יורדת מהרכבת: הסמכויות של מירי רגב קוצצו - והיא מתרחקת מהפרויקטים החשובים בתחבורה

הקמת מטה התשתיות באוצר מותירה את משרד התחבורה עם פחות מגה־פרויקטים, וללא בכירים מקצועיים בעלי ניסיון בתחום ■ רגב, שיודעת שלא תוכל להשתתף בהרבה "גזירות סרטים" של פרויקטים גדולים, לא הביעה התנגדות נחרצת למהלך

אסנת ניר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
השרים מירי רגב וישראל כ"ץ בהשבעת הממשלה. עם הפנים החוצהצילום: אלכס קולומויסקי
אסנת ניר

שרת התחבורה הנכנסת, מירי רגב, צפויה לנהל בקדנציה הקצרה שמתוכננת לה משרד חלש ומוגבל ביכולותיו. אחת הסיבות לכך היא העברת האחריות על הפרויקטים התחבורתיים החשובים למטה התשתיות החדש במשרד האוצר. לפי ההסכם בינה לבין ראש הממשלה נתניהו, לאחר שנה וחצי בלבד תעזוב רגב את המשרד לטובת משרד החוץ.

ההחלטה של שר האוצר הנכנס ישראל כ"ץ להקים מטה תשתיות במשרד האוצר הובאה אתמול לאישור הממשלה. מי שמסתמן כמועמד המוביל לתפקיד ראש המטה הוא המשנה למנכ"ל משרד התחבורה הנוכחי, קובי בליטשטיין, שמעורב בחלק מהפרויקטים ובעל היכרות מקצועית רבת שנים עם שר האוצר כ"ץ. המהלך משאיר את משרד התחבורה, שגם כך נמנע פעמים רבות מלהיות הגורם המוביל במהלכים תחבורתיים, ללא כמה מהפרויקטים החשובים ביותר שהיו עד כה באחריותו, ואולי אף ללא אנשי מקצוע שיכולים להוביל פרויקטים גדולים כאלה.

שר האוצר כ"ץ ניהל בעשור האחרון את משרד התחבורה, ולכן הוא מודע למגבלותיו בכל הנוגע לניהול מגה־פרויקטים. ייתכן שהקמת המטה נובעת בחלקה מניסיונו של כ"ץ במשרד ומהעיכובים, הכשלים והחריגות התקציביות שנוצרו בפרויקטים שקודמו בתקופתו כשר (ושעליהם כ"ץ אינו לוקח אחריות). כמו כן, המשרד סופג ביקורת נרחבת על כך שאינו גורם מוביל בהליכי התכנון התחבורתי ובהליכי הבקרה על התחבורה, לאחר שהם הופרטו לחברות חיצוניות. היעדר יכולת ההובלה של המשרד בלט במיוחד לפני כשנתיים, כשהרכבת נקלעה למשבר תפעולי עקב המחסור בציוד נייד, והמשרד הותיר את הנהלת הרכבת להתקוטט עם משרד האוצר.

למשרד האוצר עומדים 60 יום מרגע האישור לגיבוש מפורט יותר של ההצעה להקמת מטה.

המטה לשחרור חסמים

עם הפרויקטים המרכזיים ביותר שהוצאו מאחריות משרד התחבורה נמנים הרכבות הקלות המתוכננות בתל אביב, הקווים הבאים של הרכבת הקלה בירושלים והרכבת הקלה בין חיפה לנצרת. מטרתו הרשמית של מטה התשתיות היא להסיר חסמים בפרויקטים של תשתיות בעלי אופי והיקף לאומי. במסגרת זו, הגוף אמור להתמקד בפרויקטים מורכבים שהוגדרו בעלי חשיבות לאומית ושמצריכים תיאום סבוך בין רשויות וגופים רבים, ולמנוע מפרויקטים כאלה להיתקע בגלל חסמים והתנגדויות מצד רשויות שונות, כפי שמתרחש היום. לפי הצעת המחליטים שהגיש האוצר לאישור הממשלה, המטה אמור לתאם בין הגופים שנוגעים לפרויקטים לאומיים — משרדי ממשלה, יחידות סמך, חברות ממשלתיות, תאגידים ציבוריים וגופי תשתית.

שרת התחבורה רגב נתנה אישור עקרוני למהלך — אך מקור הבקיא בפרטים טוען כי לא היתה לה יכולת ממשית להתנגד, בשל מיקומה ההיררכי בהליך קבלת ההחלטות. עם זאת, ייתכן שהמצב הנוכחי עדיף מבחינתה: רגב אמורה לשמש שרת התחבורה במשך תקופה קצרה בת שנה וחצי בלבד, שלא תאפשר לה לקדם הליכים ארוכי טווח שיגיעו לקו הסיום בתקופתה. שר האוצר כ"ץ, לעומת זאת, מכיר את רוב הפרויקטים, וייתכן שהקמת המטה תשפר את העמידה ביעדים ותביא לקיצור לוחות הזמנים להשלמת פרויקטים.

נתיבי איילון. פרויקטים חשובים רבים נותרו באחריות משרד תחבורה מוחלשצילום: אייל טואג

לטענת מקור נוסף הבקיא בפרטי המקרה, ההחלטה להעביר את הפרויקטים הגדולים לאחריות המטה היא נכונה עקרונית: "משרד התחבורה מנהל כיום יותר מ–300 פרויקטים. המצב גורם למיזמים להיתקע בגלל התעסקות בפרטים הקטנים. צריך שב–15 הפרויקטים הגדולים יהיה גוף בעל סמכויות שיתעסק רק בהם". אולם אותו מקור מציין שעל פי ההצעה שהוגשה לממשלה, המטה יהיה חלש בהרבה משתוכנן בתחילה. כ"ץ רצה שלמטה יהיו כפופות סמכויות הוות"ל, אולם בסופו של דבר הן יהיו באחריות שר הפנים, אריה דרעי.

עם זאת, גורמים אחרים בממשלה חוששים כי הקמת המטה תסרבל אף יותר את ביצוע הפרויקטים ותגביר את גלגול האחריות בין הגורמים, כפי שקורה כבר כעת, למשל בפרויקט הקו האדום של הרכבת הקלה בגוש דן.

משרד קצוץ כנפיים

למהלך של הקמת המטה השלכות מדאיגות עבור משרד התחבורה. רגב מיהרה לפטר את מנכ"לית המשרד קרן טרנר, וכעת היא צפויה להישאר גם ללא המשנה שלה, ששימש במשך שנים המפקח הראשי על תחום התעבורה. המנכ"ל המיועד, עופר מלכה, הוא חסר ניסיון תחבורתי. אם בליטשטיין אכן ימונה לראש המטה, המשרד יישאר ללא אנשי מקצוע בכירים ובעלי ניסיון בניהול פרויקטים, שיודעים גם כיצד עובד המנגנון הממשלתי.

מדובר בתהליך מדאיג, שכן גם לאחר צמצום תחום אחריותו, המשרד מופקד על כמה וכמה פרויקטים גדולים שחשובים למאבק בפקקים, בהם רשת הנתיבים המהירים לתחבורה ציבורית, המסילה הרביעית באיילון, פרויקט החישמול ברכבת והאחריות הכוללת על רשת הכבישים בין־עירונית.

הקדנציה של רגב במשרד צפויה להיות קצרה במיוחד, ונראה כי היא לא תמהר לטפל בשורשי הבעיות הבוערות. אף שנכנסה לתפקידה לפני כשבועיים, רגב עדיין לא פגשה שום מנכ"ל של חברה ממשלתית שפועלת תחת משרד התחבורה. רגב דווקא מצאה זמן ליום של הפגנת סולידריות עם ראש הממשלה הנאשם בנימין נתניהו בבית המשפט, וכמו כן היא נפגשה כמה פעמים עם שר הבריאות החדש, יולי אדלשטיין, במטרה לבטל את הגבלת הצפיפות בתחבורה הציבורית. ביטול מרבית ההגבלות נעשה על חשבון תגבור התחבורה הציבורית, שגם בימי שגרה דורשת תוספת שירות.

אחד המהלכים הראשונים שביצעה רגב עם כניסתה למשרד הוא הגבלת השיח של הגורמים הכפופים למשרד עם התקשורת, וריכוז כלל הסמכויות התקשורתיות בידיה ובידי דובר המשרד. בתקופת השר בצלאל סמוטריץ', שאותו החליפה בתפקיד, המשרד התאפיין בשקיפות ובקשר ישיר עם הציבור, לצד חופש לאנשי המקצוע המובילים בו. כעת דוברי החברות הממשלתיות ויחידות הסמך ממודרים, וכל מסר לציבור עובר שרשרת אישורים מפרכת.

רגב גם נפגשה עם בכירים במשרד השבוע, ואלה הציגו בפניה את הפרויקטים המרכזיים שעליהם עובד המשרד כיום. השרה גילתה עניין רב בפרויקט המסילה המזרחית, משום שלדבריה הוא מקדם את הפריפריה. רגב דיברה בלהט על הפרויקט בראיון לגיליון החג של "ידיעות אחרונות: "יש לך את קרית שמונה ואילת. יש לך אפשרות לחבר פסי רכבת אבל אין קישור ביניהם. אם רכבת העמק היתה מתחברת לרכבת מקרית שמונה, בית שאן יורדת לחריש, ממשיכה לתל אביב ומשם לירוחם ואילת... אתם מבינים עד כמה חשובה הרכבת המזרחית הזו?". ואולם תיאור הפרויקט כאמצעי למינוף הפריפריה אינו תואם את העובדות, שכן תוואי הרכבת עובר לאורך צדה המזרחי של הארץ, מלוד לחדרה. באותו ראיון ציינה רגב כי חלף זמן רב מאז נסעה בתחבורה ציבורית. מעניין אם עובדה זו השפיעה על נכונותה להסיר את מגבלות הצפיפות מהתחבורה הציבורית בשבוע שעבר, במקום לפעול לתגבור השירות הקיים.

נראה כי רגב מודעת לכך שלא תוכל להשתתף בהרבה טקסי גזירת סרט כשרת תחבורה, שכן אין פרויקטים גדולים שצפויים להסתיים בזמן זה פרט לרפורמה בנמלים, שמזוהה עם כ"ץ. לכן, רגב הנחתה את החברות הממשלתיות לעדכן אותה לגבי כל פרויקט, גם אם הוא מינורי, שצפוי להסתיים בחודשים הקרובים ושיכול להצדיק טקס השקה חגיגי.

מלשכת שרת התחבורה נמסר: "אין בהקמת מטה התשתיות כדי לפגוע בסמכויות משרד התחבורה. הצעת המחליטים מתייחסת לצורך להבטיח את קידומם של פרויקטים בתחומי התשתיות הלאומיים, לסייע בהסרת חסמים ולייעל את הליכי התיאום של הגופים השונים הקשורים לפרויקטים אלה. אין שום סעיף בהצעה הפוגע או גורע מסמכויותיו של משרד התחבורה בכל הנוגע לפרויקטים התשתיתיים, ובכללם גם מערכות הסעת המונים בגוש דן.

"באשר לפגישות שרת התחבורה לצורך חפיפה ולימוד האתגרים עליהם היא אמונה: השרה הספיקה בימים שחלפו מאז כניסתה לתפקיד להיפגש עם בעלי תפקידים רבים במשרד, בתאגידים ובגופים הקשורים למשרד התחבורה. מדובר בפגישות ארוכות, מעמיקות, אשר נועדו ללמידה רצינית של הנושאים השונים הנדרשים לצורך קבלת ההחלטות וגיבוש המדיניות. תהליך סדור וחשוב זה יימשך באופן אינטנסיבי גם בשבועות הקרובים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker