הממשלה גורסת גם את פרק התחבורה הציבורית של טרכטנברג - רכב - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

הממשלה גורסת גם את פרק התחבורה הציבורית של טרכטנברג

ההמלצות להגברת התחרות בתחבורה הציבורית ולשיפור השירות באוטובוסים נגרעו מנוסח ההצעה שבה תדון הממשלה - בעקבות לחצים שהפעילו אגד ודן, ובשל התנגדות שר התחבורה

10תגובות

הממשלה צפויה לאשר היום ארבעה נושאים מדו"ח טרכטנברג: הקמת מערכות להסעת המונים ורשות תחבורה ציבורית, ושני נושאים שכבר נדונו בשבוע שעבר: הורדת יוקר המחיה והגברת משילות הממשלה.

גם השבוע ממשיך ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לדחות את הדיון בממשלה בליבת הנושאים שבדו"ח טרכטנברג, ומעדיף לדון בנושאים שבשולי הדו"ח. כך, למשל, הממשלה לא תדון היום בקיצוץ שראש הממשלה אישר בספטמבר - ושלאחרונה מסעיר את משרדי הביטחון והאוצר - של 3 מיליארד שקל בתקציב הביטחון. ללא הקיצוץ הזה לא ניתן לבצע את כל התיקונים החברתיים שעליהם המליץ דו"ח טרכטנברג.

הממשלה גם לא תדון היום בהנהגת חוק חינוך חובה לילדים בני 3-4 ובנושאי חינוך אחרים שבהם היא היתה אמורה לקבל החלטות - לפי התכנון המקורי עוד בנובמבר - וכן בנושאים בתחום הדיור, שוק העבודה, תעסוקה וחינוך חרדים, תעסוקת ערבים, שירותים חברתיים, מדיניות פיסקלית ועוד.

הדיון בהורדת יוקר המחיה ובהגברת משילות הממשלה מתקיים היום לאחר שהממשלה לא מיצתה את הדיון בנושאים אלה בישיבתה השבועית הקודמת. הנושאים התחבורתיים שבהם יתקיים דיון היום, לפי הנחיית ראש הממשלה, הם נושאים ישנים, שעליהם דנה הממשלה וקיבלה לגביהם החלטות לפני שלוש שנים.

בנושא הקמת מערכות להסעת המונים, רכבות ותחבורה ציבורית, קיבלה הממשלה החלטות ב-24 באוגוסט 2004 וב-12 באוגוסט 2007 לפי ההצעה שתובא היום לאישור הממשלה. מנכ"ל משרד התחבורה, בשיתוף עם הממונה על התקציבים באוצר ובתיאום עם משרד ראש הממשלה, יכין את המתווה להקמת מערכות להסעת נוסעים בתחבורה הציבורית היבשתית עד 2025 במטרופולינים ובערים הגדולות. התוכנית תפרט את הפרויקטים לביצוע, בנוסף לפרויקטים שכבר אושרו, לרבות מסילות ברזל מקומיות ומסלולי נסיעות לאוטובוסים רבי קיבולת (BRT), כולל לוחות זמנים ותקציבים. שרי התחבורה והאוצר יגישו את התוכנית לאישור ועדת שרים מיוחדת לנושא זה עד פברואר 2012.

ההצעה להקמת רשות ארצית לתחבורה ציבורית ורשויות תחבורה מטרופוליניות תגובש על ידי צוות בין-משרדי בהשתתפות נציגי משרד התחבורה, האוצר, הפנים והמשפטים. משרדי התחבורה והאוצר יפיצו את תזכיר החוק עד אפריל 2012. הממשלה כבר קיבלה החלטות להקמת רשות כזו בשני דיונים שהתקיימו ב-12 באוגוסט 2007 וב-24 באוגוסט 2008.

הצעת ההחלטה בפרק התחבורה רחוקה מהמלצות ועדת טרכטנברג, ורוקנה למעשה מהיבטיה הצרכניים והתחרותיים. המלצת הוועדה להוציא את כלל קווי האוטובוסים של אגד ודן למכרזים פתוחים נגרעה מנוסח הצעת המחליטים - בטענה שהיא סתרה את הסכמי התחרות שנחתמו עם החברות עד 2020. כמו כן, נגרעו המלצות ועדת טרכטנברג לשדרוג ענף התחבורה הציבורית - בעקבות המחלוקת בין משרד האוצר לשר התחבורה, ישראל כץ, באשר למימון מחציתו בידי משרדו.

מדובר בתוכנית הכוללת בין היתר הורדה של תעריפי הנסיעה באוטובוסים וברכבות לסטודנטים ולזכאי ביטוח לאומי, הוספת אוטובוסים בקווים אזוריים ב-33%, הגברת תדירות האוטובוסים למכללות, למוסדות דיור מוגן וליישובים כפריים ופריפריאליים, הגברת האכיפה בנתיבי תחבורה ציבורית והוספת מערכות מידע אלקטרוני בתחנות אוטובוס ובאינטרנט.

עלות התוכנית לחומש הקרוב נאמדת ב-2.5 מיליארד שקל, שבהם אמורים לשאת באופן שווה משרדי האוצר והתחבורה. ואולם, כץ מתנגד למימון התוכנית מתקציב משרדו, שמשמעותו היא גריעה של 1.25 מיליארד שקל מתקציב הכבישים של המשרד לחומש זה.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#