מהפכת הליסינג

עוקפים את היבואן וקונים מכונית בזול

החל ב-1 ביוני, חברות הליסינג יוכלו לקנות מהיבואנים מכוניות חדשות בהנחה של 20%, ובמקום להחכיר אותן - למכור את המכוניות בזול לנהגים פרטיים ■ יבואני הרכב חוששים: "אני יכול למכור משפחתית ב-130 אלף שקל, אבל אם חברת ליסינג תמכור ב-99 אלף שקל - כולם יילכו לשם"

דניאל שמיל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

>> חברת הליסינג שלמה סיקסט רכשה באחרונה כ–50 מכוניות מאזדה 6 שנשארו במלאי של היבואן, דלק מוטורס. בזכות תקנה שעליה חתם בשבוע שעבר שר התחבורה ישראל כץ, תוכל בעתיד שלמה למכור אותן כמכוניות חדשות לגמרי, ללא רישום בעלות קודם, בהנחה של 20% - ולהציע אותן ללקוחות במחיר של 135 אלף שקל בלבד, במקום 162.5 אלף שקל.

מכוניות כאלה, שאותן רכשו חברות הליסינג מעודפי היבואנים בהוזלה ניכרת, ונמסרו כמעט בהסתר ללקוחות פרטיים במחיר נמוך יחסית - נמכרו עד השנה כ"יד ראשונה עם אפס ק"מ", ולא כחדשות. אלא שהתקנה החדשה, שתיכנס לתוקפה ב-1 ביוני, מאפשרת לחברות הליסינג ולסוחרי רכב מורשים המחזיקים "תו סחר" למכור מכוניות חדשות לחלוטין, ללא כל רישום בעלות קודם.

עקבו אחרי TheMarker בטוויטר

צילום: עופר וקנין

כלומר, הצרכן הפרטי יוכל מעתה להשוות מחירים. אם הוא מעוניין במכונית חדשה מדגם מסוים, הוא יכול לבדוק מה מחירה אצל היבואנים, ואז לפנות אל חברות הליסינג ולסוחרי הרכב ולבחון מה המחיר שהם מציעים.

כבר לא מסתתרות

"הכל התחיל במשבר הפיננסי של 2008", מספר בכיר בחברת ליסינג. "חברות הליסינג נקלעו לקשיים, ויבואני הרכב התחילו 'לגנוב' לנו עסקות ולהציע מכוניות ישירות לשוק המוסדי. אז החלטנו גם אנחנו לפנות לשוק הפרטי". התחרות על הלקוח הפרטי החלה עם תוכניות ליסינג מימוני שהציעו חברות הליסינג. בתוכניות אלה, ההנחה שקיבלו החברות מיבואני הרכב תורגמה לתנאי מימון נוחים ללקוחות, ולפעמים מחיר המכונית הסופי, כולל הריבית, היה נמוך בכ-10% ממחיר היבואן.

התופעה התרחבה וחברת הליסינג אלבר אף הקימה אולמות תצוגה למכוניות בליסינג מימוני. חברות הליסינג החלו למכור מכוניות חדשות ללא תוכניות מימון, לאחר שרשמו אותן על שמן. אלה היו מכוניות "יד ראשונה עם 0 ק"מ". חלקן היו מכוניות שהיבואנים לא הצליחו למכור בתוך שנה, אבל אחרות היו מהמלאי של חברות הליסינג, ונמכרו לקהל הפרטי ללא ידיעת היבואנים.

הבעלות הצולבת מסכנת את התחרות

בשנה האחרונה, ולאור המשבר שחוו, הפסיקו חברות הליסינג להסתיר את המהלך ומינפו את ההנחות הגדולות שקיבלו מהיבואנים כדי להתחרות במחירי היבואן ללקוח הפרטי, אפילו דרך אתרי הקופונים באינטרנט.

מה ישתנה, לפיכך, בעקבות התקנה החדשה? "התקנה מלבינה את המצב הקיים", אומר הבכיר. "אם עד היום זה נתפש כקומבינה - אז עכשיו נתחיל לפרסם, והסטטוס קוו ישתנה בזחילה. זו לא תהיה מהפכה, אבל תהיה דיפוזיה".

לעומתו, מצהיר בכיר בקרב אחת מחברות היבוא כי "אין אפשרות שזה יתפוס, כי לא נוכל לתת את הנחות הליסינג לחברות שיעשו סחר ויבואן יעדיף לוותר על ציי הרכב, מאשר לוותר לגמרי על המכירות שלו לפרטיים".

ואולם, לא לכל היבואנים יש רשת חזקה למכירת מכוניות חדשות. "מה שקרה עד היום, יקרה באופן נרחב יותר", מעריך דודו דיין, מבעלי רשת הטרייד אין טרייד מוביל. "יבואנים חלשים יעניקו מכסות מכירה לחברות סחר וליסינג. היתרון שלנו כחברת טרייד אין זו האפשרות לעשות עסקת החלפה, שבה תיתן את המכונית הישנה שלך, ותקבל מכונית חדשה או משומשת. בתוך עשור, היבואנים יתמקדו ביבוא רכב, ואנחנו נהיה אלה שנסחור בו".

בכיר נוסף בענף מסייג כי "הכל תלוי בקרטל של יבואני הרכב", אך מעריך אף הוא כי אלה לא יוכלו להתעלם מהמציאות החדשה. "היבואנים לא ירצו שנפגע במכירות, אבל יש כאלה שיצטרכו אאוטלט. כך, ייתכן שיהיה בידול גרסאות - מכוניות בסיסיות, ללא אבזור רב, יימכרו דרך סוחרים, והמאובזרות - ברשת הסוכנים".

מגלגלים את ההנחה

הדברים זוכים לחיזוק דווקא מפי אחד היבואנים הבכירים בשוק בישראל: "התקנה היא בגדר שינוי כללי המשחק", הוא מודה. "בסופו של יום, מכוניות יימכרו באותה כמות, ורק ערוצי השיווק ישתנו. זה לא ישנה למותגים חזקים, אבל יבואנים שגבם קרוב יותר לקיר ישתמשו בחברות ליסינג כערוץ הפצה, ותמיד יש את זה שלחוץ. לאט לאט תראה מותגים שמזניחים את רשת הסוכנים שלהם, וייווצר אפקט פרפר. אני הרי יכול לנסות למכור משפחתית בכ-130 אלף שקל, אבל אם מכונית מתחרה תימכר בחברת ליסינג ב-99 אלף שקל - כולם יילכו לשם".

ואמנם, יש כאלה שקראו את המפה. מנכ"ל חברת הליסינג קל אוטו, שמוליק קליין, הסב בשבוע שעבר שלושה אולמות תצוגה לרשת למכירת מכוניות חדשות בשם "קל אוטו New". תחילה יוצעו שם בעיקר מכוניות בליסינג מימוני, אך לדבריו, כבר היום הוא מוכר ברשת מכוניות חדשות לגמרי. "היבואנים לא הסכימו לשום דבר שעשיתי", הוא אומר. "ישראל התרגלה למונופול, ועכשיו מחלקים מחדש את הקלפים. היבואנים יתנו את כמות המכוניות שימכרו בגובה ההנחה - וימסדו את הזנות".

חברות הליסינג נערכות כבר זמן רב להפיכתן למגה־דילרים, שיסחרו בכל סוגי המכוניות. אלבר הקימה כמה אולמות תצוגה, והיא אף עורכת ירידי מכירות שבהם נמכרות מכוניות חדשות מהיבואנים לצד מכוניות משומשות ותוכניות ליסינג מימוני. גם לאוויס היתה בעבר תוכנית להקמת אולמות תצוגה. מכוניות "0 ק"מ מיד ראשונה" כבר פורסמו בידי שלמה סיקסט וקל אוטו, וכעת צפויים להתחיל כבר פרסומים למכירת מכוניות חדשות לגמרי.

חשש מקונגלומרטים

המהלך יביא את חברות הליסינג לתחרות ישירה מול יבואני הרכב, אך זה לא התחום היחיד שבו החלו שני הענפים להתחרות זה בזה. חברות הליסינג נכנסו באחרונה גם לתחום המוסכים, ואילו היבואנים נהפכו לסוחרי רכב משומש, וחלקם אף נכנסים לתחום הליסינג התפעולי. כך מתקרב ענף הרכב למלחמת כל בכל - שהמנצח בה אמור להיות הצרכן.

ממש כחדשה

שוק היד השנייה, למשל, נהפך לחולייה חשובה בשרשרת שמשפיעה על שווי המכוניות החדשות, מאחר שתדמית של רכב שקשה למכור ביד שנייה משפיעה על מכירתו ביד ראשונה. לכן, יבואני הרכב מקימים רשתות מסועפות של מכירת מכוניות משומשות - לכלמוביל כבר יש חברת טרייד אין גדולה, וכך גם לקבוצת קרסו וליבואן דוד לובינסקי. היבואנים אף לא בוחלים בפנייה ישירה לציי רכב, כאשר אלה מעוניינים ברכישה ישירה של מכוניות, או בחוזי ליסינג ישירים מהיבואנים.

לפני שבועיים נפתחה חזית נוספת מול היבואנים, כאשר הרץ פתחה את המוסכים שבבעלותה לקהל הפרטי, והציעה מחירים נמוכים משמעותית מאלה של מוסכי היבואנים. כמה יבואנים הגיבו בזעם למהלך, ואולם שלמה ואלבר, שמחזיקות בבעלותן מוסכים, עשויות לנצל את ההזדמנות ולהציע אף הן מחירים זולים לקהלן.

אלא שבעוד שהתחרות בין היבואנים וחברות הליסינג מתגברת והולכת, מאחורי הקלעים מיטשטשים הגבולות ביניהם, ומלמדים על הסכנה שמרחפת מעל מהפכת התחרות החדשה - הריכוזיות. רבים מיבואני הרכב מחזיקים בפעילות ליסינג שעשויה לעקר את התחרות בין שני תתי הענפים. כך, קרסו שולטת ב-Lease4U; לובינסקי - בפריים ליס; שלמה סיקסט היא גם היבואנית המורשה של אופל; ולכלמוביל יש חברת ליסינג קטנה בשם דביס, שתוכל, במקרה הצורך, ליהפך לערוץ שיווק נוסף של החברה. בנוסף, פנתה באחרונה UMI, יבואנית שברולט, לממונה על ההגבלים בבקשה להתמזג עם החברה האחות בליסינג, אוויס.

לטווח הארוך, לפיכך, יבואני הרכב כבר מכינים אפשרות לפעול גם בליסינג, במכירת מכוניות משומשות ואולי אף בסחר במכוניות חדשות של מתחרים. "ועדת זליכה טענה שחברות הליסינג מעוותות את השוק, אבל התקנות החדשות רק מעצימות את כוחן", אומר בכיר בענף. "אם אני רוצה להגיע ללקוח הפרטי, אקנה לי גם חברת ליסינג, וכך ייווצרו קונגלומרטים שישלטו בשוק".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker