סופית: המיסוי הירוק ייכנס לתוקף בתחילת אוגוסט

הנוסחה החדשה נועדה לתקן את המצב שבו מרבית הדגמים המודרניים נהנים מתמריצים ירוקים, ולעודד את היבואנים להביא מכוניות מזהמות עוד פחות, אך לא פחות מכך - גם להגדיל את הכנסות המדינה ממיסוי מכוניות

דניאל שמיל

מיסוי הרכב עומד לעלות. אחרי דחיות ואי וודאות, משרד התחבורה ורשות המסים הודיעו היום (ג'), סופית, ליבואני הרכב, כי ב-1 באוגוסט תוחל נוסחה חדשה לחישוב הציון הירוק, שקובע מהן הטבות המס למכוניות מזהמות פחות. הקריטריונים החדשים להטבות מס הם קשוחים יותר, ולכן הזיכוי שנותנת המדינה על מרבית הדגמים יקטן, דבר שיכול להביא להתייקרות של דגמים.

הנוסחה החדשה נועדה לתקן את המצב שבו מרבית הדגמים המודרניים נהנים מתמריצים ירוקים, ולעודד את היבואנים להביא מכוניות מזהמות עוד פחות, אך לא פחות מכך- גם להגדיל את הכנסות המדינה ממיסוי מכוניות.

בשלב הראשון, מרבית המכוניות עלולות להתייקר. מכוניות המיני יעלו כ-1,500 שקל יותר, משפחתיות יתייקרו בכ-3,000 שקל ומכוניות עם מנוע דיזל ב-8,000 שקל.

מכוניות סמארט להשכרהצילום: בלומברג

גביית המס תחל מיד, אך ליבואנים ניתנה ארכה של שלושה חודשים שבה הם יכולים להציג קטלוגים ישנים, עם דרגות הזיהום הקודמות, עד שיודפסו קטלוגים חדשים. שני שינויים נוספים במתווה מיסוי - מס מכוניות היוקרה ומס חדש לכלי דו-גלגליים, עדיין לא יתממשו, ולא ברור מתי ייכנסו לתוקף.

מצד שני, גם הטבות המס למערכות בטיחות לרכב, שמגיעות ל-2,250 שקל, לא יינתנו מייד. היבואנים יהיו חייבים לפרסם מהו הציון הבטיחותי של כל מכונית, אך לא יקבלו זיכוי מס בגין זאת.

תוכנית המיסוי הירוק הוחלה לראשונה ב-2009. מס הקנייה על מכוניות הועלה מ-75% ל-83%, והמכוניות שובצו לקבוצות זיהום שנקבעו לפי נוסחה ישראלית. הירוקה מבין המכוניות בשוק זכתה להנחה במס של עד 15 אלף שקל, והמזהמות מביניהן לא קיבלו כל הטבות מיסוי. הרפורמה עודדה רכישה של מכוניות חסכוניות בדלק. ואולם ככל שהרפורמה הצליחה יותר, כך קטנו הכנסות המדינה ממיסוי רכב. לכן, החליטה הרשות לעדכן את הנוסחה. הנוסחה החדשה מציגה קריטריונים נוקשים יותר, עם הטבות מס מצומצמות.

נתונים שפירסמה רשות המסים הראו כי ב-2009 הגיע הציון הירוק של המכוניות בישראל ל-195 נקודות, ואילו בשנה שלאחר מכן ירד הציון ל-184 נקודות - כלומר רמת הזיהום הממוצעת פחתה. בשלהי 2011 הגיע הציון ל-170 נקודות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker