דו"ח ראשון על הרפורמה בתחבורה הציבורית בגוש דן: שורה של בעיות הובילה לכישלון

(עדכון) דו"ח ארגון 'תחבורה בדרך שלנו': תקציב נמוך אילץ לבחור בין העלאת תדירות הקווים לשיפור בנגישות; משרד התחבורה: "הדו"ח מציג תמונה מגמתית ומעוותת"

דניאל שמיל
דניאל שמיל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דניאל שמיל
דניאל שמיל

שלושה חודשים לאחר שהרפורמה בתחבורה ציבורית בגוש דן יצאה לדרך, מפרסם ארגון "תחבורה בדרך שלנו", בשיתוף "הפורום הירוק" דו"ח מקיף הבודק את מידת הצלחתה.

המחברים, דני קומיסר וסטלה אבידן, כותבים כי הרפורמה מלאה בבעיות ובהישגים, אך בסיכום ניתן לומר כי התוצאה הכוללת אינה מניחה את הדעת. בין היתרונות נמנים אחידות המחירים, שיפור הנגישות לשכונות חדשות ושיפורים מקומיים.

צילום: בר און דניאל

הבעיה העיקרית שאותרה בדו"ח היא התדירות שלא עלתה ובמקרים רבים אף ירדה. בין האזורים שהנגישות אליהם נפגעה נמצאים: בתי החולים איכילוב ותל השומר, צפון תל אביב שנותק מהחלק המערבי של מרכז העיר. המטרה לעודד מעברים בין אוטובוסים לא התממשה בשל תדירות נמוכה ושעות הפעילות המוגבלות.

עוד עולה מן הדו"ח כי שיתוף הציבור החל מאוחר מדי ולא השפיע מהותית על הרפורמה. הקמפיין המושקע לא סיפק מידע יעיל לציבור הנוסעים. הבעיה המרכזית על פי הארגון היא שהשמיכה קצרה מדי. בשל הגדרת יעדים לא נכונה הוקצה סכום נמוך מידי לשיפור השירות. מספר הנסיעות לא גדל באופן משמעותי ולכן על מתכנני הרפורמה היה לבחור בין תדירות לנגישות. הרצון לשפר את שניהם חרץ את גורלה של הרפורמה לכישלון.

תוספת תקציב תוכל להעלות את תדירות האוטובוסים, להאריך את שעות הפעילות ולשפר במידה ניכרת את השירות לאזרח. המלצות נוספות שכתבו בדו"ח הן להשיב לפעילות ארבעה קווים: 20, 21, 35 ו-46 ולשפר את תהליך שיפור הציבור לקראת רפורמות עתידיות.

ממשרד התחבורה נמסר בתגובה: "הדו"ח מציג תמונה מגמתית ומעוותת. חלק גדול מה'כישלונות' המצוינים בדו"ח היו בעיות נקודתיות שנבעו השינוי המאסיבי שחל ב-1 ביולי, ומרביתן תוקנו כבר בפעימה השנייה של הרפורמה, שבוצעה בחודש אוגוסט. כמו כן, משרד התחבורה צפוי לבצע סדרת עדכונים נוספת לאחר שיתקבלו תוצאות סקרי הנוסעים שבוצעו בחודש ספטמבר. יש לציין כי הרה-ארגון בוצע במספר פעימות כדי להתאים את השינויים לצרכי הנוסעים בצורה הטובה ביותר".

"הטענה כי תדירות קווים רבים פחתה חסרת כל בסיס. ברוב קווי התחבורה הציבורית בגוש דן התדירות עלתה ולא ירדה, וזאת בעקבות השקעה של כ-80 מיליון שקלים שהוקצתה לתוספת משאבים במטרופולין, רק בשנה האחרונה. סכום זה מצטרף לכ-120 מיליון שקל בשנה שמשקיע משרד התחבורה במימון הרפורמה בתעריפים".

"יצוין כי במשרד התחבורה התקבלו תגובות חיוביות רבות וברכות על השינויים שנערכו במסגרת הרפורמה והטיבו בצורה משמעותית עם הנוסעים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker