הפסקת חשמל בקהיר? ישראל תוכל לחדש לה את הזרם דרך יוון

מצרים ויוון צפויות להכריז השבוע על הסכם לחיבור בין רשתות החשמל של המדינות ■ תוכנית דומה מקודמת לחיבור בין ישראל ליוון, ואם היא תמומש — ישראל תהיה מחוברת גם לרשת החשמל של מצרים ■ חיבור הרשתות נועד להאיץ את השימוש באנרגיות מתחדשות ונקיות

ישראל פישר
ישראל פישר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
קהיר נוף לילי
קהיר. "צעד שמקדם את רשתות האנרגיה הבין־אזוריות"צילום: WitR/Shutterstock
ישראל פישר
ישראל פישר

יוון ומצרים צפויות להכריז השבוע על הקמת קו חשמל שיחבר בין המדינות — כך פורסם אתמול (ג') בבלומברג. לחיבור בין המדינות צפויות להיות השלכות גם על התוכנית לחיבור רשת החשמל הישראלית לרשת היוונית דרך קפריסין, ואם התוכנית תושלם — המשמעות היא שרשת החשמל הישראלית תהיה מחוברת גם לרשת המצרית.

השרים הרלוונטיים של יוון ומצרים ייפגשו השבוע כדי לחתום על מזכר הבנות לחיבור רשתות החשמל — וכך מצרים תוכל לתמוך בצורכי האנרגיה של יוון. ייתכן שבדומה לקו המתוכנן בין ישראל ליוון, גם הקו המצרי יעבור דרך קפריסין במימי הים התיכון.

המגעים בין המדינות התחילו לפני שנה, כשמצרים הכריזה על יתרון בתחום האנרגיות המתחדשות: שטחים גדולים רבים שבהם היא יכולה להקים מערכות סולאריות — ולייצא חשמל נקי לאירופה.

לפני כשנה הכריז משרד האנרגיה הישראלי על תוכנית דומה — לחיבור בין רשתות החשמל של ישראל, קפריסין ויוון באמצעות קו תת־ימי. שלוש המדינות חתמו על מזכר הבנות בנושא לפני כשמונה חודשים. במשרד מעריכים כי ההסכם בין יוון למצרים יחזק את היתכנות הפרויקט.

במשרד האנרגיה הסבירו אז כי חיבור הרשתות יאפשר לישראל לקבל גיבוי חשמלי מאירופה במקרה הצורך, והוא יתמוך ביכולת של ישראל להסתמך על אנרגיית שמש בזמן שבאירופה יהיה שמשי וניתן יהיה לייצר חשמל סולארי, ובישראל יהיה מזג אוויר סגרירי — ולהפך. בפרויקט צפוי להשתתף גם האיחוד האירופי, שיישא בחלק מעלויות המימון.

חן הרצוג, מומחה בתחום האנרגיה והכלכלן הראשי של חברת הייעוץ BDO, אומר כי להסכם הצפוי בין יוון ומצרים יהיו השפעות חיוביות על התוכנית הישראלית. "זה צעד משלים. התוכנית היא ליצור חיבוריות של רשתות החשמל האזוריות. מדיניות האיחוד האירופי היא לחבר את כל מדינות האיחוד לרשת אחת, כשקפריסין היא האחרונה שלא מחוברת. הבעיה תיפתר כשמצרים ויוון יחוברו דרכה. אבל צריך לחבר הלאה — וישראל ומצרים משלימות את זה.

לדבריו, "לא רק שההסכם בין מצרים ליוון לא יפגע בתוכנית הישראלית — הוא יחזק אותה. קפריסין לא יכולה להיות גיבוי חשמלי לישראל, אבל ישראל יכולה להעניק גיבוי לקפריסין ולהיות חלק מהשרשרת".

החיבור מקדם גם את האנרגיות המתחדשות

עוד מסביר הרצוג כי "למעשה, החיבור של מצרים ויוון דרך קפריסין מחבר את הרשתות של ישראל ומצרים — והן יוכלו לגבות אחת את השנייה. משום שלישראל יש אמינות אנרגטית ומקורות אנרגטייים טובים יותר משכנותיה — ההסכם פועל לטובת כל הצדדים. זה צעד שמקדם את רשתות האנרגיה הבין־אזוריות — ומקדם גם אנרגיות מתחדשות.

"ראינו באירופה בעיות באמינות אספקה. במדינה קטנה כמו ישראל, כל ייצור החשמל הסולארי יכול להיעלם בימים מעוננים או כשיש סופות חול. החיבור למדינות אחרות יגדיל את האמינות האנרגטית ואת היכולת לאימוץ אנרגיות מתחדשות".

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט