זליכה: "לפתוח בחקירה פלילית על הגז. אם קנדל יעבוד אצל תשובה, אתלונן במשטרה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עדכונים

אלפי מפגינים: ""הון שלטון, עולם תחתון"

אלפי מפגינים הערב בת"א נגד מתווה הגז של הממשלה. המפגינים במקום צועקים "שוד!", "הציבור לא מטומטם, גז טבעי הוא של כולם" ו-"הון שלטון, עולם תחתון". מפגינים נוספים ממשיכים להגיע למקום.

נפתחה העצרת נגד מתווה הגז ברחוב קפלן בתל אביב, בסמוך למתחם שרונה ובקרבת קרית הממשלה. אלפי המפגינים הגיעו למקום לפני זמן קצר.

צילום: אלירן רובין

מור גלבוע, מנכ"ל מגמה ירוקה: "האנשים שצועדים אתי ברגעים אלו ויצאו לרחובות בכל רחבי הארץ, מראים שהציבור לא נותר אדיש אל מול מתווה שוד הגז הטבעי שמובילה ממשלת נתניהו וכי המאבק הולך ומחריף".

אור-לי ברלב, ממובילי מטה מאבק הגז: "יש לנו שבוע שבו ראש הממשלה ינסה שוב להעביר את הסמכויות של שר הכלכלה לממשלה. מעבר לזה יש כאן סיטואציה שבה מצד אחד הממשלה מקדמת בסודיות ללא פרוטוקולים וללא שקיפות מתווה שהוא תוצר של משא ומתן חשאי עם חברות הגז. בסיטואציה הזאת - הדבר הזה שנקרא המתווה - לא לגיטימי. אני בטוחה שמבקר המדינה יתייחס בדו"ח שלו גם לסוגיות של שחיתות.

"כל ההליך הוא לא לגיטימי. המתווה מקבע את המונופול, מרוקן את המדינה ממשאבי האנרגיה שלה באמצעות הגדלת היצוא - והממשלה מנשלת את עצמה מהסמכויות שלה מהכלים שלה מול המונופול".

צילום: אלירן רובין

אורי אפלבוים, מפגין בהפגנה בקיסריה שהגיע מטבעון מספר שבא לביבי, "אבל מבחינתי הכתובת היא כחלון, ביבי פשוט עושה את מה שהוא הבטיח, אבל כחלון נבחר במאות אלפי קולות של אנשים ששמעו ממנו בפירוש שצריך לפרק את מונופול הגז ועכשיו הוא והגלנט שלו והרחלי עזריה שלו נעלמו כמו עכברים".

גיא שמיר מחיפה, ממארגני ההפגנה בקיסריה אומר ש"כל מה שיגנבו, אנחנו או הדור הבא ילאימו. לא מכירים במתווה, זו גניבת דעת, כמו לזרוק סוכריות לילדים".

בקרית שמונה הפגינו כ-20 איש.

זליכה: "לפתוח בחקירה פלילית"

"היועץ המשפטי לממשלה צריך להורות לממשלה לפתוח בחקירה פלילית על איך חילקו את רשיונות חיפוש הגז" - כך אמר הערב פרופ' ירון זליכה בהפגנה בת"א. "אנחנו לא מוכנים שישקרו לנו ואנחנו ממש אבל ממש לא מטומטמים", אמר זליכה.

זליכה על לפיד: "יאיר לפיד - לפיד, לא זו בלבד שלא ניצל את סמכותו, הוא סירב לנצל את סמכותו כשר אוצר להטיל פיקוח על מחירי הגז - הוא זה שסירב ואישר להם יצוא במגבלה לא אפקטיבית".

פרופסור ירון זליכהצילום: אלירן רובין

"המשק הישראלי הוא כמו פרדס. פרדס ששייך לכולנו. אבל הוא לא מנוהל על ידינו, אלא על ידי הפוליטיקאים שאנחנו בחרנו לגנן את הפרדס. התפקיד של הגנן הוא לדאוג שהפרדס ינוהל הכי טוב שאפשר ושהפירות שלו יחולקו בצורה הוגנת, בצורה יעילה שתבטיח לנו את השנים הבאות. אבל מה הממשלה עושה? לוקחת חלק מהתפוזים ומחלקת אותם לידי מקורבים, לידי מכרסמים (בוז), למקורבים לצלחת".

זליכה המשיך: "יש פה מישהו שקיבל פעם משהו בלי מכרז? חברים, יש לנו גנן שלקח לנו את הפירות וחילק אותם בצורה לא יעילה. אבל עכשיו הממשלה הזאת שברה כל שיא חדש - בכך שהיא מנסה לכבול את ידינו מלהצביע בבחירות הבאות ולשנות את הסיטואציה הזו. הממשלה הזאת מנסה למנוע מאיתנו להצביע בעתיד לפוליטקאים שיוכלו לשנות זאת. יש לנו ממשלה שמנסה לכבול את הידיים לדור הבא".

זליכה תקף את ראש המועצה הלאומית לכלכלה, יוג'ין קנדל, שהשבוע פורסם כי יפרוש מתפקידו: "ואני רוצה להזהיר את פרופ' קנדל שפרש השבוע - אם הוא חושב שבעוד שנה פקיד נוסף שעשה הסכם של חרפה הולך לעבוד אצל תשובה והציבור הישראלי יקבל את זה, אני אישית אגיש תלונה במשטרה. אני רוצה שנישא תפילה כולנו שאנחנו חושדים בכשרים, ושלא נמצא אותו אצל תשובה".

צילום: אלירן רובין

 זליכה המשיך לתקוף: "בעיה נוספת היא בריחה מאחריות - הראשון הוא הממונה על ההגבלים, כן, הוא ברח מאחריות. זו הסמכות שלו. האם מישהו יעלה על דעתו שאני הייתי בורח בקרב מול אולמרט, מול הירשזון? מי שביקש אחריות ונטל אחריות - לא יכול לזרוק. כך הוא בעצם מאפשר לנתניהו למנות ממונה חדש. אתם מעלים בדעתכם שנתניהו ימנה ממונה שיפתח בתהליך של פיקוח על מחירים?

"השני זה שר השקופים אריה דרעי -  מה התפקיד של שר התמ"ת אם לא לתת גב לרגולטור, אם לא להגיד לממונה אתה לא בורח? מה התפקיד שלו אם לא להגיד לנתניהו 'אתה לא תפריע'? אבל מה הוא עשה? ברח.

"והשלישי - החשוב מכולם וגם היחיד שעוד להתחרט, שר האוצר משה כחלון - לי יש עוד אמון בו. אני מבין שהוא שגה בכך שהוא לא הודיע על ניגוד האינטרסים שלו. אבל מה שאני לא מבין הוא - מאחר ששר האוצר הוא היחיד שבסמכותו להטיל פיקוח - איך הוא העיז להעביר את הסמכות שלו ללא אחר מאשר בנימין נתניהו שכולנו יודעים מה עמדתו. טוב שלא העביר את הסמכות לתשובה. אני דורש ממנו מעל במה זו להעביר את סמכותו לשר אבי גבאי, שלא הביע מראש את עמדתו ולא התחייב לתשובה ונובל". 

מאבק עממי: "מכנה משותף אחד - אנחנו לא מוכנים להישדד"

הסתיימו ההפגנות בירושלים - שם הפגינו עשרות מול ביתו של ראש הממשלה, ובקרית שמונה, שם הפגינו כעשרים איש (ניר חסון ונעה שפיגל).

בת"א הדגישו המפגינים - המאבק הוא מאבק עממי, מכל קצוות הקשת הפוליטית. "מכנה משותף אחד - אנחנו לא מוכנים להישדד".

יוסי דורפמן, ממובילי מאבק הגז, הדובר הראשון בעצרת בת"א: "התפתח לו מונופול אימתני שהשתלט על האנרגיה של מדינת ישראל. בחודשים האחרונים פקידי ממשל ישבו וסגרו בחדרים סגורים את שקשוקת ההון שלטון. הם קראו לשקשוקה הזאת מתווה.היום כולם יודעים - זה לא מתווה, זה אקזיט. אקזיט ליצחק תשובה ונובל אנרג׳י. פקידי הממשל ישבו בחדרים סגורים ללא תיעוד וללא פרוטוקולים - וסגרו על קיבוע מונופול גז בישראל לשנים".

דורפמן גם קורא לאמריקאים באנגלית ואומר: "You can't buy us" ׁ(אתם לא יכולים לקנות אותנו).

צילום: אלירן רובין

"הגז צריך להגיע במחיר מפוקח למפעלי הדרום"

כמאה וחמישים איש הפגינו הערב (שבת) בבאר שבע במחאה על מתווה הגז. המפגינים קראו לראש הממשלה שלא לעמוד לצד הטייקונים ולדאוג לאינטרסים של הציבור הרחב.

שני מיכאל, תושבת באר שבע ואחת ממארגנות האירוע אמרה ל"הארץ-TheMarker" כי הגז צריך להגיע במחיר מפוקח למפעלי הדרום, כדי להילחם בין היתר במצוקת התעסוקה.

צילום: אליהו הרשקוביץ

"זו הפגנה של התושבים ומפגן סולידריות עם שאר ההפגנות ברחבי הארץ. אנחנו דורשים שקיפות, דורשים שהגז יימכר במחיר הגון כמו שהוא נמכר בארהב ב-2.7 דולר. אין סיבה שהגז בארץ יהיה יקר יותר. הגז צריך ללכת למפעלים בדרום ולהילחם במצוקת התעסוקה בנגב, כל זה יעזור לרווחה ולדיור ואין סיבה רק שקומץ ייהנו ממנו".

המפגינים, שהפגינו בסמוך למרכז מורים בעיר, קראו לשר הכלכלה אריה דרעי שלא לוותר על התנאים שהציב והניפו שלטים "אריה דרעי תן גז, אל תירא ואל תפחד". אורי כהן, אחד המפגינים אמר שזו לא שאלה של ימין או שמאל פוליטי, "כי הגז של כולנו. רוב הציבור לא יודע על מה אנחנו מפגינים אבל אם היו מבינים את שורש הדברים, כל המכוניות שנוסעות ליד ההפגנה היו עוצרות וכולם היו מוחים איתנו".

להפגנה הצטרפו ארגונים חברתיים שונים - "מועצת השכונות של באר שבע", "צדק חברתי", "מגמה ירוקה" ותאי סטודנטים מאוניברסיטת בן גוריון.

שמשון בונקר תושב העיר שהשתתף בהפגנה  הוסיף: "הממשלה נבחרה בבחירות דמוקרטיות על ידי האזרחים כדי שתיתן שירות לעם ולא תיקח מהעם. זה הגז שלנו, 'צבר' שנולד כאן וצריך שתהיה חלוקה צודקת, שתהיה הוזלה של המסים וזה יקל עלינו. מדינה שמזניחה את אזרחיה סופה שאזרחיה יפקירו את מנהיגיה". (שירלי סיידלר)

"כחלון נבחר במאות אלפי קולות של אנשים ששמעו ממנו שצריך לפרק את מונופול הגז ועכשיו הוא נעלם כמו עכבר"

לפני שעה קלה, הסתיימה ההפגנה שנערכה בקיסריה. כ-150 פעילים הפגינו מול מעון רה"מ בקיסריה נגד מתווה הגז. הם נשאו שלטים עליהם נכתב בין היתר "ועדת חקירה אזרחים בנושא הגז", "מתווה הכניעה: אין עצמאות אנרגטית מגיע לנו הסכם טוב יותר!" , "הלאמה עכשיו" ו"יאללה ביבי תן גז".

קהל המפגינים שר שירים עם המילים: "במקום לעניים, נותנים לעשירים, איזו ממשלה של מושחתים", 'הציבור לא מטומטם, הגז שייך לעם", "קצב, אולמרט, מי הבא בתור?".

אלפי אנשים קראו לעבר בית ראש הממשלה: "יצרת במו ידיך את שוק אבות הטומאה - שוק מונופוליסטי בלי תחרות", "הרסת את החינוך, את הבטחון ואת הפרנסה", "אנחנו זקוקים לאוצר הגז הזה כאויר לנשימה, מי אתה ביבי שתיקח את זה מאיתנו?". שערה של אחת המפגינות נגזר על ידי מספר מפגינים (בהסכמה) כאות מחאה על התספורות שנתניהו עושה לטייקונים.

אורי אפלבוים, מפגין בהפגנה בקיסריה שהגיע מטבעון סיפר שבא לביבי, "אבל מבחינתי הכתובת היא כחלון, ביבי פשוט עושה את מה שהוא הבטיח, אבל כחלון נבחר במאות אלפי קולות של אנשים ששמעו ממנו בפירוש שצריך לפרק את מונופול הגז ועכשיו הוא והגלנט שלו והרחלי עזריה שלו נעלמו כמו עכברים".

מפגינים בקיסריה נגד מתווה הגז, 4 ביולי 2015 צילום: דודו בכר

חמש הפגנות הערב: "מתווה מונופול הגז הוא שוד מאורגן של נכסי ישראל"

הדובר המרכזי בהפגנה זאת יהיה פרופ' ירון זליכה, החשב הכללי באוצר לשעבר. זליכה צפוי להסביר ולפרט על פרטי ההסכם המתגבש והשלכותיו.

פרופ' זליכה: "מתווה מונופול הגז הוא שוד מאורגן של נכסי ישראל, שחולקו מלכתחילה ללא מכרז, בצורה שראוי שתיחקר ע"י מבקר המדינה. הגיע הזמן להראות לממשלה כי עם ישראל לא מוכן להמשיך ולאכול לוקשים. במדינה שבה הדיור הוא הכי יקר במערב, הרכב היקר במערב וכעת גם רווחי מונופול הגז הכי מופרזים במערב".

במקביל מתוכננות עוד ארבע הפגנות ברחבי הארץ. בירושלים ובקיסריה יפגינו אנשים מול ביתו של ראש הממשלה. הפגנות נוספות ייערכו בבאר שבע ובקרית שמונה, במטרה לאפשר לציבור מדרום הארץ ומצפונה להביע את מחאתם.

להפגנה שנערכה בשבוע שעבר בתל אביב הגיעו אלפים, שצעדו מכיכר הבימה לקריית הממשלה, אך המשטרה חסמה את הדרך לקריית הממשלה. כתוצאה מכך ירדו המפגינים דרך מתחם שרונה לדרך מנחם בגין וחסמו את הכביש.

חלק מהמפגינים הביעו שביעות רצון מדחיית ההצבעה בכנסת השבוע על העברת הסמכויות בנושא הגז משר הכלכלה, אריה מכלוף דרעי, לממשלה, ואף זקפו זאת לזכות קול מחאתם.

צילום: אלירן רובין

הסטודנטים: להפחית את מחיר הגז

5צילום: עופר וקנין

לראשונה מאז המחאה החברתית, הסטודנטים יוצאים נגד טייקון: התאחדות הסטודנטים הכריזה על הצטרפותם למאבק הציבורי במתווה הגז. בישיבה שנערכה אתמול (שישי) החליטה ההתאחדות, המייצגת את אגודות הסטודנטים ברחבי המכללות והאוניברסיטאות בארץ, לפעול להורדת מחיר הגז. מההתאחדות נמסר כי החל משבוע הבא היא תיזום פעילויות שונות ברחבי המדינה, שיכללו הסברה של המתווה שהושג עם מונופול הגז, אותו מבקש ראש הממשלה, בנימין נתניהו להעביר. זאת הפעם הראשונה שבה התאחדות הסטודנטים יוצאים למחאה מאז המחאה החברתית של 2011.

בסקר שערכה ההתאחדות בקרב מדגם של 300 סטודנטים עלה כי 70% מהסטודנטים בעלי הדעה בנושא, מתנגדים למתווה הגז הנוכחי ו-82% מהם אמרו כי על המדינה לפקח על מחירי הגז. 77% מהסטודנטים שהשתתפו בסקר אמרו כי הנושא חשוב מאוד עבורם, ו-17% אמרו כי הוא חשוב במידה בינונית. רק 6% מהסטודנטים טענו בסקר כי הנושא לא חשוב. 90% מהסטודנטים אמרו כי על המדינה היה לפרסם את מתווה הגז, שפורסם לבסוף רק השבוע. 

״הפער הגדול ביותר הוא הוויכוח בנוגע למחירי הגז שיימכר לישראל. צריך למצוא נוסחה שתצמיד את המחיר הממוצע העולמי ויהיה הוגן גם כלפי הצרכנים וגם כלפי השותפות״, אמר עמית שפר, יו״ר אגודת הסטודנטים של חיפה. אביב איטח, יו״ר האגודה במרכז האקדמי פרס הוסיף: ״זוהי החלטה קריטית לכלכלה שלנו. חובתנו כסטודנטים שמתקשים להתמודד עם יוקר המחייה להשמיע את כולנו ולעשות הכל לטובת השפעה על המחיר הסופי לצרכן״. 

יו״ר ההתאחדות גלעד ארדיטי מסר: ״נעשה כל שביכולתנו בכדי לשנות את מחיר הגז. אנחנו מחויבים להאבק על הנושא הזה לטובת כלל אזרחי המדינה בהווה ובעתיד״. 

מחיר הגז כיום, שנמכר על ידי הבעלים של תמר (דלק בבעלות יצחק תשובה, ונובל אנרג'י) הוא 5.5 דולרים ליחידת חום. לפי המתווה הנוכחי, נובל אנרג'י ודלק ימכרו את מאגרי כריש ותנין הקטנים בתוך 14 חודשים, ובתוך שש שנים תמכור דלק את אחזקותיה במאגר תמר (31.25%), בעוד שנובל תדולל במאגר מ-36% ל-25% ותוותר על זכות הווטו. בתמורה, יוענק לחברות פטור מהסדר כובל במאגר לווייתן – שיאפשר להן להמשיך לשתף פעולה בפיתוחו – ולנובל תישאר בעלות צולבת במאגרי תמר ולווייתן. כמו כן, לא יוטל פיקוח על מחיר הגז, אלא תיקבע "תקרה זמנית", ולא ייפתחו חוזי תמר המנופחים שנחתמו במשק.

ירון זליכה - הדובר המרכזי בהפגנה הערב נגד הסדר הגז

הדובר המרכזי בהפגנה נגד מתווה הגז, פרופ׳ ירון זליכה, ששימש כחשב הכללי לשעבר במשרד האוצר וכיום מרצה במכללה האקדמית קרית אונו, הודיע כי ינאם בעצרת נגד מתווה הגז ויסביר את סעיפי המתווה. "מתווה מונופול הגז הוא לא אחר מאשר שוד מאורגן של נכסי ישראל שחולקו מלכתחילה ללא מכרז בצורה שראוי שתיחקר על ידי מבקר המדינה", מסר זליכה. "הגיע הזמן להראות לממשלה כי עם ישראל לא מוכן להמשיך ולאכול לוקשים במדינה שבה הדיור הוא הכי יקר במערב, הרכב היקר במערב וכעת גם רווחי מונופול הגז הכי מופרזים במערב", אמר.

מטה המאבק במונופול הגז כולל את הארגונים: אנו, העמותה לכלכלה בת קיימא, הפורום הישראלי לאנרגיה, הפורום המשפטי למען ישראל, התנועה לאיכות השלטון, חדר המצב, ירוק עכשיו, ישראל יקרה לנו, ישראל 2050 ומגמה ירוקה.

פרופ' ירון זליכהצילום: תומר אפלבאום

מארגני ההפגנה כותבים בדף הפייסבוק שלה: "שרי הממשלה צריכים להפסיק לפחד ולקבוע מתווה שהוא בעד האזרחים - לדרוש גז זול ואת פירוק המונופול. המשקיעים לא יברחו - אין אף יזם שינטוש אווזה שמטילה ביצי זהב. בארה"ב משלמים על הגז שני דולרים, אין סיבה שבישראל ישלמו יותר משלושה. פיקוח על מחיר הגז יפחית את יוקר המחיה, יבטיח חיבור של מפעלים לגז וכולנו ננשום אוויר נקי יותר".

לעמוד הפייסבוק של מארגני ההפגנה - לחצו כאן

"הטייקונים, בסיוע עוזריהם הפוליטיקאים וחלק מכלי התקשורת, מנסים לשכנע אותנו ש"הכל סגור". זה ספין - הם רוצים לדכא את המחאה. הם רוצים שנשתוק. כאילו שאם הפוליטיקאים יצביעו בעד מונופול על משאב הטבע שלנו, אנחנו נקבל את זה.כאילו שאם הפוליטיקאים יתנו לתשובה ונובל להפקיע מחירים על הגז של כולנו, אנחנו נשלם את חשבונות החשמל המופקעים ונשתוק. המונופול הוא לא חוקי. הצבעה על אישור המונופול היא לא לגיטימית.
לא נקבל כל החלטה שלא תפרק את מונופול הגז של תשובה ונובל אנרג'י.כל עוד לא יפורק מונופול הגז - מאבק הגז יימשך".

מטה המאבק במונופול הגז כולל את הארגונים אנו, העמותה לכלכלה בת קיימא, הפורום הישראלי לאנרגיה, הפורום המשפטי למען ישראל, התנועה לאיכות השלטון, חדר המצב, ירוק עכשיו, ישראל יקרה לנו, ישראל 2050 ומגמה ירוקה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker