מי מרוויח מחלקי חילוף זולים למכוניות? לא אתם

שוק חלקי החילוף נפתח ליבוא תחליפים, וחלק מהמחירים בו צנחו ב-50% ויותר ■ ואולם המוצרים שהוזלו הם כאלה שמשמשים לתיקון אחרי תאונות ונמכרים לחברות הביטוח, שלא הורידו מחירים לצרכן

דניאל שמיל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בתחום הצרכני הכואב במיוחד של חלקי החילוף לרכב מתגלים בחודשים האחרונים ניצנים של מהפכה.

יבואנית הרכב דלק מוטורס הפחיתה את המחיר שהיא גובה על חלפים למאזדה 2 ב–58% והוזילה את החלפים לפורד פוקוס ב–48%. בכלמוביל, יבואנית מרצדס ויונדאי, מוכרים כנף קדמית ליונדאי אקסנט ב–45% פחות ממחירה בינואר, וטלקאר הוזילה את החלפים לדייהטסו סיריון ב–50%.

הסיבה לירידות החדות במחירים, עד 2,000 שקל לחלק, פשוטה: תחרות. כל אחד מהחלקים שהוזכרו נתקל השנה במתחרה חדש - חלק תחליפי זול. למצב החדש אחראיות, בין היתר, ההקלות שעליהן הכריז משרד התחבורה השנה, שנועדו לפתוח את שוק החלפים בישראל לתחרות ולהגדיל את מספר היבואנים הפועלים בו.

צילום: בלומברג

ואולם, למרות התמורה המפתיעה והדרמטית, הבשורה של עידן החלפים הזולים לרכב עדיין לא הגיעה לכיסו של הצרכן הפרטי. ההוזלות נרשמו בחלקי מרכב, המשמשים בעיקר לתיקון מכוניות אחרי תאונה. מרביתם נרכשים בשוק על ידי חברות הביטוח - והן שנהנות בינתיים מן ההוזלות, ואמורות לגלגל אותן בעתיד לצרכנים הפרטיים באמצעות הוזלת הפרמיות שהן גובות בביטוחי הרכב.

האם הוזלות חלקי המרכב הן סנוניות המבשרות על בוא האביב לצרכנים הפרטיים? לדברי בכירים בענף הרכב, התשובה שלילית.

במסגרת הבדיקות שעבר ענף הרכב בשנה החולפת שכר משרד האוצר את חברת הייעוץ האסטרטגי שלדור, שחיברה דו"ח מקיף על התחרות בענף. לפי הדו"ח, התחרות בין יבואני הרכב על רוכשי מכוניות חדשות דווקא נורמטיבית. הבעיה, לטענת שלדור, נעוצה דווקא בשוק החלפים.

אחרי שהלקוח כבר רכש מכונית חדשה או משומשת, היצע החלפים שמציעים לו במוסך קטן מדי, וכולל חלפים מקוריים ויקרים - או זולים, אך באיכות ירודה. כך למשל מצאה שלדור כי מחירי החלפים לדגמים חדשים בשוק גבוהים ב–80%–120% מחלפים זהים הנמכרים בחו"ל.

משרדי התחבורה והאוצר הכירו בעצמם במציאות. בטיוטת הצעת מחליטים שניסחו נכתב כי "ליבואני הרכב בישראל שליטה חזקה מעבר למקובל בעולם, המתבטאת במחירים גבוהים של חלקים מקוריים ותחליפיים". זאת, כך נטען, בשל כשלים מבניים ותחרותיים שהתגלו בנישת החלפים.

מרווח עצום של 30% במכירת חלפים

בעוד שבמכירת מכוניות חדשות נהנים היבואנים משולי רווח של 10% לכל היותר, ופחות מכך כאשר שערי המטבע דוחקים אותם, הרי שבתחום החלפים הם גורפים מרווח עצום של 30% לפחות - נתון שנמסר בדו"חות הכספיים של היבואנים הציבוריים עצמם.

במוסכי הרשת של היבואנים, שבהם נהוג לתקן מכוניות חדשות, מוצעים ללקוח בעיקר חלקים מקוריים, כלומר באריזה הנושאת את שם יצרן הרכב, וללקוחות אין ברירה אלא לשלם יותר, כדי לשמור על ערך המכונית. בנוסף, התמחור הגבוה של היבואנים לחלפים מקוריים קובע גם רף לשאר השוק - שמעלה את מחירי החלפים התחליפיים ומעניק הנחות לחברות הביטוח או הליסינג ולמוסכים גדולים, אך לעולם לא לצרכן הפרטי.

ועדת זליכה לבחינת התחרותיות בענף הרכב המליצה על שורת צעדים לשיפור התחרות בשוק החלפים. בין היתר המליצה הוועדה להקל את הדרישות ליבוא חלפים, לאחר שסיבות מינהלתיות שוליות יחסית פסלו בעבר יבוא מתחרה. עוד המליצה הוועדה לאסור על התערבות של יבואני הרכב בבחירת החלפים שבהם נעשה שימוש במוסכים שלהם.

הוועדה הבין־משרדית שכוננה בעקבות ועדת זליכה, אימצה את ההמלצה להקל על ייבוא חלפים לישראל. המלצה זו כבר יושמה בידי משרד התחבורה לפני חודש. בנובמבר פירסם המשרד נוהל שלפיו האחריות על העיסוק בחלפים תעבור מהיצרן בחו"ל ליבואן החלפים בישראל.

לפי הנוהל, כל יבואן יחתום על תצהיר משפטי שבו יתחייב כי החלפים שישווק מיוצרים במפעל שיש בו אבטחת איכות, וכי החלק התחליפי זהה במידותיו ובהרכב החומרים שלו למוצר המקורי וחף מפגמים. עוד חויב היבואן לטפל בתלונות של צרכנים פרטיים, מוסכים ושמאים, לוודא שהחלפים מיוצרים באחד מתקני ISOולהציג מסמכים המוכיחים זאת. בנוסף בוטלו התקנות שחייבו הטבעת סימון של ארץ ייצור החלק וציון בדיקות המעבדה של הטכניון, שאותן החלק עבר, כך שניתן יהיה לייבא גם חלקי פלסטיק ואלומיניום שהיבוא שלהם נאסר בעבר.

לפי נתונים נוספים שהגיעו לידי TheMarker, אותות המהלך כבר ניכרים בשטח. לצד ההוזלות המשמעותיות שהנהיגו דלק מוטורס, כלמוביל וטלקאר, גם המחירון החדש של חברת שרודר, זרוע החלפים של לובינסקי, מפחית את מחיריהם של חלקי המרכב ב–15%.

עם זאת, ההוזלה בחלקי מרכב לא תורגש בהכרח בקרב צרכנים פרטיים, שרוכשים חלקים מכניים או מתכלים, אלא בעיקר אצל חברות הביטוח - שממילא אינן רוכשות את החלקים במחיר מלא, וגם אינן ממהרות להפחית את תעריפי הפרמיות ללקוחותיהן.
גורם בענף הביטוח שנשאל מדוע הפרמיות בביטוחי הרכב לא הוזלו בהתאם השיב כי "צריך לראות אם מחירי התיקונים באמת יוזלו, כי יש חשש שאת העמלה שהמוסכים יפסידו על החלפים הם יעבירו למחיר שעת העבודה. ענף ביטוח הרכב תחרותי, ואם מחירי הטיפולים יירדו - גם מחירי הפרמיות יושפעו ויהיו נמוכים יותר".

היבואנים: השוק יוצף בחלפים זולים וירודים

יבואני הרכב מצדם מסרבים להתרגש מהמגמה המסתמנת בשוק החלפים. סמנכ"ל באחד היבואניות העריך כי התחרות, אם תהיה כזו, תתפתח בעיקר בין היבואנים של החלפים המוזלים: "תחרות תתפתח בין מי שיביא חלק לא איכותי בגרוש לבין מי שיביא חלק קצת יותר טוב", העיר בציניות. "אני מעריך שבעוד שנתיים יבואני החלפים הגדולים ירוצו למשרד התחבורה ויבקשו להקשיח את התנאים, כי לא יוכלו להתמודד עם החלפים הזולים באיכות ירודה, ולכן על יבואני הרכב והמוסכים המורשים זה לא ישפיע בכלל".

לדברי רונן לוי, יו"ר איגוד המוסכים, "האחריות לתיקון בטוח של המכונית היא של המנהל המקצועי במוסך, ואנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו לשים חלקים לא טובים, כי התיקונים החוזרים והפגיעה בתדמית תפגע אנושות במוסך". עם זאת, צריך להעיר כי לא כל התיקונים נעשים בידי בעלי מכוניות שחפצים לשמור על המכונית שלהם - חלקם נעשים מתוך מטרה לחסוך כסף ולהביא את המכונית למצב נסיעה כדי שאפשר יהיה למכור אותה. בתיקונים כאלה מרכיבים על המכונית גם חלקים מאיכות נמוכה מאוד, ואפילו צמיגים משומשים.

מכאן, שהשינוי המהותי יותר בענף החלפים יגיע מכיוון החלטה נוספת של הוועדה הבין־משרדית, שגם אותה אימץ משרד התחבורה אך לא יישם - לחייב את המוסכים בהצגת רשימת המחירים של כל סוגי החלפים הרלבנטיים ללקוח.

הצגת רשימות המחירים עשויה להביא לשינוי משמעותי יותר, אך היא בעייתית יותר ליישום. באיגוד המוסכים מיהרו לפרסם התנגדות לנוהל, בטענה כי זה יטיל מעמסה דווקא על המוסכים וכי לא ניתן לצפות ממוסך לאסוף מידע על כל החלפים בשוק. באיגוד מציעים ליצור מאגרי מידע כאלה בניהול המדינה או זכיינים פרטיים. לפיכך, נראה כי משרד התחבורה יפרסם לבסוף נוהל מרוכך יותר, שלפיו המוסכים יחויבו להציג בפני הלקוח שתיים או שלוש אפשרויות, ויבואני החלפים יצטרכו לפרסם את מחירי ההיצע הזמין שלהם באתרי אינטרנט.

המוסכים: "הרווח שלנו לא חזירי"

לדברי בכיר בענף החלפים, גם היבואנים נדרשים בשינוי תפישה. "יבואני החלפים חייבים להתחיל לפנות לצרכן הפרטי ולצאת בקמפיינים פרסומיים", הוא אומר. "השינוי האמיתי בתחום יקרה רק אם הצרכנים יתחילו לדרוש חלקים תחליפיים טובים, בעיקר OEM, ואז הם יפסיקו להיות בני ערובה של המוסך. מנגנון השוואת מחירים הוא התחלה טובה, אבל הצרכן עוד לא יודע במה הוא יכול לבחור שם".

לדברים מצטרף אורי וינקלר, בעל חברות בתחום החלפים. "גם כשהם באים לרכוש טלוויזיה הלקוחות זקוקים להמלצות, אך שם יש ערך למותג. בענף החלפים אין כיום מודעות לשאלה אם רפידה טובה עוצרת 21 מטר לפני רפידה אחרת, ולכך שהלקוח יכול לדרוש התקנה שלה".

לנישה של שיווק חלפים ישירות לצרכן נכנסו באחרונה שלושה אתרי אינטרנט: ג'אנק יארד, גלגלים וקאר פארט. עם זאת, גם גלישה בהם אינה מקילה עדיין על מציאת איכות החלק הנדרשת, ולעתים כלל לא ברור אילו חלקים המכונית צריכה.

"אני סקפטי לגבי חינוך הקהל" מעיר חיים בר־יוסף, מנכ"ל אתר הסחר בחלפים ג'אנק יארד. "עצם זה שקהל פרטי מסתובב באתרים של סחר בחלפים זה טוב, אבל אני לא יודע אם זה יגיע לקנה מידה רחב. אני מסופק אפילו אם למוסך יש כלים להבדיל בין סוגי חלקים". עם זאת, לדברי בר־יוסף יש בכל זאת סיכוי לשינוי. "תהיה דרך לבדוק מול עיני המוסכניק שהוא לא עושק אותי במחיר, וזה יכול להוריד מחירים. כיום גם לכל ספק חלפים יש מוסך שאתו הוא עובד, ואם אני מוצא חלק טוב וזול, יהיה מי שיתקין אותו וגם ייתן אחריות על החלק ועל העבודה. השינוי התחיל, אבל לא נגיע למצב שבו נגיד למוסכניק באיזה שמן להשתמש", אמר.

בינתיים חוששים יבואני החלפים כי השיטה החדשה שינקטו יבואני הרכב כדי לשלוט בשוק החלפים תהיה בסיוע זמני האספקה. כך, בעוד שחלפים מקוריים ניתן יהיה להתקין במכונית מיד - ולשחרר אותה ואת נהגה עוד ביום התיקון - חלפים אחרים ניתן יהיה להתקין רק בחלוף כמה ימים, וכך ייהפכו אלה לבלתי כדאיים.

לכן מציעים יבואני החלפים לחייב את המוסכים להתקין גם חלק שאותו ירכוש בעל הרכב בחנות אחרת. אלא שבמוסכים מתנגדים ליוזמה זו, בטענה כי המהלך יפגע ברווחיהם: "התשלום על העבודה רק מחזיר הוצאות, והרווחים שלנו מגיעים מהחלפים", מודה מוסכניק ותיק. "בלי מרכיב הרווח על החלפים אין לנו קיום", מוסיף לוי. "הרווח הוא בין 10% ל–14% על חלק, זה לא חזירי ולכן לא צריך להרוג את המוסכים", הוסיף.

לדברי שייקה הורוביץ, מנכ"ל קבוצת הילוך שישי, מוסכי הקבוצה מתקינים גם כיום רכיבים שנרכשו בחנות אחרת: "אני מפסיד מזה ומתקין, אבל רק אם מדובר בחלק טוב ותקין - וזה כמעט לא קורה", אומר הורוביץ.

עד שהתחרות תגיע לצרכן הפרטי, מסכם אחד מיבואני הרכב בפסימיות את עתיד הרפורמה: "לפני עשר שנים, כשהממונה על ההגבלים פירסם את הצו המוסכם ‏(שאסר על יבואנים להגביל את המוסכים המורשים בנוגע לרכישת חלפים - ד"ש‏), אמרנו שמחירי החלפים לא יירדו, וגם עכשיו אפשר להגיד את זה - המחירים של חלפים טובים לא ישתנו, כי אלה מחירים ריאליים. אם תהיה תחרות, זה רק על חלקי הזבל למכוניות ישנות שמשרד התחבורה התיר לייבא עכשיו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker