כך כיווץ השמאי את שווי הרכב ב-50%

"לא יכל לתת הסבר מניח את הדעת לחוות הדעת שנגדה את פוליסת הביטוח"

עודד יחיאל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

שרה ורבנר-קלי ביטחה את המכונית שלה בחברת הביטוח כלל. רצה הגורל והמכונית ניזוקה בתאונת דרכים.

כלל שלחה שמאי שמצא כי המכונית ניזוקה כדי אובדן מוחלט, ושילמה לשרה סך של 27,603 שקל.

אתם רציניים? השתוממה ורבנר-קלי, לפי המחירון המכונית שווה פי שניים.

אנחנו חברה רצינית ומכובדת, השיבו בכלל. לצורך קביעת שווי הרכב שלך שלחנו שמאי מטעמנו. קוראים לו איציק משה. הוא קבע כמה שווה המכונית שלך.

גם לי יש שמאי משלי, השיבה ורבנר-קלי בניסיון לשנות את רוע הגזרה. היא הציגה לכלל את חוות דעתו של השמאי דורון עד. השמאי עד קבע את שווי הרכב שלה בהתאם למחירון - בסך 54,370 שקל.

כלל לא התרשמה מחוות הדעת של השמאי עד. אנו דוחים את חוות הדעת שלך, וזאת לאחר בירור שערכנו עם עורך המחירון, השמאי לוי יצחק, הודיעו נציגי החברה לוורבנר-קלי.

ורבנר-קלי לא ויתרה ופנתה לבית משפט השלום בירושלים. כלל עשתה לי "תספורת" ושילמה לי כמחצית בלבד משווי המכונית שלי, התלוננה בפני השופט גד ארנברג. במשפט נשמעה עדותו של השמאי משה מטעם כלל, שממנה למד השופט ארנברג איך ניתן לעשות לרכב "תספורת".

מכוניתה של ורבנר-קלי בוטחה לפי קוד דגם מסוים שצוין בפוליסה. השמאי משה ביצע את הערכתו לפי קוד דגם אחר. תאמרו בוודאי שלשמאי משה יש הסבר לפעולה הזו שלו. ובכן, בפסק הדין כותב השופט "השמאי איציק משה לא יכל לתת הסבר מניח את הדעת מדוע בפוליסת הביטוח נרשם קוד רכב מסויים והוא מבצע את השומה לפי קוד רכב אחר".

לפי קוד הדגם הנקוב בפוליסה היה על השמאי משה להוסיף לחישוב שווי הרכב 3,000 שקל בגין ממסרה אוטומטית ו-2% נוספים בגין אבזור קומפורט ליין. לפי המחירון יש להוסיף גם 5% בגין מיעוט בעלים. השמאי משה הוסיף בסעיף זה רק 2.5%.

"השמאי משה אף לא ידע להסביר מדוע הוא הוסיף רק 2.5%", כותב השופט בפסק הדין. ערך המיגון שנדרש כלל לא נלקח בחשבון על ידי השמאי משה. בהתאם לפוליסה יש להוסיף את ערך המיגון לערך הרכב, קובע השופט.

השמאי משה הפחית את המע"מ על הרכב. נוכח המסמך שהציגה המבוטחת כי שילמה את כל המסים על הרכב, אין מקום להפחית את המע"מ, קובע השופט, ומציין כי השמאי מטעם חברת הביטוח הבהיר כי הפחית את המע"מ מכיוון שלא ראה את המסמך.

בהתאם למחירון מציין השופט יש להוסיף 3,000 שקל עבור ממסרה אוטומטית ועוד 2% עבור אבזור קומפורט ליין, שלא נלקחו בחשבון על ידי השמאי משה. שווי הרכב, אם כן, קובע השופט, אינו כפי שהעריך השמאי איציק משה מטעם כלל, אלא הוא כפי שהעריך השמאי עד מטעם המבוטחת.

הכותב הוא עורך דין

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker