סגר ללא מגפה: עבודות הרכבת הקלה בת"א יורחבו כבר החודש | מפת החסימות המלאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עבודות על הרכבת הקלה
עבודות על הרכבת הקלהצילום: אייל טואג
אסנת ניר
אסנת ניר
אסנת ניר
אסנת ניר

פקוקה, אפופת עשן ומאוכלסת בתושבים שלא יודעים אם הרחוב שבו הם גרים ייחסם מחר בבוקר: תל אביב נראית כיום יותר אתר עבודות מאשר מרחב אורבני שוקק - וזאת בגלל כמה מיזמי ענק שאמנם אמורים לשנות את מפת התנועה במטרופולין בשנים הקרובות - אך העבודות עליהם מתרחשות במקביל (תוך חריגה בתקציבים ובלוחות הזמנים).

פרויקטים אלה כוללים בראש ובראשונה את העבודות על שלושת קווי הרכבת הקלה - הקו האדום, הסגול והירוק, ולצדן עבודות לסלילת נתיבי העדפה לתחבורה ציבורית, שבילי אופניים. בעתיד יתווספו עליהן גם העבודות בפרויקט המטרו.

הקמת הקו הראשון של הרכבת הקלה - האדום, בין פתח תקוה לבת ים, דרך בני ברק, רמת גן ודרך בגין בתל אביב - טרם הושלמה, וביחס למועד פתיחתו הרשמי שנקבע לאוקטובר 2021, צפוי עיכוב של שנה לפחות.

אף שהדחייה טרם אושרה רשמית על ידי הממשלה, לוחות הזמנים של העבודות כבר עודכנו. אם לא די בכך, בעיר העמוסה גם כך צפויות להתחיל בקרוב עבודות תשתית נוספות שיגררו חסימות רבות בשנים הקרובות, לצורך השלמתם של שני הקווים הבאים של הרכבת הקלה - הירוק (מהרצליה לראשון לציון דרך תל אביב) והסגול (מגבעת שמואל למסוף ארלוזורוב בתל אביב).

העבודות על כל קו מתחלקות לשניים: עבודות עיליות, ועבודות תשתית תחתיות. בקו הירוק והסגול, עבודות התשתית העיליות יבוצעו על ידי גורם פרטי, שיזכה במכרז ענק בהיקף 15 מיליארד שקל. הגשת ההצעות למכרז צפויה בעוד כשבועיים, והעבודות יחלו לאחר סיום המכרז (בתוך שנה־שנתיים).

העבודות התחתיות בתוואי הקווים, שבאחריות החברה הממשלתית נת"ע, החלו בסוף 2018 וצפויות להתרחב באופן מסיבי בחודשים הקרובים.

באשר לקו הסגול, עיכובים בעבודות העיליות הצטברו עד כה לפיגור משוער של שנה וחצי בלוחות הזמנים. זאת, אף שמועדי העבודות המקוריים אינם חשופים לציבור - ונת"ע, מצדה, מכחישה עיכובים כלשהם.

להלן מפת העבודות והחסימות בעיר, לקראת הרחבת העבודות, וההשפעות האפשריות שלהן על התחבורה הציבורית.

העבודות על הרכבת הקלה בפתח תקוהצילום: אייל טואג

בימים הקרובים ייחסם ארלוזורוב לכיוון מערב

ספטמבר: החודש ייחסם לתנועה חלקית חלקו המערבי של רחוב ארלוזורוב, מאבן גבירול עד דיזנגוף, בשל העבודות על הקו הסגול.

לפי לוח הזמנים המקורי של נת"ע, כלל עבודות התשתית התחתונות של הקו הסגול היו אמורות להסתיים כבר ב–2020. כיום, מועד סיומן אינו ידוע

כיום, חלקו המזרחי של הרחוב (מתחנת הרכבת סבידור עד לרחוב אבן גבירול) חסום חלקית בשל העבודות התחתיות, ומספר הנתיבים שם צומצם משלושה נתיבים לכל כיוון לנתיב אחד או שניים ברוב המקטע.

מדובר בדחייה לעומת המועד שבו תוכנן הרחוב להיחסם, כפי שמופיע באתר עיריית תל אביב־יפו - מאי 2020. ככלל, אף שהעבודות בציר ארלוזורוב בתל אביב כבר היו אמורות להסתיים בשלב זה, הן לא צפויות להגיע לסיומן בחודשים הקרובים.

המקטע המערבי של הרחוב מתוכנן לחזור להיות דו־סטרי רק בסתיו 2021, אלא שבאותו זמן צפויות להתחיל העבודות העיליות במקטע המזרחי של ארלוזורוב. כך, פתיחת הרחוב חזרה לתנועה כשגרה אינה נראית באופק.

חלקו המערבי של רחוב ארלוזורוב כולל שלושה נתיבי תנועה, ואחד מהם הוא נתיב העדפה לתחבורה ציבורית (נת"צ). הרחוב משמש ציר תנועה מרכזי לאוטובוסים, אולם עתה צפוי להישאר במקטע המערבי נתיב תנועה אחד לכיוון מזרח.

חסימות נוספות צפויות בספטמבר בעקבות עבודות של עיריית תל אביב על רשת שבילי אופניים ברחובות הרצל ודיזנגוף. אלה מתוכננות להסתיים במארס.

נובמבר: העבודות על הקו הסגול של הרכבת הקלה באזור גשר ההגנה, סמוך לתחנת הרכבת, יובילו לצמצומו של הציר לנתיב אחד לכל כיוון. כיום יש בציר זה שלושה נתיבי נסיעה לכל כיוון. מדובר בדחייה של חודשיים לעומת מועד תחילת העבודות המתוכנן - ספטמבר 2020.

לפי משרד ראש הממשלה, עלות ההקמה של הקו הסגול מוערכת כעת ב–11 מיליארד שקל, לעומת 8.6 מיליארד שקל בתוכנית של המשרד מלפני כשנה וחצי

שדרות ירושלים בתל אביבצילום: עופר וקנין

הגשר מחבר את שכונת התקווה לשכונות נווה שאנן ופלורנטין, ועובר ליד התחנה המרכזית החדשה ברחוב לוינסקי. בציר התנועה שבכניסה לתחנת הרכבת עוברים אוטובוסים רבים, ובסך הכל עוצרים בתחנותיו יותר מ-50 אוטובוסים בשעה.

דצמבר: בדצמבר תתבצע חסימה מלאה של החלק המרכזי ברחוב בן יהודה - מרחוב גורדון לטרומפלדור, במסגרת העבודות על הקו הסגול. החסימה צפויה להימשך עד סיום העבודות המשוער, באוגוסט 2021. באותו חודש אמורים להיסגר שני המקטעים האחרים ברחוב בן יהודה, הצפוני (מארלוזורוב עד גורדון) והדרומי (מטרומפלדור עד אלנבי), שייסגרו באופן מלא לתנועה.

כיום יש ברחוב בן יהודה ארבעה נתיבי תנועה: שלושה נתיבים לכיוון צפון, ונתיב תחבורה ציבורית לכיוון דרום. גם רחוב זה מהווה עורק תחבורה ציבורית מרכזי, ומסלולם של קווי האוטובוס שעוברים בו על אלפי הנוסעים ביום יועתק לרחובות מקבילים.

העבודות במקטע הצפוני ובמקטע הדרומי של בן יהודה צפויות להתחיל במארס־אפריל 2021.

ינואר 2021: בחודש זה אמורות להתחיל העבודות על הקו הירוק של הרכבת הקלה ברחוב אבן גבירול. בהשוואה לקו הסגול, הקו הירוק מורכב יותר באופן הקמתו, משום שחלקו האחד עובר בתוואי שמתחת לאדמה וחלקו האחר עובר מעל פני הקרקע. העבודות ברחוב מחולקות למקטעים. בחלק מהמקטעים יבוצעו העבודות מעל פני הקרקע, ובחלקם האחר יבוצעו עבודות תת־קרקעיות, כך שההשפעה על התנועה ברחוב צפויה להיות מינורית יחסית. בינואר הקרוב יחלו העבודות על התחנות התת־קרקעיות.

בתקופת העבודות יצומצמו הנתיבים באבן גבירול לשניים לכל כיוון. נתיב התחבורה הציבורית יישמר בחלק משעות היום, כך שיישאר נתיב נסיעה אחד לכיוון לכלי רכב פרטיים בשעות אלו, ובשאר היום יהיו שני נתיבים רגילים. במרבית המקטעים ברחוב יהיה נתיב אופניים זמני. מועד תחילת העבודות נדחה כבר כמה חודשים, מה שיוצר חוסר ודאות רב בקרב בעלי העסקים באבן גבירול וברחובות הסמוכים.

מארס 2021: העבודות על הקו הסגול ברחוב אלנבי, שבתכנון המקורי נועדו להתחיל כבר לפני כמה חודשים, אמורות להתחיל במארס 2021 ויימשכו על פי התכנון הנוכחי עד אוקטובר 2022. בנת"ע אומרים כי דחיית העבודות התחתיות באלנבי נעשתה בעקבות בקשת העירייה להצמדת מועדי העבודות סמוך למועד עבודות העיליות.

גם רחוב אלנבי הוא ציר תנועה מרכזי לאוטובוסים עירוניים, ובשני הכיוונים, הנתיב הימני הוא נתיב תחבורה ציבורית. במהלך העבודות מתוכנן צמצום מספר הנתיבים: בשלב ראשון יהיה נתיב תנועה אחד לכל כיוון, אך טרם הוכרע אם הוא יוקצה לאוטובוסים בלבד או יישאר פתוח לתנועת כלל כלי הרכב.

עבודות להקמת תחנה של הרכבת הקלהצילום: אייל טואג

נוסף על כך, במארס 2021 יחלו עבודות ברחוב שוקן בעיר שאינן קשורות לרכבת הקלה, אלא להוספת נתיב תחבורה ציבורית ושיפוץ הרחוב. העבודות מבוצעות על ידי חברת נתיבי איילון - ויימשכו עד מארס 2022.

יוני 2021: ביוני הבא ייסגר הרמטית ציר תנועה ראשי יחסית בדרום העיר - שדרות הר ציון, במקטע שבין לוינסקי לגדוד העברי - לצורך בניית "הפורטל", מתחם המעבר בין הקו הירוק לקו הסגול שיימתח לאורך רחוב לוינסקי. העבודות, שאמורות להתחיל בספטמבר 2021, ייעשו גם ברחוב הר ציון, במקטע שבין הרחובות לוינסקי ודרך שלמה. לפי לוח הזמנים של נת"ע שהועבר לעירייה, עבודות אלה היו מתוכננות להתקיים בינואר 2021, כך שיש להניח כי יחולו עיכובים גם במועד השלמת העבודות במקטע זה.

ברחוב הר ציון, שמשמש דרך כניסה מרכזית לתל אביב מחולון ומראשון לציון, עוברים קווי אוטובוסים רבים שמגיעים מדרום לתל אביב, אך בזמן העבודות יצומצם הכביש משלושה נתיבי תנועה לכל כיוון - לנתיב אחד בלבד.

על פי לוחות הזמנים המתוכננים כעת, חסימות נוספות מתוכננות להתבצע באזור ב-2022: חלקו המזרחי של רחוב לוינסקי יהפוך חד־סטרי לכיוון מזרח, לאחר שחלקו המערבי הפך מדרחוב לפני כשנה. כמו כן, באפריל 2022 ייסגר באופן מלא חלקו הצפוני של רחוב אלנבי, בין פינסקר לקינג ג'ורג', עד נובמבר 2022, ואילו ביולי ייסגר לתנועה חלקו הדרומי של הרחוב - מקינג ג'ורג' עד לוינסקי.

שדרות ירושליםצילום: עופר וקנין

העיכוב עודכן בלו"ז - לפני שהתקבל אישור

עבודות התשתית של הקו הירוק והסגול, ש-85% מתוכן היה אמור להתבצע בשלב זה - סובלות כאמור מעיכובים מהותיים. לשם המחשה, על פי לוחות הזמנים המקוריים של נת"ע, כלל עבודות התשתית התחתונות של הקו הסגול היו אמורות להסתיים ב-2020.

רחוב אבן גבירול יצומצם לשני נתיבים לכל כיוון. נתיב התחבורה הציבורית יישמר בחלק משעות היום, כך שיישאר נתיב נסיעה אחד לכיוון לכלי רכב פרטיים

על פי התכנון המקורי, הקו הסגול אמור להיפתח לתנועה ב-2024, והקו והירוק תוכנן להיפתח ב-2026. אולם כבר לפני כשנה הודיעה נת"ע על דחייה של שנה במועד פתיחת הקו הירוק.

לדברי סגנית ראש העיר ומחזיקת תיק התחבורה בעיריית תל אביב־יפו, מיטל להבי, ככל שדחיית העבודות תביא אותן לכדי ביצוע בלוחות זמנים צפופים יותר - התושבים ובעלי העסקים דווקא ייפגעו פחות, ובלשונה, "עדיף עיכוב בתחילת העבודות מאשר עיכוב במהלך העבודות".

תחנת אלנבי של הרכבת הקלהצילום: מירב ארלוזורוב

להבי מבססת את דבריה על המקרה של שדרות ירושלים ביפו, שהעבודות שנמשכות בו יסתיימו לפני פתיחת הרכבת - מהלך שישאיר את הרחוב חסום לתנועה. "ודאות בלוח הזמנים היא קריטית בתוכנית עבודה לביצוע תשתית לאומית, לא רק לעירייה, שצריכה למצוא פתרונות חלופיים להתניידות ברחובות שנחסמים לתנועת כלי רכב ותחבורה ציבורית, אלא בעיקר לתושבים ולבעלי העסקים הקטנים שצריכים להתארגן בהתאם למצב החדש", מוסיפה להבי. "כל שיבוש בלוח הזמנים, כפי שנעשה בשדרות ירושלים, מהווה פגיעה לא מידתית בתושבים שניידותם מוגבלת ובעסקים שפרנסתם נפגעת".

בהתאם לעיכובים בשלבי הביצוע, גם אומדני העלויות להקמת שני הקו הירוק והסגול מעידים על התייקרות הפרויקטים. הדבר בא לידי ביטוי בדו"ח תשתיות הצמיחה שפירסם משרד ראש הממשלה לפני כשבועיים, שבו צוין כי עלות ההקמה של הקו הסגול מוערכת ב-11 מיליארד שקל, לעומת עלות של 8.6 מיליארד שקל בתוכנית שפירסם המשרד לפני כשנה וחצי. עלות הקמתו של הקו הירוק דווקא הופחתה מ-20 מיליארד שקל לפני שנה וחצי לכ-19 מיליארד שקל.

מנת"ע נמסר בתגובה: "על פי תוכנית העבודה המאושרת של נת"ע, למעט מקטע ארלוזורוב המתעכב עקב חשיפת תשתיות לא מוכרות בעומק האדמה, אין מקטע נוסף בקווים הירוק והסגול שהיה אמור להסתיים כעת. כמו כן, אחד המקטעים בקו הירוק עומד להסתיים חודשיים לפני המועד הנקוב".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker