זינוק של 36 אגורות: מחיר הדלק קופץ ל-8.08 שקלים לליטר

מחיר הדלק יעלה בלילה שבין חמישי הקרוב לשישי לרמתו השנייה הכי גבוהה בהיסטוריה של ישראל ■ הפחתת הבלו באפריל נשחקה, ורכיבי המיסוי מהווים לראשונה פחות ממחצית ממחיר הדלק

ישראל פישר
ישראל פישר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תחנת דלק. מחירי הדלק זינקו מאז תחילת המלחמה באוקראינה
תחנת דלק. מחירי הדלק זינקו מאז תחילת המלחמה באוקראינהצילום: קובי וולף/בלומברג
ישראל פישר
ישראל פישר

מחירי הדלק ממשיכים לעלות זה החודש השישי ברציפות. לפי הודעת משרד האנרגיה, מחירו המפוקח של ליטר בנזין 95 אוקטן יעלה בלילה שבין יום חמישי הקרוב ליום שישי ב-36 אגורות, ויגיע ל-8.08 שקלים – רמת המחירים השנייה הכי גבוהה בהיסטוריה של ישראל, אחרי שיא של 8.25 שקלים בספטמבר 2012. התוספת בעד שירות תהיה 21 אגורות לליטר (ללא שינוי).

המחיר באילת בשירות עצמי יהיה 6.9 שקלים - עלייה של 30 אגורות לעומת יוני - והתוספת על שירות עצמי תהיה 18 אגורות. מתחילת השנה, זינק מחיר ליטר בנזין 95 אוקטן ב-27%.

העלייה הנוכחית, בשיעור של כ-4.7% ביחס לחודש הקודם, נרשמה בגלל עלייה של 6.6% במחיר הדלק המחושב בישראל ועלייה של 2.4% בשער הדולר. על הירידה בהכנסות המדינה מהפחתת הבלו מפצה עלייה בהכנסות ממע"מ שתגדל החודש ב-5 אגורות לליטר. בפעם הראשונה, שיעור המסים על הדלק בישראל יהיה נמוך מ-50%, כש-34% ממחיר ליטר בנזין הוא מס בלו ו-15% נוספים מע"מ.

העלייה במחיר נרשמת אף שהבלו על הבנזין (מס קצוב) הופחת באפריל בחצי שקל לליטר — הפחתה שתישאר בתוקף עד סוף יולי. שר האוצר אביגדור ליברמן הבטיח לפני כשבועיים להפחית את המס בחצי שקל נוסף לליטר, ומהלך זה ייכנס לתוקף רק באוגוסט, בכפוף לפרסום טיוטת צו בנושא.

אם מס הבלו יירד ב-50 אגורות נוספות, המחיר יהיה 7.58 שקלים לליטר – נמוך ממחיר הדלק ביוני, אך עדיין גבוה וקרוב לרמות השיא של מחיר הדלק שנרשמו ב-2012 וב-2013. בינואר השנה היה מחיר ליטר בנזין 6.37 שקלים.

מחירי הנפט אמנם ירדו בעולם בחודש האחרון, אך הרכב מחיר הדלק בישראל מביא בכל זאת לעלייה. לפי הנתונים, הפחתת הבלו באפריל נשחקה, ורכיבי המיסוי עדיין מהווים יותר ממחצית ממחיר הדלק בישראל. העלייה נרשמת גם אחרי שבחודש שעבר זינק מחיר ליטר בנזין ב-66 אגורות, העלייה החדה בהיסטוריה.

מחיר הדלק נקבע על סמך שקלול ממוצע של מחירי הבנזין באירופה, בחמשת ימי המסחר שקדמו לשני ימי העבודה האחרונים בכל חודש. התוצאה מוכפלת בערך הדולר ביום המסחר החמישי, בתוספת עלויות מקומיות – מרווח שיווק ומסים.

מחר אמורה היתה לפוג ההפחתה של מס הבלו על הסולר – שאינו בפיקוח, אך אתמול בערב פירסם משרד האוצר טיוטת צו שתאריך את ההפחתה על הסולר עד סוף השנה הנוכחית. לפי הטיוטה, ההפסד הצפוי להכנסות המדינה ממסים הוא 390 מיליון שקל.

מחירי הדלק בישראל גבוהים משמעותית ביחס למחירים בתקופה המקבילה בשנה שעברה, אז ליטר בנזין עלה 6.31 שקלים. המחיר גם גבוה באופן משמעותי בהשוואה לימי השפל ההיסטורי שנרשם במאי 2020, בשיא משבר הקורונה, אז ליטר בנזין בשירות עצמי עלה 4.79 שקלים. השיא ההיסטורי של מחירי הדלק היה בספטמבר 2012, אז הוא היה 8.25 שקלים לליטר.

המחירים בישראל במהלך מאי היו גבוהים מאוד גם בהשוואה עולמית. ב-12 מדינות היו מחירי בנזין 95 אוקטן היו גבוהים יותר מבישראל, בחישוב דולרי, ובהן הונג קונג, הולנד, נורווגיה, פינלנד ודנמרק.

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט