לטפל במכונית במוסך מורשה? היבואנים עשויים להגביל מכירת החלפים

עמותת הצלחה הגישה תלונה לממונה: "מוסכים מורשים מחויבים לרכוש חלפים מהיבואן, ולהעדיף אותם על פני אחרים" ■ היבואנית צ'מפיון מוטורס: "ההסכם הוגש לממונה על ההגבלים לפני שהועבר למוסכים, והוא מבטיח שירות ברמה גבוהה"

דניאל שמיל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

>> אם יש לכם מכונית חדשה, כנראה שתעדיפו לטפל בה במוסך מורשה יבואן, שנתפש בעיני רבים כאמין ומקצועי יותר. ואולם לפי הסכם בין יבואן למוסך, ליבואן אפשרות להגביל את המוסך ולקבוע אילו חלקים תחליפיים (כאלה שאינם משווקים בידי היבואן) ישווקו.

בשבוע שעבר הגיש היועץ המשפטי של עמותת הצלחה, אלעד מן, תלונה בעניין זה לממונה על ההגבלים העסקיים. לדבריו, "מוסכים שקיבלו הרשאה לניהול מרכז שירות מוכר מחויבים לרכוש חלפים מיבואן הרכב, ולהעדיף אותם על פני חלפים אחרים".

צילום: מוטי קמחי

לפנייה צורף הסכם של מוסך שירות מורשה עם צ'מפיון מוטורס, יבואנית פולקסווגן, אאודי, סיאט וסקודה. עוד צורף "הצו המוסכם", שנחתם ב-2002 בין היבואנים ואיגוד המוסכים בחסות רשות הההגבלים, שנועד להסדיר את היחסים בין היבואנים למוסכים המורשים בתחום החלפים והטיפולים, ולאפשר תחרות בין חלקים מקוריים לתחליפיים. תוקפו של הצו פג ב-2007, אך נהפך לנורמה מבלי שנחתם מחדש.

ההסכם של צ'מפיון עם המוסך עומד בכל דרישות הצו המוסכם, והוא חוקי לגמרי. עם זאת, כמה מהסעיפים בו מעלים חשש מכך שיבואן רכב יכול לשלוט ולהגביל את אספקת החלפים במוסך, שכלל אינו בבעלותו. בין היתר, נדרש המוסך להחזיק מספר מינימלי של חלפים מקוריים ותחליפיים, והיבואנית מבצעת פיקוח על המלאי. בנוסף, לנציגי החברה מותר לבקר במחסן החלפים של המוסך ולבדוק את איכות החלקים התחליפיים.

צ'מפיון תקבל גם מידע על החלפים, כולל מספר קטלוגי ושם היצרן. חלקים אלה מתחרים בחלקים שהיא מייבאת ונמכרים במחירים נמוכים בהרבה. אם המוסך מתקין חלקים משומשים, הם צריכים לקבל את אישור היבואנית. בנוסף, הלקוח אמור לקבל הודעה בכתב, בנוסף לחשבונית, על כך שבמכוניתו הותקן חלק תחליפי. הודעה זו עלולה להיתפש כאות קין, המעיד על איכותם של החלקים התחליפיים.

סעיפים אלה, אף שהם חוקיים לגמרי, עלולים לשבש את התחרות. היבואנית יודעת כמה חלקים מחזיק המוסך, את זהות היצרן - ואפילו לפסול חלקים שמתחרים בשלה. יצוין כי חלקים תחליפיים הם לרוב זולים בהרבה מחלקים מקוריים.

מנגד אומרים היבואנים כי מוסך מורשה, הפועל תחת סמלי החברה, נתפש בציבור כנציג של היבואנית ולכן היא מחויבת לאיכות התיקונים. התקנה של חלקים באיכות נמוכה תפגע בתדמית היבואנית, ולכן עליה לשמור על איכותם. לדבריהם, לקוחות המעוניינים להוזיל את הטיפולים פוקדים מוסכים כלליים, ולא מטפלים במוסכים המורשים, היקרים יותר.

מצ'פיון מוטורס נמסר: "הסכם ההרשאה שלפיו פועלת צ'מפיון מוטורס תואם לחלוטין את דרישות הצו המוסכם. ההסכם מבטיח שירות ברמה גבוהה ללקוחות, עצמאות ושמירה על חופש פעולה למוסכים, בהתאם לסטנדרטים הנקבעים על ידי היצרן. נוסח ההסכם הוגש כנדרש לממונה על ההגבלים העסקיים לפני שהועבר למוסכים. להלן התייחסותנו לטענות המושמעות:

בהתאם לדרישות הדין, על היבואן ועל רשת המוסכים לאפשר שירות ללקוחות תוך מתן לוחות זמנים מסודרים, לכן הדרישה מהמוסכים להחזיק מלאי חלפים בהתאם. צו הממונה קובע כי על מוצרי תעבורה תחליפיים יש לעמוד בטיב ובאיכות המוגדרים על ידו. מוסכי צ'מפיון מחויבים לעמוד בסטנדרטים אלה ונבדקים מעת לעת על ידי החברה. הסכם ההרשאה מגדיר במפורש שמידע זה אינו יכלול פירוט מזהה על ספקי המוסך השונים. לפי דרישות הדין, וצו הממונה, חובתנו לעדכן את הלקוח בכתב אם מדובר בחלק מקורי או תחליפי. צ'מפיון רואה את חובתה, לוודא שהמוסכים המורשים יעדכנו את הלקוחות בכתב ובמסגרת עיקרון שקיפות מלאה. בהתאם להוראות הצו, צ'מפיון רוצה ליידע את לקוחותיה על קיומם של מוצרים מקוריים ותחליפיים, ועל פערי המחיר הרלוונטיים.

ברשות ההגבלים סירבו להגיב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום