יו"ר רשות החשמל: "חברת החשמל פעלה להרע את מצבה הכספי"

אורית פרקש-הכהן: "חברת החשמל מתנהלת כקופסה שחורה ואף אחד לא יודע איפה הכסף" ■ יו"ר חברת החשמל: נעמיד למכירה תחנת כוח; 600 עובדים יילכו הביתה ■ האוצר: "אין סיבה שיזמים פרטיים לא ייצרו 80% מהחשמל"

LIVE
אורית פרקש הכהןצילום: עופר וקנין
עדכונים

מנכ"ל משרד האנרגיה: "השר לא יתערב בתעריפי החשמל"

"הדרג הפוליטי לא מתערב בקביעת תעריפים - גם לא בתעריפי רשות הגז שכפופה לנו, וזה לא מונע שינוי דרמטי בכפיפות של רשות החשמל למדיניות המשרד" – כך אמר מנכ"ל משרד האנרגיה, שאול מרידור, בהתייחס לביקורת על פירוק רשות החשמל העצמאית, ועל מיזוגה לתוך משרד האנרגיה.

"תפקידה של הרשות לקבוע תעריפים שישקפו את העלויות הנכונות ואת הכיוון שרוצים ללכת אליו. לא שמעתי תלונות על התערבויות שלנו ברשויות המים והגז. גם שם השר לא מתערב. זה כתוב בחוק, ואני משוכנע שקביעת תעריפי החשמל תמשיך להיות עצמאית, וזו גם כוונת השר" הוסיף מרידור.

בתגובה לדברים אלה העירה היו"ר היוצאת של רשות החשמל, אורית פרקש-הכהן, כי "עוצמת הלחצים והכסף בתחום החשמל אינה דומה לשום שוק אחר – ואני מקווה שינהגו בצורה הדרושה לרשות, כדי שתישאר גוף עמיד בלחצים. זה יהיה אתגר מאוד לא פשוט לטווח הארוך". 

יו"ר רשות החשמל: "חברת החשמל פעלה להרע את מצבה הכספי"

"יש קשר בין מבנה השוק לבין היכולת לייעל אותו. ברגע שיש מונופול – נוצרת רגולציה על רגולציה, שתמיד יוצרת בעיות – ואז גם נוצרת חברת חשמל שאין קשר בין הוצאותיה לבין התעריף, כשמהצד השני ניצבת ממשלה ששואלת: 'אז מה עושים עכשיו?'", כך אמרה היום יו"ר רשות החשמל, אורית פרקש-הכהן.

"ברגע שחברת החשמל יודעת שהיא גדולה מדי מכדי ליפול, ושהיא עשויה להשפיע גם על דירוגי חוב אחרים – אז היא אדישה למצבה הכלכלי, ויש לה תמריץ לא להיות שקופה, לא לחשוף מוקדים של חוסר התייעלות ואף להרע את מצבה הכספי", תקפה פרקש-הכהן.

לדבריה, "חברת החשמל הלכה לרשות ניירות ערך וביקשה להרע באופן מכוון את מצבה בדו"חות, כשהתנגדה לשינוי הגדרת 'שוק עמוק' וביקשה רישום כבד של מחויבותה האקטוארית תוך הפחתת הונה העצמי. איזו חברה עסקית הולכת במצב כזה ולא מתאבדת כדי לשפר את דו"חותיה הכספיים? כשבאמצע משבר הגז אומרים לחברה לרוקן את חשבון הנאמנות של עובדיה כדי שיהיה לה תזרים, אבל היא משיבה בשלילה – חרף האפשרות לפגוע בדירוג – אז יש פה בעיה במערך התמריצים.  

"כל רפורמה במשק החשמל תצטרך להיבחן בשאלה האם אנחנו מצליחים לשנות את מאזן הכוחות. האם אנחנו מסוגלים לתאגד את מקטעי הפעילות של החברה – כך שפעם אחת נדע איפה הכסף. אי אפשר לנהל 40% חשמל פרטי כשחברת החשמל מתנהלת כקופסה שחורה ואף אחד לא יודע איפה הכסף.  שום רפורמה לא יכולה לצאת לדרך בלי תיאגוד – ורק הוא יוציא לאור השמש את הכל. כולם יידעו איפה חוסר היעילות ומה צריך לתקן. 

בחברת החשמל הגיבו בחריפות להאשמות הרגולטור ואמרו כי "פרקש-הכהן ממשיכה בתעלולי יחסי הציבור וכהרגלה בורחת מאחריות למצבה הפיננסי של חברת החשמל ולמצב תשתית החשמל, כפי שקבע גם מבקר המדינה. משק החשמל בישראל הוא תחום מקצועי עם אחריות לאומית והגיע הזמן שלקראת סיום תפקידה היא תבין זאת".

האוצר: "אין סיבה שיזמים פרטיים לא ייצרו 80% מהחשמל"

"ברפורמה בחברת החשמל צריכה להיות הפרדה ברורה בין מקומות שבהם התחרות אפשרית – ושם צריך לפעול לתחרות אמיתית ומרובת צרכנים – לבין מקומות שבהם אין הצדקה לכך, ושם צריך לפעול לפיקוח ולהסדרה. במקטע ייצור החשמל, התחרות אפשרית – ולכן אין סיבה שהייצור הפרטי לא יהיה בשיעור 80%", כך אמר סגן הממונה על התקציבים, אודי אדירי.

אדירי תקף את אימרתו של יו"ר חברת החשמל, יפתח רון טל, שלפיה תחנות הכוח הפרטיות רושמות תשואה של 30%: "אני בדקתי את הדו"חות, והם רחוקים מאוד מלשקף תשואה של 30%. אצל יצרן חשמל אחד התשואה היא באחוזים בודדים, ולכן חשוב להעמיד דברים על דיוקם. אם התעשייה מקבלת הנחה על מחיר חברת החשמל – זה דבר נפלא, ועם רגולציה מתאימה על חברת החשמל - אפשר יהיה להבטיח זאת לכלל הציבור".

באשר להכרזת רון טל על תוכנית ההתייעלות בחברת החשמל, אמר אדירי: "אם חברת החשמל, בדומה למקורות, היתה חברת הולכה וחלוקה – היא היתה שמה את ההשקעה בתשתיות במוקד פעילותה. גם ברגעי המצוקה הכי גדולים שלה – החברה תמיד התעקשה שנשים כסף בתחנות כוח, כי אף אחד לא הסביר לה שהיא אחראית על חלוקה והולכה".

סגן ראש אגף תקציבים: "אף אחד לא יפתח מאגר גז ללא יצוא"

"אם לא נאפשר יצוא גז – הוא יישאר באדמה, כי אף אחד לא ישקיע 12 מיליארד דולר בשביל מכירת 1.5 BCM לשוק המקומי" – כך אמר סגן ראש אגף התקציבים באוצר, אודי אדירי.

לדבריו, הצלחת מתווה הפשרה מול מונופול הגז תוכל להימדד רק לאורך זמן. "אם בעוד 3-4 שנים נהיה במצב שבו חברה זרה חדשה פיתחה את מאגרי כריש-תנין וסיפקה גז, ומאגר לווייתן פותח ומספק גז, ובמאגר תמר הושלמה הפרדת הבעלויות בין נובל אנרג'י לבין דלק – אז התוצאה תהיה טובה לציבור, לצרכן ולחברות. מטרת המתווה היא לאפשר את זה – ובכך נדרש לעמוד במבחן הזמן".

בהתייחס לביקורת על פירוקו החלקי בלבד של מונופול הגז אמר אדירי: "מדוע אנחנו לא דורשים מנובל לצאת גם מתמר, ואז הכל יהיה מושלם? התשובה פשוטה. זו תוצאת משא ומתן ואת הדבר הזה אי אפשר היה להשיג".

בהתייחס לביקורת כלפי אי הוודאות סביב מועד פיתוחו של לווייתן אמר אדירי: "המתווה איפשר להגדיר לוחות זמנים, לחדד את מחוייבות החברות ללא סעדים נוספים מהממשלה – ובנוסף על תנאי החזקה. אם המציאות תכתיב שהמאגרים לא יפותחו בזמן – אז על המדינה תוטל החובה להבטיח את היתירות".

לשאלת מנחה הפאנל, ד"ר עמית מור, האם המדינה תעמיד אז עבור בעלי לווייתן ערבויות מדינה, השיב אדירי: "אני לא יודע להגיע שהפתרון יהיה סיוע של המדינה בערבויות דווקא לדלק ולנובל – והיא עשויה להעניק את הערבויות האלה לאחרים. אני גם לא בטוח שהמתווה יישאר אז על תילו".

"עד 2021 לא יהיה עוד צינור גז לחוף"

"לפי לוחות הזמנים שנקבעו במתווה הגז – עד 2021 לא יונח עוד צינור גז לחוף. אם לא די בכך, כמות הגז בצינור הבודד תגדל בגלל הפעלת המדחסים – וזה נורא ואיום. צריך לקצר את פרק הזמן הזה", אמר רון טל. זאת, בהתייחס לוויתור הממשלה על הדרישה מבעלי מאגר תמר להניח צינור גז נוסף לאשקלון.

המועד שבו נקב רון טל מלמד לפיכך כי בחברת החשמל לא צופים את פיתוח מאגרי הגז כריש-תנין ולווייתן עד ל-2021. זאת, חרף הבטחות הממשלה וחברות הגז – וחרף חיוב מונופול הגז במתווה לחבר את לווייתן עד 2020.

יש לציין, כי במסגרת המתווה לא קבעה הממשלה לוחות זמנים לפיתוחם של כריש-תנין – וגם לא להרחבת תשתית מאגר תמר (שאמורה להגביר את אספקת הגז דרך הצינור הבודד).

באשר למתווה עצמו, אמר רון טל כי הוא הבסיס ליתירות הנדרשת באספקת הגז למשק. "המשק צריך 3-2 ספקים לפחות. ואם הדברים יקרו כפי שהמתווה צופה אז זה יהיה מנוע הצמיחה העיקרי של מדינת ישראל. האויב של הטוב הוא הטוב ביותר, אבל המתווה הוא המכשיר העיקרי להורדת יוקר המחיה".

הפצצה של יו"ר חברת חשמל: "600 עובדים יילכו הביתה"

יו"ר חברת חשמל, יפתח רון טל באירוע ממאי 2014.
יו"ר חברת חשמל, יפתח רון טלצילום: מוטי מילרוד

תקציב חברת החשמל ל-2016 יקיף מכירה של תחנת כוח וכן תוכנית פרישה נוספת ל-600 מעובדי החברה - כך אמר הבוקר יו"ר דירקטוריון החברה, יפתח רון טל. לדבריו, תוכנית העבודה של החברה תתבסס על ההנחה שלא תיושם רפורמה במשק החשמל במהלך 2016 - ולטענתו, צעדים אלה עשויים היו להידרש גם במקרה של רפורמה.

חברת החשמל יישמה בשנה האחרונה תוכנית פרישה לכ-420 מעובדי החברה, אך לטענת רון-טל אין לחברה מנוס מהעמקת ההתייעלות - כל עוד הכנסות החברה ממשיכות לרדת לנוכח כניסת הייצור הפרטי.

יש לציין כי חברת החשמל הצהירה בעבר על כוונה למכור יחידות ייצור - אך במסגרת רפורמה. לפי הערכות, מדובר במתחם תחנות הכוח ברמת חובב.

בוועידת אנרגיה ועסקים של אקו אנרג'י ותכלית אמר רון טל: "נגיש תוכנית עבודה מאוד קשה כי אנו צריכים לתת תשובות לתשתית הולכה שסבלה מזה עשור מפיתוח בחסר. לכן נצטרך למכור לפחות תחנת כוח אחת וליישם התייעלות שתכלול פרידה מציבור גדול של עובדים. אני לא רואה דרך אחרת, כי הכנסות החברה יורדות ב-10% מדי שנה, והיכולת שלנו להוריד בהתאם את עלויות הייצור היא קטנה. אנחנו מסונדלים בהסכמים קיבוציים שחייבים לפתור אותם".

באשר לדיוני הממשלה המחודשים על הרפורמה במשק החשמל קרא רון טל שלא להוציא את ייצור החשמל מידי החברה: "זו הדרך היחידה לשמור על הכנסות, ואני קורא לרגלטורים לשמור עלינו. כשיצרן חשמל פרטי מוכר חשמל בהנחה של 7% לתעשיין גדול, בתשואה של 30% על ההון – התשואה של חברת החשמל היא כמעט אפס והלקוחות שלה, קרי הציבור, לא יכולים לקבל הנחה של 1%.  זה לא צודק, ולכן חייבים לאפשר לחברת החשמל להיות חלק מהתחרות, ולאפשר לה למצוא מקורות הכנסה נוספים. אחרת, זו תהיה חברה שתצטמק ולא תוכל לתת מענה בשעת חירום".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker