כלמוביל וטלקאר מוזילות חלפי הרכב ב-30% בעקבות פתיחת השוק לתחרות

תקני היבוא החדשים שאימץ משרד התחבורה, הגדילו באופן ניכר את היצע החלפים בישראל, ויבואני הרכב נאלצים להוריד מחירים ■ בשלב ראשון, מההוזלה ייהנו בעיקר חברות הביטוח, שרוב חלקי הרכב נרכשים על ידן

דניאל שמיל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דניאל שמיל

ההקלות על יבוא חלפים ממשיכות להוריד את המחירים בשוק: אחרי שדוד לובינסקי, יבואנית פיז'ו וסיטרואן, הפחיתה את המחירים של חלקי המרכב שהיא מייבאת, עושות כך גם היבואנית הגדולה בישראל, כלמוביל, לחלפי יונדאי ומיצובישי, וגם חברת טלקאר, יבואנית קיה ודייהטסו.

במחירון חלקי המרכב שפירסמה כלמוביל באחרונה, ירדו המחירים ב-30%. המחיר של חלק פח קדמי ליונדאי i20, למשל, ירד מ-2,374 שקל ל-1,839 שקל, וכנף קדמית ליונדאי i30 עולה כעת 692 שקל במקום 989 שקל. במחירון החדש של מיצובישי, ההוזלות הן בשיעור של 20%-25%.

עקבו אחרי TheMarker בטוויטר

מחסן חלפי רכב בתל אביב. היבואנים נהנים מרווח של 30% לפחותצילום: גיא רייביץ

כך, למשל, מראה צדית למיצובישי אאוטלנדר עולה כיום לצרכן 2,000 שקל, במקום 2,505 שקל. גם בטלקאר, יבואנית קיה ודייהטסו, הורידו באחרונה את מחירי החלפים באופן משמעותי, בשיעור של 18.5%-52.5%. כך למשל, מגן קדמי לדייהטסו טריוס עולה כיום 1,569 שקל, לאחר ירידה של 40% במחיר, ומכסה תא מטען של קיה ריו (מהדור הראשון) עולה 1,745 שקל - ירידה של 52.5%.

ההוזלה במחירי החלפים, יש לציין, לא תגיע ישירות לידי הצרכן. חלקי מרכב רוכשות בעיקר חברות ביטוח, שמשלמות על תיקוני רכב לאחר תאונה. לכן, היבואנים מקווים שההוזלה תוריד את המחירים של פרמיות ביטוחי הרכוש לרכב. עם זאת, חלפים זולים יחסית, כמו מראות או פנסים, נרכשים גם על ידי לקוחות פרטיים - שייהנו גם הם מההוזלה.

שולי הרווח הגדולים בשוק החלפים היו מהנושאים העיקריים שבהם עסקה ועדת זליכה להגברת התחרותיות בענף הרכב. בעוד שבמכירת מכוניות חדשות נהנים היבואנים משולי רווח של 10% לכל היותר, הרי שבתחום החלפים הם גורפים מרווח עצום של 30% לפחות - נתון שנמסר בדו"חות הכספיים של היבואנים הציבוריים עצמם.

החלקים המקוריים נמכרים בעיקר במוסכי הרשת של היבואנים, אך קובעים רף ליבואנים של חלקים תחליפיים (העתקים של החלקים המקוריים, המיוצרים על ידי יצרנים מתמחים), שמעלים את מחירי החלפים שהם מייבאים, ומעניקים הנחות לחברות הביטוח או הליסינג, אך לא לצרכן הפרטי.

מחירי כלמוביל וטלקאר החדשים

ועדת זליכה המליצה על שורת צעדים לשיפור התחרות בשוק החלפים. בין היתר, המליצה להקל את הדרישות ליבוא חלפים, לאחר שסיבות מינהלתיות פסלו בעבר יבוא מתחרה. עוד המליצה הוועדה לאסור על התערבות של יבואני הרכב בבחירת החלפים שבהם נעשה שימוש במוסכים שלהם.

הוועדה הבינמשרדית שכוננה בעקבות ועדת זליכה, אימצה את ההמלצה להקל על יבוא חלפים, והמלצה זו יושמה באחרונה על ידי משרד התחבורה. בנובמבר פירסם המשרד נוהל חדש, שלפיו האחריות על העיסוק בחלפים תעבור מהיצרן בחו"ל ליבואן החלפים בישראל. לפי הנוהל, כל יבואן יחתום על תצהיר משפטי, שבו יתחייב כי החלפים שישווק מיוצרים במפעל שיש בו אבטחת איכות, וכי החלק התחליפי זהה במידות ובהרכב החומרים למוצר המקורי וחף מפגמים.

עוד חויב היבואן לטפל בתלונות של צרכנים פרטיים, מוסכים ושמאים, לוודא שהחלפים מיוצרים באחד מתקני ISO, ולהציג מסמכים המוכיחים זאת. בנוסף בוטלו התקנות שחייבו הטבעת סימון של המדינה שבה יוצר החלק, וציון בדיקות המעבדה של הטכניון שאותן החלק עבר, כך שניתן יהיה לייבא גם חלקי פלסטיק ואלומיניום שהיבוא שלהם נאסר בעבר.

התקן החדש, שהגדיל את היצע החלקים התחליפיים בישראל, מאלץ את יבואני הרכב להוריד את מחיר החלקים המקוריים. הראשונה לעשות כך היתה שרודר, זרוע שיווק החלפים של לובינסקי, שהורידה את המחירים ב-15%, וכעת הגיע תורן של כלמוביל וטלקאר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker