יבואני רכב הדיזל נגד המיסוי הירוק: "פגיעה באדם העובד"

שלושה יבואנים של מכוניות אירופיות פתחו בקמפיין נגד הנוסחה החדשה, שלטענתם מייקרת באופן לא פרופורציונלי מכוניות עם מנועי דיזל

דניאל שמיל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דניאל שמיל

לקראת החלת המיסוי הירוק החדש באוגוסט, החלו שלושה יבואנים של מכוניות אירופיות בקמפיין נגד הנוסחה החדשה. לדבריהם, הנוסחה החדשה מייקרת באופן לא פרופורציונלי מכוניות עם מנועי דיזל. חזי שייב, משנה למנכ"ל סמל"ת, יבואנית פיאט, אמר כי "רכבי הדיזל אלה כלי רכב של האדם העובד. הטכנאי, הפועל, חברת הקייטרינג. חוץ מהגזירות הכלכליות, גם רכב העבודה שלהם הולך לעלות ב-10-15 אלף שקל".

לצד סמל"ת מצטרפים למאבק גם קרסו, יבואנית רנו ולובינסקי, יבואנית פיז'ו וסיטרואן. לפי הודעה שפירסמו, שינוי נוסחת המיסוי הירוק נועדה "לסגור עוד חלק מהבור התקציבי", וההכבדה על רכבי הדיזל נועדה להגביר את צריכת הדלק, ואתה את תשלומי מס הבלו.

שלושת היבואנים מפרסמים גם דו"ח של חברת המחקר פארטו, שסקרה את ההשפעות של שינוי הנוסחה על ענף הרכב, בהזמנתם. לפי המחקר, עדכון הנוסחה ייצור עלייה רוחבית במחירי מכוניות חדשות, וייצור העדפה לרכישת מכוניות בנזין, שייקרו את ההוצאה החודשית על דלק. לפי חישוב שערכו בפארטו, ההתייקרות של דגמי בנזין מובילים, כמו יונדאי i35 או פולקסווגן ג'טה, תהיה בין 1,894 שקל ל-5,143 שקל לכל היותר, ותהיה בשיעור של עד 4.7% ממחיר המכונית.

במכוניות עם מנוע דיזל, ההתייקרות כבדה בהרבה. רנו פלואנס, למשל, תתייקר ב-10,826 שקל, שהם 9.7% ממחירה. מחירה של סיטרואן C3 פיקאסו יעלה ב-13,400 שקל, שהם 11.1%, ומחירו של פיאט קובו יאמיר ב-9.2%, שהם 10,826 שקל. יצוין כי זו התייקרות המס, והיבואנים יכולים לבחור לספוג חלק ממנו.

בפארטו מעריכים כי התייקרות דגמי הדיזל תעביר את הצרכנים למנועי בנזין, ולכן הם ישלמו יותר על דלק כל חודש. ליתר דיוק, הגידול בהוצאה על דלק יעמוד על 2,654 שקל בשנה, או כ-220 שקל בחודש.

באשר לעסקים קטנים, פארטו משווה בין רנו קנגו עם מנוע דיזל, לכזה עם מנוע בנזין. גרסת הבנזין תתייקר ב-1,353 שקל, ומחירה יהיה כ-136 אלף שקל, ואילו גרסת הדיזל תתייקר ב-7,848 שקל, ומחירה יגיע ל-149 אלף שקל. לפי חישוב של החברה, עסקים שיבחרו לעבור למכונית בנזין (וימשיכו לנסוע 34,500 ק"מ בשנה, לפי נתוני הלמ"ס) ישלמו יותר 708 שקלים כל חודש יותר על דלק. לכן, עבור עסקים דיזל יישאר האפשרות המועדפת. אבל המחיר היקר שלהם יהפוך את עלות הרכישה, והביטוח לגבוהות יותר, בסכום של 1,400 שקל בשנה למכונית.

פארטו מביאים דוגמאות נוספות לבעייתיות של הנוסחה, לדעתם, ובהם תוספת גזי חממה שבין 9,000 ל-14,400 טונה בשנה, ואי התאמה בין המדיניות הישראלית לזו האירופית.
מכוניות דיזל תופסות היום רק כ-1% מכלל שוק הרכב, והיבואנים המתמחים בו נותרו ללא תחמושת. כנראה שאין בכוונתם לפנות לבג"צ, כפי שעשו בעבר, כי ההליך של רשות המסים חוקי. באשר לאפשרות כי יספגו חלק מההתייקרות, אומר דורי מנור, מנכ"ל לובינסקי, כי "הדבר הטוב ביותר הוא להעביר את מלוא הטבת המס לצרכנים". יצוין כי בסוף השנה יגיעו לישראל מכוניות בתקינת יורו 6, שיהיו "ירוקות" יותר, ולכן יקבלו, שוב, הטבות מס מוגדלות, גם עם מנועי דיזל.

ברשות המסים אמרו בתגובה כי "הבאנו נוסחה אובייקטיבית, שלא מתייחסת לסוג הטכנולוגיה אלא לרמת הפליטות. המיסוי צריך לשקף את העלות האמיתית למשק של המנוע. דווקא במכוניות שנוסעות הרבה, יש לפעמים כדאיות לשלם יותר בקנייה, ופחות בהוצאה השוטפת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker