הכירו את האתר שידרג מורי נהיגה "כמו בתי מלון" - רכב ותחבורה - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן
טסט למורה

הכירו את האתר שידרג מורי נהיגה "כמו בתי מלון"

הרשות לבטיחות בדרכים החליטה להילחם במורי נהיגה שמקדישים את השיעורים לשיחות טלפון ולאכילה במקום לתלמיד ■ הבעיה: חקיקה תגרור לחצים פוליטיים וממילא אי אפשר לאכוף אותה ■ הפתרון: דירוג איכות המורים לפי כוכבים באתר פומבי

18תגובות

אין מי שלא נתקל, בעצמו או דרך סיפורי חברים, בסטריאוטיפ השלילי של מורה הנהיגה הישראלי. זה שמאחר לשיעור כדי לאסוף על הדרך את אשתו או את התלמיד הבא, זה שלא מוריד את העיניים מיומן השיעורים שלו וגם לא מוריד את הסלולרי מהאוזן, או זה שלא חורג ממעגל הרחובות שסביב משרד הרישוי, שכן ממילא הטסט ייערך במסלול הזה.

ברשות הלאומית לבטיחות בדרכים הגיעו בחודשים האחרונים למסקנה כי המלחמה בתאונות הדרכים צריכה להתחיל קודם לעליית הנהג על הכביש - כבר בשלב שבו הוא פוגש את הדמות המחנכת והמעצבת את האופן שבו יתייחס בהמשך חייו לנהיגה.

דודו בכר

עקבו אחרי TheMarker בטוויטר

בסוף השבוע פירסמה הרשות בעיתונים פנייה לציבור שבה קראה לו להציע קריטריונים לקביעת תג איכות למורי הנהיגה, שישמשו את מי שבכוונתם ללמוד נהיגה.

"החזון הוא שתפתח את אתר האינטרנט שלנו ותקבל רשימה של מורי נהיגה מדורגים מחמישה כוכבים של איכות ועד שלושה כוכבים, כמו בתי מלון", אומר מנכ"ל הרשות, רון מוסקוביץ'. "מורה שידורג בתג איכות גבוה הוא זה שלא ידבר בטלפון בזמן השיעור, זה שישים מצלמה ברכב וייתן בסוף השיעור לתלמיד את תיעוד השיעור על דיסק-און-קי, זה שיעביר לפחות שיעור אחד בליווי ההורה, זה שיקפיד על נהיגת לילה וילמד את התלמיד לא רק לעבור את הטסט ולהגיע ממקום למקום, אלא גם להתמודד עם פגעי דרך ולנהוג נהיגה בטוחה. בעזרת הציבור, אני רוצה להצביע על שבעה-שמונה קריטריוני ברזל שייתנו להורה שלא מוכן להתפשר על הוראת הנהיגה של ילדיו, ערכה בסיסית לבחירה".

לשאלה כיצד יתקבל המהלך בקרב מורי הנהיגה, משיב מוסקוביץ' כי "גם ארגוני המורים מודים שהמצב מחפיר. ישבנו איתם ושמענו מהם כמעט את אותם הדברים. גם הם מאוכזבים מתדמית המקצוע וממה שהם רואים, גם הם טוענים שלא מושגת רמת הבטיחות הנדרשת אצל חלק מהתלמידים, והתוצאה היא יותר תאונות שבהן מעורבים נהגים צעירים, כפי שמוכיחה הסטטיסטיקה.

"יש חאפרים שלוקחים כסף ומעבירים תלמידים טסט בתוך חמישה שיעורים, אוכלים בזמן שיעור, מדברים בטלפון או לוקחים כסף מהתלמיד הקודם שנשאר במושב האחורי, ולא דואגים כלל לנהג הצעיר שעל ההגה".

שוק של 400 מיליון שקל בשנה

5,090 נהגים בישראל מחזיקים ברישיון הוראת נהיגה שקיבלו מידי משרד התחבורה. 3,000-4,000 מתוכם הם מורים פעילים המגישים של שנה כ-115 אלף תלמידים למבחן הרישוי (טסט), בשוק שהיקפו מוערך ב-400 מיליון שקל בשנה.

בכל שנה מצטרפים גם כמה עשרות מורים חדשים. תנאי הסף לעיסוק בהוראת נהיגה לא גבוהים במיוחד: 12 שנות לימוד, ותק של שלוש שנות נהיגה בלבד וצליחת סדרת מבחנים במכון אדם מילוא.

ההכשרה המקצועית מועברת במכללות תחבורה מוסמכות בידי משרד התחבורה. משך ההכשרה הוא שנתיים, והיא כוללת קורס בן 600 שעות לימוד ו-700 שעות נהיגה. אלה שיעברו בהצלחה את המסלול ייפלטו לשוק מתרחב והולך, אך כזה שנשען בעיקר על המלצות מפה לאוזן. המורים החדשים מנסים לפלס דרכם באמצעות הוזלת השיעור, שאינו מפוקח, בתעריף של 70-110 שקל.

"יש שונות גדולה מאוד בענף הזה, החל במורים מבוגרים מאוד, דרך נגדים יוצאי צה"ל שהצבא מימן להם הכשרת הוראת נהיגה לפני השחרור, וכלה בדור חדש וצעיר של מורים", אומר מאיר אל-רם, מנהל אגף נהגים ואכיפה ברשות לבטיחות בדרכים, ומורה לנהיגה בעברו. לדבריו, "קשה ליצור סטנדרטיזציה בענף הזה".

ואולם סטנדרטיזציה שכזו כבר קיימת, לפחות על הנייר. משרד התחבורה הגדיר 52 "מטרות" שמורה הנהיגה נדרש להעביר בשיעורי ההכנה לטסט: החל בנסיעה בתרחישי דרך שונים וכלה בהדרכות בטיחות נקודתיות. "יש חוק, יש פקודת תעבורה ותקנות תעבורה שמהן נגזרים נוהלים. עם זאת, חלק גדול מהמורים לא ממלא אחריהם, אי אפשר לאכוף את זה וכולם יודעים זאת, ובפועל לא קורה שום דבר", מודה אל-רם.

"לכן", הוא אומר, "אנחנו רוצים שהשינוי יבוא מלמטה. אם נמצא 5%-7% מהמורים (150-200 מורים) שיהיו אבירים ויקחו על עצמם להצטרף למועדון החדש הזה של מורים איכותיים, בעזרתם ננסה למשוך את כל הענף כלפי מעלה, כי יש מורי נהיגה אכפתיים. ככל שמורה הנהיגה יראה עצמו כמוביל שינוי ויתפוס עצמו כמחנך, אין ספק שהשיעור ייראה אחרת".

הרעיון לתת ציון למורי נהיגה נולד לפני כחצי שנה והועלה בשתי פגישות שקיימה הרשות לבטיחות בדרכים עם נציגי המורים. "כל צעד שישפר את הבטיחות בדרכים - אנחנו בעדו", אומר יו"ר איגוד מורי הנהיגה, אבי גולן. "צריך לעשות פיילוט ולראות קודם איך זה עובד. צריך גם לזכור שבשנים האחרונות אגף הרישוי העלה את הרף לקבלת מורי נהיגה, וכיום לוקחים רק את הטובים ביותר. בשנים האחרונות חל שיפור לעומת מה שהיה לפני 30-40 שנה, והרוב מלמדים נכון".

על אף הרצון הטוב, הפגישות לא הולידו מתווה מוסכם לפעולה, וברשות החליטו להוציא את הסוגיה לשימוע ציבורי, במקביל להידיינות המתמשכת עם המורים. "המטרה שלנו היא לייצר גלים. להגדיר קריטריונים לאיכות כדי ליצור מעין מועדון מצוינות למורים שירצו להשתתף, כדי שאנחנו, בתור הורים, נדע בכלל איזה מורה לחפש", אומר אל-רם. "אנחנו יודעים שהמורים נמצאים כל הזמן בכביש ומנהלים את המשרד מהרכב, ולכן גם אם יאמצו את המובן מאליו, כמו לא לדבר בטלפון בזמן שיעור, זה כבר יהיה הישג".

דודו בכר

ואולם דירוג ממשלתי למורי נהיגה לא נשמע כפתרון טריוויאלי, שלא לומר ישים. זאת, בשעה שהרשויות מתקשות לפקח על מורי הנהיגה כבר כיום, והדירוג, אם ייצא בכלל אל הפועל, עתיד להישען על דיווחים שרירותיים ולא מבוקרים מצד תלמידים.

"היכולת שלנו לאכוף לא גבוהה", מודה אל-רם. "הפיקוח כיום של משרד התחבורה על מורי הנהיגה בטל בששים, כי יש בסך הכל שלושה מפקחים בכל הארץ וזה עניין של משאבים, חד משמעית. נכון שיהיה קשה לבקר את ההליך ולא נוכל להתחייב בפני ההורים שנבדוק כל דבר, אבל ככל שנתקדם נמצא פתרון".

"החלטנו ללכת למהלך מדורג, שזו קריאת הכיוון הראשונה שלו", מוסיף מוסקוביץ'. "בחלק מהמדינות אין בכלל מושג כזה של מורה נהיגה מקצועי. בדגם האמריקאי, למשל, לימוד הנהיגה נעשה בתוך המשפחה. במדינות שבהן לימוד הנהיגה הוא פרופסיה, מקפידים על כל הקריטריונים שהבאתי כדוגמה. לא יהיו לי ברשות 20 פקחים שיעבדו רק על בקרת הוראת נהיגה, ואני חושב שהציבור חזק יותר מרשות רגולטורים.

"לכן פנינו לציבור, ומתוך 50 קריטריונים שיוצעו לנו נבחר כמה שנשים באתר שלנו, נעניק כוכבי איכות ואולי גם מדבקה שלנו שמעידה על תו תקן מסוים. נפיץ את הדירוג לכל מי שירצה ולציבור יועמד כלי מסוים לברירת מורה נהיגה. המטרה היא קודם להביא למודעות לבחירה מושכלת".

אז מדוע לא לקבוע פשוט מנדטורית את הקריטריונים הללו ולחייב את מורי הנהיגה לעמוד בהם?

מוסקוביץ': "חשבנו על זה, אבל ראינו שבכל הליך של קביעה מנדטורית יחל מסע לחצים - החל בארגוני המורים וכלה בחברי הכנסת, שיציעו כל אחד להוסיף דברים הזוים או להשמיט אחרים. למדתי על בשרי בשנתיים האחרונות שבכל כניסה לחקיקה ראשית או לחקיקת משנה, אתה יודע איך אתה נכנס אליו אבל לא איך תצא".

"כבר לא מפלט למי שמחפש עבודה"

הערכתו של מוסקוביץ' לא מופרכת. הנה, לפני שלוש שנים יזם משרד התחבורה רפורמה שנועדה להסדיר את הכשרת הנהג ולהמיר את הלימוד בידי מורה פרטי בשיעורים עיוניים במרכזי לימוד נהיגה (מל"נים) מפוקחים. ואולם ברקע ביקורת מקצועית לצד אינטרסנטית, ובעקבות לחצים פוליטיים ואחרים, דחה שר התחבורה, ישראל כץ, את הרפורמה למועד בלתי ידוע.

"המל"נים אמורים היו לתת מענה למקצוע הוראת הנהיגה", אומר אל-רם. "ברגע שהמורה הוא זה שהיה מלמד גם את התוכן התיאורטי, תפקיד המורה היה מתפתח - ומאפשר להרבה מורים שחוקים, שנהפכו ל'זרדים יבשים' הפועלים מכוח האינרציה, להתעורר לחיים, ואין לי ספק שזה היה מעיף את הענף למעלה.

"כיום אין סנכרון בין הלימודים התיאורטיים למעשיים. נער משלם 20-30 שקל לאתר אינטרנט שמלמד אותו לבחינת התיאוריה, לוקח 28 שיעורי נהיגה והמורה שלו, כדי להיות אטרקטיבי, נותן לו לנהוג כמה שיותר וחוסך בדיבורים. ללמד הרגלי הסתכלות, אחת החשובות ב-52 המטרות המוגדרות לכל מורה, לוקח זמן. אבל אם המורה יתמקד בחינוך ולא בנהיגה, כבר אחרי השיעור השני התלמיד יסתכל על השעון, ידבר עם אבא שלו, וזה יבוא אל המורה בטרוניה: 'אתה מלמד נהיגה או תיאוריה?'.

"מורים טובים מלמדים, כי יש להם מוניטין לשמור עליהם, אבל המורים החדשים או החלשים רצים אחרי התלמידים כדי להביא אוכל הביתה, וכשאתה עובד תחת לחץ אתה מתפשר ומחפף, נוסע רק במסלולים שבהם נוהגים הבוחנים, ולמעשה מלמד איך לעבור את הטסט", מלין אל-רם.

במשרד התחבורה, עם זאת, צובעים את המציאות בצבעים אחרים. "תוכניות הלימוד עודכנו וייעודכנו עוד. הכנסנו תרחישים ותמרורים חדשים למבחני התיאוריה, והמורים דווקא מתלוננים שבתקופה האחרונה אנחנו מפקחים עליהם יותר מדי", אומר בכיר במשרד. לדבריו, "אם בתקנות נכתב שהמורה צריך להעביר נהיגת לילה ונהיגה מחוץ לעיר, והוא חותם על טופס התלמיד אך לא עושה זאת, זו בעיה של אמינות. לכן הגבהנו את הרף לקבלת מורי נהיגה וקציני בטיחות, וזה כבר לא מפלט למי שמחפש עבודה. מרגישים שיפור והממוצע בשנה החולפת היה כ-40 שיעורים לתלמיד לפני ההגשה לטסט".

בינתיים, במשרד התחבורה נערכים לחלק שכן אושר במסגרת הרפורמה, וצפוי להתאשר ב-1 ביולי, והוא המעבר לרישיון נהיגה מדורג. הכוונה היא להקדמת הגיל המותר למעבר טסט ל-16 ו-9 חודשים, תוך הכפלת חובת הליווי בידי מבוגר לשישה חודשים, הכוללים שלושה חודשי ליווי ביום ובלילה ושלושה חודשי ליווי בלילה. זאת, לצד החלת החינוך התעבורתי בבתי הספר החל בספטמבר 2014.

לשאלה אם יש תוקף מעשי להוראת הליווי, משיב אל-רם בספקנות: "הרבה פעמים זה לא קורה, או שהמלווה נוסע עם התלמיד רק בימי שבת, במקרה הטוב. במגזר החרדי, למשל, יש בעיה קשה יותר. לימוד נהיגה נחשב ביטול זמן, לכן התלמידים לומדים בהיחבא, ולא נוהגים שלושה חודשים לאחר הוצאת הרישיון, כי אין מי שילווה אותם ואין להם רכב פרטי. ואז, הם שוכרים בחופשים כלי רכב ויוצאים לטייל בכל הארץ מבלי שעברו בכלל תקופת חניכה וניסיון".

אז מה הטעם במהלך?

"ידוע שבתקופה הראשונה לנהיגת הסולו יש עלייה מובהקת במעורבות בתאונות דרכים, ולכן יש לה ערך מוסף. רצינו שבגמר הליווי, המלווה הראשי, קרוב משפחה מדרגה ראשונה, יחתום אצל נוטריון כדי לתת להצהרתו תוקף משפטי, אבל זה לא הסתייע כי משרד הרישוי לא רצה לטרטר את ההורים. כיום יש טופס שצריך למלא ולחתום עליו ואנחנו מקווים שלפחות חלק מההורים יתנו ערך לחתימה שלהם".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכםתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#