בזק ומקורות במגעים על שימוש בצינורות מים לפרישת סיבים אופטיים

בין החברות התקיימו פגישות בעניין השימוש בצינורות של מקורות לפרישת סיבים בשטחים ■ חלה התקדמות במגעים בין מקורות לפרטנר

ישראל פישר
ישראל פישר
הנחת סיבים אופטיים
הנחת סיבים אופטייםצילום: דוברות בזק
ישראל פישר
ישראל פישר

בזק מנהלת משא ומתן עם מקורות על שימוש בצינורות של חברת המים כדי לפרוש סיבים אופטיים, בעיקר באזורים מרוחקים. לפי גורמים הבקיאים בפרטים, בין הצדדים התקיימו כמה פגישות בנושא, ובהן דנו בקווים מסוימים שבהם תוכל בזק להשתמש כדי לספק שירותי סיבים אופטיים.

המגעים בין בזק למקורות התקיימו על רקע הדיווח של בזק בשבוע שעבר, שבו נמסר כי חברת התקשורת מתכוונת לפרוש סיבים אופטיים ל-80% ממשקי הבית בישראל בתוך שש שנים. באפריל דווח כי גם פרטנר וסלקום מנהלות עם מקורות שיחות על שימוש בצינורות מים לפרישת סיבים אופטיים.

צילום: קובי גדעון / לע"מ

  נכון להיום, פרטנר וסלקום משלמות לבזק על פרישת סיבים אופטיים ושימוש בתשתיות שלה ברחבי הארץ. אף שלבזק פרישת תשתיות נרחבת, יש כמה אזורים מרוחקים שאליהם היא מתקשה להגיע, ובהם יישובים ביהודה ושומרון, כמו ברקן, נעלה, ניל"י ובית אריה. מקורות ובזק דנו בפגישות הראשוניות גם בעניין אזורים נוספים, והחברה נחשפה למפות הקווים הקיימים של מקורות שבהם ניתן לפרוש סיבים אופטיים.

  ייתכן כי בעתיד יורחב שיתוף הפעולה כדי לעבות את התשתית של בזק ביישובים מרוחקים בדרום, ואפילו באילת. אמנם מספר התושבים באילת נמוך, אך יש בה דרישה לרוחב פס גבוה בשל מספר התיירים בה. נפח הסיבים האופטיים המגיעים כיום לאילת מוגבל, והרחבת החיבור לעיר דורשת השקעה רבה. לפי מקורות בתחום, לבזק לא כלכלי לפרוש תשתיות חדשות בדרום, והיא בוחנת שימוש בתשתיות הקיימות.

  רשות התחרות עשויה לחסום את ההסכם בין בזק למקורות, ששתיהן מונופולים בתחומיהן. עם זאת, הסכם בין בזק למקורות לא ימנע מחברות מתחרות, כמו פרטנר וסלקום, להשתמש בתשתיות של מקורות כדי לפרוש סיבים אופטיים ולהתחרות על העדפות הצרכן במחירים נמוכים יותר.

  מקורות אחרים אומרים כי המגעים בין בזק למקורות ראשוניים בלבד, ועוסקים באפשרות לשימוש נקודתי בלבד בצינורות של מקורות. מקורות, לדבריהם, עדיין צריכה לומר לבזק אם תוכל להציע חיבור מיידי באזורים שנדונו.

  סיבים אופטיים. התשתית של מקורות מאובטחת יותרצילום: Mike Segar / REUTERS

  האינטרנט זורם עם המים

  באוקטובר 2020 החליטה מקורות על תוכנית לפרישת סיבים אופטיים בצינורות שלה. לסיבים האופטיים על התשתיות של החברה יש תפקיד ביטחוני – הם יכולים להתריע באופן מיידי למערכות הבקרה של החברה על ניסיונות פגיעה בצינורות או על נזילות. במקומות שבהם פרשה מקורות תשתית סיבים אופטיים, היא יכולה "לאזרח" חלק מהמערכות, ולאפשר לחברות נוספות להשתמש בהן.

  למקורות יש יתרון באספקת גישה לסיבים אופטיים באזורים מרוחקים כמו גוש עציון ובאזורים נוספים בשטחים – שבהם נדרש אישור המינהל האזרחי להנחת תשתיות חדשות. באזורים אלה, יוכלו חברות התקשורת להשתמש בתשתיות המים הקיימות. בנוסף, הצינורות מאובטחים על ידי מקורות, ובמקרים של מתיחות צבאית וירי טילים על ישראל, קשה יחסית לפגוע בקווים של החברה.

  עד היום פרשה מקורות סיבים אופטיים בכמה אזורים בארץ. בין השאר, החברה פרשה 14 ק"מ של סיבים בקו המים מהמושב כיסלון לעין כרם שבירושלים. בעקבות זאת, חברת האינטרנט הפועלת במזרח ירושלים פנתה למקורות כדי לברר אם תוכל להשתמש בתשתית הסיבים. החברה גם פרשה סיבים בבקעת הירדן, אזור ראש העין ורמלה. באופן עקרוני, חברות תקשורת יכולות להתחבר לסיבים האלה באופן מיידי.

  פרטנר הביעה עניין בשימוש בתשתית של מקורות לפרישת סיבים בקו שבין הקריות לנהריה. במקביל, מתקדם המשא ומתן בין מקורות לסלקום. שימוש בתשתית של מקורות עשוי להיות זול ב-10%-15% לעומת שימוש בתשתיות קיימות של בזק באזורים מסוימים.

  במסגרת חובת האוניברסליות החלה על בזק, המדינה דרשה מהחברה לפרוש סיבים לכל הבתים בישראל - גם לאזורים לא כדאיים כלכלית, כלומר אזורים מרוחקים ובתים פרטיים. למרות זאת, בזק התעכבה בפרישת הסיבים וחיבור הבתים.

  מתווה הסיבים, התוכנית שהציג משרד התקשורת לזירוז פרישת סיבים אופטיים, קבע שבזק תוכל לבחור את האזורים שבהם היא תפרוש סיבים, ובאלה שבהם תימנע מכך – תוקם קרן שתממן את הפרישה. הקרן לשירות אוניברסלי תמומן על ידי חברות התקשורת, ובהן גם בזק, ב-0.5% מההכנסות של כל החברות. לאחר הכרזת בזק על האזורים שנבחרו, המימון לפרישת סיבים ליישובים נוספים יתקבל מקרן זו.

  לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

  כתבות מומלצות

  בת ים

  שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

  אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

  "היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

  בניין דירות בחולון

  לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

  "כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

  הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

  כתבות שאולי פספסתם

  המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

  "הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

  אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

  "אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"