40 רכבות בוטלו בעקבות שיבושים; הנהגים: "אין אפילו הפסקה לשירותים - ההנהלה חילקה שקיות לאיסוף שתן"

23 נהגים הגיעו היום להיבדק בידי רופא הרכבת, כפי שקבע בית הדין לעבודה ■ לפי טענת נציגי הנהגים, 9 נמצאו חולים ■

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

סכסוך העבודה הלא-מוכרז בין נהגי הרכבות להנהלת החברה גלש היום ליומו השני, בו הרגישו הנוסעים שיבושים של ממש בתנועת הרכבות. 40 רכבות בוטלו היום, בשל היעדרותם של נהגים רבים שהודיעו השבוע כי הם חולים.

עם זאת, השיבושים לא גרמו לצפיפות חריגה ותורים בתחנות הרכבת, כי הנוסעים העדיפו כלי תחבורה אחרים. לפי הערכות, הפרסומים בתקשורת על שיבושי הפעילות הרתיעו את משתמשי הרכבת, ורבים מהם הדירו את רגליהם בתחנות כדי שלא להיפגע מהשיבושים הצפויים.

השיבושים החלו עוד ביום רביעי, כאשר 42 נהגים, כ-20% ממצבת הנהגים של הרכבת, הודיעו לפתע כי הם חולים. המחלה פרצה בדיוק בשבוע בו הרכבת החלה לפעול בלוח זמין חדש, במסגרתו יופעלו רכבות תדירות ומהירות בקווים רבים, כולל רכבת ישירה מאשקלון ומאשדוד לתל-אביב.

הבוקר זומן דיון בבית הדין לעבודה, בנוכחות הנהלת הרכבת, ההסתדרות ונציגי הנהגים. ההרכב בראשות השופטת סיגל דוידוב-מוטולה, החליט כי על הנהגים לשוב לעבודה, או לחילופין להיבדק בידי רופא מטעם הרכבת, וכתבו כי המחלה המוצהרת היא, לכאורה, "פעולה קיבוצית, מתואמת, המבוצעת כאמצעי לחץ ונוכח מחלוקת על סדרי העבודה".

27 אמורים היו להיבדק. מתוכם, 21 נהגים נמצאו כשירים לנהיגה ורק ארבעה התגלו כלא כשירים לנהוג. באשר לשניים הנותרים, אחד מהם לא הגיש מסמכים, והשני כלל לא הגיע, למרות הוראת בית הדין.

כתבות נוספות ב-TheMarker

שקיות השתן שחולקו לעובדי הרכבת

"המועדון ששולט באשראי של הציבור - לבן, יהודי וגברי"

הסמארטפון הסודי של מערכת הביטחון

הנהגים טוענים כי העומס המוטל עליהם הולך ועולה, והמחלה הם למעשה קריסה של נהגים,בשל תשישות. לטענתם, אין להם מספיק שעות מנוחה וימי שבתון, והם נדרשים לעיתים לנהוג רכבת במשך 12 שעות ברציפות. בהודעה שפירסמו היום, נכתב כי "ביממה האחרונה, אנו עומדים במתקפה חסרת תקדים שמובילה הנהלת הרכבת. מזה חודשים ארוכים אנו מתריעים בפני כולם שסידורי העבודה החדשים, המאלצים את הנהגים לנהוג שעות ארוכות ברציפות לפעמים 9 ו-12 שעות, מסכנים את ציבור הנוסעים ואותנו. כאשר נהגים מתלוננים על עייפות ומבקשים שיחליפו אותם, מאיימת עליהם הנהלת הרכבת בוועדות משמעת. אנחנו מסיעים רכבות של 1,000 נוסעים תחת עייפות כבדה. אנחנו אלה שמרגישים את כובד האחריות על חיי הנוסעים" .

עוד כותבים הנהגים כי "מערך הנהגים ברכבת קורס. הוא קורס כי הנהגים לא זוכים לקבל מנוחה ראויה בין משמרת למשמרת. כאשר התלוננו הנהגים בפני ההנהלה שבזמן משמרת אין אפילו הפסקה של 10 דקות כדי ללכת לשירותים, חילקה ההנהלה לנהגים שקיות לאיסוף שתן".

תור לאוטובוס בעקבות השבתת רכבת. ארכיוןצילום: חגי פריד

הנהגים חותמים בכותבם כי "אנו יודעים שהציבור אוהב לשנוא אותנו. התירו את דמנו כבר לפני זמן רב ורוקדים עליו בכל הזדמנות שיש. הדבר היחיד העומד לנגד ענינו הוא בטיחות הנוסעים. אנחנו מכבדים את החלטת בית הדין, נהגי הרכבת החולים והמותשים יגיעו היום מדימונה ומנהריה לתל אביב כדי להיבדק עי רופא הרכבת״.

בהנהלת הרכבת אומרים בתגובה כי הסיבה לעיצומים הלא-רשמיים היא החלתו של סידור עבודה ממוחשב חדש, שמחליף סידורי עבודה שמולאו בכתב יד. לטענת ההנהלה, לא ניתן היה לפקח על הסידורים הישנים, וכך נוצר מצב בו מנהלי עבודה שדאגו למקורבים, ונתנו להם זכויות יתר ומשמרות קלות ומעטות, לעומת נהגים אחרים. מרבית הנהגים שהודיעו כי הם חולים, הם נהגים ותיקים, שנפגעים מסידורי העבודה החדשים.

עם זאת, גם הנהלת הרכב מודה כי על הנהגים מוטל עומס רב יותר, אך לא מדובר ב-12 שעות נהיגה. עד כה, נהגים נסעו רק שלוש וחצי שעות, בממוצע, במשמרת של שמונה שעות וחצי. כעת, יעלה מספר שעות הנהיגה לחמש וחצי במשמרת, לכל היותר. עוד טוענת הרכבת כי הנסיעה הרצופה הארוכה ביותר נמשכת כשעתיים וחצי, בין נהריה לבאר שבע, ושקיות השתן, שהוצגו לתקשורת, ניתנו לנהגים לבקשתם.

עוד אומרים בחברה כי נהגים חדשים מגויסים כל העת, וכמות נהגי הקטר הוכפלה בשנתיים האחרונות. אולם, החברה מבקשת גם להגביר את הפעילות של הנהגים הקיימים. כל חצי נוספת של נהיגה, חוסכת לחברה 20 תקנים אחרים, כך לפי נתונים שהציגו אתמול, וכל תקן עולה כ-300 אלף שקל בשנה. "הדבר הכי קל עבורנו, כחברה ממשלתית, הוא לגייס עובדים ולא לגרום לעובדים ותיקים לעבוד מעט יותר. אבל אנחנו לא רוצים לבזבז כך את כספי הציבור" אמר היום גורם בהנהלת הרכבת.

בית הדין לעבודה הכריע גם כי על הנהלת הרכבת ונציגי העובדים לנהל משא ומתן, וללבן את המחלוקות בנושא שעות העבודה. המגעים בין הצדדים יתחילו, כנראה, בתום העיצומים של הנהגים.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker