הגזירות במשק

שינוי בנוסחת המיסוי הירוק: המכוניות יתייקרו כל שנה

דגמי בנזין יעלו בקבוצה אחת או שתיים בציון הירוק, כלומר, המס עליהם יעלה ב-3,000 שקל או פחות מכך ■ המיסוי על מכוניות עם מנוע דיזל יטפס ב-4,500 שקל ואף יותר ■ מס איכות סביבה ובטיחות למכוניות יכניס לקופת המדינה 400 מיליון שקל בשנה

דניאל שמיל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים64
דניאל שמיל

הממשלה צפויה לאשר ביום שני את השינוי בנוסחת המיסוי הירוק. הצעת ההחלטה היא כללית מאוד, ומסתכמת בהטלת האחריות על שרי האוצר, התחבורה והגנת הסביבה כדי לקבוע עדכון למיסוי הירוק.

הנוסחה החדשה מתבססת על מחקר שערך המשרד להגנת הסביבה, והיא צפויה להחמיר את הקריטריונים לזיכוי מס בשל זיהום אוויר נמוך. אולם, בהצעת ההחלטה יש גם חידוש. מעתה, הנוסחה לא תעודכן מדי שלוש שנים, כפי שנעשה כעת, אלא הקריטריונים יוחמרו מדיי שנה, וכך- המכוניות יתייקרו בראשית כל שנה.

לפי גורמים המכירים את הנוסחה, דגמי בנזין יעלו בקבוצה אחת או שתיים בציון הירוק, כלומר, המס עליהם יעלה ב-3,000 שקל או פחות מכך, אך מכוניות עם מנוע דיזל יקפצו שלוש או ארבע קבוצות, והמיסוי עליהם יטפס ב-4,500 שקל ואף יותר.

צילום: ללא קרדיט

השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן, מתנגד לעדכון הנוסחה שמציעה רשות המסים, ומציע לשנות את הנוסחה רק למכוניות שמחירן מעל 170 אלף שקל, כלומר, להחריג ממנו את מרבית המכוניות הנמכרות בישראל, כולל משפחתיות ועירוניות.

עם זאת, גורמים באוצר טוענים כי מכוניות מיני לא צריכות להתייקר, בהכרח, כיוון שליבואנים יש שולי רווח גדולים בדגמים אלה, והם יכולים לספוג את עליית המיסוי.

מעתה, לצד הציון הירוק המופיע במודעות הפרסום למכוניות ובקטלוגים, יופיע גם ציון בטיחות, שינוע מ-1 עד 10 נקודות, ויתבסס על אבזור הבטיחות המותקן במכונית (מס' כריות אוויר, בקרת סטייה מנתיב והתרעה על אי שמירת מרחק, בין היתר). מכוניות בטוחות יזכו אף להטבות מיסוי.

השינויים במיסוי הרכב צפויים להעלות את גביית המס ב-400 מיליון שקל כבר ב-2012, ולשנות את המגמה לפיה הכנסות המדינה ממיסוי כלי רכב נמצא בירידה. 2011 היתה שנת שיא בשוק הרכב בישראל, עם מסירות של כ-226 אלף מכוניות חדשות, עלייה של 5% לעומת 2010, אבל הכנסות המדינה ממיסוי ישיר על רכב דווקא ירדו ב-5.33% (לכדי 8.4 מילארד שקל) , בשל העלייה בחלקן של מכוניות קטנות, הנהנות משיעור מס נמוך באופן יחסי.

המיסוי על מכוניות חשמליות ירד לאחרונה, מ-10% ל-8%, והעלאת המיסוי על מכוניות היברידיות הוקפאה, ושיעורו ייוותר 30%. השינוי בנוסחת המיסוי הירוק לא צפוי להשפיע כלל על מכוניות עם הנעה אלטרנטיבית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker