מה יהיו הפרויקטים הגדולים של 2012 בענף התחבורה? - רכב ותחבורה - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן
כץ נגד האוצר נגד הוועדים

מה יהיו הפרויקטים הגדולים של 2012 בענף התחבורה?

הסרטים שנגזרו ב-2011 נולדו בפרויקטים שיצאו לדרכם עוד בעשור הקודם. ואולם, החגיגות המתוכננות לשנים הבאות נתקלות בסחבת ממשלתית, בוועדי עובדים כוחניים ובקרבות אגו ■ לכן, ב-2012 יתמקד ענף התחבורה בשיפורים צרכניים - ובהרבה קוסמטיקה

5תגובות

השנה שהיתה: חנוכות ומלחמות יהודים

כץ והאוצר מציגים: טיפול הוליסטי בתחבורה

הגישה ההוליסטית והרב-תחומית שנדרשת בפיתוח תחום כה מורכב כמו תשתיות התחבורה, באה השנה לידי ביטוי - אך חבל שלא בנסיבות הנכונות.

TheMarker

הסכסוך המתפתח בין שר התחבורה ישראל כץ לאגף התקציבים במשרד האוצר חצה גבולות גיאוגרפיים (מקו הרכבת לקרית שמונה ועד הקו לאילת), דילג בין חברות (רכבת ישראל, נ.ת.ע ונתיבי איילון), קיפד ראשם של בכירים (מנכ"לי משרד התחבורה ונתיבי איילון), איים לקבור ועדות (טרכטנברג וזליכה), הטביע חותם בשלל אמצעי תחבורה (כבישים, אוטובוסים ורכבות) ואף ירד אל מתחת לחגורה (חוק צינון לבכירי האוצר). סוף סוף הכיר הציבור בפניו הרבים והמגוונים של ענף התחבורה בישראל, וקיבל מושג באשר לפוטנציאל הזנקתו של כלל המשק - אם המעורבים בו היו משלבים ידיים.

בלטו בהיעדרם: מנכ"לים למשרד התחבורה

סמנכ"ל היבשה במשרד התחבורה, אלכס לנגר, הוא מנכ"ל משרד התחבורה (בפועל) זה חודשיים, לאחר שהמנכ"ל הקודם, דן הראל, התפטר במלאת תשעה חודשים לכהונתו, לאחר שקודמו, יעקב גנות, התפטר בתום שנה וחצי בתפקיד, שלפניה קדם לו (במינוי זמני) הסמנכ"ל לשעבר יצחק זוכמן, שהחליף את המנכ"ל הקודם, גדעון סיטרמן (מינוי של שר התחבורה הקודם, שמשך עוד כמה חודשי כהונה לבקשת השר הנוכחי).

דודו בכר

חמישה מנכ"לים כיהנו בארבע השנים האחרונות במשרד התחבורה, בניסיון להתחרות בנתון המרשים של עשרה שרים שכיהנו בו בתריסר השנים האחרונות. תחלופה שכזו בצמרת ענף שפעילותו מושתתת על קידום פרויקטים ארוכי טווח ועל למידה עמוקה ורב-תחומית של התשתיות בישראל, מסבירה בין היתר את כותרת סיכום השנה.

בין היתר, ברכבת ישראל הסיעו השנה נוסעים

המאבק על זהותה של רכבת ישראל לא הוכרע גם בשנה שחלפה, ורישומיו ניכרו היטב בסקירת האירועים שחוו נוסעיה: החל בירידה המדאיגה בנתוני הדיוק הנמוכים ממילא, דרך רצף תאונות ותקלות לא מוסברות, וכלה בהשבתות הפראיות, שהותירו נוסעים מתוסכלים להלך בלילה על המסילה, או את שר התחבורה - להמתין לשווא לרכבת בחנוכת הקו החדש מראשון לציון לתל אביב.

ככלל, האקשן השנה סביב הרכבת לא היה על הפסים, אלא ירד מהם. חקי הראל סיים מילואים של שלוש שנים וחצי בתור מנכ"ל הרכבת ופינה את מקומו לבועז צפריר, שהודה בחלוף חודשים ספורים בלבד כי "לא לכך ציפה בחברה". מנהל שני של הרכבת, אורי יוגב, אושר כיו"ר רק לאחר שנה סוערת של חשדות, בדיקת פוליגרף ומתקפות מכיוון ועד העובדים. מנהל שלישי, השר ישראל כץ, הודיע כי יסגור את הרכבת אם לא תיושם בה תוכנית בטיחות. מנהל רביעי של הרכבת, יו"ר ההסתדרות עופר עיני, הודיע כי לא יסכים להוצאת תחזוקת הקרונות החדשים של הרכבת למיקור חוץ, ולא התרגש מהפרות העובדים את צווי בית המשפט, שהיה למנהלה החמישי של החברה השנה.

בצד אלה, המשיכה הרכבת לנסות ולהדביק את הביקוש הגואה מצד הציבור לשירותיה. פתיחת הקו הישיר המיוחל בין ראשון לציון לתל אביב תגדיל ב-9% את מספר הנוסעים ברכבת ב-2012. אלה ייהנו בקרוב מ-150 קרונות חדשים, שאותם רכשה השנה הרכבת מחברת בומברדייה הקנדית תמורת 250 מיליון יורו, במכרז נוסף שעורר תמיהות והגיע אל כתלי בית המשפט.

הפרטת נמל אילת: התצלום עם הצ'ק יחכה

46 שנה לאחר שנחנך, הועמד השנה רשמית נמל אילת למכירה. למרות התאפסות של גרף תנועת המכולות בו, התלות המלאכותית שהכתיבה הממשלה ביבוא מכוניות מהמזרח דרכו, ונוכח פריחת הנמל השכן בעקבה, הביעו לא פחות מ-17 חברות התעניינות ברכישת הזיכיון להפעלתו למשך 15-25 שנה. שבע מתוכן צפויות להגיש הצעות כספיות בחודש הקרוב.

אלא שמה שאמור היה להיות השריד החגיגי היחיד לרפורמה בנמלי הים שנחתמה ב-2005 - ואינה מכובדת על ידי העובדים וההסתדרות - נהפך עד מהרה למטרד עבור שרי הממשלה. זאת, לאחר שוועדת הריכוזיות הקדישה פרק שלם לחשיבות שבשקלול היבטי תחרות וריכוזיות ענפית בהליכי הפרטת נכסי מדינה. בכך נהפך המכרז בין לילה מאירוע חגיגי של גזירת סרט, שבסופו מצטלמים מחוייכים עם צ'ק - למקרה מבחן ראשון שבו יידרשו הרגולטורים לשבור את הראש גם עבור החודש והשנים שאחרי.

הפריט האופנתי לארון המוסדי: פרויקט אגרה

בעוד שוק הנדל"ן האמריקני מתרסק, המימון האירופי מתפוגג ומן המזרח חוזרים יזמים עם הזנב בין הרגליים, התפנו השנה הגופים המוסדיים לפזול אחר רכישת אחזקות בפרויקטי הזכיינות הפרטית עבור המדינה (P.P.P).

את הבלעדיות של קרן תשתיות ישראל (תש"י), שחנכה השנה את פרויקט הרכבת הקלה בירושלים ונהנית מהגב של קבוצת הראל, הפרה קרן נוי, שייסדו פועלים שוקי הון, כלל ומנורה. כל אחת צברה פרויקטים משלה (כביש 431 והמטרונית בחיפה) ואלה התפנו להתקוטט ממושכות על רכישת אחזקות המדינה בכביש חוצה ישראל (כביש 6). זאת, לצד קבוצה מוסדיים בהובלת פרופ' ירון זליכה (אלטשולר שחם ומיטב), קרנות הפנסיה הוותיקות וקבוצת אליהו.

בתום התכתשות ממושכת שגררה לתוכה גם את הבנקים (לאומי לבית תש"י מול הפועלים לבית נוי), וכללה חששות לניגודי עניינים והליך בוררות מול המדינה, רכשה נוי 49% מהפרויקט תמורת 1.4 מיליארד שקל, ותמצא מולה כשותפה את תש"י (51%), שהשלימה במקביל את הוצאת שיכון ובינוי מהפרויקט תמורת 773 מיליון שקל.

בעוד המדינה מתאהבת באקזיט שרשמה, הצטרפו בשנה החולפת שני חברים חדשים למועדון האקזיטים הפוטנציאליים: מנהרות הכרמל בחיפה ופרויקט הנתיב המהיר לתל אביב. האסתטיקה המושקעת והמורכבות הטכנולוגית המתקדמת שהפגינו השניים, כמעט והשכיחו כי השימוש בהם כרוך בתשלום, אף שאת השירות שהם מעניקים דאגה בעבר המדינה לממן בכספי המסים שגבתה.

השנה שתהיה: בשורות ביבשה, אך לא בים

האינטרנט והאופניים מגיעים לרכבת, שתגיע לבאר שבע ב-52 דקות

לאחר שחרקו שיניים תקופה ממושכת, צפויים תושבי באר שבע וסביבתה ליהנות השנה סוף סוף מרכבת מהירה יותר בתדירות סבירה.

באיחור של ארבע שנים תושלם בפברואר הקרוב ההכפלה המיוחלת של המסילה בקו לוד-נען-באר שבע. כך, ייחסכו מנוסעי הרכבת ימי ההשבתה הממושכים של המסילה. ואולם, אלה יאלצו להמתין עוד שלושה חודשים עד לסיום העבודות להגדלת קיבולת הרכבות באיילון. אז, יוכלו ליהנות מהגדלת התדירות לשתי רכבות בשעה, שיפעלו 24 שעות ביממה, יעברו דרך נמל התעופה בן גוריון ויציעו נסיעה בת 52 דקות בלבד בין תל אביב לבירת הנגב. הכפלת המסילה תקצר גם את משך הנסיעה מירושלים לתל אביב ב-20 דקות.

בנוסף, תיפתח בפברואר תחנת הרכבת ביבנה (פלשת), שתאריך את הקו הישיר לתל אביב, שמסתיים כיום בראשון לציון. תושבי אשדוד ואשקלון יאלצו, עם זאת, להמתין שנה נוספת עד שייהנו מקו החוף החדש.

באשר לצפיפות בקרונות, זו אמורה להצטמצם הודות להגעת קרונות הרכבת הדו-קומתיים שרכשה החברה מחברת בומברדייה. יושבי הקרונות והממתינים בתחנות יוכלו ליהנות החל במארס מפיילוט שיציע בתל אביב גלישה באינטרנט אלחוטי - וזה צפוי להיות מורחב לכלל תחנות הרכבת בספטמבר. פיילוט שירותי מיוחל נוסף, שיחל כבר בינואר, יבחן העלאת אופניים לרכבות.

אם לא בנמלים, אז אולי רפורמה ברכבת

תוכניות הפיתוח המואצות של רכבת ישראל מותנות עדיין במבנה חברת רכבת שיוכל לשאתן. לאחר איוש החברה בשדרה ניהולית חדשה, ולאחר שזה נענה בהשבתות מחאה של העובדים, התיישבו הצדדים למשא ומתן שקט, שיוכרע ב-2012 בהסכמה או במאבקים קשים.

הרכבת אישרה אמנם מגבלות על קליטת עובדים והכשרתם, ומיישמת רה-ארגון פנימי שבשוליים, אבל לא באלה טמון הפתרון לבעיות השורשיות של החברה. במשרד האוצר היו רוצים לראות חברה בת חדשה לרכבות החשמליות, מיקור חוץ של המוסכים והפרטה של פעילות המטענים ופיתוח הנדל"ן. העובדים, בגיבוי ההסתדרות, הכריזו על סכסוך עבודה, כשמנכ"ל הרכבת כבר מכין את לקוחותיו לימים קשים.

נמלי הים: קוסמטיקה, במקום אוברול

בפברואר 2010 אמורות היו חברות נמלי חיפה ואשדוד לצאת להנפקה ראשונה של מניותיהן בהתאם להסכם חתום בידי העובדים וההסתדרות מ-2005. כפי שהסכם זה לא כובד עד כה, אין בטווח הנראה לעין סיבה שיכובד ב-2012. גם הצבא הטוב במזרח התיכון לא יוכל לחלץ מן העובדים חזרה את ההטבות בסך 1.5 מיליארד שקל שהובטחו להם.

בצר לה, תסתפק הממשלה בקידום הפרטת חברת נמל אילת, בהליך מכרזי שיסתיים (אולי) לקראת סוף 2012, ותעשה קולות של קידום תחרות פנימית בנמלים באמצעות האיום לבנות רציפים פרטיים בחיפה ובאשדוד.

שר התחבורה ישראל כץ אמנם הצהיר כי יאמץ את זריקת העידוד מצדה של ועדת טרכטנברג, ויפעל לקידום הקמת הרציפים במימון פרטי. הוא אף הציע לעובדים (על דעת עצמו, בשלב זה) 5% מן הרציפים המופרטים, אך נענה בהקמת מטה מאבק משותף של ועדי נמלי חיפה ואשדוד, שבאיווחת מבט עשוי להשבית ממחר 98% מסחר החוץ של ישראל.

לפיכך, המדינה תסתפק לפי שעה במתן שירותי קוסמטיקה, ובאמצעות חברת נמלי ישראל (חנ"י) תאריך את רציף הפוספטים הדרומי (במימון כיל), תפתח את העורף הלוגיסטי בנמל אשדוד ותשפץ את הרציפים בנמל חיפה.

המטרונית שמבשרת את בוא עידן ה-B.R.T

לאחר הפלופ הגדול בתולדות המדינה בפרויקט הרכבת הקלה בתל אביב, וההשקה הצולעת של הרכבת הקלה הראשונה בירושלים, יגיע ב-2012 תורה של חיפה לחנוך את פרויקט ה-B.R.T הראשון בישראל (אוטובוסים רבי קיבולת בנתיבים ייעודיים).

חברת דן תשיק בספטמבר 90 מטרוניות בשלושה קווים שבין חיפה והקריות, שאותם תפעיל בזיכיון ל-12 שנה. זאת, בתקווה שתקבל לידיה השנה קו מטרוניות נוסף בגוש דן, על התוואי המיותם של הרכבת הקלה המתעכבת.

במקביל, תצא חברת נ.ת.ע במארס במכרז להקמת פרויקט B.R.T השרון שבין כפר סבא, רעננה, הרצליה ותל אביב, בהיקף משוער של כמיליארד שקל.

אלא שעל מוקד תשומת הלב הציבורית ב-2012 עדיין יילחמו גם האוטובוסים הסטנדרטיים. משרד התחבורה עתיד לפרסם לאורך השנה 15 מכרזים להפעלת אשכולות של קווי תחבורה ציבורית בכל רחבי הארץ - בהיקף של 25% מנפח הפעילות של התחבורה הציבורית בישראל.

כמו כן, ישתדל המשרד להוציא עוד השנה את הפעימה השלישית ברפורמה בתחבורה הציבורית במזרח גוש דן (פתח תקוה, בקעת אונו), וכן בראשון לציון וברמת השרון. זאת, ברקע ההשקה מושכת האש של הפעימה השנייה בתל אביב השנה.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#