הרפורמה של כץ לא תוריד את מחירי הרכב

ניתוח של הודעת משרד התחבורה מעלה אי התאמות בין הצהרות המשרד למציאות

דניאל שמיל
דניאל שמיל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דניאל שמיל
דניאל שמיל

>> הממשלה אישרה אתמול את הצעת החוק שיזם שר התחבורה, ישראל כץ, ל"רישוי שירותי רכב", שנועדה להגביר את התחרות בענף הרכב. החוק כולל כמה צעדים נרחבים בתחום המוסכים והחלפים, שירחיבו את התחרות בתחום, וכמו כן מאפשרות לחברות הליסינג לסחור במכוניות חדשות - ומקל את התנאים לייבוא אישי.

זוהי רפורמה חשובה, שמבוצעת אחרי הכנות ארוכות, שהחלו עם כינון ועדת זליכה - אבל כנראה שלא תוריד את מחירי המכוניות החדשות, אלא רק את עלות הטיפול ברכב. הודעת משרד התחבורה, לעומת זאת, טוענת כי מחירי המכוניות עומדים לרדת ב-20%.

ישראל כץצילום: תומר נויברג

ההודעה: "הממשלה אישרה פה אחד את הצעת שר התחבורה, התשתיות הלאומיות והבטיחות בדרכים, ישראל כץ, להגברת התחרויות בענף הרכב - שנועדה להוזיל לצרכן את מחיר כלי הרכב החדשים, החלפים והטיפול במוסכים", נכתב בהודעה.

המשמעות: לכץ יש את המשרד עם השם הארוך ביותר.

ההודעה: "השר כץ ציין כי לאחר המהפכה ברכבת ישראל ורפורמת השמים הפתוחים שאושרה בשבוע שעבר בממשלה, מקדם משרדו רפורמה נוספת, שנועדה להביא לירידה משמעותית במחירי המכוניות החדשות והמשומשות, ובהוצאות של האזרחים על הטיפול במוסכים והשימוש בחלקי חילוף".

המשמעות: שר התחבורה מבקש להצטייר, ובצדק מסוים, כרפומטור סדרתי - אפילו ככחלון.

ההודעה: "השר ציין כי הרפורמה תאפשר לכל אזרח ליהנות ממגוון רחב יותר של כלי רכב וממחירים נמוכים יותר: 'אני משוכנע שהרפורמה, שמטרתה הסרת כשלי השוק וחסמי התחרות בענף, תוזיל את מחירי הרכב החדש לצרכן בכ-20% לפחות - ואת חלקי החילוף בעשרות אחוזים'".

המשמעות: בחוק ההסדרים נכתב כי הסיבה למחירי המכוניות הגבוהים הם המסים, ואף "ריכוזית המותגים והיבואנים דומה למקובל בעולם ‏(...‏) ויש דינמיות גבוהה בנתחי השוק של היבואנים". המיסוי על מכוניות לא עומד לרדת, אלא לעלות - עם עדכון המיסוי הירוק. לכן, הסבירות שהמכוניות יוזלו כמעט שלא קיימת.

ההודעה: "בתחום יבוא כלי הרכב כוללת ההצעה מתן סמכות לשר להביא גם שיקולי תחרות בעת מתן רישיון ליבוא רכב, ומעודדת יבוא מקביל של כלי רכב - תוך הסרת חסמים שהקשו עד כה על יזמים שביקשו להיכנס לענף".

המשמעות: אמנם חסמים הוסרו, אך גם ועדת זליכה מצאה כי יבוא מקביל לא יכול להוות ערוץ שיווק תחרותי בישראל, בשל המיסוי הגבוה והעובדה שהשוק סגור.

ההודעה: "ההצעה מרחיבה את ערוצי היבוא ומגדירה סוגים נוספים של יבואנים, בהם יבואן זעיר, שיוכל מעתה לייבא עד 20 כלי רכב מחו"ל בשנה שגילם עד 12 חודשים. כמו כן, היא מגדילה את סוגי הרכב המותרים ביבוא לכלל היבואנים. כך למשל, ניתן יהיה לייבא משאיות ואוטובוסים גם באמצעות יבואן מקביל ומוניות ורכב מסחרי באמצעות יבוא אישי".

המשמעות: חיזוק היבוא האישי יוכל להפחית את מחירן של מכוניות יוקרה, אבל כנראה שלא נראה פורד פוקוס מיובאת כך.

ההודעה: "הצעת ההחלטה כוללת אפשרות לחברות הליסינג וההשכרה למכור כלי רכב חדשים ללא רישום בעלות - ומאפשרת לגורמים נוספים שאינם יבואני רכב, כמו מוסכים ומגרשי מכוניות, למכור כלי רכב חדשים".

המשמעות: זו דווקא בשורה מעניינת, שיכולה להכניס תחרות לשוק המכוניות החדשות. עם זאת, התחרות תהיה בעיקר על מותגים ודגמים מבוקשים פחות, שבהם נתקעים היבואנים עם עודפים מלאי, וחברות הליסינג ישווקו אותם.

ההודעה: "בענף חלקי החילוף יוסרו חסמים שמנעו עד כה את הוזלת חלפים. במסגרת זאת יבוטלו דרישות ותקנים מיוחדים לישראל, ויותאמו לתקינה הבינלאומית, תוך הגדלת היצע החלפים, צמצום עלויות וקיצור הליכי האישור. במסגרת זאת יוקם מאגר לחלקי החילוף, והיבואנים יחויבו לפרסם לציבור את מלאי חלקי החילוף ומחירם".

המשמעות: זו אחת הבשורות החשובות, המאפשרת השוואה בין מחירי חלקי חילוף והרחבת ההיצע.

ההודעה: "בתחום המוסכים והתחזוקה מוסדר בהצעת ההחלטה נושא הטיפול ברכב והמוסכים גם בתקופת האחריות, ומתווסף סוג אחד של מוסך - 'מוסך מומחה' - שיוכל לטפל בכל כלי הרכב ויהווה תחרות למוסכים הקשורים ליבואני הרכב. כמו כן תוגבר השקיפות בפני מוסכים המבקשים להצטרף כמוסך רשת ליבואן, ויוגבר הפיקוח על המוסכים במטרה להגן על הצרכן ולמנוע הונאות".

המשמעות: מוסך מומחה יוכל לבנות לעצמו מוניטין וקהל לקוחות, תוך פיקוח של משרד התחבורה. זו תחרות בריאה מול מוסכי היבואן, בהם מחירי הטיפולים גבוהים מאוד.

ההודעה: "בתחום כלי רכב משומשים כוללת ההצעה מתן מידע על היסטוריית הרכב ואופי בעלויות קודמות, וציון ברישיון הרכב על נזק מהותי שעבר כלי הרכב".

המשמעות: אחד מפערי המידע הגדולים בסחר ברכב הוא ההיסטוריה המלאה של מכונית משומשת, המובילה לתרמיות רבות - ואף לעלייה של מכוניות מסוכנות על הכביש. היסטוריה מלאה על בעלי המכונית והטיפולים והתאונות שלה, יכולות להפוך את הקנייה לבטוחה יותר, ואת הסחר במכוניות אלה להגון יותר.

שורה תחתונה: החוק לרישוי שירותי רכב הוא חשוב, ויכול לחולל שינויים מבורכים בתחום הסחר במכוניות משומשות ואחזקת המכוניות. ואולם, לא צריך להגזים ולציין כאילו ישנה גם את הקנייה של מכוניות חדשות. מחיריהן צפויים רק לעלות בעתיד הקרוב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker