קולקציית 2013

המכוניות שיתחרו בשנה הקרובה על כיסם של הנהגים

ענף הרכב העולמי במשבר, השווקים במיתון, מחירי המכוניות בישראל צפויים לעלות, ולכן 2013 לא מבטיחה ללקוחות מהפכות דרמטיות, אלא מכוניות נישה ודגמים משודרגים

דניאל שמיל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

 שוק הרכב בישראל יסיים את 2012 בתוצאות טובות יחסית לתחזיות הקודרות בראשיתה, עם 210 אלף מכוניות שנמסרו לרוכשים, וירידה של אחוזים בודדים לעומת השנה שעברה. ואולם שביעות הרצון בקרב יבואני כלי הרכב לא תיארך זמן רב, שכן 2013 צפויה להיות שנה של משבר ממשי.

לירידה הצפויה במסירות רכב בשנה הבאה יש כמה סיבות, בהן עליית מחירים צפויה בשל שערי מטבע גבוהים ונוסחת מיסוי ירוק חדשה, וכן מיתון בשווקים של אירופה וישראל, שצפוי להפחית ביקושים ולצמצם את הייצור ביבשת. הציפייה למגמות אלה העבירה את יצרני הרכב להתנהלות דפנסיווית, שיווקן של מכוניות סיניות נדחה, וכך גם מהפכות כלי הרכב החשמליים וההיברדיים באירופה ובישראל יידחו.

2013 לא תתאפיין בדרמות ובהשקות מהפכניות, אלא בשדרוג דגמים קיימים במינימום עלויות. יצרני הרכב האירופיים יעדיפו להיכנס לקטגוריות חדשות של מכוניות נישה, כמו רכבי פנאי קטנים או משפחתיות קטנות, כי שם ניתן באמצעות תכנון בעלות נמוכה יחסית לגבות פרמיה על המוצר. מגמות אלה יתבטאו גם בהיצע הדגמים שינחתו השנה בישראל.

מיני: ממתינים לאופל

המכונית החשובה ביותר בקטגוריית המיני ב-2013 היא אופל אדם החדשה, על אף שמחירה צפוי להיות גבוה יחסית לקטגוריה. העירונית של אופל ממוצבת כמכונית מיני אופנתית ויוקרתית, שאמורה להתחרות בפיאט 500 ואף מול מיני One. אורכה של האדם, שקרויה על שמו של מייסד אופל, אדם אופל, הוא 370 ס"מ והיא תימכר עם שלושה הספקים של מנועים, בהספקים של 70-100 כ"ס. בתחילה תשווק המכונית עם תיבת ההילוכים ידנית בלבד.

הייחוד של אופל אדם הוא היצע עצום של אביזרים והתאמות אישיות - ניתן לשנות את צבע הגג, המראות ולוח המחוונים לפי טעמו של הלקוח.

מי שיחפש מכונית במחיר נמוך יותר, יוכל למצוא אותה באולם התצוגה של שברולט, עם ספארק המחודשת, שתתאפיין באיכות גבוהה יותר מבעבר ובעיצוב חזית מוחצן.

אופל אדםצילום: אופל

סופר-מיני: קליאו חדשה

בגזרת הסופר-מיני, המכונית המרכזית היא רנו קליאו החדשה, שתגיע באפריל 2013. הדור הרביעי למכונית הקטנה והפופולרית מאופיין בעיצוב ספורטיבי ונאה, וגם בתא נוסעים מיוחד. היצע המנועים המיועד לישראל כולל מנועי בנזין ודיזל חסכוניים מאוד, ותיבות הילוכים כפולות מצמד. גם המחירים צפויים להיות תחרותיים ויחלו ב-85 אלף שקל לגרסה האוטומטית הבסיסית.

במקביל, פורד תנסה לשפר את מעמדה בשוק הסופר-מיני, עם הפיאסטה המחודשת. לדגם זה חזית אגרסיבית, שמאחוריה מנוע מוגדש טורבו בנפח 1 ליטר, שיימכר בהספקים של 100-125 כ"ס. עם זאת, לא ברור אם גרסה זו תשווק בישראל, או שמחירה יהיה גבוה מדי לשוק המקומי.

לקטגוריית הסופר-מיני תתווסף בשנה הבאה מכונית קטנה חדשה של מיצובישי, שתיקרא מיראז', וגם שברולט סוניק זכתה למתיחת פנים זריזה, והיא צפויה להיות חסכונית יותר.

רנו קליאו

משפחתיות קטנות: אירופה נגד קוריאה

שווי השימוש העולה הופך את הקטגוריה של מכוניות סדאן קטנות לאחת המעניינות בישראל. השנה, לראשונה זה זמן, ייכנסו אליו מתחרות אירופיות שיתמודדו מול מכוניות קוריאניות, בהן יונדאי i25 וקיה ריו. למעשה, מדובר בשתי מכוניות שיימכרו תחת ארבעה מותגים: לובינסקי תשווק את פיז'ו 301 ואת סיטרואן C אליזה, ובצ'מפיון מוטורס ישיקו את סיאט טולדו וסקודה ראפיד.

הנוסחה, בכל המקרים, דומה - בסיס גלגלים של סופר-מיני (260 ס"מ לדגמי צ'מפיון, 265 ס"מ לפיז'ו ולסיטרואן) ואורך של כמעט משפחתית (448 ו443- ס"מ). הנתונים מעידים על תא נוסעים בינוני, ותא מטען מכובד. בישראל ישווקו הפיז'ו והסיטרואן עם מנוע 1.6 ליטר, המפיק 115 כ"ס, ותיבת הילוכים המייצרת 115 כ"ס; ואילו לסקודה ולסיאט מנוע טורבו קטן (1.2 ליטר), המפיק 105 כ"ס. המחירים הצפויים הם 110-105 אלף שקל, והמכוניות יגיעו לישראל במהלך הרבעון הראשון.

סקודה ראפיד

משפחתיות: חמש דלתות חוזרות לאופנה

המעוניינים במשפחתית סטנדרטית חדשה עם תא נוסעים גדול, יוכלו לרכוש כזו ב-2013, בעיקר עם חמש דלתות. בשנה הקרובה צפויות להגיע ארבע משפחתיות בקטגוריה זו - פולקסווגן גולף, טויוטה אוריס, קיה סיד וסיאט ליאון.

הגולף החדשה גדולה ומרווחת יותר מהדגם הנוכחי, ומציעה איכות גבוהה עוד יותר. היצע המנועים צפוי להיות דומה, ובמרכזו מנוע TSI עם 105 כ"ס. המחיר הצפוי הוא 130 אלף שקל.

סיאט ליאון החדשה מתבססת על אותה פלטפורמה, אך מחירה צפוי להיות נמוך יותר וכך גם האיכות. היצע המנועים יהיה גם הוא דומה זה של הגולף, אך העיצוב ספורטיבי יותר, ודומה לזה של סיאט איביזה המוכרת.

לטויוטה אוריס מראה ספורטיבי ומחודד, וגם היא גדולה יותר מהדגם הנוכחי. לישראל היא תגיע בפברואר, עם מנוע בנפח 1.6 ליטר המפיק 124 כ"ס. עד שהדגם החדש של טויוטה קורולה יגיע בסוף השנה הבאה ואולי אף מאוחר יותר, האוריס תהיה הנשק העיקרי של טויוטה בשוק המשפחתיות, ותשווק בהמשך גם בגרסת סטיישן ובגרסה היברידית.

בתחום משפחתיות הסדאן, המכונית שצפויה לבלוט היא קיה פורטה החדשה, שמאופיינת בעיצוב מרשים יותר מזה של הדגם הנוכחי. שיווקה יתחיל במהלך הרבעון הראשון, עם מנוע בנפח 1.6 ליטר המפיק 130 כ"ס. המתחרה העיקרית של קיה פורטה תהיה יונדאי i35, המבוססת על אותה פלטפורמה.

במקביל תשיק קיה גם את קיה סיד החדשה, האצ'בק איכותית המיועדת לקלוע לטעם האירופי, ותגיע עם מנוע בנפח 1.6 ליטר המפיק 140 כ"ס.

גם רנו פלואנס ושברולט קרוז, שתי משפחתיות נוספות, יזכו ב-2013 למתיחת פנים עיצובית.

טויוטה אוריסצילום: טויוטה

מנהלים: הקרב על הקטגוריה המתכווצת

דלק מוטורס תנסה בשנה הבאה להגדיל את נתח השוק שלה בקטגוריה המתכווצת של מכוניות המנהלים, עם שתי מכוניות חדשות. הראשונה היא פורד מונדיאו, שאמנם נראית דומה מאוד למכונית היוצאת, אך מחליפה את המנועים הגדולים והבזבזניים במנועי טורבו קטנים, בהם מנוע בנפח ליטר אחד עם 125 כ"ס, אך גם מנוע בנפח 2.0 עם 240 כ"ס. לישראל היא תגיע רק לקראת סוף השנה. מוקדם יותר תגיע לכאן גם מאזדה 6 החדשה, שתהיה גדולה ואיכותית בהרבה מהדגם היוצא. המנוע העיקרי בהיצע יפיק 148 כ"ס מנפח של 2.0 ליטר.

גם המתחרות של דלק לא ישקטו. UMI תתחיל בשיווק שברולט מאליבו החדשה, שתציע אבזור ונוכחות במחיר נמוך יחסית. בצ'מפיון יתחילו בשיווק מהדורה מחודשת של סקודה סופרב, וביוניון מוטורס יתחילו לשווק את טויוטה קאמרי החדשה בתקינה אמריקאית.

צילום: מאזדה

פנאי קטן: המתחרות של הג'וק

ליצרניות הרכב לקח זמן להגיב להצלחה של ניסאן ג'וק, אך בשנה הבאה נתחיל לראות את התוצאות. לג'נרל מוטורס יש כמה דגמים שמיועדים להתחרות בקטגוריה החדשה והאופנתית של רכבי פנאי עירוניים. לישראל יגיעו שניים מהם - אופל מוקה ושברולט טראקס. לאופל עיצוב עגלגל ומנוע בנפח 1.4 ליטר טורבו, המייצר 140 כ"ס. ולטראקס עיצוב קשוח יותר, והוא יוצע גם עם מנוע בנפח 1.6 ליטר, המפיק 115 כ"ס. בשני המקרים, לא מתוכננת הנעה לכל הגלגלים, ולכן גם לא יכולת שטח של ממש. המחירים יהיו דומים לאלה של מכונית משפחתית - כ-120 אלף שקל. יצרנים נוספים, ובהם פורד, פולקסווגן ויונדאי, מתכננים דגמים כאלה, אך הם יגיעו לישראל רק ב-2014.

שברולט טראקסצילום: שברולט

פנאי: פורד נגד טויוטה

זירת רכבי הפנאי הבינוניים, שגונבת לקוחות משוק מכוניות המנהלים, צפויה להתלהט עם שפע של דגמים חדשים ומעניינים. פורד תיכנס לראשונה לקטגוריה זו בישראל, עם הקוגה החדשה - זהו רכב פנאי קומפקטי, שצפוי להציע תא נוסעים איכותי ומנועים חזקים. המנוע העיקרי בהיצע צפוי להיות בנפח 1.6 ליטר ובהספק של 180 כ"ס, ייתכן שגם בגרסת מנוע דיזל.

מולו יתמודד טויוטה ראב 4 חדש וגדול יותר מקודמו, עם עיצוב אופנתי יותר. לדגם שיימכר בישראל מנוע בנפח 2.0 ליטר, המפיק 151 כ"ס.

בקטגוריה הגדולה יותר, נראה כאן דורות חדשים לסובארו פורסטר והונדה CR-V, ושניהם איכותיים ובטיחותיים יותר, אך ללא מהפכות טכנולוגיות של ממש.

פורד קוגה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker