שבע מתמודדות על הקמת תשתית חשמלית לרכבת

המכרז יפורסם רק בסוף השנה, ועלות הקמת התשתית נאמדת בכ-3 מיליארד שקל ■ בין המתמודדות: אלסטום הצרפתית, סימנס הגרמנית, שלוש חברות מספרד ושתיים מסין

דניאל שמיל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

הרכבת מתקדמת לקראת הקמת תשתית חשמלית. ל-TheMarker נודע כי שבע קבוצות מתמודדות במיון המוקדם ‏(PQ‏) לקראת הקמה של תחנות השנאה, רשת ושליטה על החשמל לרכבות חשמליות. המכרז עצמו יפורסם בסוף השנה, ועלות הקמת התשתית נאמדת בכ-3 מיליארד שקל - מתוך עלות כוללת של כ-5 מיליארד שקל ‏(כולל רכישת והסבת קרונות וקטרים‏).

הקבוצה הראשונה שמתמודדת היא שותפות של סימנס הגרמנית עם נציגותה בישראל. מתחרה אחרת היא קבוצה הכוללת את איסולוקס ‏(Isolux‏), חברת תשתיות חשמל ספרדית, המתמודדת בשותפות עם אלקטרה הישראלית. מתמודדת ספרדית נוספת היא אלקנור ‏(Elecnor‏), המתמחה בחשמל לתשתיות רכבת. חברת שלישית מספרד שמתמודדת היא סמי ‏(SEMI‏), חברה לתשתיות חשמל ובנייה, גם היא ללא שותף ישראלי.

חברות סיניות שותפות בשתי הצעות. (CRCC‏) China Railways Constructions‏ שחברה ל-Pan Mediterranean הישראלית. חברה סינית נוספת, (CREC)‏ China Railways Electrification‏, הגישה הצעה לבד. ההצעה האחרונה כוללת שותפות בין אלסטום הצרפתית, שבנתה את מערכות החשמל לרכבת הקלה בירושלים וסיפקה את הרכבות, עם השלוחה המקומית - סיטאדיס ישראל, שהחזיקה בעבר גם חלק מסיטיפס; וגם אפקון, יצרנית מערכות הבקרה שבבעלות שלמה שמלצר.

רשימת המתמודדות לא כוללת את חברת החשמל הישראלית, שלחצה לשנות את תנאי הסף של כדי לאפשר לה להתמודד. במשרדי התחבורה והאוצר חששו שעצם התמודדות החברה ירתיע חברות אחרות, שלא ירצו להתחרות בחברה שמכירה היטב את רשת החשמל, וכל זוכה אחר יצטרך לעבוד מולה בחיבור לרשת הארצית.

בנוסף, הרכבת הסירה גם מכשול אחר מהדרך, לאחר שהגיעה לסיכום עם המשרד להגנת הסביבה בדבר רמת הקרינה המותרת ליד המסילות. סף הקרינה האלקטרו-מגנטית ייקבע על 4 מיליגאוס, אך בממוצע יומי ולא כמקסימום, כפי שדרש המשרד להגנת הסביבה. התוכנית המקורית שהגישה הרכבת היתה ל-6 מיליגאוס בממוצע יומי. בנוסף, יהיה אפשר להפעיל מתחמי עבודה ותעשייה במרחק עשרות מטרים מהמסילה, וכך הרכבת לא תהיה חשופה לתביעות מצד בעלי מבנים סמוכים למסילה.

כעת, נדרש הפרויקט לאישור בוות"ל ‏(הוועדה לתשתיות לאומיות‏) בתחילת יולי. אחד המכשולים הוא דרישת תושבי חיפה לשקע את הרכבת באזור החוף, כך שהכבלים והעמודים לא יסתירו את החוף. בראשית 2014 יתפרסם המכרז השני - לקטרים. מאוחר יותר יתפרסמו מכרזים לציוד נייד חשמלי.

פרויקט החשמול כולל הקמת עמודי חשמל ותחנות השנאה ובקרה לאורך 420 ק"מ של מסילות. הקו החשמלי הראשון יהיה זה שנתיבי ישראל החלה להקים בין עכו לכרמיאל. אם הפרויקט יבוצע כמתוכנן, ב-2015 יפעלו רכבות חשמליות מכרמיאל לאזור המרכז, וכן רכבות בשרון ומתל אביב לאשקלון. בסוף 2017 צפויה להיחנך רכבת מהירה מתל אביב לירושלים, ועד סוף העשור יעברו כל הרכבות לחשמל.

מעבר להפחתת הזיהום והרעש, רכבות חשמליות מאיצות ובולמות מהר יותר, ובכך מקצרות את זמן הנסיעה, וכוללות קרונות רבים יותר. המשנה למנכ"ל הרכבת, ירון רביד, אישר את הפרטים ומסר כי הקווים החדשים - קו עכו־כרמיאל והקו המהיר בין תל אביב לירושלים, "יבטלו לחלוטין את מושג הפריפריה בישראל".

שר התחבורה, ישראל כץ, מסר כי הסבת מערך הרכבות של רכבת ישראל לחשמל הוא אחד הפרויקטים החשובים והמרכזיים שמקדם משרד התחבורה.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker