM בפרויקט נעשית על ידי חברת הכרייה האיטלקית פיצרוטי, בעבור הקבלן המבצע, קבוצת שפיר הנדסה. לפי שעה, הופסקו עבודות הכרייה כדי להתחקות אחר הסיבה לטעות, ואולם אלה צפויות להתחדש בתוך ימים - לאחר שייקבע דפוס התיקון הנבחר.

כתבות נוספות ב-TheMarker

החברה הישראלית שעושה כסף מההתמכרות הסלולרית החדשה שלכם

הטכנולוגיה שתשגר אתכם מלוס אנג'לס לניו יורק בחצי שעה

כריית מנהרות בקו הרכבת לירושליםצילום: עופר וקנין

ממדי הטעות עדיין אינם ברורים, ומכאן שלא נקבעו עדיין דרכי תיקונה. בימים הקרובים תדון רכבת ישראל עם שפיר הנדסה, האם ניתן להימנע משינוי תוואי המסילה, בהתאם לטעות, או שניתן היה "לספוג" את הסטייה מהתכנון המקורי, באמצעות הצרת שטחי תפעול צדיים במנהרה, למשל. ככל הנראה, טעות התכנון לא תגרור עלויות נוספות לרכבת ישראל ולוחות הזמנים לא ישתנו.

כריית המנהרות נעשית בקטע ג' של הקו המהיר - הקטע בעל היקף העבודות הגדול ביותר בפרויקט, שכולל סלילת תוואי מסילה, כריית מנהרות ובניית גשרים בקטע שבין שער הגיא לעמק הארזים. הקטע כולל את מנהרה 2 באורך של 1.2 ק"מ; צמד המנהרות ‏(מנהרה 3‏) באורך של 11.6 ק"מ; ואת גשר מספר 8 מעל נחל יתלה באורך כ–150 מטר.

העבודות לביצוע הקטע סבלו מעיכובים ותקלות החל מהרגע הראשון. שפיר זכתה במכרז לביצוע הפרויקט כבר לפני חמש שנים וחצי, ביחד עם חברת אלפינה האוסטרית ‏(כקבלן הכרייה‏). לפי התכנון המקורי, העבודות אמורות היו להסתיים בסוף 2013, בתמורה ל–1.6 מיליארד שקל. אלא שאז התברר כי הרכבת יצאה למכרז מבלי שסיימה את הליכי אישורו הסטטוטורי, ולמרות מחלוקת ציבורית קשה על אופן תכנונו. בעקבות מאבק ארגוני סביבה ותכנון נגד אופן ביצוע הפרויקט מעל נחל יתלה, ספגה הרכבת ביקורת מצד ועדה מקצועית שמונתה לעניין, וכן מצד דו"ח חריף שפירסם ב–2009 מבקר המדינה בטענה לליקויים חמורים בתכנון הקו.

לבסוף, אושר המתווה התכנוני של הפרויקט באיחור של כשנתיים, בעוד ששפיר נאלצה להחליף את קבלן הכרייה ולספוג את ההתייקרויות בעלות העבודות מאז ההצעה שהגישה במכרז. שפיר הגישה ב–2010 תביעת פיצויים נגד הרכבת בגובה של כ–650 מיליון שקל. בתום משא ומתן, הגיעו הצדדים לפשרה בדבר פיצוי של כ–90 מיליון שקל. בנוסף, שילמה הרכבת לשפיר תוספת של כ–100 מיליון שקל לכיסוי דרישות נוספות בעבור פינוי עודפי עפר. בינתיים, היקף הפרויקט התייקר ל–1.8 מיליארד שקל ומועד סיומו נדחה לרבעון הראשון של 2015.

מרכבת ישראל נמסר בתגובה: "בבדיקות יזומות שמבצעת החברה אחת לתקופה, נמצאו סטיות קלות בשתיים מהמנהרות שנכרות בימים אלה על ידי חברת שפיר שזכתה במכרז הכרייה בהן. זהו נוהל המאפיין את עבודות הכרייה, כאשר כחלק מההליך, נעצרות עבודות הכרייה עד לסיום התחקור ובחינת סטיית הכרייה מול הקבלן המבצע, ושאר העבודות בפרויקט ממשיכות על פי המתוכנן".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום