חברת החשמל התבקשה לשפר את חוזה הגז; נחשו מי ירוויח מ"השיפור"

הממשלה שלחה את החברה לעשות שיעורי בית, אחרי שהתברר כי היא תופרת למאגר תמר חוזה ב-2.2 מיליארד דולר ללא מכרז ■ בתגובה חברות הגז הקשיחו עמדות, הכניסו לחוזה סעיפים שיבטיחו עלייה במחיר - ואילו חברת החשמל שכרה את הרגולטור שלה לשעבר כשכפ"ץ

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
אסדת תמר. אירוע שאמור היה להסתיים בהנחה של 25% - נגמר בהגדלת הרכש
אסדת תמר. אירוע שאמור היה להסתיים בהנחה של 25% - נגמר בהגדלת הרכשצילום: תומר אפלבאום
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

לפני ארבעה חודשים התייצבו בכירי חברת החשמל בלשכתה של שרת האנרגיה קארין אלהרר. אלה ביקשו להציג בפניה את טיוטת חוזה הגז המחודש, שעליו סיכמו בתום משא ומתן ממושך עם השותפות במאגר הגז תמר.

ביולי 2021 אמור היה להתעדכן החוזה הדרקוני שעליו חתמה ב-2012 החברה הממשלתית עם השותפות. לפי החוזה, במסגרת העדכון אמור היה לרדת כעת מחיר הגז ב-25%, ולרדת ב-10% נוספים החל ב-2024. אלא שלקראת מועד פתיחת החוזה גיבשו מונופול החשמל ומונופול הגז עסקה חדשה.

לפי הטיוטה שהוצגה, בעלי תמר אכן יוזילו כעת את הגז ב-28% ל-4.6 דולרים ליחידת חום.

בתמורה לכך, מועד ההנחה הנוספת, 10%, יידחה בחצי שנה ל-2025 (עניין של 30-20 מיליון דולר לקופה הציבורית). ובעיקר, חברת החשמל הסכימה לרכוש מתמר עוד 16 מיליארד מ"ק גז (כמעט הכפלת כמות הגז שנסגרה בחוזה המקורי), בסכום משוער של 2.2 מיליארד דולר - ובמחיר "מופחת" וקבוע של 3.95 דולרים ליחידת חום.

במילים אחרות, אירוע שאמור היה להסתיים בהפחתה של 25% במחיר הגז שחברת החשמל מחויבת לרכוש מהמאגר עד 2028 - כשבמקביל החברה יוצאת למכרז תחרותי על רכש גז נוסף - הסתיים בהגדלת רכש הגז מתמר ב-80%, ללא מכרז. וכל זאת בתמורה ל"גירוד" של עוד 3% הנחה כעת, וקיבוע מחיר הגז העתידי ל-3.95 דולרים בלבד.

בחברת החשמל סברו כי עשו עסקה מצוינת. במשרדי הממשלה - פחות. שם, לא הבינו מדוע החברה כובלת את עצמה כבר היום לעוד שנים של רכש גז, מדוע היא רוכשת גז נוסף שאין ודאות שתזדקק לו, מדוע היא רוכשת אותו רק מספק אחד - ומדוע היא עושה את כל זה ללא הליך תחרותי. שהרי על הנייר, גם מאגרי הגז כריש ולווייתן המתחרים יכולים לספק תנאים נוחים עבור התחייבות לעשור קדימה.

בכירי חברת החשמל התבקשו אפוא לחזור אל שולחן המשא ומתן ולנסות לגבש הסכם שאינו כרוך בהתחייבות נוספת לרכש עתידי של גז. אלא שעם כל הכבוד למשרדי האנרגיה והאוצר - למונופול החשמל הממשלתי יש אג'נדה משלו.

הקדימו ייקור להוזלה

בחברת החשמל סירבו להשלים עם ההנחיה המשתמעת - ולא מיהרו לשנות את תנאי החוזה המתגבש. במקביל, החברה שכרה את שירותיו של הרגולטור שלה לשעבר, ד"ר אסף אילת. הלה פרש לפני שנה מתפקידו כיו"ר רשות החשמל - ובכך הצטרף לשורה ארוכה של רגולטורים שאותם המונופול הממשלתי "העביר צד", מיד עם פרישתם מהתפקיד.

אילת התבקש לכתוב עבור הדירקטוריון חוות דעת שתבחן את כדאיות העסקה בפריזמה של אינטרס חברת החשמל. ואמנם, בחוות הדעת קבע כי מבחינת חברת החשמל מדובר בעסקה כדאית שמשריינת עבור החברה גז זול בתנאי אי־ודאות. אלא שבינתיים, מול חברת החשמל לא ניצבו במשא ומתן טירונים. משהבינו השותפות בתמר לאן הרוח נושבת - הן לא שקטו על שמריהן, וכפי שנוהגים שחקני מו"מ משופשפים, הקשיחו לפתע עמדות.

שרת האנרגיה, קארין אלהררצילום: אילן אסייג

כך, על רקע משבר האנרגיה באירופה, ולאור האמרת מחירי הגז בעולם - החליטו בתמר לרכוב על הגל, ודרשו אף הן לשנות כמה מהתנאים שנסגרו בטיוטה. כלומר, כנגד לחץ הממשלה לתקן את החוזה - הפעילו החברות לחץ נגדי, והבהירו לחברת החשמל כי גם "הישגיה" עד כאן אינם מובטחים.

למשל, חברות הגז דרשו להצמיד את מחיר הגז הנוסף (3.95 דולרים) למדד המחירים האמריקאי (CPI). זאת, כדי לגדר את האפשרות שמחיר הגז בעולם יטפס. בחברת החשמל סירבו להיענות לדרישה זו - שהרי בכך תישמט למעשה הקרקע תחת ההטבה שמצדיקה רכש נוסף בפטור ממכרז.

עם זאת, החברה כן הסכימה לקבוע בחוזה חלון נוסף ב-2028, שבו יתאפשר עדכון מחיר הגז - כלפי מעלה - במידה שתנאי השוק יצדיקו זאת. סעיף נוסף שחברות הגז ביקשו לשנות נוגע למנגנון ההצמדה הדרקוני של מחיר הגז בחוזה המקורי מ-2012.

זה שנים שישראל סובלת מהצמדת מחיר הגז ל-CPI. הצמדה זו מבטיחה את התייקרות הגז במודל של טייס אוטומטי, ואם יתממשו התחזיות האינפלציוניות בארה"ב - שכרגע עומדות על 6% (בקצב שנתי) - הרי שמחיר הגז צפוי לרשום זינוק. ומי יודע, ייתכן שעד תום החוזה אולי תימחק ההנחה שניתנה כעת לחברת החשמל.

בטיוטת החוזה המעודכן שסוכמה לפני ארבעה חודשים, הצליחה חברת החשמל לקבוע תקרה (cap) של 1.25% לשנה - שמעבר להם לא יתאפשר עדכון מחיר הגז (אך כן יתאפשר גלגול "העודף" לשנה העוקבת).

כעת מתברר כי השותפות במאגר תמר נסוגו מהסכמה זו, והצדדים יסכמו על תקרה נוספת של קצב אינפלציוני - שמעבר לה כן יעודכן המחיר כבר באותה השנה. כלומר, בשנה שבה ה-CPI עולה ב-6%, למשל - ה-cap יתייתר, מחיר הגז יתעדכן בהתאם באופן מיידי, וה-4.6 דולרים המובטחים יהפכו ל-4.9 דולרים.

"זה טיבו של מו"מ"

שני השינויים, לרעת חברת החשמל, מציפים אפוא שוב את התהיות: מדוע מזדרזת חברת החשמל לרכוש כל כך הרבה גז כבר כעת, גם עבור 2030 ואילך - אם ממילא מנגנון התמחור שלו יגיב לשינויים עתידיים במחיר - ומדוע היא רוכשת את כל הגז הזה ללא מכרז, רק ממאגר אחד, תוך פגיעה בתחרות ובמתחרים ותוך התעקשות שלא לבזר סיכונים?

בחברת החשמל השיבו בעבר בדיוניהם בממשלה כי לא היתה בידיהם ברירה, וכי עשו את המיטב בקלפים שהונחו בידיהם. לטענת בכירי החברה, מאגר כריש של אנרג'יאן היוונית כבר מכר (על הנייר) את כל הגז שאצור בו; ואילו מאגר לוויתן לא באמת מתחרה בתמר - ודאי לא כששברון (נובל אנרג'י לשעבר) מחזיקה בבעלות צולבת בשני המאגרים ויכולה לתאם בין מחיריהם.

עוד נטען כי לווייתן ממילא מכוון את מכירת יתרת הגז שבו ליצוא למצרים - ולכן יש למהר ולשריין עבור חברת החשמל די גז עבור צורכיה בעתיד.

אסף אילת. הרגולטור הפך ליועץצילום: רוני פרל

הטענה האחרונה כבר הופרכה, לאחר שהתברר כי אין בדעת הממשלה להתיר יצוא גורף מלווייתן, וכי צורכי השוק המקומי ימשיכו להיות ראשונים בסדר העדיפות של מכירת הגז.

באשר לטענה הראשונה בדבר היעדר תחרות - זו אמנם נכונה, אך רק לשעתה. אין בה כדי לשלול תחרות עתידית לאחר פקיעת "החסינות" שממנה נהנות חברות הגז, בחסות מתווה הגז, עד 2025.

גם לפני 2025, ובוודאי שלאחר מכן, יכולה המדינה לפעול בכלים הגבליים נגד הסדרים כובלים לכאורה בין מאגר תמר ולווייתן. משכך, לא ברור מדוע אצה לחברת החשמל הדרך, ומדוע מזדרזת זו "להרים ידיים" - עוד לפני שמיצתה הליכים תחרותיים - ולכבול את ידיה כבר ב-2021.

מחברת החשמל נמסר בתגובה: "פעם אחר פעם מעלה העיתון ספקולציות שמתבססות על רסיסי מידע, מה שמייצר עיוות מגמתי.

"לא היתה כל הנחייה רגולטורית לעניין אי הרכש הנוסף. החלטות החברה בעניין הן חלק ממו"מ עסקי שבמסגרתו נפרצה תקרת ההפחתה בהסכם המקורי - מה שיוביל להפחתה של כ-150 מיליון דולר בעלות רכש הבסיס של הגז - וכן הושגה התחייבות למכר גז במחיר הנמוך במשק בכמויות החזויות הנוספות.

"במו"מ להסכם מפורט עולות סוגיות שלא נדונו בעת חתימת מזכר הבנות, וכל צד משיג הישגים בנושאים החשובים לו. זה טיבו של משא ומתן.

"אסף אילת, כרגולטור לשעבר, נבחר לייעץ לדירקטוריון על מנת לשקף למקבלי ההחלטות בצורה המקצועית והמיטבית את משמעויות ההסכם - הן מהזווית הרגולטורית והן מהפן המקצועי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"

ג'ף בזוס, מייסד ויו"ר אמזון והאיש השני בעושרו בעולם. שוויו צלל ב-82.7 מיליארד דולר

הבוננזה נגמרה: האומה העשירה בעולם מגלה פתאום שהיא ענייה יותר