מספר ההרוגים בתאונות דרכים ירד השנה ב-26%

משרד התחבורה מסכם שנה מוצלחת בבטיחות בדרכים, אך יו"ר הרשות הלאומית מתריע: "כשאתה בשיא קשה יותר להשתפר"

דניאל שמיל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

משרד התחבורה ערך הבוקר מסיבת עיתונאים לסיכום שנת 2012 בבטיחות בדרכים והציג נתונים מעודדים - מספר ההרוגים ירד ב-26% ומספר הנפגעים הכולל בכ-12%.

שר התחבורה, ישראל כץ, אמר כי "שנת 2012 היא השנה עם מספר ההרוגים הנמוך ביותר, למרות עלייה במספר כלי הרכב. יש ירידה של 25% השנה, ובארבע השנים האחרונות, ירידה של 20% לעומת ארבע השנים לפני כן".

כץ גם מציב יעד לגבי רמת הבטיחות בעתיד. "היעד שלי הוא להגיע לחמישייה הפותחת בעולם, בכל מה שקשור לרמת התאונות (כיום נמצאת ישראל במקום העשירי - ד"ש)".

שר התחבורה ישראל כץצילום: אוליבייה פיטוסי

ד"ר יעקב שיינין, יו"ר הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים, אמר כי "מ-2004 יש מגמת ירידה מתמשכת, שהממשלה הזאת שמרה עליה, אבל לא חוללה אותה". שיינין התייחס להשוואה בינלאומית ואמר כי "ב-2004 ישראל היתה מקום 20 בעולם, והיום אנחנו במקום העשירי. כאשר אתה בשיא, שיעור השיפור הולך ויורד". גם שיינין הציב יעד - לרדת מתחת ל-4 הרוגים למיליארד ק"מ, עד 2018, יעד שלפי שיינין מגלם ירידה של 30%.

בנוגע לגורמים שהביאו לירידה בתאונות, שיינין מונה רשימה ארוכה של גורמים, וביניהם שיפור בתשתיות, בבטיחות כלי הרכב ובמודעות הנהגים, אבל "אין לנו מחקרים ואנחנו לא יודעים בדיוק מה קרה". השינוי המרכזי בהתנהלות הרשות, אומר שיינין, היא מעבר להעברת תקציבים לפי פרויקטים, בהתחשב בתרומה שלהם לבטיחות. שיינין מקלקל  מעט את האופטימיות לגבי השנה הבאה: "במדינה קטנה, יש סטייה בנתונים וצריך למצוא ולבדוק נתונים באופן רב שנתי.  יכול להיות שיהיו יותר מ-300 הרוגים, ואי אפשר להסתכל על תנודות של שנה במדינה אחת. אוטובוס אחד משנה את כל הסטטיסטיקה".

שר התחבורה התייחס גם להחלטה להעלות את המהירות המותרת בכביש חוצה ישראל ובכבישים נוספים ואמר כי "כל החלטה לוותה בבדיקה מקצועית. אם האתגר שלנו הוא לטפס מהמקום העשירי בבטיחות, המדינות שמעלינו בדירוג הבטיחות מאפשרות מהירות גבוהה. האישור להעלאת מהירות היא על כבישים חדישים ובטוחים. אנחנו לא רוצים להגביל מהירות רק כדי לגבות קנסות. אני שמח שבשנתיים האלה לא הורע המצב ובחלק מהכבישים אפילו שופרו התנאים".

פרויקט האכיפה האוטומטית של משטרת התנועה זכה לביקורת מצידו של כץ, שאמר "אני בעד שמי שיש לו סמכות יקבל גם אחריות. לי יש אחריות על הבטיחות, אבל אין לי סמכות על משטרת התנועה. צריך להיזהר שלא להפוך את המהירות לאמצעי לגביית קנסות, ולא להציב מצלמות במקומות לא מסוכנים. אם המהירות גם חוסכת קנסות מיותרים, מצוין".

לדברי כץ, "אין כמעט תחום שבו יש לממשלה כל כך הרבה כוח ברישוי ובשליטה. רישיון הוא חשוב וצריך להיות הוגנים וזהירים מצד אחד, אבל גם החמרנו את העונשים ואת האכיפה. מיקדנו את האכיפה בעברות חמורות, ועברות ביטוח לא נאכפות על הכבישים. הכל מטופל, ויש מערכת אחת כוללת, שמטרתה לשפר תשתיות ולאפשר נסיעה, ומצד שני לשפר את האכיפה".

עוזי יצחקי, מנכ"ל משרד התחבורה הצהיר כי "מיגרנו את תופעת עומס היתר במשאיות במדינת ישראל. הכניסו לנהגי משאיות ולמנהלי ציים טוב-טוב לראש שלא שווה להם לעבור על המשקל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker