הפליק־פלאק של חולדאי: כך נגנזת ההזדמנות לפינוי התחנה המרכזית

טקטיקה לקראת הבחירות המוניציפליות, שמירה על הסביבה, לחץ על משרד התחבורה או אטימות — מה גרם לרון חולדאי לסגת מהצהרותיו, ולמנוע את פינוי התחנה בתל אביב ברגע האחרון? ■ העירייה: "תפקידו של משרד התחבורה לתכנן לפי תנאי המגרש, מה שלא התבצע"

אסנת ניר
אסנת ניר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
התחנה המרכזית החדשה בתל אביב. משרד התחבורה צריך למסור לנצבא הודעה עד סוף החודש
התחנה המרכזית החדשה בתל אביב. משרד התחבורה צריך למסור לנצבא הודעה עד סוף החודשצילום: הדס פרוש
אסנת ניר
אסנת ניר

בעוד שבוע אמורה היתה להימסר לחברת נצבא ההודעה שלה מחכים כבר עשורים תושבי שכונות דרום תל אביב — על הפסקת הפעילות של האוטובוסים בתחנה המרכזית בסוף 2023, לקראת פינוי מלא של התחנה. "הגענו למתווה מוסכם לפינוי הפעילות המטרדית בתחנה עם משרדי הממשלה, ונמשיך לעבוד בשיתוף פעולה עד שיושלם המהלך", הצהיר ראש עיריית תל אביב־יפו, רון חולדאי, בהודעה חגיגית לפני חודשיים.

אלא שלפני כשבוע עשה חולדאי סיבוב פרסה ונסוג מהבטחותיו לתושבי העיר. מקורות שונים, מהעירייה ומהממשלה, נותרו מבולבלים בנוגע לנסיגה, שכרגע העירייה מציגה כשמירה על "אתר טבע עירוני" בשטח המיועד לפעילות האוטובוסים, ליד בית פנורמה בשכונת תל כביר.

רבים מהמעורבים בהליך גיבוש מתווה הפינוי תמימי דעים בנוגע לאשמים בנסיגה מההסכם: חולדאי ומנכ"ל העירייה, מנחם לייבה. "אם ראש עיר או מנכ"ל באמת רוצים, הם יכולים לעשות הכל — גם להכשיר שטח", אומר מקור המעורב במשא ומתן שהתנהל בשנה האחרונה בין העירייה, משרד התחבורה ונצבא. מתווה הפינוי שגובש, נשען על פיצול של פעילות האוטובוסים למסופים זמניים בעיר, שהמרכזי נמצא סמוך לבית פנורמה.

"חשבנו שמימון הפינוי יהיה נקודת המחלוקת העיקרית, ופתאום כשהכל נפתר — העירייה הביאה את בעיית הבור", מוסיף המקור.

ה"בור" הוא שטח הכורכר באזור חניון פנורמה, שבו היו אמורים להיבנות כ–100 מקומות חניה לאוטובוסים. כיום יש בשטח הזה בעיקר פסולת, אבל העירייה מתעקשת לשמור עליו כמתחם ערך טבע עירוני. ללא שטח זה, מתווה הפינוי עד להעברה אל מיקום הקבע — מתחם תחבורה בדרך בן צבי, שיוקם בעוד כעשור — אינו יכול להתממש. אתמול דנה בנושא גם ועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת, ללא הישגים.

"אנשי המקצוע בעירייה מתחלחלים, וקשה להם עם הנסיגה של חולדאי", אומר מקור אחר המעורב במתווה הפינוי. "קשה להם עם התירוץ הדבילי של 'פנינת טבע עירונית'. כל תל־אביבי יודע שאף אחד לא משתמש בשטח הזה".

התנגדותו של חולדאי לשימוש בשטח עלתה רק בשבועות האחרונים, לאחר שנפתרו בעיות אחרות, בהן התנגדות רשות מקרקעי ישראל לשימוש בשטח ליחידות דיור. הצבת המכשול תמוהה מאחר שהעירייה היא זו שקידמה את חלופת פנורמה, כפי שעולה מצו שהוציאה העירייה לשימוש בשטח ביולי.

ראש העיר תל אביב רון חולדאיצילום: אייל טואג

"נראה שהעירייה לא באמת רוצה את הפינוי", אומר בכיר בממשלה. "אולי חשבו שם שפתרון של פיצול התנועה מורכב מדי וכנראה לא יקרה, וכשנמצא פתרון — הציפו קושי חדש. אבל בשורה התחתונה, כרגע אין דרך לבצע את הפינוי בלי שבעת הדונמים של 'הבור', לפחות לא עד 2023".

"העיתוי מוזר"

2023 היא נקודת יציאה בהסכם בין משרד התחבורה לנצבא לזיכיון על הפעלת האוטובוסים בתחנה, מאחר שהמשרד צריך להודיע על סיום ההסכם שנתיים מראש. לכן, אם לא תימסר הודעה רשמית ממשרד התחבורה לחברת ניהול התחנה המרכזית, שבבעלות נצבא של הטייקון קובי מימון, עד סוף החודש — חוזה השכירות עם החברה יוארך אוטומטית בארבע שנים.

מקור במשרד התחבורה סבור כי ניתן יהיה לעמוד בלוחות הזמנים אם העירייה תאשר להשתמש במתחם. במקביל, המשרד פועל למנוע דחייה משמעותית של הפינוי באמצעות הבטחת התקציב של 34 מיליון שקל לפרויקטים של הפינוי, שאינם קשורים לפנורמה — כמו קידום תכנונו של חניון הלוחמים, שבו אמור לקום העורף הלוגיסטי; תכנון רשת הקווים החלופית; ובחינת ההסכם עם נצבא כדי לבחון תכנון עתידי.

תכנון המסוף בפנורמה, שהיה לקראת יציאה לביצוע, נעצר בינתיים, בהיעדר רצון להוציא כספים על תכנון מסוף בשטח לא זמין, וללא שיתוף פעולה מצד עיריית תל אביב. מקורות במשרד התחבורה מדגישים כי כרגע יהיה קשה לאתר שטח חלופי מתאים וזמין תכנונית במקרקעין של המדינה, שיהיה פנוי כ–10 שנים, ולא אותרו אלטרנטיבות עד כה.

"נראה לי שאף אחד חוץ מחולדאי לא מבין מה קרה פה ומה גרם לעירייה לעשות את הפליק־פלאק שעשה", אומר בכיר בממשלה. "נצבא רק מחכה שהמדינה תעוף משטח התחנה, כי היא רוצה לייעד אותו להכנסות מנדל"ן, אז העירייה לא 'מסייעת' פה לנצבא — אבל אולי יש כאן אמצעי לסחוט יותר מהמדינה. אבל העיתוי מוזר כי המשא ומתן נגמר. גם הצוות המקצועי בעירייה מגמגם ולא מבין את השיקולים של ראש העיר".

שרת התחבורה מרב מיכאליצילום: דני שם טוב / דוברו

הסבר שמעלה מקור המעורב בגיבוש המתווה, הוא כי ייתכן שחולדאי פועל להערים קשיים על משרד התחבורה כאמצעי לחץ לקבלת סמכויות שאינו מקבל, ובראשן מעמד של רשות מטרופולינית — המקבלת החלטות בתחום התחבורה בכל אזור שבו היא פועלת.

בריאיון ל–TheMarker לפני כחודש, אמר חולדאי: "שרת התחבורה עשתה שגיאה חמורה כשוויתרה על רשות תחבורה מטרופולינית בחוק ההסדרים. היא איבדה שליטה על פיתוח התחבורה".

לפנייה הנוכחית חולדאי סרב לענות, כמו גם לפניות קודמות.

"יכול להיות שחולדאי לא קיבל את מבוקשו, והקורבן הם תושבי דרום תל אביב", מוסיף המקור.

בעל השליטה בנצבא קובי מימוןצילום: מוטי קמחי

יש הטוענים כי מדובר באסטרטגיה פוליטית של חולדאי לקראת מערכת הבחירות הבאה, שבה הוא מתכוון להתמודד. "כל מי שמכיר את חולדאי יודע כי מאבקי תושבים לא מזיזים לו — אבל הוא מתכוון לרוץ שוב לראשות העיר וייתכן שהוא תוקע את המתווה עכשיו, כדי למצוא פתרון ברגע האחרון לפני הבחירות — על מנת שיהיה טרי בזיכרון".

מיטל להבי, סגנית ראש העיר ומחזיקת תיק התחבורה, סבורה שניתן לממש את המתווה. "מחובתנו למגר את מפגע התחנה המרכזית, שמזהם את סביבת חיי התושבים, מסכן את בריאותם ומעליב את הבאים בשערי התחנה. מדובר במפגע בסדר גודל לאומי שיש לטפל בו, גם אם זה כרוך בפגיעה באתר טבע עירוני, כי חיי אדם קודמים לכל — ובזמן שנותר אפשר וצריך להגיע לפתרון".

"הפקרת התושבים"

לדברי יו"ר האופוזיציה במועצת העיר ויו"ר ועד תושבי נוה שאנן, שולה קשת, "אם בעשרת הימים הקרובים ההסכם לפינוי התחנה המרכזית לא ייחתם, חיי התושבים בדרום תל אביב יופקרו לשנים רבות של הזנחה, פשע וזיהום אוויר — שצפויים להתגבר. כל רגע שעובר הוא יריקה בפרצופי התושבים.

השרה להגנת הסביבה תמר זנדברגצילום: אמיל סלמן

"חולדאי מעדיף בור באדמה שאיש לא שמע עליו על פני חיי אדם ובריאותם", אומר גדי טונס, ממובילי מאבק התושבים לפינוי התחנה. "עיריית תל אביב מועלת בתפקידה בכך שהיא מכשילה פתרון שכבר הסכימה עליו, ותוכנן במהלך שנה שלמה. מסתבר שלאחר 23 שנה, הקשר עם התושבים הולך ומתרחק".

מעיריית תל אביב־יפו נמסר: "את מועד פינוי המסוף התחבורתי מהתחנה המרכזית קובע משרד התחבורה. לנוכח קיומו של אתר טבע עירוני במקום וסוגיות ציבוריות נוספות, התכנון נבחן מחדש על ידי המשרד, שהודיע כי במצב הזה התוכנית אינה ישימה — כך שטרם גובש מתווה סופי. חבל שהמשרד עסוק בהאשמות, במקום למצוא פתרון יעיל ומעשי...קיומו של אתר הטבע ידוע מ–2012. העירייה הציעה את המגרש עם עוד חלופות למשרד, ותפקידו לתכנן לפי תנאי המגרש — מה שלא התבצע".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker
נועם וימן

מתוחכמים ומסתוריים: האנשים שהבלעדיות הפכה אותם לעשירים מאוד

קייל דייויס, ממייסדי 3AC

שני החברים מהתיכון היו על גג העולם. היום הם חייבים 2.8 מיליארד דולר