מבחן השוואתי |

המכונית הסופר-מיני הטובה ביותר בישראל

בשנים האחרונות ממדיהן גדלו, הן עוצבו מחדש - וכיום הן מכוניות משפחתיות לגיטימיות ■ ואולם לאחר שמחזיקת הכתר בקטגוריה זה שנים, טויוטה יאריס, הופגשה עם מתחרותיה החדשות - פיז'ו 208, פורד פיאסטה ורנו קליאו - היא איבדה את תוארה

דניאל שמיל
דניאל שמיל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דניאל שמיל
דניאל שמיל

מכוניות סופר־מיני היו לפני עשור הדגם הקטן ביותר שהוצע בישראל. לכן כינינו אותן בפשטות 'מכוניות קטנות', אבל הכינוי הזה כבר לא מתאים כיום. אם בעבר היה מדובר במכוניות עירוניות לשימושם של רווקים או זוגות צעירים, כיום יכולות מכוניות סופר־מיני לתפקד כמשפחתיות קטנות, ולהסיע בקלות גם מבוגרים במושב האחורי.

בתוך עשר שנים המכוניות הקטנות תפחו וגדלו, והן מציעות כיום לנהגים הרבה מעבר למה שהציעו בעבר - בעיקר במרחב לנוסע. רנו קליאו החדשה, למשל, ארוכה בכמעט 30 ס"מ מהדגם שנמכר כאן לפני
עשור, וטויוטה יאריס צמחה
ב-25 ס"מ באורך וב-14 ס"מ משמעותיים בבסיס הגלגלים במרוצת השנים.

ואולם, שלא כמו משפחתיות קטנות, מכוניות הסופר־מיני מנסות עדיין להיות מעוצבות ולפנות לקהל צעיר ופחות שמרני. קטגוריית הסופר־מיני עצמה נחלקת בישראל לשניים - גרסאות ידניות עם אבזור בסיסי, במחירים של 80-70 אלף שקל, המתחרות במכוניות המיני, וגרסאות אוטומטיות, עם מנועים חזקים יותר, שמחיריהן נעים סביב 100 אלף שקל.

כתבות נוספות באתר TheMarker

זוהי הקטגוריה שבחרנו לבחון הפעם. הפגשנו את מי שנחשבת למכונית הטובה בקבוצה, טויוטה יאריס, עם שלושה דגמים חדשים של יצרנים אירופיים - רנו קליאו, פיז'ו 208 וכן פורד פיאסטה, שעברה באחרונה מתיחת פנים משמעותית. בקבוצה יש זו מתמודדות נוספות, בהן סקודה פאביה וסוזוקי סוויפט שהפסידו בעבר ליאריס במבחן השוואתי, וכן פולקסווגן פולו, שמחירה גבוה ב-15 אלף שקל ממתחרותיה. לכן בחרנו להפגיש את הטובה ביותר עד כה נגד מתחרותיה החדשות באותה קטגוריית מחיר.

פיז'ו 208 - 
זנב לאריות

פיז'ו 208צילום: דודו בכר

ציון: * * * *

העובדה שפיז'ו מסיימת במקום האחרון עלולה להטעות. 208 היא מכונית מצוינת, שהבוחנים אהבו מאוד. יש לה מנוע חזק עם 120 כ"ס, הגה קטן שכיף לסובב אותו ושלדה מצוינת, שמאפשרת הנאה בכבישים מפותלים. אבל יש לה גם שני חסרונות שהפריעו לה במבחן - נוחות מועטה בכבישים עירוניים, שעליהן יבלו המכוניות הללו את רוב זמנן, ובעיקר תיבת הילוכים מיושנת ומגושמת, שפוגעת בתאוצות ובצריכת הדלק.

208 משווקת בישראל כבר כשנה. עבור היצרן הצרפתי, היא ניסיון לפתוח דף עם מכוניות מסוגננות יותר ומהנות לנהיגה. העיצוב החיצוני שלה נאה ומלא בפרטים קטנים ומעוררי עניין, כמו הפנסים מלפנים ומאחור, השבכה הקדמית ופסי קישוט סמוך לחלונות. עם זאת, לעומת המתחרות במבחן המכונית נראית מופנמת מעט יותר.

בפנים, לעומת זאת, נעשה ניסיון לחשוב מחדש על לוח המחוונים המוכר לנו, והתוצאה מעניינת מאוד. למכונית יש הגה קטן, שנעים לאחוז בו ולסובב אותו, מסך מגע גדול במרכז לוח המחוונים ומחוונים קטנים מעל ההגה. התוצאה טובה, אך בתנוחות נהיגה מסוימות ההגה יסתיר את המחוונים.

בנוסף, כדי להשיג את העיצוב הנאה התפשרו מעצבי פיז'ו על הנדסת אנוש נוחה.

בעיה רצינית יותר היתה תיבת ההילוכים המיושנת, שלה ארבעה יחסי העברה בלבד, שמעבירה את ההילוכים בצורה מורגשת ולא מאפשרת למנוע לנצל את זמינות הכוח הטובה שלו.

שורה תחתונה: פיז'ו 208 התגלתה כמכונית המרווחת ביותר לנוסעים במושב האחורי, נוחה בכבישים עירוניים ומהנה בכבישים מפותלים. בכבישים עירוניים לעומת זאת, המתלים התקשו לטפל בשיבושים גדולים בכביש, והמכונית היתה נוקשה יותר מאחרות.

טויוטה יאריס - הטובה לעיר

טויוטה יאריסצילום: דודו בכר

ציון: * * * *

לעומת שלוש המכוניות המעוצבות מאירופה, לטויוטה יאריס עיצוב שמרני ואף משעמם. ניכר שזו מכונית שתוכננה לא לבלוט ולא להרגיז אף אחד מהקונים. לפחות בתוך המכונית העיצוב נעים יותר, והנדסת האנוש מצוינת. גם איכות החומרים, ברובה, טובה מאוד.

בטויוטה משדכים, כרגיל, מנוע אטמוספרי ‏(כלומר, ללא מגדש כלשהו‏) עם תיבת הילוכים אוטומטית רציפה. זהו שילוב שמועיל לחיסכון בדלק, והיאריס אכן היתה החסכונית במבחן, וכן מועיל לאמינות בטווח הארוך, אם כי לא מסייע לזמינות הכוח או לתאוצות מהירות והחלטיות.

יאריס אינה מכונית אטית, אבל היא מגיבה בעצלות מסוימת כשתרצו להאיץ או לצאת לעקיפה. גם בכביש מפותל הפגינה יאריס אחיזה גבוהה, אבל
ניתקה את הנהג כמעט לגמרי מתחושת הכביש.

טויוטה יאריס אינה בחירה מומלצת לנהגים שנהנים מנהיגה ספורטיבית. מצד שני, מכוניות סופר־מיני, ולמעשה כמעט כל קבוצות המכוניות, מבלות 
בעיקר בתנועה בעיר - ובכך היאריס מצטיינת.

שורה תחתונה: טויוטה יאריס היא המכונית הנוחה ביותר בעיר, קלה לתמרון במקומות צפופים ובפקק - וגם חסרונותיה של התיבה הרציפה ניכרים בה פחות.

פורד פיאסטה - הספורטיבית

פורד פיאסטהצילום: פורד

ציון: * * * * *

"כמו סמארטפון מהדור האחרון, גם הפורד פיאסטה החדשה משלבת עיצוב עכשווי עם טכנולוגיה מתקדמת" - כך נפתח הקטלוג של פורד פיאסטה. ואולם, ביחס למתחרות תא הנוסעים של הפיאסטה המחודשת עדיין עמוס כפתורים, ונעדר דווקא מסך מגע גדול שיש למתחרות ‏(כמו גם בסמארטפון‏).

עיצוב תא הנוסעים מסגיר את גילה של הפיאסטה, שהוצגה ב-2008, אך באחרונה עברה המכונית מתיחת פנים משמעותית. המנוע ותיבת ההילוכים הוחלפו, וכעת יש למכונית תיבת הילוכים כפולת־מצמד מודרנית ומנוע חזק.

מבחוץ, זכתה המכונית לשבכה החדשה של פורד, שנראית כאילו נלקחה ממכוניות ספורט בריטיות, כמו אסטון מרטין. חלק מהבוחנים אהבו את החזית המוחצנת, ואילו אחרים כינו את המראה של הפיאסטה "מוזר".

למרות עיצוב הפנים המיושן, איכות החומרים של הפיאסטה היא הטובה שבחבורה, והבידוד מרעשי הדרך מצוין. בעיר הפיאסטה נוחה פחות ממתחרותיה, ויתרונותיה של המכונית מתגלים כאשר הכביש נפתח והמהירות עולה. המנוע ותיבת ההילוכים מגיבים מצוין לדרישת הנהג, והמכונית מאיצה בקלות ומתגלה כמהנה לנהיגה בכבישים מפותלים.

ההיגוי של הפורד מדויק ולהגה משקל נכון, אחיזת הכביש גבוהה וההתנהגות שלה מצוינת.

שורה תחתונה: למי שמעדיף מכונית עם ניחוח ספורטיבי, הפיאסטה היא המתאימה ביותר בחבורה.

רנו קליאו - 
יפה ודינמית

רנו קליאוצילום: דודו בכר

ציון: * * * *

מזמן לא עוררה מכונית כל כך הרבה תשומת לב כפי שגרפה רנו קליאו החדשה, בוודאי שלא במחיר כזה.

העיצוב של הקליאו מרהיב, והצבע האדום מבליט אותו עוד יותר. הוא ספורטיבי ואופנתי מבלי להיות מוחצן וגס מדי. במדד העיצוב, לפיכך, קליאו מותירה מאחור את כל המתחרות במבחן, אבל יש לה יתרונות נוספים. למשל, השילוב בין מנוע לתיבת הילוכים.

המנוע אמנם קטן בנפחו, 1.2 ליטרים בלבד, אבל מגדש טורבו עוזר לו לייצר 120 כ"ס ולהפוך את המכונית הזאת למהירה מאוד. רנו קליאו היא גם המכונית הגדולה בחבורה, אם כי לאו דווקא המרווחת ביותר בה. חיסרון נוסף הוא של רעשי רוח עזים שחודרים לתא הנוסעים במהירות נסיעה בין־עירונית.

לוח המחוונים והעיצוב הפנימי כולו נאים ומיוחדים, וחבל שאיכות החומרים וההרכבה בינוניים ומטה. הקונסולה הקדמית עשויה פלסטיק שחור ומבריק, שנראה גרוע למדי בקיץ הישראלי. על המגע הזול של דיפון המכונית מפצה מסך מגע מצוין עם מערכת ניווט אינטגרלית בעברית, לראשונה בישראל.

שורה תחתונה: הנוחות של הקליאו בעיר שנייה רק לזו של היאריס, ובכביש המפותל זו מכונית שמצליחה להפגין יכולות דינמיות גבוהות, על אף שהיא נוטה לרכון הצדה וסובלת מהגה שמקנה תחושה קצת מנותקת.

רנו קליאו 
מנצחת בנקודות

זהו מבחן צמוד בין ארבע מכוניות טובות, שכל אחת מהן מצטיינת בתחומים שונים. ואולם, בסיכומו של מבחן, נראה כי טויוטה יאריס הפסידה את התואר "הסופר־מיני הטובה בישראל", ובגמר נותרו להתמודד פורד פיאסטה ורנו קליאו.

פורד פיאסטה איכותית ומפגינה התנהגות מעולה בכבישים מפותלים, אך רנו קליאו לא נופלת ממנה בהרים, והמנוע שלה מפגין ביצועים טובים יותר. חשוב מכך, בתכונות המשמעותיות יותר לרוכשי מכוניות סופר־מיני - כמו נוחות בעיר, מרווח פנימי וגם עיצוב - רנו קליאו מפגינה עליונות, ולכן היא הזוכה.

השתתפו במבחן: דודו בכר, אסף בר־שי, גבריאלה דוידוביץ'־ויסברג 
ודניאל שמיל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker