תביעת המיליונים החדשה של חברת הגז של תשובה נגד מתחרתה

ניו מד אנרג'י, שמחזיקה ב-45% ממאגר לווייתן, תובעת מאנרג'יאן 65 מיליון דולר בטענה שהחברה לא עמדה בתנאי התשלום שלה, במסגרת ההסכם לרכישת המאגר המתחרה כריש-תנין ■ אנרג'יאן: "נלמד את כתב התביעה כשנקבל אותו"

ישראל פישר
ישראל פישר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
האסדה הצפה של אנרג'יאן
האסדה הצפה של אנרג'יאןצילום: באדיבות אנרג'יאן
ישראל פישר
ישראל פישר

ניו-מד אנרג'י, שמכרה את האחזקות שלה במאגר הגז כריש-תנין לאנרג'יאן, תובעת ממנה 65.1 מיליון דולר בתוספת ריבית. ניו-מד אנרג'י (לשעבר דלק קידוחים שבשליטת יצחק תשובה) טענה בכתב תביעה שהגישה לבית המשפט המחוזי בתל אביב כי היא לא קיבלה מאנרג'יאן את מלוא הסכום שהיא התחייבה לשלם על הזיכיון של מאגר כריש-תנין. אנרג'יאן מסרה בתגובה כי: "טרם קיבלנו כתב תביעה. כשנקבל, נלמד אותו ונתייחס".

ניו-מד אנרג'י מחזיקה ב-45% ממאגר לווייתן שמתחרה במאגר של אנרג'יאן, ועד לשנה שעברה החזיקה ב-22% ממאגר תמר, אך היא נדרשה למכור את חלקה בתמר במסגרת מתווה הגז.

ניו-מד טענה בכתב התביעה כי במסגרת ההסכם מ-2016, התחייבה אנרג'יאן לשלם לה 148.5 מיליון דולר, כש-108.5 מיליון דולר מהסכום יועברו ב-10 תשלומים שנתיים החל מקבלת החלטת השקעה סופית (FID) במאגר. עוד נטען, כי אחד התנאים בהסכם היה שאנרג'יאן תשלם לניו-מד את כל הסכום בתוך חמישה ימים אם החברה תגייס מימון של כ-2 מיליארד דולר.

לפי כתב התביעה, אחרי קבלת FID מאנרג'יאן במארס 2018, היא העבירה לניו מד ארבעה תשלומים שנתיים עד למארס 2021. אך באפריל באותה שנה השלימה אנרג'יאן גיוס של 2.5 מיליארד דולר – ולכן היתה צריכה לשלם לדלק קידוחים את יתרת הסכום בתוך חמישה ימים. עוד נטעם כי עד היום אנרג'יאן מסרבת לשלם לדלק קידוחים את יתרת הסכום.

מנכ"ל אנרג'יאן, מתיוס ריגסצילום: חברת אנרג'יאן

דלק קידוחים אמרה גם כי אנרג'יאן לא שילמה לה את התשלום השנתי של 2022 בסך 10.85 מיליון דולר בטענת "כוח עליון", שאותו ייחסה למגפת הקורונה שיצרה עיכובים בבניית האסדה הצפה (FPSO), שתתחבר למאגרי כריש תנין ותפיק ממנו את הגז. בתביעה נכתב כי היה סעיף "כוח עליון" בהסכם בין הצדדים, אך נטען כי אנרג'יאן לא הצליחה להוכיח כי הוא באמת התרחש.

אחרי עיכוב של שנתיים, בסוף אפריל יצאה לדרכה האסדה הצפה של אנרג'יאן מסינגפור לישראל, והיא צפויה להגיע לישראל בקרוב. מאגר כריש-תנין הוא היה צריך להתחיל לפעול כבר ב-2020, אך אנרג'יאן דחתה את הפעלתו כמה פעמים, וטענה כי הדחיות נגרמו ממגבלות ייצור במספנה בסינגפור שקשורות בנגיף הקורונה.

אנרג'יאן התחייבה למחירים נמוכים יותר בהשוואה לגז מתמר ומלווייתן, ולכן נחשבה מחוללת תחרות בשוק - אך העיכובים המתמשכים מעוררים תרעומת בקרב לקוחותיה, והחברה דיווחה בשנה שעברה כי שילמה פיצויים בסך 23 מיליון דולר כתוצאה מהעיכוב.

מוקדם יותר החודש דיווחה אנרג'יאן על גילוי גז בכמות מסחרית בקידוח שבוצע בבאר אתנה שבבלוק 12 בים התיכון. לפי החברה, הגילוי באתנה כולל כמות גז המוערכת ב-8 מיליארד מ"ק (BCM) - תוצאות הנמוכות מהתחזיות. בנוסף, לפי החברה, קיימת סבירות גבוהה להימצאות 50 BCM נוספים באזור "אולימפוס" שנמצא תחת זיכיונה של החברה, שכולל את בלוק 12 ואת החלקים שטרם נקדחו בתנין. עד כה היה ידוע שבכריש-תנין יש 75 BCM של גז. לשם השוואה, צריכת הגז הטבעי השנתית בישראל היא 12 BCM. ובמאגר הגז הגדול בישראל, לווייתן, עתודות גז מוכחות של כ-540 BCM.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אתר ChatGPT. היכולות מרשימות ביותר

הצ'אט־בוט המדהים יחליף את גוגל וישנה את עולם הטק? לא כל כך מהר

הפגנות בוורשה, בירת פולין, נגד חוק ההפלות

התקדים הפולני: האם כך ייראה העתיד של ישראל?