השימוע

יחימוביץ': "הופעת חברות הגז בשימוע הציבורי – חוצפה וזלזול באינטילגנציה"

שימוע הגז יימשך יומיים, בין השעות 12:00-20:00, ומוקרן בשידור חי באתר משרד האנרגיה

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
LIVE
עדכונים

יחימוביץ': "הופעת חברות הגז בשימוע הציבורי – חוצפה וזלזול באינטילגנציה"

"אין גבול לחוצפה, לזלזול הבוטה באינטילגנציה של הציבור ולהתרפסות בפני חברות הגז" – כך כינתה בצהריים ח"כ שלי יחימוביץ' (המחנה הציוני) את החלטת הממשלה לאפשר לחברות הגז, ובראשן דלק, להופיע בשימוע הציבורי המקוצר שנערך בשעות אלה למתווה הפשרה מול מונופול הגז.

"נציגי משרד האנרגיה יצרו קשר איתי ועם ח"כים נוספים, אחרי שפנינו בבקשה להופיע ולהציג את עמדתנו כחלק מהשימוע בעל-פה. תגובתם הייתה שלצערם הרב, זה לא יתאפשר, כי יש נרשמים רבים, הזמן קצר, ולח"כים יש אפשרות להביע את דעתם בפורומים אחרים. לגיטימי? אולי. אבל היום כשהשימוע התחיל, גיליתי לזוועתי שחברות הגז, שזכו לטיפול VIP במשך חודשים, שזכו למאות שעות מול מקבלי ההחלטות והפוליטיקאים, שמצוידות בצבא הלוביסטים, עורכי הדין והמומחים מטעם שלהן, שמפזרות תקציבי פרסום אדירים בכל כלי התקשורת - לאותן חברות המפוצצות מכסף ומכוח, נפתחה הדלת גם למקום הקטן והעלוב, לכבשת הרש שנועדה לציבור", כתבה יחימוביץ' בדף הפייסבוק שלה.

"ה'שימוע' ל'ציבור' לכאורה, שמשרדי הממשלה מקיימים בימים אלה בעל כורחם, ורק כדי לחסן את עצמם מפני בג"ץ בהמשך, שובר כל שיא של גיחוך, בדרך לאחד המופעים המבזים והמבישים שהיו כאן", הוסיפה יחימוביץ'.

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

"פיתוח לווייתן - מאתגר"

אבו הזהיר בדבריו כי המשק חווה מחסור בגז כבר בחורף האחרון, וטען כי רק יישום מתווה הפשרה יבטיח את הרחבת מאגר תמר ופיתוח לווייתן, כדי לענות על הביקושים במשק. על אמרה זו העירה היועצת המשפטית של משרד האנרגיה, עו"ד דרורה ליפשיץ, כי בעלי תמר ממילא מחוייבים בפיתוח תמר לפי צרכי המשק – ללא כל קשר לאישור המתווה או לסגירת עסקות יצוא שיאפשרו את מימונו.

אבו הוסיף באשר לחשש מעיכוב בפיתוח לווייתן כי "אין כרגע חשש", אם כי הפיתוח נהפך "מאתגר", כלשונו.

באשר לוויכוח סביב רווחיות פעילות הקידוחים בישראל, טען אבו כי לפי דו"ח שהכינה עבור השותפות ווד מקינזי, מאגר תמר ממוקם בשליש התחתון של תשואות פרויקטי הפקה במים עמוקים, בשליש התחתון של פרויקטים גדולים במדינות OECD ובמחצית התחתונה של תשואות פרויקטי גז גדולים בכל העולם.

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

"רכבת הרים רגולטורית"

שנייה להופיע בפני הצוות היתה שותפות חיפושי הגז של קבוצת דלק, שיוצגה על ידי יו"ר דלק קידוחים ומנכ"ל אבנר, גדעון תדמור, ומנכ"ל דלק קידוחים, יוסי אבו.

"ההצלחות שלנו בענף הן שהובילו לרכבת הרים רגולטורית שהתחילה עם כישלון חיבור מאגר תמר לצפון, קיצוץ רישיונות קידוח שקיבלנו כדין, כינונה של ועדת ששינסקי, כינונה של ועדת צמח", אמר תדמור, שכינה את הדיון האחרון על ההסדר הכובל במאגר לווייתן: "אירוע הגבלים עסקיים שלקח אותנו למצולות". לדבריו, מדובר ב"הלאמה זוחלת של אותם נכסים שבהם השקענו מיליארדי דולרים כדי לפתח אותם".

תדמור הוסיף כי ל"רכבת הרים רגולטורית" זו , כלשונו, יהיה השלכות כבדות משקל ש"פגעו באופן קשה בזכויות הקניין של השותפויות, ערערו את יציבות הענף ופגעו במוניטין מדינת ישראל".

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

20 דקות לכל דובר

שימוע הגזצילום: אתר משרד האנרגיה

השימוע הציבורי הפרונטאלי שעורכת הממשלה למתווה הפשרה מול מונופול הגז הטבעי נפתח בצהריים. השימוע, שעליו נודע בהתראה של יממה בלבד, יימשך היום ומחר, בין השעות 12:00-20:00, ויועבר בשידור חי באתר משרד האנרגיה.

 לכל דובר הוקצו 20 דקות, ורשימת הדוברים סוננה על ידי צוות השימוע הממשלתי, שעליו נמנים אנשי המשרדים: ראש הממשלה (המועצה הלאומית לכלכלה), האוצר (אגף תקציבים), האנרגיה (יחידת הנפט), וכן יועמ"ש רשות ההגבלים העסקיים.

ראשונת המופיעות בפני הצוות היתה עמותת "הצלחה", שעל ידי עו"ד אלעד מן ועו"ד אורי ברעם, הציעה מודל פיקוח מחירים לפי תשואה.

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker