איגוד המוסכים: "חוק שירותי הרכב חסר ומוטה לטובת גופים חזקים"

לטענת האיגוד, החוק לא מטפל בכמה בעיות מרכזיות בענף וחסרים בו הסדרה של החובות של מגרשי פירוק מכוניות, הסוחרים בחלקי מכוניות אחרי תאונה, איחוד המקצועות המתוכנן בענף המוסכים ואפשרות לאכוף ביתר חומרה פעילות של מוסכים פיראטיים

דניאל שמיל

הצעת החוק לרישוי שירותי הרכב תעלה להצבעה ראשונה בכנסת ביום ראשון, ובמקביל עורך משרד התחבורה שימועים לבעלי עניין. החוק אמור להסדיר ולשפר את התחרות, בכל החלקים של ענף הרכב, יבוא, סחר, טיפול ושמאות. לקראת השימוע שייערך לאיגוד המוסכים, ב-1 ביולי, הוכן נייר עמדה שבמכרזו ביקורת על הסעיפים שנעדרים מהחוק החדש.

ראשית, מבהירים באיגוד כי הם "תומכים בהסדרת הענף תחת חוק ראשי, בהגברת התחרות ובהגדלת סמכויות שר התחבורה בכל תחומי העיסוק בענף".

ואולם לטענתם, החוק לא מטפל בכמה בעיות מרכזיות בענף וחסרים בו הסדרה של החובות של מגרשי פירוק מכוניות, הסוחרים בחלקי מכוניות אחרי תאונה, איחוד המקצועות המתוכנן בענף המוסכים ואפשרות לאכוף ביתר חומרה פעילות של מוסכים פיראטיים.

צילום: מוטי קמחי

עוד כותב האיגוד כי "תזכיר החוק מפלה לרעה איגודים המייצגים את השמאים ואת המוסכים ומאפשר ייצוג והשפעה מיידית רק לחברות הביטוח ולגורמים כלכליים ריכוזיים וחזקים בתוך המועצות המייעצות לשר (שמסייעות לקבל החלטות על רישיונות יבוא ועיסוק, ומצביעות על ניגודי אינטרסים, ד"ש). נזכיר רק כי איגוד חברות הביטוח לחץ על משרד התחבורה לבטל חובת רישום רכבי האובדן להלכה ברישיון הרכב ועד היום אין פתרון להסתרת המידע מהציבור בנושא מהותי ובטיחותי זה". לעומת זאת, אומרים באיגוד, איגודי המוסכים והשמאים לא מוזכרים בו.

האיגוד דורש נציגות במועצות המייעצות לתחומי שמאות רכב וליבוא רכב וסחר בו. זאת, "כיוון שליבואני הרכב השפעה עצומה על מוסכי השירות שלהם".

בפרק האכיפה בחוק ידרוש איגוד המוסכים להכניס את נושא הסדרי המוסכים עם חברות מסחריות כגון ביטוח, ליסינג, מנהל הרכב וכדומה. כלומר, לכלול בחוק את כל החובות החלים על יבואן רכב בכל הקשור לאספקת חלקי חילוף, איסור מוחלט להשפיע על בעל המוסך להתקין חלק שאינו מתאים לרכב והחלת עיצומים כספיים על חברות שדורשות להתקין חלקים שכאלה.

בנוסף, ידרוש האיגוד ממשרד התחבורה כי יקיים את הבטחתו למבקר המדינה ולוועדות הכנסת להגביר את האכיפה על מוסכים פיראטיים, הבטחה שלדעת האיגוד עדיין לא קוימה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker