שוק מוצף |

המחירים יירדו? אלפי מכוניות יד שנייה עומדות ללא דורש

נתוני שוק המשומשות ב-2012: מכוניות מיני נמכרו הכי מהר; מי שמוכר סיטרואן או סובארו יידרש לגלות סבלנות רבה; טויוטה קורולה שמרה הכי טוב על ערכה; הישראלים מעדיפים מאזדה 3 ■ וגם, את שוויה של איזו מכונית פיספס מחירון לוי יצחק ב-25%?

דניאל שמיל
דניאל שמיל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דניאל שמיל
דניאל שמיל

2012 היתה שנה קשה לכל מי שניסה למכור מכונית משומשת. חברות הליסינג שיחררו לשוק המשומשות את המכוניות שרכשו ב-2010, שהיתה שנת שיא בענף הרכב. אלא שאז התברר להן כי אין מספיק ביקוש למכוניות משפחתיות בנות שנתיים או שלוש - בייחוד כשמחירן גבוה מזה של מכוניות מיני וסופר-מיני חדשות ומוזלות. כדי למכור את המכוניות, ערכו חברות הליסינג מבצעים רבים, שלוו באחוזי הנחה נדיבים, ופתחו סניפים רבים למכירת המכוניות האלה.

מגרשי המכירה הגדולים שהקימו חברות הסחר ברכב בצומת גלילות שמצפון לתל אביב, כוסו בשנה החולפת באלפי מכוניות משומשות שממתינות לקונים. המתחם כבר זכה לכינוי "עיר הרכב", ולא בגלל ביקוש גובר למכוניות משומשות - אלא דווקא בגלל ההיצע העצום שלהן לנוכח היקף מועט של קונים. כאשר חברות הליסינג מורידות מחירים, גם השוק הפרטי תקוע, ומוכרים פרטיים חיכו זמן רב, והפחיתו הרבה את המחיר, עד שהצליחו למכור את המכונית שלהם. נתונים שהגיעו ל-TheMarker שופכים אור על התמורות שעבר שוק המשומשות ב-2012, השלכותיהן על הדגמים השונים ועל העדפות קהל הנהגים הישראלי.

משומשת בהמתנה

 עקבו אחרי TheMarker בטוויטר

סוזוקי ואאודי נחטפות תוך שבועיים

920 אלף מכוניות בשנה

נתונים של לוח יד2 מעלים כי זמן המכירה של מכוניות בשוק הישראלי עולה בהדרגה. אם ב-2010 נמכרה מכוניות משומשת תוך 4.34 שבועות בממוצע, ב-2012 פורסמה מודעה יותר מחמישה שבועות בממוצע. זמני המכירה של רכבי שטח למשל, עלו מ-5.5 ל-7.5 שבועות בתוך שנתיים. לפי נתוני הלוח, המכוניות שנמכרות הכי מהר הן קטנות - מיני וסופר-מיני - שמודעת המכירה שלהן מוסרת בתוך 4.5 שבועות. למשפחתיות לוקח חמישה שבועות להימכר, ולמסחריות סגורות שבעה שבועות. המכוניות שקשה ביותר למכור הן מכוניות יוקרה, שהמודעה שלהן מתפרסמת שמונה שבועות בממוצע.

לפי נתוני של רשת הטרייד אין טרייד מוביל, סיטרואן היא המכונית שהכי קשה היה למכור ב-2012. דגמי סיטרואן המתינו, בממוצע, 60.2 ימים במלאי הרשת. במקום השני דורגה סובארו, הנתונה ממילא במשבר בישראל, ומכוניות המותג שהו 58.2 ימים בממוצע במלאי. את המקום השלישי מאיישת אופל, עם 51.8 ימי מלאי בממוצע.

המכוניות המשומשות המבוקשות ביותר

למרבה ההפתעה, גם מותגים פופולריים כמו יונדאי ומאזדה נמצאים במקום גבוה ברשימה, עם 48.2 ו-47 ימי מלאי בהתאמה. הנתון נובע, כנראה, מכמות המכוניות הגדולה ששיחררו השנה לשוק חברות הליסינג. בקצה הרשימה, הפתיע המותג סוזוקי, שאותו היה הכי קל למכור ב-2012 עם 13.8 ימי מלאי בממוצע. אחריו דורגו אאודי (14.8 ימים) וביואיק (16.9 ימים).

עם זאת, הימצאותם של מותגי יוקרה בצמרת הרשימה נובעת ככל הנראה, מכך שאינם שכיחים בטרייד מוביל, המתמחה במותגים עממיים יותר. סוזוקי, שאינה נמכרת במספרים גדולים לציי רכב, פופולרית בטרייד מוביל, שרוכשת את מרבית המכוניות שלה מלקוחות פרטיים. בצמרת הרשימה נמצאת גם דייהטסו, שנמכרת תוך 17.7 ימים בממוצע, ולמרות ששיווק המותג הפסיק השנה בישראל, המכוניות שלו נחשבות עדיין לטובות ומבוקשות. גם סיאט מבוקשת, עם 23.4 ימי מלאי בממוצע.

עומדות ושוות פחות

באשר למוכרי המכוניות המשומשות, הרי שבאלה עדיין מורגשת אחיזה דומיננטית של חברות הליסינג, שמוכרות את מרבית המכוניות שגילן פחות משלוש. זאת, כאשר אי אפשר לשלול את האפשרות כי חלק מהמכוניות המוגדרות כפרטיות שימשו עד לאחרונה חברות ליסינג, והן נמכרות בידי סוחרים המסווים עצמם כאנשים פרטיים. נתוני יד2 מגלים כי 58% מהמכוניות מדגם יונדאי i20 מ-2009, ו-68% מהמכוניות מדגם מאזדה 3 מ-2009 נמכרו בידי חברות ליסינג. ברנו פלואנס הדומיננטיות שלהן גבוהה יותר, 83.3%, אך מספרן המכוניות היה נמוך יחסית.

רנו פלואנס איבדה 11% משוויה בשנה

המשומשת הנמכרת בישראל: מאזדה 3

העלייה המשמעותית בהיצע המכוניות המשומשות אמורה היתה להוריד במידה ניכרת את מחירי המחירון שלהן, אך הדבר לא קרה. לפי נתוני מחירון יד2, מחירי המשומשות ירדו השנה בשיעור מתון יחסית של 9.5%-12% כשמכוניות מבוקשות יחסית, כמו טויוטה קורולה וסיטרואן C4, איבדו השנה רק כ-9.5% מערכן, לעומת רנו פלואנס שאיבדה 11.45% מערכה.

אלא שמחירי המכירה בפועל, כך מתברר, העידו בשנה החולפת על ניתוקם של המחירונים מהמציאות בשטח. לפי נתוני חברת הסחר ברכב טרייד מוביל, המותג סיטרואן נמכר ב-2012 בששת סניפי הרשת במחיר ממוצע נמוך בכ-25.5% ממחיר המחירון של לוי יצחק; פורד נמכר ב-20.3% מתחת למחירון ורנו ב-22%.

הלימה יחסית בין המחירון לבין המחירים בפועל נמצאה במותגים כמו סוזוקי (רק 4.2% מתחת למחירון לוי יצחק), קיה (7.3%) ובטויוטה (8.1%). "בהרבה עסקות טרייד אין המכונית המשומשת נרכשת במחיר המחירון, כשבמקביל מקבל המוכר הנחה על המכונית החדשה שירכוש", מסביר רועי שגב, סמנכ"ל יד2, את הדיוק היחסי בחלק מהדגמים. בלוי יצחק סירבו להתייחס לנתונים מבלי לקבל את נתוני המכירות המפורטים.

הנחטפות והממתינות

"היו עודפי מלאי, אבל רוקנו הרבה מגרשים"

באשר למחירי המכוניות המשומשות ב-2013, צופה שגב המשך ירידה. לדבריו, המכירות בשוק עדיין חלשות, ונראה כי הוא יוצף. זאת, משום שבשנה הקרובה אמורות להשתחרר לשוק מכוניות רבות מדגמי 2011 שהיתה שנת שיא של מכירת מכוניות בישראל, לרבות לחברות הליסינג. מנגד, סבור מנכ"ל חברת הליסינג Lease4U, אליחי אליגון, כי מחירי המשומשות דווקא עומדים לעלות. "לחברות הליסינג היו עודפי מלאי, אבל מאז תחילת 2012 הספקנו לרוקן הרבה מגרשים", הוא טוען. "ב-2013 גם מחירי המכוניות החדשות יעלו, וזה ייקר גם המכוניות המשומשות החדשות יחסית".

סמנכ"ל שיווק ומכירות בטרייד מוביל, רפאל גוזלן, מצטרף להערכה זו: "בגלל עליות המחירים של המכוניות החדשות, הביקוש למכוניות עד גיל שנתיים יגדל. שווי השימוש שיעלה יביא עובדים לוותר על מכונית צמודה, והם ירצו מכוניות משומשות ממודל יחסית חדש - ולכן הביקוש יעלה בעיקר למכוניות חסכוניות, כמו קטנות והיברידיות".

מה הטעם במחירון?

בינתיים, לוי יצחק פרסם אתמול את מחירון הרכב החדש שלו. הדגמים אמנם "איבדו שנת מודל" עם תחילת המכירה של דגמי 2013, אבל בשלב זה, ירידות המחירים במחירון עדיין מינוריות. בדגמים רבים אין כלל שינוי במחיר החדש, בהם טויוטה קורולה ויונדאי i30 מ-2011, וכן קיה ריו החדשה וסוזוקי ספלאש, מהשנים 2009-2011.

כך למשל, מאזדה 3 אקטיב מ-2010 מאבדת במחירון 2.41% מערכה, ועולה 83 אלף שקל. שברולט קרוז מ-2010 תעלה 74 אלף שקל - ירידה של ,2.7% ואילו יונדאי i35 מ-2011 עולה 91 אלף שקל, ירידה של 3,000 שקל.

דייהטסו סיריון מ-2009 מאבדת במחירון רק 1.82% מערכה, ותעלה 55 אלף שקל, וגם הסיריון מ-2011, השנה האחרונה שבה שווק הדגם בישראל, סופגת ירידה מחירים חדה של ,4.62% שמתבטאת ב-3,000 שקל במחירה. לפי הערכות בענף, מחירי המכוניות במחירונים לא יישחקו גם בחודש הבא, וזאת בשל עליית המחירים של המכוניות החדשות (ראו ידיעה למעלה).

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker