פאנלים סולאריים בבתי קברות: תוכנית האנרגיה החדשה של ירושלים

מחר תעלה לדיון בממשלה תוכנית אנרגיה חדשה בירושלים, הכוללת פיילוט להתקנת פאנלים סולאריים בבתי עלמין – שעשוי להתרחב לכל ישראל ■ בנוסף, יקודם ייצור "חשמל כשר" לקהילות חרדיות באמצעות מתקני אגירה

ישראל פישר
ישראל פישר
בית העלמין הצבאי בהר הרצל. לפי גורמים בעלי ידע בעניין, לא קיימת כל בעיה בהתקנת הפאנלים מבחינה הלכתית
בית העלמין הצבאי בהר הרצל. לפי גורמים בעלי ידע בעניין, לא קיימת כל בעיה בהתקנת הפאנלים מבחינה הלכתיתצילום: אמיל סלמן
ישראל פישר
ישראל פישר

תוכנית אסטרטגית לאנרגיה בירושלים, שכוללת כמה סעיפים מעניינים – כמו פיילוט לקירוי בתי קברות באמצעות התקנת פאנלים סולאריים מעליהם – תעלה לדיון בישיבת הממשלה שתיערך מחר (ראשון) כ"הצעת מחליטים".

התוכנית כוללת גם הצעות להתייעלות אנרגטית בירושלים, באמצעות מעבר לתחבורה ציבורית המבוססת על גז טבעי, והאצת חיבורם של מפעלים מזהמים לרשת הגז הטבעי.

עוד כוללת התוכנית יצירת "איים אנרגטיים קהילתיים" – מתקני אגירת חשמל סולארי –שמכונים גם מתקני "חשמל כשר", כי ניתן לצרוך מהם חשמל בשבתות ובחגים מבלי להיות תלויים בייצור חברת החשמל. כמה קהילות חרדיות בירושלים מסרבות להשתמש בחשמל שמיוצר על ידי חברת החשמל, בגלל שהן סוברות שייצורו בשבת מהווה חילול שבת. לכן, באותן קהילות פועלים בשבתות גנרטורים רועשים ומזהמים, המהווים סכנה בטיחותית. זאת, בגלל שלעתים קרובות הם מחוברים באופן פיראטי, כך שכבלי החשמל שלהם חשופים בשטחים ציבוריים.

סגן שר הדתות, מתן כהנא. משרד הדתות יממן את פיילוט הפאנלים בבתי העלמין בירושלים ב-2 מיליון שקל בשנהצילום: אמיל סלמן

התוכנית תעלה 62.4 מיליון שקל וישתתפו בה משרד האנרגיה, משרד הדתות, המשרד לפיתוח הנגב והגליל ומשרד ירושלים והמורשת. כך למשל, משרד הדתות יממן את פיילוט הפאנלים בבתי העלמין בירושלים ב-2 מיליון שקל בשנה. בשלב הראשון, הספק ייצור החשמל הסולארי בבתי עלמין יהיה מצומצם, שכן צריך לבדוק את תגובות משפחות המתים לפני התקנת הפאנלים על פני כל שטח בית העלמין.

לפי גורמים בעלי ידע בעניין, לא קיימת כל בעיה בהתקנת הפאנלים מבחינה הלכתית, שכן הרב הראשי הספרדי, הרב יצחק יוסף, פסק כי מותר לעשות זאת. אם הפיילוט בירושלים יצליח, משרדי האנרגיה והדתות יפעלו להתקנת פאנלים סולאריים בבתי עלמין בכל ישראל, שכן מדובר בשטחים פתוחים נרחבים שניתן לנצל לשימוש נוסף. הפרויקט גם יספק למבקרים מחסה מתנאי מזג האוויר.

במסגרת הצעת המחליטים, מקודמת גם תוכנית למלחמה בעוני אנרגטי – מצב שבו משקי בית לא יכולים להרשות לעצמם שימושי אנרגיה נאותים, למשל לחימום בחורף וקירור בקיץ. ההחלטה מתייחסת גם לחוסר אמינות אספקת החשמל במזרח ירושלים ואומרת כי ייבחנו צעדים לשיפורה, אך היא אינה כוללת צעדים אופרטיביים לכך.

סגן שר הדתות, מתן כהנא, אמר ל-TheMarker על הצעת המחליטים כי: "אני גאה להוביל את פרויקט הקמת המתקנים הסולאריים בבתי עלמין. פרויקט המתקנים הסולארים ייטיב עם המשפחות שיבואו לפקוד את קברי יקיריהם בכך שיספק צל בקיץ ומחסה מהגשם בחורף. הפאנלים הסולארים יספקו לבתי העלמין הכנסה נוספת אשר תשמש לתחזוקה ופיתוח, יוסיפו עוד חשמל ירוק לשוק האנרגיה המתחדשת של ישראל ויסייעו בשמירה על איכות הסביבה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

עמדתי בשקט ליד הלוח וחיכיתי, ביקשתי שקט, ואז הרמתי את הקול. כך נראה הרגע בו הבנתי שאני צריך לקחת הפסקה מהוראה

אורית פנחס וטלי שילון. "אנחנו משלמות 16 אלף שקל, אבל זה שכר רעב"

"יש מיליון דירות שצריכות להיבנות ואין מי שיתכנן אותן - הצעירים רואים שבהיי-טק אפשר להתחיל עם משכורות של 30 אלף שקל בחודש ועוזבים"

ח"כ בנימין נתניהו. הסקרים נראים אופטימיים מתמיד מבחינת נתניהו

עדיין יש סיכוי טוב שנתניהו יגיע לאגף 10 בכלא מעשיהו - והוא יודע את זה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

משרדי גוגל במנהטן. מי שלא יסדיר את התשלום הזה עד 1 באוגוסט – חשבונו יושעה

"מאלצים אותנו לשלם אחרי שכבר התמכרנו": התכסיס של גוגל מכה שנית

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?