7 מיליארד שקל על הפסים: האוצר רוצה להחליף את רכבת חיפה־נצרת באוטובוסים

משרד האוצר מעוניין להחליף את הקמת קו הרכבת באוטובוסים רבי קיבולת, מה שיחסוך כסף רב ויקצר את הלו"ז ■ משרד התחבורה ערך בדיקה של החלופות, שקבעה שוב: קו הרכבת הכרחי ■ שר התחבורה אמנם נותן למיזם רוח גבית חזקה - אבל עשוי לסיים את תפקידו בקרוב

אסנת ניר
אסנת ניר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הרכבת הקלה חיפה-צפון, הדמיה
הרכבת הקלה חיפה-צפון, הדמיהצילום: RDV Systems

על רקע הגירעון הגדל בתקציב המדינה והצורך הגובר בקיצוצים, במשרד האוצר נעשו בשנה האחרונה כמה ניסיונות לבטל את התוכנית להקמת רכבת קלה בקו חיפה־נצרת, ולהמירה במערך BRT - אמצעי הסעת המונים של כלי רכב רבי־קיבולת, שינועו בצירים ייעודיים ויזכו לעדיפות בצמתים.

בעקבות לחץ שהפעיל האוצר, ערך משרד התחבורה לפי כחודש בחינה מחודשת של הפרויקט, שמוערך ב-7 מיליארד שקל. תוצאות הבדיקה לא שינו את דעתם של גורמי המקצוע: קו הרכבת הצפוני הוא הכרחי.

שר התחבורה, בצלאל סמוטריץ', נחוש לקדם את המיזם: "אני עומד בסירובי מול האוצר לבטל את הפרויקט, וכרגע הוא מתקדם. לכן לחצתי לאשר הרחבת סמכויות הפקעה לחוצה ישראל (החברה הממשלתית שאמונה על הפרויקט; א"נ), רגע לפני פיזור הכנסת. האוצר בוחן את הפרויקט במונחי כדאיות כלכלית בסיסית בלבד. אי אפשר ללכת רק לפי שיקולים של כדאיות תקציבית, צריך לאזן בין המרכז לפריפריה". לדברי סמוטריץ', משרד התחבורה הגיע בדצמבר להסכמות עם נציגי יישובים ערביים להטבות הכוללות נגישות לחניונים ולתחנות הרכבת מהיישובים, תמורת אישור הפקעת קרקעות עבור הרכבת הקלה.

ואולם המציאות הפוליטית הסבוכה מותירה את קו הרכבת הצפוני בערפל. ההחלטה היכן לקצץ בתקציב משרדו אמנם נמצאת בידי סמוטריץ', אך הבחירות המתקרבות עשויות לשנות את התמונה, בטח לאור הגירעון הגדול.

תוואי הרכבת

תלויים בתחבורה הציבורית לחיפה

תוכניות הרכבת הקלה חיפה־נצרת מדברות על חיבור גושי היישובים בחיפה, הקריות, נצרת־נוף הגליל (לשעבר נצרת עילית) באמצעות מסילה באורך 41 ק"מ. הפרויקט עתיר התקציב הוצדק בטיעון שגוש נצרת־נוף הגליל כולל את ריכוז האוכלוסייה הגדול בגליל, עם יותר מ–200 אלף תושבים. אוכלוסייה זו, הכוללת יישובים ערביים ויהודיים מבצעת נסיעות יומיות לעבודה רבות יחסית למטרופולין חיפה. בנוסף, רמת המינוע (מספר כלי רכב ל-1,000 נפש) הנמוכה יחסית באזור, מגבירה את התלות בתחבורה ציבורית.

"חיבור גוש נצרת למפרץ חיפה בתחבורה מסילתית הוא יעד לאומי, חברתי וכלכלי, התואם את המדיניות הממשלתית בשלושה תחומים מרכזיים: קירוב הפריפריה למרכזים המטרופוליניים, השקעה בפיתוח צפון המדינה, והשקעה בפיתוח של המגזר הערבי", נכתב בתוכניות שהוצגו לציבור.

מנגד, המרת רכבת קלה שתוכננה שנים לטובת BRT אינה עניין חדש. כך נעשה באחרונה בראשון לציון, שם בוטלו תוכניות "הקו החום" בין מערב ראשון לציון לבין לוד — קו רביעי בתוכניות הרכבת הקלה בגוש דן — לטובת BRT. במקרה של הקו החום, נמצא כי ל–BRT יתרונות רבים כמו עלויות נמוכות יותר, שתואמות את הביקושים הצפויים, וזמן הקמה מהיר יותר שיענה לצורך הבהול בפתרונות הסעת המונים מהירים באזור.

מסקנות הבדיקות שנעשו במשרד התחבורה לגבי קו נצרת־חיפה העלו נחרצות שהכלי המתאים לאזור הוא רכבת קלה, שתיסע בין 19 תחנות. המסקנות התבססו על תחזיות ביקושים של 100 אלף נוסעים ביום, 10,000 נוסעים מדי שעה בשעות העומס (6:30–9:30 בבוקר), צפי שרחוק מלהתאים ל–BRT. תחזית הביקוש היא כ–4,500 נוסעים לשעה בכיוון בשעות השיא — קיבולת מקסימלית של הרכבת הקלה, מתוכם כ–2,000 בישיבה ועוד כ–2,500 בעמידה. לעומת זאת, הקיבולת של BRT היא של 1,600 נוסעים לשעה בכיוון. זאת לפי תוכנית הרכבת הקלה הנוכחית, שבמסגרתה מתוכננים לפעל כ–32 קרונות בתדירות נסיעה מקסימלית של כל ארבע דקות.

הרכבת הקלה מהירה ואטרקטיבית יותר

בניתוח של משרד התחבורה עלה שהאופציה של BRT אמנם זולה בהשקעה הראשונית בכשליש, אך יקרה בכל היבטי התפעול ב-20%, כך שבטווח פעילות של 30 שנה היא תהיה יקרה יותר מרכבת קלה ב-8%. גם הביצוע המהיר יותר של BRT מתקזז עם הצורך בתכנון מחדש.

יתרון בולט נוסף של הרכבת הקלה הוא מהירות. אף שהמהירות בשתי הפלטפורמות היא כ-90 קמ"ש, בפועל רכבת קלה מהירה יותר בתוואי המסילה שיעבור בעיקר במסלול בין־עירוני, משום של-BRT שנע במהירויות גבוהות יש בעיות של תנודות ויציבות, תופעה שמתגברת כשמדובר באוטובוס מפרקי כמו המטרונית בחיפה.

נצרת
נצרתצילום: גיל אליהו

אלמנט נוסף הוא האטרקטיביות בעיני הציבור. בחינות לפרויקט מצאו שהרכבת הקלה תמשוך 65%-75% נוסעים יותר, בגלל יתרונות כרמת שירות גבוהה יותר ונגישות.

ד"ר משה בקר, מומחה לתחבורה ומנהל אקדמי, תחבורה, במכון הגליל (GIMI), שהיה חבר מועצת עיריית חיפה והחזיק בתיק התחבורה במועצת העיר, סבור שרכבת קלה היא הפתרון ההכרחי לאזור גם מבחינת תנאי השטח, שכולל ריכוזי אוכלוסייה מעטים. "הרכבת הקלה חיונית כדי לבסס את חיפה כעיר תיירות מרכזית בצפון".

לדבריו, האלטרנטיבה של BRT מתאימה לאזורים צפופים עם רצף אורבני, שבהם יש תחנות רבות, ואילו רכבת קלה מתאימה למעבר בין יישובים מרוחקים.

"תחנת היציאה של הרכבת הקלה היא מרכזית המפרץ, מבנה ייחודי שמאכלס ענפי תחבורה שונים תחת גג אחד - רכבות, מטרונית, אוטובוסים עירוניים ובינעירוניים", אומר בקר. "השילוב של כולם יחד ומעבר יעיל מאמצעי תחבורה אחד לשני מאפשר רשת שתיתן תוקף למרכזיות של חיפה".

לרכבת הקלה, שתעבור ביישובים ערביים כמו שפרעם ונצרת, משמעות סמלית ומהותית נוספת - מילוי צורך תחבורתי בוער, שכמעט והופקר בעשורים האחרונים - חיבור יישובים ערביים למערכת התחבורה הציבורית. "במשך שנים ממשלות ישראל הפקירו את הטיפול בשירותי התחבורה הציבורית, והכבישים והתשתיות המיועדים לכך ביישובים הלא־יהודיים", קבע מבקר המדינה הקודם, יוסף שפירא, לפני כשנה. כיום, אין תחנות רכבת ביישובים ערביים. לפני כשנה פסלה המדינה את תוכנית מסילת עירון, שהמתינה 20 שנה לבנייה והיתה אמורה לחבר את יישובי ואדי ערה לרשת המסילות הארצית.

התוכנית בסוף שלב התכנון הראשוני

הנחיה לקידום הקמת רכבת קלה בין חיפה לנצרת, במימון המגזר הפרטי, ניתנה כבר ב-2007, אך עדיין לא יצאה לביצוע. התוכנית הועברה לאחריות חוצה ישראל לפני שלוש שנים ונמצאת כיום בסוף שלב התכנון הראשוני, לפני תכנון מפורט.

עד כה התקיימו שלושה מכרזים לפרויקט: מכרז ניהול, מכרז תכנון ומכרז לבקרה הנדסית. במכרז הניהול זכתה חברת דנה הנדסה עם החברה הספרדית Idom. קבוצה המורכבת מהחברות אינקו (Ineco) הספרדית וינון הישראלית זכתה במכרז לתכנון הרכבת הקלה בעלות של 320 מיליון שקל (השלמת התכנון המוקדם והסופי לעבודות התשתית, להקמת המבנה העליון ולבניית המערכות הרכבתיות).

הזוכה במכרז הבקרה היא חברה קנדית עם כמה חברות תכנון ישראליות. אם הפרויקט ייצא לפועל, עבודות ההנדסה האזרחיות ייצאו למכרז ב-2021. מכרזי הביצוע הכוללים את ההקמה והזיכיון צפויים להתפרסם השנה וב-2021. בסוף 2021 יפורסם מכרז הזכיינות להפעלת הרכבת, שיתקיים בשיטת PPP. צפי סיום הפרויקט ב-2027.

ממשרד האוצר נמסר: "בשנה ללא תקציב הממשלה רשאית להוציא בכל חודש 1/12 מתקציב המדינה ל-2019. נכון להיום, אין שינוי בפרויקט".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker